Рішення від 12.06.2023 по справі 161/9358/23

Справа № 161/9358/23

Провадження № 2-о/161/285/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2023 року місто Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі :

головуючого судді - Філюк Т.М.,

за участю секретаря судового засідання Октисюк С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Луцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,-

ВСТАНОВИВ:

07 червня 2023 року представник заявника ОСОБА_1 - адвокат Біцулова А.А. звернулась до суду із заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України.

Заяву обгрунтовує тим, що 02 червня 2015 року о 18:20 год, ОСОБА_3 , яка на той час була співмешканкою ОСОБА_1 , народила дівчинку, вагою 2900 гр. Вказує, що донька була народжена на тимчасово окупованій території. На окупованій території 16 березня 2022 року між заявником та ОСОБА_4 було укладено шлюб, 26 травня 2022 року ОСОБА_4 змінила прізвище на ОСОБА_5 . 26 травня 2022 року видано повторне Свідоцтво про народження спільної дитини сторін - ОСОБА_6 , яка народилася у ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьками вказані - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

З метою приведення у відповідність їхніх документів на підконтрольній території України, 16 травня 2023 року між сторонами укладено шлюб, який зареєстрований Святошинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), актовий запис № 436.

Вказує, що свідоцтво про народження їхньої спільної дитини, видане на окупованій території України є недійсним.

Враховуючи наведене, просить суд встановити факт народження громадянкою України, уродженкою м. Петровське Луганської області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - дитини жіночої статі, ОСОБА_6 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Петровське Красний Луч, Луганської області,Україна, батьком дитини є громадянин України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець м. Петровське, Луганської області,Україна.

Ухвалою від 07 червня 2023 року відкрито провадження у справі та призначено судове засідання.

12 червня 2023 року від представника заявника ОСОБА_1 - адвоката Біцулової А.А. надійшли додаткові пояснення, у яких остання вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_3 о 18-20 год. ОСОБА_3 народила дитину - дівчинку. Первинна реєстрація народження дитини проведена у виконавчому комітеті Петровської міської ради Луганської області, за актовим записом №27 від 11.06.2015р. дитина була записана за заявою матері як ОСОБА_7 , батьками вказані: ОСОБА_8 та ОСОБА_4 та видане відповідне Свідоцтво серія НОМЕР_1 від 11.06.2015р. Зазначене свідоцтво про народження було видане на бланку українського зразка, хоча зазначена територія перебувала в окупації, державні органи України не здійснювали свої повноваження. Відповідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085 м. Красний луч Луганської області був внесений до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. 16 березня 2022 року у відділі РАЦС Краснолучського міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської народної республіки було встановлено батьківство ОСОБА_1 відносно дитини, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 яку народила ОСОБА_4 та видано відповідне свідоцтво про встановлення батьківства, серія НОМЕР_2 . Враховуючи вказані вище обставини, просить суд ухвалити рішення яким вимоги заявника, що були пред'явлені у заяві від 07.06.2023р. задовольнити повністю.

Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, в прохальній частині заяви представник заявника - адвокат Біцулова А.А. просить розгляд справи проводити за відсутності заявника та її представника.

Заінтересована особа ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилась, хоча про розгляд справи була повідомлена засобами мобільного зв'язку, про що в матеріалах справи наявна довідка про доставку смс - повідомлення щодо документу судова повістка.

Представника заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, хоча повідомлявся про розгляд справи шляхом направлення ухвалу про відкриття провадження на офіційну електронну адресу, про що в матеріалах справи наявна довідка про доставку електронного листа.

Враховуючи, що розгляд даної справи відповідно до вимог частини другої статті 317 ЦПК України, здійснюється невідкладно, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності заявника, заінтересованої особи ОСОБА_2 , представника заінтересованої особи на підставі наявних у справі доказів.

У відповідності до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених вимог, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення заявлених вимог з огляду на наступне.

