Постанова від 12.06.2023 по справі 440/10708/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2023 р. Справа № 440/10708/22

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Русанової В.Б.,

Суддів: Жигилія С.П. , Перцової Т.С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 18.01.2023 (головуючий суддя І інстанції: О.В. Гіглава) по справі № 440/10708/22

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо неврахування під час переведення ОСОБА_1 на пенсію державного службовця довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії, як державному службовцю від 02.04.2021 №01-21-02.2/403 та №01-19-06/400, виданих Мартинівською сільською радою Карлівського району Полтавської області;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити з 05.04.2021 перерахунок та виплату пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" ОСОБА_1 , з урахуванням розміру всіх складових заробітної плати, надбавки за інтенсивність праці, премію та інші виплати, зазначених в довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії, як державному службовцю від 02.04.2021 №01-21-02.2/403 та №01-19-06/400, виданих Мартинівською сільською радою Карлівського району Полтавської області.

В обґрунтування позову зазначав, що при переведенні його на пенсію державного службовця пенсійним органом безпідставно не враховано надані позивачем довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії, як державному службовцю, видані сільською радою.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 18.01.23 позов задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо неврахування під час переведення ОСОБА_1 на пенсію державного службовця довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії, як державному службовцю від 02.04.2021 №01-21-02.2/403 та №01-19-06/400, виданих Мартинівською сільською радою Карлівського району Полтавської області.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити з 05.04.2021 перерахунок та виплату пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" ОСОБА_1 , з урахуванням розміру всіх складових заробітної плати, надбавки за інтенсивність праці, премії та інших виплат, зазначених в довідці Мартинівської сільської ради Карлівського району Полтавської області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 02.04.2021 №01-21-02.2/403 та довідці Мартинівської сільської ради Карлівського району Полтавської області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 02.04.2021 №01-19-06/400.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 992,40 грн .

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області подало апеляційну скаргу, в якій просило його скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 29.07.2021 у справі №440/6797/21, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 30.08.2022, визнано протиправним та скасовано рішення відділу перерахунків пенсій №1 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 08.04.2021 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.04.2021 щодо переведення з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу" відповідно до статті 37 Закону "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723, з урахуванням висновків суду у цій справі.

На виконання вищевказаного рішення, пенсійним органом повторно розглянуто заяву позивача від 05.04.2021 та переведено його з пенсії за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу".

Зазначає, що будь-яких інших зобов'язань пенсійного органу, зокрема, щодо врахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії як державному службовцю від 02.04.2021 №01-21-02.2/403 та №01-19-06/400 при перерахунку пенсії позивачу, рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 29.07.2021 у справі №440/6797/21 не містить, а тому дії пенсійного органу є правомірними.

Також зазначає, що зобов'язуючи врахувати надані позивачем довідки суд першої інстанції не врахував пунктів 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VІІІ , ст. 37 Закону №3723-ХІІ, пунктів 5,6 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого Постановою КМУ від 14.09.2016 №622, які передбачають обов'язок надання довідок особами, які займають/займали посади державних службовців, а не посадовими особами органів місцевого самоврядування.

Крім того, довідки про складові заробітної плати, надані позивачем складені не за тою формою, видані не структурним підрозділом з питань соціального захисту населення, а сільською радою, в порушення п. 3 "Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад", а тому правомірно не враховані пенсійним органом.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, у якому просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 18.01.23 без змін. Зазначає, що вказані пенсійним органом обставини, а саме відсутність судового рішення про зобов'язання врахувати довідки про заробітну плату, не звільняє відповідача від обов'язку здійснити призначення пенсії на підставі документів, в тому числі наданих заявником. Також просить врахувати, що зауваження до довідок, викладені в апеляції не були підставою відмови врахувати ці документи за наслідками розгляду звернення позивача.

На підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, відзиву на неї, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що позивач набув право на державне пенсійне забезпечення та отримував пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

05.04.2021 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області з заявою про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу" та перерахунок пенсії.

Вказана заява розгляну за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в Чернігівській області, за результатом розгляду якої прийнято рішення від 08.04.2021 про відмову в переведенні на інший вид пенсії. У якості підстави відмови зазначено, що на момент набрання чинності Закону України "Про державну службу" заявник не обіймав посаду державної служби в державному органі та не мав необхідного стажу державної служби, отже, право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" у ОСОБА_1 відсутнє. (а.с.19)

Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним, позивач оскаржив його до суду.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 29.07.2021 у справі №440/6797/21, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 30.08.2022, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення відділу перерахунків пенсій №1 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 08.04.2021; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.04.2021 щодо переведення з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу" відповідно до статті 37 Закону "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723, з урахуванням висновків суду у цій справі. Рішенням набрало законної сили 30.08.2022 року (а.с. 39-42).

