Рішення від 12.06.2023 по справі 320/3933/22

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2023 року справа №320/3933/22

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Поліської селищної ради Вишгородського району Київської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.

Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач та/або ОСОБА_2 ) з позовом до Поліської селищної ради Вишгородського району Київської області (далі - відповідач) та просить суд:

1. Визнати протиправною бездіяльність Поліської селищної ради Вишгородського району Київської області щодо прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення (вид використання - обслуговування нежитлового приміщення реммайстерні), яка розташована в АДРЕСА_1 , в оренду гр. ОСОБА_1 і передачу гр. ОСОБА_1 в оренду терміном на 49 років цієї земельної ділянки площею 3,0000 га, кадастровий номер 3223587601:01:004:0017 та зобов'язати Поліську селищну раду Вишгородського району Київської області прийняти рішення, яким затвердити розроблений ФОП ОСОБА_3 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення (вид використання - обслуговування нежитлового приміщення реммайстерні), яка розташована в АДРЕСА_1 , в оренду гр. ОСОБА_1 і передати гр. ОСОБА_1 в оренду терміном на 49 років земельну ділянку з цільовим призначенням для іншого сільськогосподарського призначення, вид використання - обслуговування нежитлового приміщення реммайстерні площею 3,0000 га, кадастровий номер 3223587601:01:004:0017, що розташована в АДРЕСА_1 .

2. Визнати протиправною бездіяльність Поліської селищної ради Вишгородського району Київської області щодо прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення (вид використання - обслуговування нежитлового приміщення автомобільного гаража), яка розташована в АДРЕСА_1 , в оренду гр. ОСОБА_1 і передачу гр. ОСОБА_1 в оренду терміном на 49 років цієї земельної ділянки площею 1,5000 га, кадастровий номер 3223587601:01:004:0018 та зобов'язати Поліську селищну раду Вишгородського району Київської області прийняти рішення, яким затвердити розроблений ФОП ОСОБА_3 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення (вид використання - обслуговування нежитлового приміщення автомобільного гаража), яка розташована в АДРЕСА_1 , в оренду гр. ОСОБА_1 і передати гр. ОСОБА_1 в оренду терміном на 49 років земельну ділянку з цільовим призначенням для іншого сільськогосподарського призначення, вид використання - обслуговування нежитлового приміщення автомобільного гаража площею 1,5000 га, кадастровий номер 3223587601:01:004:0018, що розташована в АДРЕСА_1 .

3. Визнати протиправною бездіяльність Поліської селищної ради Вишгородського району Київської області щодо прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення (вид використання - обслуговування нежитлового приміщення їдальні), яка розташована в АДРЕСА_1 , в оренду гр. ОСОБА_1 і передачу гр. ОСОБА_1 в оренду терміном на 49 років цієї земельної ділянки площею 0,5000 га, кадастровий номер 3223587601:01:004:0016 та зобов'язати Поліську селищну раду Вишгородського району Київської області прийняти рішення, яким затвердити розроблений ФОП ОСОБА_3 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення (вид використання - обслуговування нежитлового приміщення їдальні), яка розташована в АДРЕСА_1 , в оренду гр. ОСОБА_1 і передати гр. ОСОБА_1 в оренду терміном на 49 років земельну ділянку з цільовим призначенням для іншого сільськогосподарського призначення, вид використання - обслуговування нежитлового приміщення їдальні площею 0,5000 га, кадастровий номер 3223587601:01:004:0016, що розташована в АДРЕСА_1 .

4. Визнати протиправною бездіяльність Поліської селищної ради Вишгородського району Київської області щодо прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення (вид використання - обслуговування нежитлового приміщення складу запчастин), яка розташована в АДРЕСА_1 , в оренду гр. ОСОБА_1 і передачу гр. ОСОБА_1 в оренду терміном на 49 років цієї земельної ділянки площею 3,0000 га, кадастровий номер 3223587601:01:004:0015 та зобов'язати Поліську селищну раду Вишгородського району Київської області прийняти рішення, яким затвердити розроблений ФОП ОСОБА_3 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення (вид використання - обслуговування нежитлового приміщення складу запчастин), яка розташована в АДРЕСА_1 , в оренду гр. ОСОБА_1 і передати гр. ОСОБА_1 в оренду терміном на 49 років земельну ділянку з цільовим призначенням для іншого сільськогосподарського призначення, вид використання - обслуговування нежитлового приміщення складу запчастин, площею 3,0000 га, кадастровий номер 3223587601:01:004:0015, що розташована в АДРЕСА_1 .

