Справа № 708/676/23
Номер провадження № 3/708/502/23
12 червня 2023 року
Суддя Чигиринського районного суду Черкаської області Івахненко О.Г. розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли з першої прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 мобільного прикордонного загону Державної прикордонної служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП невідомий, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця першої прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 мобільного прикордонного загону Державної прикордонної служби України, солдата, за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,-
На розгляд Чигиринського районного суду Черкаської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ЧЦП № 000039 від 07.06.2023 року відносно ОСОБА_1 щодо порушення ним вимог ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно до положень ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол про адміністративне правопорушення та інші матеріали справи.
Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до висновку про повернення справи про адміністративне правопорушення для належного оформлення з таких підстав.
Згідно з ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
В той же час, обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про військове адміністративне правопорушення покладається на уповноважену посадову особу, яка складає протокол (ч. 2 ст. 251 КУпАП).
Відповідно до положень п. 14 ч. 1 ст. 255 КУпАПУ справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218 - 221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати командири (начальники) військових частин (установ, закладів), командири підрозділів, які уповноважені на те командирами (начальниками) військових частин (установ, закладів).
Принципи та порядок діяльності, права та обов'язки прикордонних комендатур швидкого реагування Державної прикордонної служби України регламентується Положенням про прикордонну комендатуру швидкого реагування Державної прикордонної служби України, затвердженим Наказом МВС України № 190 від 21.03.2016 р.
Даним Положенням передбачено, що під час виконання завдань на визначеній ділянці комендатурі та її особовий склад взаємодіють з підрозділами Збройних Сил України та керуються при виконанні відповідних завдань військовими статутами Збройних Сил України.
Пунктом 9 вказаного Положення передбачено, що керівництво комендатурою здійснює комендант комендатури, а згідно п.п. 9 п. 14 Положення комендант комендатури зобов'язаний встановлювати у підрозділі такий внутрішній порядок, який гарантував би неухильне виконання законів України, положень статутів Збройних Сил України, актів організаційно-розпорядчого характеру.
Судячи з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЧЦП № 000039 від 07.06.2023 року його складено першим заступником начальника третього відділу прикордонної служби першої прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 мобільного прикордонного загону старшим лейтенантом ОСОБА_2 .
Разом з тим, до матеріалів справи не додано наказу про встановлення переліку осіб, уповноважених на складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення першої прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 мобільного прикордонного загону Державної прикордонної служби України.
А відповідно до вимог ст. 278 КУпАП при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимогам ст.256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу, що порушив провадження в адміністративній справі на дооформлення.
Враховуючи, що виявлені недоліки не можуть бути усунуті в ході розгляду справи та перешкоджають об'єктивному розгляду даної справи, впливають на всебічність та об'єктивність правової оцінки факту та обставин вчинення військового адміністративного правопорушення, на правильність, обгрунтованість та справедливість застосування до правопорушника заходів адміністративного стягнення, тому справа підлягає поверненню для належного дооформлення.
Керуючись ст.ст. 9, 172-20, 251, 256, 266-1, 283, 284 КУпАП, суддя, -
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 по ч. 3 ст. 172-20 КУпАП повернути до першої прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_2 для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.Г. Івахненко