З матеріалів справи встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 о 18:20 год, в м. Петровськ, Луганська область, народилась дитина жіночої статі - ОСОБА_6 , від батьків, що не перебувають у шлюбі: матері ОСОБА_4 , громадянки України та батька (записано зі слів матері) ОСОБА_8 ,громадянина України, що підтверджується копією медичного свідоцтва про народження № 29 від 02.06.2015 року,копією свідоцтва про народження від 11.06.2015 серії НОМЕР_1 , наявних в матеріалах справи.

16 березня 2022 року у відділі РАЦС Краснолучського міського управління юстиції Міністерства юстиції (так званої) «Луганської народної республіки» було встановлено батьківство ОСОБА_1 відносно дитини, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 яку народила ОСОБА_4 та видано відповідне свідоцтво про встановлення батьківства, серія НОМЕР_2 .

26 травня 2022 року видано повторне Свідоцтво про народження спільної дитини сторін - ОСОБА_6 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , у Луганській області, м. Красний Луч, м. Петровське, батьками вказані - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

26.05.2022 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 укладений шлюб за актовим записом № 44, про що 26.05.2022 року відділом РАЦС Краснолучського МУЮ Міністерства юстиції (так званої) «ЛНР» було видано свідоцтво про укладання шлюбу серії НОМЕР_3 . Прізвище дружини змінено з « ОСОБА_9 » на « ОСОБА_10 » (а.с. 12).

Також, 26.05.2022 року ОСОБА_4 , змінено прізвище на « ОСОБА_10 », про що відділом РАЦС Краснолучського МУЮ Міністерства юстиції (так званої) «ЛНР» видано свідоцтво про зміну імені серії НОМЕР_4 (а.с. 14).

16 травня 2023 року між сторонами укладено шлюб, який зареєстрований Святошинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), актовий запис № 436 (а.с.11).

Судом також встановлено, що заявник ОСОБА_1 та заінтересована особа ОСОБА_2 , які є батьками ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є громадянами України, що підтверджується відповідними копіями паспортів, наявними в матеріалах справи (а.с. 4,6).

У своїй заяві заявник вказує, що встановлення факту народження доньки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , необхідно для подальшої реєстрації цього факту в органах РАЦСу та отримання свідоцтва про народження згідно чинного законодавства України.

Відповідно до п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Відповідно до ч.1 ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Наказом Міністерства юстиції України від 17.06.2014 року № 953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» наказано тимчасово призупинити проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, згідно з додатком 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р із змінами, внесеними згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.02.2022 р. N 117-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення».

Проведення зазначених дій здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами вказаної території.

Згідно статей 1, 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі - ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»), Окремі території України, що входять до складу Луганської області, є окупованими Російською Федерацією. Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції України та законів України.

Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Частиною 3 даної статті Закону передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Згідно з ст.18 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Постановою Верховної Ради № 254-VIII від 17.03.2015 «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до ЗУ «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.

Відповідно до постанови ВРУ «Про перейменування окремих населених пунктів та районів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей» від 20.07.2016 року, у Луганській області перейменовано місто Красний луч на місто Хрустальний, а місто Петровське Краснолуцької міської ради на місто Петрово-Красносілля.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

До таких населених пунктів віднесено і м. Хрустальний (м.Красний луч) Луганської області, у тому числі м. Петрово-Красносілля (м. Петровське).

На підставі наказу Міністерства юстиції України від 17 червня 2014 року № 953/5 "Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції" тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться на території Луганської області (Антрацитівського, Довжанського, Лутугинського, Новоайдарського, Перевальського, Попаснянського, Слов'яносербського, Сорокинського, Станично-Луганського районів, міст Алчевськ, Антрацит, Брянка, Голубівка, Довжанськ, Кадіївка, Хрустальний, Сорокине, Луганськ, Первомайськ, Ровеньки) та Донецької області (Амвросіївського, Бахмутського, Бойківського, Волноваського, Мар'їнського, Новоазовського, Старобешівського, Шахтарського, Ясинуватського районів, міст Горлівка, Докучаєвськ, Донецьк, Жданівка, Макіївка, Єнакієве, Сніжне, Харцизьк, Хрестівка, Ясинувата, Шахтарськ, Чистякове, Дебальцеве).