5. Встановити відповідачу Поліській селищній раді Вишгородського району Київської області строк виконання рішення суду за даним позовом: два тижні з дня набрання рішенням суду законної сили.

Мотивуючи позовні вимог позивач стверджує, що відповідачем порушено строки розгляду його заяв про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, регламентований частиною 6 статті 123 Земельного кодексу України та не прийнято рішення, за результатами їх розгляду, чим допущено протиправну бездіяльність, яка має своїм наслідком порушення його прав та охоронюваних законом інтересів. При цьому, ОСОБА_1 наполягає, що подані відповідачу на затвердження проекти землеустрою відповідають вимог чинного законодавства, а відтак вважає, що належним та ефективним захистом його порушених прав є зобов'язання Поліської селищної ради Вишгородського району Київської області прийняти рішення про затвердження останніх.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.05.2022 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання.

06.02.2023 від представника відповідача надійшли документи на виконання вимог ухвали суду від 10.01.2023.

Також, 14.02.2023 від представника відповідача надійшов до суду відзив на позовну заяву, в якому останній наполягає на відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог. Представник Поліської селищної ради Вишгородського району Київської області вказує, що на засіданні постійної комісії з питань земельних відносин, природно-екологічно захисту, законності, регламенту, запобігання корупції та депутатської етики, яке оформлено протоколом №14 від 25.10.2021 встановлено, що 4 проекти землеустрою не відповідають вимогам статті 50 Закону України «Про землеустрій» у зв'язку з неповнотою оформлення, зокрема, представлені у проектах матеріали не містять кадастрових номерів земельних ділянок, акти погодження меж земельних ділянок не містять погоджень від імені Поліської територіальної громади, акти прийомки-передачі межових знаків на зберігання зі списками та кроками межових знаків не заповнені та не підписані. Представник відповідача вважає, що протокол №14 від 25.10.2021 є рішенням Поліської селищної ради Вишгородського району Київської області, з огляду на що відсутня протиправна бездіяльність останньої в частині розгляду відповідних заяв ОСОБА_1 . Також, представник відповідача наголошує, що у Поліської селищної ради Вишгородського району Київської області наявні підстави для відмови у затвердженні, поданих позивачем проектів землеустрою та наводить правові підстави для такої відмови.

У свою чергу, 08.03.2023 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій останній зазначає, що протокол постійної комісії №14 від 25.10.2021 не є рішенням, в розумінні Закону України «Про місце самоврядування в Україні» та наполягає на задоволенні позовних вимог.

Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Рішеннями Рагівської сільської ради Поліського району Київської області від 21.12.2019 року з однойменною назвою «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду гр. ОСОБА_1 » мені було надано:

- рішенням № 345-58-VII дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для обслуговування нежитлового приміщення (реммайстерні) орієнтовною площею 3,0 га за адресою: АДРЕСА_1 (аркуш 10 відповідного проекту землеустрою);

- рішенням № 346-58-VII дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для обслуговування нежитлового приміщення (складу запчастин), орієнтовною площею 3,0 га, за адресою: АДРЕСА_1 (аркуш 10 відповідного проекту землеустрою);

- рішенням № 347-58-VII дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для обслуговування нежитлового приміщення (автомобільного гаража), орієнтовною площею 1,5 га за адресою: АДРЕСА_1 );

- рішенням № 348-5 8-VII дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для обслуговування нежитлового приміщення (їдальні), орієнтовною площею 0,5 га, за адресою: АДРЕСА_1 (аркуш 10 відповідного проекту землеустрою).

