Справа № 570/2810/23
Номер провадження 3/570/1655/2023
13 червня 2023 року м.Рівне
Cуддя Рівненського районного суду Рівненської області Гнатущенко Ю.В., з участю ОСОБА_1 ,розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_1 , працює молодшою медичною сестрою ОКЛ ім. Ю.Семенюка, за ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, права згідно ст. 268 КУпАП роз'яснено,
Згідно протоколу про адміністративне правопрушення серія ВАБ №939549 від 17.05.2023 р., 17 травня 2023 року близько 11 год. 00 хв. в АДРЕСА_1 встановлено, що ОСОБА_1 неналежно виконує батьківські обов'язки щодо виховання двох неповнолітніх дочок 2011 р.н., та 2015 р.н., чим остання порушила ст. 12 ЗУ "Про охорону дитинства". Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст. 184 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину не визнала та пояснила, що згідно рішенням суду у 2018 році їх шлюб розірвано, від шлюбу вона має двох неповнолітніх доньок, які за рішенням суду залишені проживати з нею. Колишній чоловік не спалчує аліментів на утримання дітей, заборгованість становить більше 100 000 грн. Діти на даний час проживають разом з її матір'ю, з якою у них конфлікт. Вона проживає по сусідству з іншим чоловіком, утримує дітей, бере участь участь у їх вихованні, лікуванні.
Вислухавши в судовому засіданні особу, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд доходить до наступного висновку.
За ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст.280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до положень ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Натомість, як убачається з матеріалів справи, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, розгляді справи в суді, даних вимог закону дотримано не було.
Частиною 1 ст. 184 КУпАП передбачена відповідальність за ухилення батьками або особами, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини визначені ст. 150 Сімейного кодексу України, в якій зазначено, що батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Статтею 12 Закону України «Про охорону дитинства» від 26 квітня 2001 року (із змінами та доповненнями) передбачено, що батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами.
Таким чином, ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, передбачає бездіяльність, внаслідок якої обов'язки по вихованню виконуються неякісно та не в повному обсязі. Таке ухилення може полягати у різних формах бездіяльності, пов'язаної з незабезпеченням необхідних умов життя, належного виховання, навчання неповнолітніх дітей: залишення впродовж тривалого строку дитини без будь-якого нагляду, ухилення від виховання дітей (у тому числі незабезпечення відвідування ними школи, контролю за дозвіллям), незабезпечення безпечних умов перебування за місцем проживання чи в іншому місці, невжиття заходів щодо їх лікування, безпідставне обмеження в харчуванні, одязі, інших предметах першої необхідності, штучне створення незадовільних побутових умов, тощо.
Отже, об'єктивна сторона вказаного правопорушення полягає у трьох різних формах: ухилення від обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя дитини; ухилення від обов'язків щодо забезпечення необхідних умов навчання дитини; ухилення від обов'язків щодо забезпечення необхідних умов виховання дитини.
Як вбачається з матеріалів справи, у протоколі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 зазначено про неналежне виконання нею батьківських обов'язків по відношенню до своїх неповнолітніх доньок, але вказане не тільки не відповідає диспозиції ч.1 ст.184 КУпАП, але і не розкриває об'єктивної сторони вказаного правопорушення.
Всупереч вимогам ст. 256, 184 КУпАП, у складеному щодо ОСОБА_1 протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено, в чому конкретно полягає з її боку ухилення від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання доньок.
Самі по собі наведені у протоколі про адміністративне правопорушення обставини, не можуть бути достатньою підставою для висновку про те, що ОСОБА_1 як мати, систематично ухиляється чи не виконує покладені на неї обов'язки по вихованню дітей.
Так, в матеріалах справи містяться пояснення ОСОБА_2 та Акт обстеження у мов проживання, в яких зокрема йдеть про створені належні умови для виховання та розвитку дітей умови, та вказано лише щодо ненадання належної турботи таучасті у вихованні щодо доньки ОСОБА_3 .
З вищевикладеного вбачається, що належних, допустимих та беззаперечних доказів, які б у своїй сукупності свідчили про те, що ОСОБА_1 , як мати, ухиляється чи не виконує покладені на неї обов'язки по вихованню дітей, матеріали справи не містять.
В протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено яким саме чином ОСОБА_1 не виконувала свої батьківські обов'язки, при цьому не вказано в чому саме проявилося таке неналежне їх виконання і чим конкретно це підтверджено.
За наведеного, провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.184КУпАП підлягає закриттю на підставі п. 1 ч.1 ст. 247КУпАП за відсутності події та складу вказаного правопорушення.
Керуючись ч.1 ст. 184, п.1ст. 247, 280-283, КУпАП,
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП, закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247КУпАП за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Рівненський районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Гнатущенко Ю.В.