459/743/23
"12" червня 2023 р. м. Сокаль
Суддя Сокальського районного суду Львівської області Адамович М. Я. , розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого по АДРЕСА_1 , непрацюючого,
за ч.1 ст.44 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, 09.12.2022 року близько 06.46год. по вул.Базарна,5/68 в м.Великі Мости Червоноградського району Львівської області ОСОБА_1 зберігав при собі без мети збуту екстракт особливо небезпечного наркотичного засобу «Канабіс» масою 0,1266г у виді нашарування на пристрої для куріння.
Дослідивши докази по справі, доходжу наступного висновку.
Відповідно до ст.245 КУпАП, основним завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно із ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст.280 КУпАП, суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Для того, щоб особа була притягнута до адміністративної відповідальності, необхідно довести наявність в її діях (бездіяльності) складу та події адміністративного правопорушення.
Статтею 256 КУпАП встановлені вимоги щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення, зокрема, у такому зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачена відповідальність. Склад адміністративного правопорушення складає: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона.
Згідно ч.1 ст.44 КУпАП, особу може бути притягнуто да адміністративної відповідальності за незаконні виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів або психотропних речовин без мети збуту в невеликих розмірах.
Згідно витягу, 10.09.2022р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості за №12022142360000808 про кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст.309 КК України.
З копії протокол обшуку від 09.12.2022р. встановлено, що в межах кримінального провадження №12022142360000808, на підставі ухвали слідчого судді Личаківського районного суду м.Львова проведено обшук квартири АДРЕСА_2 , де виявлено та вилучено пристрій для куріння із залишками нашарування.
З копії висновку експерта №СЕ-19/114-22/21848-НЗПРАП від 29.12.2022р., (експертиза проведена на підставі постанови слідчого у кримінальному провадженні №12022142360000808). У нашаруванні речовини коричневого кольору, яка міститься на внутрішніх поверхнях металевого сита, яке знаходиться у предметі, виявлено екстракт канабісу, масою в перерахунку на суху речовину 0,1266г, який відноситься до особливо небезпечних наркотичних засобів, обіг яких заборонено.
Постановою Сокальського районного суду Львівської області від 11.04.2023р. матеріали даної справи про адміністративне правопорушення повернуто Львівському районному управлінню поліції №1 Головного управління Національної поліції у Львівській області для доопрацювання, зокрема долучення постанови про закриття кримінального провадження №12022142360000808, виділення матеріалів щодо виявленого пристрою для куріння з нашаруваннями наркотичної речовини тощо).
01.06.2023р. до Сокальського районного суду повторно надійшли матеріали даної справи про адміністративне правопорушення. В листі начальником Львівського районного управління поліції №1 Сабанюк Т. (виконавець Анна Гречанівська) зазначено, що постанова про закриття кримінального провадження не виносилася. Протокол про адміністративне правопорушення було складено по факту виявлення пристрою для куріння за місцем проживання.
В той же час, кваліфікація дій ОСОБА_1 щодо незаконного зберігання екстракт особливо небезпечного наркотичного засобу «Канабіс» масою 0,1266г та складання протоколу за частиною 1 статті 44 КУпАП, без виділення з матеріалів кримінального провадження №12022142360000808 або закриття кримінального провадження в цій частині, є передчасним.
За таких підстав, притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.44 КУпАП та подальше провадження досудового розслідування кримінального провадження щодо даного факту суперечитиме положенням ст.61 Конституції України.
Враховуючи заборону подвійного притягнення особи до юридичної відповідальності за одне і те саме правопорушення, яка регламентована в ст.61 Конституції України, провадження у справі підлягає закриттю на підставі пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП.
Керуючись ст.ст.247, 283-285 КУпАП,
Закрити провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.44 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги до Сокальського районного суду.
Суддя: М. Я. Адамович