На підставі вказаних рішень, на замовлення позивача, фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 розроблено наступні проекти землеустрою:

1. проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення (вид використання - обслуговування нежитлового приміщення реммайстерні), яка розташована в АДРЕСА_1 , в оренду гр. ОСОБА_1 ;

2. проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення (вид використання - обслуговування нежитлового приміщення автомобільного гаража), яка розташована в АДРЕСА_1 , в оренду гр. ОСОБА_1 ;

3. проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення (вид використання - обслуговування нежитлового приміщення їдальні), яка розташована в АДРЕСА_1 , в оренду гр. ОСОБА_1 ;

4. проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення (вид використання - обслуговування нежитлового приміщення складу запчастин), яка розташована в АДРЕСА_1 , в оренду гр. ОСОБА_1 .

Надалі, 04.06.2021 за заявою позивача від 01.06.2021 №ЗВ-9706687092021 державним кадастровим реєстратором сформовано витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-6509425392021, з якого випливає, що 04.06.2021 року відділ у Високопільському районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок від 01.06.2021 року ФОП ОСОБА_3 здійснив державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 3223587601:01:004:0015, місце розташування: АДРЕСА_1 , цільове призначення: 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення, вид використання земельної ділянки: Для обслуговування нежитлового приміщення складу запчастин, форма власності: Інформація про зареєстроване право в Державному земельному кадастрі відсутня, площа земельної ділянки: 3,0000 гектара.

08.06.2021 за заявою позивача від 01.06.2021 №ЗВ-9706686492021 державним кадастровим реєстратором сформовано витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-6509433412021, з якого випливає, що 08.06.2021 року відділ у Великолепетиському районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок від 01.06.2021 року ФОП ОСОБА_3 здійснив державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 3223587601:01:004:0016, місце розташування: АДРЕСА_1 , цільове призначення: 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення, вид використання земельної ділянки: Для обслуговування нежитлового приміщення їдальні, форма власності: Інформація про зареєстроване право в Державному земельному кадастрі відсутня, площа земельної ділянки: 0,5000 гектара.

Також, 10.06.2021 за заявою позивача від 01.06.2021 №ЗВ-9706685142021 державним кадастровим реєстратором сформовано витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-0521969942021, з якого випливає, що 10.06.2021 року відділ у Могилів-Подільському районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок від 01.06.2021 року ФОП ОСОБА_3 здійснив державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 3223587601:01:004:0017, місце розташування: АДРЕСА_1 , цільове призначення: 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення, вид використання земельної ділянки: Для обслуговування нежитлового приміщення реммайстерні, форма власності: Інформація про зареєстроване право в Державному земельному кадастрі відсутня, площа земельної ділянки: 3,0000 гектара.

Окрім цього, 14.06.2021 за заявою позивача від 01.06.2021 №ЗВ-9706685882021 державним кадастровим реєстратором сформовано витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-4811641042021, з якого випливає, що 14.06.2021 року відділ в Очаківському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок від 01.06.2021 року ФОП ОСОБА_3 здійснив державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 3223587601:01:004:0018, місце розташування: АДРЕСА_1 , цільове призначення: 01.13 Для іншого сільськогосподарського призначення, вид використання земельної ділянки: Для обслуговування нежитлового приміщення автомобільного гаража, форма власності: Інформація про зареєстроване право в Державному земельному кадастрі відсутня, площа земельної ділянки: 1,5000 гектара.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 715-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Київської області» Рагівська територіальна громада, до складу якої входило село Рагівка, ввійшла до складу Поліської територіальної громади Поліського району.

Постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-ІХ у Київській області територія Поліської селищної територіальної громади, затверджена Кабінетом Міністрів України, ввійшла в склад новоутвореного Вишгородського району, а Поліський район ліквідовано.

Згідно з підпунктом 4 пункту 2 розділу II Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році.

Відповідно до частини 3 статті 8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою.

За підсумками місцевих виборів 25.10.2020 повноваження Поліського селищного голови та депутатів Поліської селищної ради Вишгородського району Київської області визнано рішеннями Поліської селищної ради Вишгородського району Київської області від 26.11.2020 року № 01-01-VIII і № 02-01-VIII.

