465/3818/23
3/465/2150/23
Іменем України
13.06.2023 року Суддя Франківського районного суду м. Львова Мартьянова С.М., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, тимчасово безробітного, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за ч.2 ст.187, КУпАП,-
Судом встановлено, що згідно адміністративних матеріалів №465/3818/23, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №954429 від 23.05.2023 року, 14.05.2023 року о 22:23 год. гр. ОСОБА_1 відносно якого встановлено адміністративний нагляд, не дотримався обмежень, був відсутній за місцем проживання по АДРЕСА_1 , чим порушив правила адміністративного нагляду повторно протягом року.
Крім цього, згідно адміністративних матеріалів №465/3819/23, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №954430 від 23.05.2023 року, 17.05.2023 року о 22:34 год. гр. ОСОБА_1 відносно якого встановлено адміністративний нагляд, не дотримався обмежень, був відсутній за місцем проживання по АДРЕСА_1 , чим порушив правила адміністративного нагляду повторно протягом року.
Окрім цього згідно адміністративних матеріалів №465/3820/23, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №454392 від 23.05.2023 року, 18.05.2023 року о 00:18 год. гр. ОСОБА_1 відносно якого встановлено адміністративний нагляд, не дотримався обмежень, був відсутній за місцем проживання по АДРЕСА_1 , чим порушив правила адміністративного нагляду повторно протягом року.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.2 ст.187 КУпАП.
ОСОБА_1 на судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Виходячи з практики Європейського суду з прав людини, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
У своєму рішенні Європейський суд з прав людини зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання (Справа «Юніон Аліментаріа проти Іспанії»).
Відтак приходжу до переконання про можливість завершення розгляду справи у відсутності правопорушника, на підставі наявних у справі доказів.
В матеріалах справи наявні письмові пояснення правопорушника. В яких ОСОБА_1 зазначив, що вину у вчинених правопорушеннях визнає, щиро розкаюється та обіцяє більше не вчиняти правопорушень.
Вивчивши представлені адміністративні матеріали, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого Відтак приходжу до переконання про можливість завершення розгляду справи у відсутності правопорушника, на підставі наявних у справі доказів.
Частиною другою ст.187 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, а саме:1) неявка за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і ненадання усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду;
2) неповідомлення працівників Національної поліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи чи проживання або про виїзд за межі району (міста) у службових справах;
3) порушення заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу;
4) порушення заборони перебування у визначених місцях району (міста);
5) нереєстрація в органі Національної поліції.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушеннь, передбачених ч.2 ст.187 КУпАП підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №954429 від 23.05.2023 року, ВАБ №954430 від 23.05.2023 року та ВАБ №454392 від 23.05.2023 року, поясненнями правопорушника.
Аналізуючи докази у справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких суперечностей, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.187 КУпАП доведена повністю. Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу винного, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, вважаю, що стягнення слід визначити необхідним та достатнім для досягнення визначеної ст. 23 КУпАП мети в межах санкції статті, за якою кваліфіковано правопорушення у виді штрафу.
Крім того, відповідно до ст.40-1КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно з ч.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись статтями 283,284 КУпАП, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення передбаченого ч.2 ст. 187 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 255 (двісті п'ятдесят п'ять гривень) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість гривень) грн. 80 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів.
Суддя Мартьянова С.М/