На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду у справі №440/6797/21, ГУПФУ в Полтавській області листом від 01.11.2022 №12313/10670/І-03/8-1600/22 повідомило, що Головним управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 та переведено останнього з пенсії за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу". Зобов'язань щодо врахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії як державному службовцю від 02.04.2021 №01-21-02.2/403 та №01-19-06/400 при перерахунку пенсії ОСОБА_1 рішення суду від 29.07.2021 по справі №440/6797/21 не містить. (а.с. 37-38).

Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо неврахування довідок про складові заробітної плати під час переведення на пенсію державного службовця від 02.04.2021 №01-21-02.2/403 та №01-19-06/400, виданих Мартинівською сільською радою Карлівського району Полтавської області, позивач звернувся до суду за цим позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв неправомірно, не в межах повноважень та у спосіб визначений законом.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 37 Закону України №3723-XII «Про державну службу» передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України №889-VIII «Про державну службу» передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України Про державну службу (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перед виходом на пенсію працював в органах місцевого самоврядування, обіймав посаду сільського голови Білухівської сільської ради.

На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 29.07.2021 у справі №440/6797/21 позивача переведено з пенсії за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" та здійснено перерахунок пенсії.

Разом з тим, під час призначення пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу", пенсійним органом не враховано довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії як державному службовцю від 02.04.2021 №01-21-02.2/403 та №01-19-06/400 видані Мартинівською сільською радою Карлівського району Полтавської області.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до п. 1.1 Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Відповідно до п. 1.9 Порядку №22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Розділ ІІ Порядку №22-1 визначає документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший.

Так, п. 2.8 Порядку № 22-1 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

При переведенні з одного виду пенсії на інший до наявних документів особа може додати:

1) документи про страховий стаж за період роботи до 01 січня 2004 року, який не врахований у пенсійній справі, у тому числі після призначення пенсії. За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, відділ персоніфікованого обліку подає довідку із бази даних реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення, а у разі необхідності за формою згідно з додатком 3 до Положення;

2) довідку про заробітну плату відповідно до абзаців другого і третього підпункту 3 пункту 2.1 цього розділу;

3) документи про обставини, що впливають на розмір пенсії (наприклад, зміна кількості членів сім'ї, які перебували на утриманні пенсіонера чи померлого годувальника, виникнення (втрата) права на надбавку на непрацездатних членів сім'ї і надбавку на догляд за ними, визнання заявника одиноким і таким, що потребує сторонньої допомоги, визнання заявника особою з інвалідністю або учасником війни тощо).

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622).

Пунктом 2 Порядку № 622 передбачено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723- XII «Про державну службу» мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу», зокрема, мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Відповідно до п. 5 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

На виконання вимог Порядку № 622 наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 № 750, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за № 766/30634, затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад № 750 (далі - Порядок № 750).

Відповідно до п.7 Порядку № 750 довідка для призначення пенсії видається державним органом, в якому працювала особа, відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 622.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 750 довідка про заробітну плату для призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України №3723-ХІІ видається особам, які мають право на призначення пенсії згідно з пунктом 3 Порядку №622.

Вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям встановлені постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048.

Такими довідками є:

про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь- які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , звертаючись до пенсійного органу із заявою про перехід з одного виду пенсії на інший, надав довідки від 02.04.2021, видані Мартинівською сільською радою Карлівського району Полтавської області на його ім'я №01-21-02.2/403 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та № 01-19-06/400 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією).

Вказані вище довідки складені за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям» та містять відображення складових заробітної плати: посадовий оклад сільського голови, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, премія, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

З урахуванням наведеного, у відповідача були відсутні підстави не враховувати надані позивачем довідки при обчисленні пенсії державного службовця або надати обґрунтовану відповідь з приводу підстав для відмови у їх врахуванні, проте вказаних дій не вчинив.

При цьому, колегія суддів зауважує, що пенсійний орган також не здійснив жодних дій, спрямованих на витребування від уповноважених органів та/або позивача додаткових документів чи відомостей про розмір заробітної плати, що враховується для призначення та обчислення пенсії.

Доводи апеляційної скарги щодо невідповідності форми і змісту, видання неналежним органом наданих позивачем довідок, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки вказані обставини не були підставою не врахування вказаних документів зазначеними в листі - відповіді пенсійного органу від 01.11.2022 .