26.08.2021 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із окремими заявами та доданими до них документами про:

- затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення (вид використання - обслуговування нежитлового приміщення реммайстерні), яка розташована в АДРЕСА_1 , в оренду гр. ОСОБА_1 та передачу мені в оренду терміном на 49 років цієї земельної ділянки площею 3,0000 га, кадастровий номер 3223587601:01:004:0017;

- затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення (вид використання - обслуговування нежитлового приміщення автомобільного гаража), яка розташована в АДРЕСА_1 , в оренду гр. ОСОБА_1 та передачу мені в оренду терміном на 49 років цієї земельної ділянки площею 1,5000 га, кадастровий номер 3223587601:01:004:0018;

- затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення (вид використання - обслуговування нежитлового приміщення їдальні), яка розташована в АДРЕСА_1 , в оренду гр. ОСОБА_1 та передачу мені в оренду терміном на 49 років цієї земельної ділянки площею 0,5000 га, кадастровий номер 3223587601:01:004:0016;

- затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення (вид використання - обслуговування нежитлового приміщення складу запчастин), яка розташована в АДРЕСА_1 , в оренду гр. ОСОБА_1 та передачу мені в оренду терміном на 49 років цієї земельної ділянки площею 3,0000 га, кадастровий номер 3223587601:01:004:0015.

До вказаних заяв позивачем долучено оригінальний примірник відповідного із вказаних проекту землеустрою, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та копії правовстановлюючих документів на розташовані на земельній ділянці об'єкти нерухомого майна.

За наслідком розгляду поданих позивачем документів на засідання постійної комісії з питань земельних відносин, природно-екологічно захисту, законності, регламенту, запобігання корупції та депутатської етики, яке оформлено протоколом №14 від 25.10.2021 комісія дійшла висновку про те, що 4 проекти землеустрою не відповідають вимогам статті 50 Закону України «Про землеустрій» у зв'язку з неповнотою оформлення, зокрема, представлені у проектах матеріали не містять кадастрових номерів земельних ділянок, акти погодження меж земельних ділянок не містять погоджень від імені Поліської територіальної громади, акти прийомки-передачі межових знаків на зберігання зі списками та кроками межових знаків не заповнені та не підписані.

У зв'язку із цим, комісія рекомендувала селищному голові не виносити вказані питання на розгляд пленарного засідання як передчасні, надавши заявнику можливість вжити заходів щодо усунення недоліків.

Про вказані обставини відповідач повідомив позивача листом від 16.11.2021 №1173.

Як вказує ОСОБА_1 , з метою усунення недоліків, про які вказував відповідач, він звернувся до розробника документації із землеустрою ФОП ОСОБА_3 з проханням розглянути викладені в листі Поліської селищної ради Вишгородського району Київської області від 16.11.2021 року №1173 проблемні питання в розроблених проектах землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду.

Листом №12 від 16.12.2021 ФОП ОСОБА_3 повідомив що проекти землеустрою відповідають чинному законодавству, зазначивши обґрунтування відповідності розроблених ним проектів землеустрою в цілому та в частині заявлених недоліків, про які вказує відповідач.

22.12.2021 ОСОБА_1 надіслав Поліській селищній раді Вишгородського району Київської області клопотання приєднати адресований йому лист ФОП ОСОБА_3 від 16.12.2021 № 12 до поданих ним заяв Поліській селищній раді Вишгородського району Київської області від 26.08.2021 про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок і передачу цих земельних ділянок в оренду та прийняти правомочне рішення органу місцевого самоврядування по суті заявлених ним клопотань відповідно до норм Земельного кодексу України, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про оренду землі».

Обставини отримання відповідачем вказаного вище листа у відзиві на позовну заяву не заперечувалось.

У той же час, позивач вважає, що оскільки Поліською селищною радою Вишгородського району Київської області не прийнято рішень про затвердження або про відмову у затверджені проектів землеустрою, порушуються його права та охоронювані законом інтереси, що і зумовило звернення до суду із даним адміністративним позовом.

Вирішуючи спір по суті суд керується положеннями чинного законодавства, яке діяло станом на час виникнення спірних правовідносин та враховує наступне.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 2 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.

Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади (ч. 2 ст. 2 ЗК України), а об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї) (ч. 3 ст. 2 ЗК України).

