про залишення позовної заяви без руху
08 червня 2023 року м. Київ № 320/5353/23
Суддя Київського окружного адміністративного суду Василенко Г.Ю., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради в особі Управління соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради в особі Управління соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.03.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши в порядку письмового провадження матеріали справи, судом встановлено наступне.
Частиною першою статті 42 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що учасниками справи є сторони, треті особи.
Згідно з частинами першою та третьою статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Згідно з пунктом 9 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України у цьому Кодексі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
При цьому, суб'єктом владних повноважень є орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п.7 ч. 1 ст.4 КАС України).
Пунктом 4 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
У позовній заяві в якості відповідача вказано Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради в особі Управління соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації.
Відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій підзвітні та підконтрольні головам відповідних місцевих державних адміністрацій, а також органам виконавчої влади вищого рівня.
Відповідно до пункту 4 Положення про Управління, затвердженого розпорядженням Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації від 28.04.2020 № 414 (далі - Положення), основними завданнями Управління є забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту населення та соціально-трудових відносин, оплати праці та зайнятості в межах повноважень на території Солом'янського району міста Києва.
Окрім цього, відповідно до пункту 18 Положення, Управління має статус юридичної особи публічного права.
Разом з тим, відповідно до підпункту 24 пункту 5 Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює оформлення та видачу довідок про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення.
При цьому, відповідно до підпункту 3 пункту 5 Положення про Департамент, затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12.02.2013 №175 (в редакції розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 04.06.2020 № 805) (яке діяло на час виникнення спірних правовідносин), Департамент є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), підпорядковується Київському міському голові, підзвітний та підконтрольний Київській міській раді, а з питань виконання функцій державної виконавчої влади взаємодіє з Міністерством соціальної політики України, Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, одним з основних завдань Департаменту є забезпечення реалізації державної політики у сфері соціальної підтримки та надання соціальних послуг уразливим верствам населення, зокрема особам похилого віку, з інвалідністю, ветеранам війни (в тому числі учасникам антитерористичної операції та учасникам заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях), особам, на яких поширюється чинність законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про жертви нацистських переслідувань», громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, сім'ям з дітьми, багатодітним, молодим сім'ям, сім'ям та особам, які перебувають у складних життєвих обставинах, малозабезпеченим, внутрішньо перемішеним особам, іншим категоріям осіб, які згідно із законодавством України мають право на пільги та отримання житлових субсидій.
Таким чином, Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради та Управління соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації є різними і окремими юридичними особами, тому не можуть виступати одним відповідачем у справі.
Судом встановлено, що саме Управлінням соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації було відмовлено позивачу у взятті на облік, як внутрішньо переміщеної особи, однак прохальна частина позовної заяви не містить вимог, заявлених до вказаного суб'єкта.
Як і визначений позивачем склад учасників справи не містить Управлінням соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації як самостійного відповідача у цій справі.
У зв'язку з цим, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно або уточнити склад учасників справи, або уточнити прохальну частину позовної заяви, з урахуванням вказаних судом зауважень.
Зазначені вище обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального законодавства.
Згідно з частиною тринадцятою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
За таких підстав суд дійшов висновку про необхідність залишення позовної заяви без руху та надання позивачу п'ятиденного строку для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду: уточненої позовної заяви у кількості відповідно до кількості визначених в уточненому позові учасників справи, з урахуванням вказаних судом зауважень.
На підставі викладеного, керуючись статтями 123, 171, 179, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Протягом п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви, а саме:
- надати уточнену позовну заяву у кількості відповідно до кількості визначених в уточненому позові учасників справи, з урахуванням вказаних судом зауважень.
3. Роз'яснити позивачу, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде залишена без розгляду відповідно до частини п'ятнадцятої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) позивачу (його представнику), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Василенко Г.Ю.