Згідно наданої відповіді вбачається, що єдиною підставою не врахування наданих позивачем довідок є посилання пенсійного органу на не покладення на нього таких обов'язків судовим рішенням від 29.07.2021, на підставі якого здійснено переведення позивача на інший вид пенсії.

Разом з тим, відповідно до ст. 19 Конституції України суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що зазначені пенсійним органом обставини не є такими, що звільняють його від виконання вимог Порядку № 22-1, зокрема в частині обов'язку щодо розгляду всіх документів, поданих особою для призначення пенсії, в тому числі довідок про складові заробітної плати, якщо такі наявні в матеріалах пенсійної справи. Закон не вимагає від особи звертатися до суду для спонукання суб'єкта владних повноважень вчинити дії.

При цьому, колегія суддів зауважує, що пенсійний орган не здійснив жодних дій, спрямованих на витребування від уповноважених органів та/або позивача додаткових документів чи відомостей про розмір заробітної плати, що враховується для призначення та обчислення пенсії.

Щодо посилання апелянта на п.3 Порядку № 750 колегія суддів зазначає наступне.

Пунктом 3 Порядку № 750 передбачено, що у разі ліквідації державного органу без правонаступника або якщо останнє місце роботи особи на посаді державної служби було в органі, який на час призначення особі пенсії відсутній чи у якому на час призначення пенсії перейменовані (відсутні) посади, у тому числі відсутні відповідні посади державної служби, довідки для призначення пенсії видають, зокрема, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення) рад - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було у відповідних державних органах, юрисдикція яких поширювалася на територію однієї або кількох областей, м. Києва або м. Севастополя, одного або кількох районів, міст обласного значення, та органах місцевого самоврядування.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 на момент звільнення з органів місцевого самоврядування обіймав посаду сільського голови Білухівської сільської ради, спірні довідки видані йому виконавчим комітетом Мартинівської сільської ради Карлівського району Полтавської області.

Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, реєстрацію Білухівської сільської ради припинено на підставі рішення щодо реорганізації.

При цьому, з офіційного сайту Білухівської сільської ради, вбачається, що остання була реорганізована і увійшла до складу Мартинівської сільської ради.

Отже, спірні довідки видані позивачу належною особою.

Натомість, відповідачем не доведено, що ліквідація Білухівської сільської ради проведена без правонаступника, що Мартинівська сільська рада не є правонаступником Білухівської сільської ради та в ній, на час призначення пенсії перейменовані (відсутні) посади, у тому числі відсутня посада сільського голови.

Доводи апелянта щодо неможливості врахування спірних довідок з огляду на те, що позивач був посадовою особою місцевого самоврядування, а не державним службовцем та на нього не поширюється форма довідок, встановлена постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3 колегія суддів оцінює критично з огляду на наступне.

Так, згідно п. 4 ч. 2 ст. 46 Закону № 889-VIII до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Враховуючи, що позивач обіймав посаду сільського голови органу місцевого самоврядування, яка враховується до стажу державної служби, тому довідки правомірно складені за формою, встановленою постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям».

З урахуванням встановлених судом апеляційної інстанції обставин справи, колегія суддів дійшла висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, не врахувавши довідки від 02.04.2021 під час переведення ОСОБА_1 з одного виду пенсії на інший, діяло не в межах та не в спосіб, встановлений Порядком № 22-1.

Суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для задоволення позову та зобов'язання пенсійний орган здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням розміру всіх складових заробітної плати, надбавки за інтенсивність праці, премії та інших виплат, зазначених в довідках Мартинівської сільської ради Карлівського району Полтавської області від 02.04.2021, проте не надав жодної оцінки діям останнього з приводу підстав їх неврахування, не зазначив жодних висновків, з яких він вважав, що відповідач діяв всупереч чинному законодавству.

Фактично суд першої інстанції у своєму рішенні надавав оцінку праву ОСОБА_1 на призначення пенсії за віком згідно з Законом України "Про державну службу", що не є спірним в межах справи, що розглядається.

З урахуванням вищенаведеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову, однак з інших підстав та мотивів, а тому рішення суду першої інстанції підлягає зміні з підстав та мотивів його задоволення.

Відповідно до ч.4 ст.317 КАС України зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 317, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області - задовольнити частково.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 18.01.2023 по справі № 440/10708/22 - змінити з підстав та мотивів задоволення позову, виклавши мотивувальну частину в редакції цієї постанови. У іншій частині - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя В.Б. Русанова

Судді С.П. Жигилій Т.С. Перцова