Ухвала від 12.06.2023 по справі 826/17642/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття адміністративної справи до провадження

12 червня 2023 року справа № 826/17642/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Брокенергія" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправними та скасування постанов,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2018 року до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Брокенергія" з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг з вимогами визнати протиправними та скасувати постанови НКРЕКП від 28.09.2018:

- № 1137 «Про накладення штрафу на ТОВ "Брокенергія" за порушення Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії»,

- № 1138 «Про здійснення заходу державного регулювання до ТОВ "Брокенергія" за результатами перевірки дотримання Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії»,

- № 1139 «Про накладення штрафу на ТОВ "Брокенергія" за порушення Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії,

- № 1140 «Про здійснення заходу державного регулювання до ТОВ "Брокенергія" за результатами перевірки дотримання Ліцензійних Умов з виробництва електричної енергії».

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.11.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.12.2018 адміністративний позов задоволено у повному обсязі.

Визнано протиправними та скасовано постанови НКРЕКП від 28.09.2018 року:

- №1137 «Про накладення штрафу на ТОВ "Брокенергія" за порушення Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії»,

- №1138 «Про здійснення заходу державного регулювання до ТОВ "Брокенергія" за результатами перевірки дотримання Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії»,

- №1139 «Про накладення штрафу на ТОВ "Брокенергія" за порушення Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії,

- №1140 «Про здійснення заходу державного регулювання до ТОВ "Брокенергія" за результатами перевірки дотримання Ліцензійних Умов з виробництва електричної енергії».

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.03.2019 апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 грудня 2018 року - без змін.

Постановою Верховного Суду від 17.11.2022 касаційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг задоволено частково.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.12.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.03.2019 в частині задоволення позову про скасування постанов про накладення стягнення у вигляді штрафу №1137 та №1139 скасовано. В цій частині справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

В решті рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.12.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.03.2019 змінено в частині мотивів задоволення позовних вимог.

Верховний Суд у постанові від 17.11.2022 вказав, що судами не надано належної правової оцінки спірним постановам про накладення стягнення у вигляді штрафу та зроблено передчасні висновки про порушення положень ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» без дослідження наявності чи відсутності порушень положень відповідних спеціальних законів та підзаконних актів.

При цьому Верховний Суд зазначив, що у випадку наявності колізії між загальним та спеціальним законом, застосуванню підлягають норми спеціального закону, яким є саме Закон України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг".

У разі, якщо норми нормативних актів рівної юридичної сили містять різні моделі правового регулювання, перевагу при застосуванні слід надавати тій нормі, яка регулює вужче коло суспільних відносин, тобто є спеціальною.

Аналогічна правова позиція вже висловлювалась Верховним Судом у постанові від 20.03.2020 у справі №454/1522/16-а.

При цьому повноваження та обов'язки Регулятора не обмежуються виключно Законом № 1540-VIII, а й конкретизовані у спеціальних підзаконних актах.

Крім того, Верховний Суд зауважив, що судами не надано жодної оцінки факту відсутності кворуму у Регулятора, що і стало підставою відтермінування прийняття спірних рішень.

01.12.2022 матеріали справи повернулись на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва та згідно із протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.12.2022 передані на новий розгляд судді Окружного адміністративного суду міста Києва Шуваловій Т.О.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.12.2022 прийнято справу №826/17642/18 до провадження судді Шувалової Т.О. Вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні). Витребувано докази у справі від відповідача. Запропоновано учасникам справи надати суду письмові пояснення з урахуванням висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 17.11.2022 р. по справі №826/17642/18.

14.12.2022 на виконання вимог ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.12.2022 від відповідача надійшли витребувані судом докази разом із заявою із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного провадження.

Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

14.12.2022 вказаний Закон був опублікований в газеті "Голос України" №254 та набрав чинності 15.12.2022.

04.05.2023 на адресу Київського окружного адміністративного суду супровідним листом від 26.12.2022 №03-19/5012/22 "Про скерування за належністю справи" надійшли матеріали адміністративної справи №826/17642/18.

04.05.2023 відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Кушновій А.О.

Відповідно до частини дев'ятої статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України невирішені судові справи за вмотивованим розпорядженням керівника апарату суду, що додається до матеріалів справи, передаються для повторного автоматизованого розподілу справ виключно у разі, коли суддя (якщо справа розглядається одноособово) або суддя-доповідач із складу колегії суддів (якщо справа розглядається колегіально) у визначених законом випадках не може продовжувати розгляд справи більше чотирнадцяти днів, що може перешкодити розгляду справи у строки, встановлені цим Кодексом.

Частиною чотирнадцятою статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі зміни складу суду на стадії підготовчого провадження розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.

Згідно з частиною другою статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.

На підставі вказаного справа підлягає прийняттю до провадження, а її розгляд починається спочатку.

Приймаючи до уваги заяву відповідача із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного провадження, суд вважає за необхідне здійснювати розгляд даної справи за правилами загального позовного провадження з проведенням підготовчого провадження у справі.

Керуючись статтями 171, 241, 243, 248, 257, 259-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Прийняти адміністративну справу №826/17642/18 до провадження судді Київського окружного адміністративного суду Кушнової А.О. Справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження.

2. Призначити підготовче засідання у справі на 11 липня 2023 року о 10:30 год.

Судове засідання відбуватиметься у приміщенні Київського окружного адміністративного суду (адреса: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, 2-й під'їзд, 10-й поверх).

3. Викликати для участі в підготовчому засіданні учасників справи (їх представників).

4. Запропонувати учасникам справи надати суду письмові пояснення та докази з урахуванням висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 17.11.2022 по справі №826/17642/18.

5. Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/

6. Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Кушнова А.О.