Згідно з ст.4 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.

Даючи оцінку допустимості наданих суду доказів, а саме документу, що виданий органом на тимчасово окупованій території України, суд керується положенням ч.2 ст.19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Разом з тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у даній справі встановлення факту народження на окупованій території України, суд приймає до уваги практику Європейського суду України з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права (справи проти Туреччини, Молдови та Росії).

Тобто, документи видані органами чи установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, як виняток, можуть братися до уваги судом та оцінюватися разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку ст. 317 ЦПК України.

Згідно зі ст.13 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.

За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Разом з тим, суд враховує, що ч. 4 ст. 263 ЦПК України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

В постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 22.10.2018 у справі № 235/2357/17 викладено правову позицію згідно з якою документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. При цьому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.

За змістом ч.4 ст.10 ЦПК України суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.

В рішенні ЄСПЛ від 10.05.2001 у справі «Cyprus v. Turkey» (заява № 25781/94) ЄСПЛ вказав, що зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів далеке від абсолютного. Для людей, які проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним від влади de facto, включаючи й їхні суди; і саме в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які стосуються сказаного, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, зокрема і цим. Думати інакше означало б зовсім позбавити людей, які проживають на цій території, всіх їхніх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, це також означало б позбавити їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать (§ 96).

Частиною 3 ст.317 ЦПК України передбачено, що у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

Відповідно до ст.125 СК України Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини. Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається, серед іншого, за заявою матері та батька дитини.

Як вбачається з Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 за № 719/4940 якщо державна реєстрація народження дитини проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження, дані про дату і місце народження дитини зазначають відповідно до рішення суду. У разі встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України підставою для внесення відомостей про батька дитини є відповідне рішення суду, яким встановлені такі дані. У разі відсутності в рішенні суду про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України даних про підстави запису відомостей про батька або в такому рішенні суду зазначено, що шлюб зареєстровано на тимчасово окупованій території України, відповідна графа актового запису не заповнюється. У графі «Для відміток» зазначаються, що відомості про батька внесені згідно з рішенням суду, дата та номер рішення.

Як вбачається з матеріалів справи, реєстрація народження дитини в органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась з посиланням на те, що для проведення державної реєстрації надано документ, виданий на тимчасово окупованій території.

Згідно ч.ч. 2, 3 ст. 9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Заявник не має іншої можливості здійснити реєстрацію народження своєї дитини згідно вимог законодавства України та одержати відповідне свідоцтво про народження.

З врахуванням викладеного, суд вважає заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України обґрунтованою та такою, що підлягає до задоволення.

У частині 4 ст.317 ЦПК України передбачено, що ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Аналогічні положення містяться в п.8 ч.1 ст.430 ЦПК України.

На підставі ст.ст.3,9,18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території",ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»,керуючись ст.ст.10,12,27,77,81, 263-265,315-317 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Луцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - задовольнити.

Встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_6 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Красний Луч (перейменовано на м. Хрустальний) м. Петровське (перейменовано на м. Петрово-Красносілля), Луганської області, Україна, від батьків: матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , уродженки м. Петровське (перейменовано на місто Петрово-Красносілля), Луганської області, громадянки України та батька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , уродженця м. Петровське (перейменовано на місто Петрово-Красносілля) Луганської області, громадянина України.

Рішення суду є підставою для реєстрації факту народження в установленому законом порядку і підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Заявник: ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ;РНОКПП: НОМЕР_5 .

Заінтересована особа: ОСОБА_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_6 .

Заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, адреса місцезнаходження: 43026, Волинська обл., м. Луцьк, пр-т Соборності, 18, код ЄДРПОУ: 26038916.

Дата складення повного тексту рішення 12 червня 2023 року.

Суддя

Луцького міськрайонного суду Т.М. Філюк