Земельне законодавство базується на таких принципах: а) поєднання особливостей використання землі як територіального базису, природного ресурсу і основного засобу виробництва; б) забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави; в) невтручання держави в здійснення громадянами, юридичними особами та територіальними громадами своїх прав щодо володіння, користування і розпорядження землею, крім випадків, передбачених законом; г) забезпечення раціонального використання та охорони земель; ґ) забезпечення гарантій прав на землю; д) пріоритету вимог екологічної безпеки (ст. 5 ЗК України).

Відповідно до частини 1 статті 93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам, іноземцям і особам без громадянства, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам (ч. 2 ст. 93 ЗК України).

Згідно із частиною 4 статті 93 ЗК України строк оренди земельної ділянки не може перевищувати 50 років.

Відповідно до частини 1 статті 122 КАС України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно із частиною 1 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (ч. 2 ст. 116 ЗК України).

Разом з цим, положеннями статті 124 ЗК України врегульовано порядок передачі земельних ділянок в оренду.

Так, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Згідно із положеннями частини 1 статті 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Відповідно до частини 6 статті 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

За правилами частини 12 статті 123 ЗК України рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються:

затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;

вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності);

надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

В силу вимог частин 15, 16 статті 123 ЗК України підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Зміна типу акціонерного товариства або перетворення акціонерного товариства в інше господарське товариство не є підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою або технічної документації із землеустрою.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Аналіз вказаних положень дає суду підстави дійти до наступних висновків.

По-перше, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється, зокрема органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

По-друге, рішення про надання ділянок державної або комунальної власності у користування органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

По-третє, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

В четверте, підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Як свідчить зміст відзиву на позовну заяву, відповідач вважає, що протокол комісії з питань земельних відносин, природно-екологічно захисту, законності, регламенту, запобігання корупції та депутатської етики, яке оформлено протоколом №14 від 25.10.2021 (далі - протокол від 25.10.2021) є рішенням відповідної сесії Поліської селищної ради Вишгородського району Київської області, що вказує на відсутність підстав стверджувати про наявність протиправної бездіяльності щодо розгляду заяв позивача про затвердження проектів землеустрою.

Надаючи оцінку зазначеним доводам відповідача суд звертає увагу на наступне.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР).

У відповідності до частини 1 статті 5 Закону № 280/97-ВР система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

Згідно із підпунктом 34 частини 1 статті 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до частини 1 статті 46 Закону № 280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць (ч. 5 ст. 46 Закону № 280/97-ВР).

Згідно із частинами 16, 17 статті 46 Закону № 280/97-ВР протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.

Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

За правилами частин 1, 2 статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради щодо безоплатної передачі земельної ділянки комунальної власності у приватну власність (крім земельних ділянок, що перебувають у користуванні громадян, та випадків передачі земельної ділянки власнику розташованого на ній жилого будинку, іншої будівлі, споруди) приймається не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.

Аналізуючи наведені положення чинного законодавства суд приходить наступних висновків.

По-перше, сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

По-друге, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

По-третє, рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених Законом № 280/97-ВР.

У той же час, частиною 1 статті 47 Закону № 280/97-ВР регламентовано, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" (ч. 10 ст. 47 Закону № 280/97-ВР).

Рекомендації постійних комісій підлягають обов'язковому розгляду органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, яким вони адресовані. Про результати розгляду і вжиті заходи повинно бути повідомлено комісіям у встановлений ними строк (ч. 11 ст. 47 Закону № 280/97-ВР).

При цьому, постійна комісія для вивчення питань, розробки проектів рішень ради може створювати підготовчі комісії і робочі групи з залученням представників громадськості, вчених і спеціалістів. Питання, які належать до відання кількох постійних комісій, можуть за ініціативою комісій, а також за дорученням ради, її голови, відповідно заступника голови районної у місті, районної ради чи першого заступника, заступника голови обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради розглядатися постійними комісіями спільно. Висновки і рекомендації, прийняті постійними комісіями на їх спільних засіданнях, підписуються головами відповідних постійних комісій (ч. 12 ст. 47 Закону № 280/97-ВР).

Системний аналіз положень статті 47 Закону № 280/97-ВР дає суду підстави сформувати висновки про те, що постійні комісії ради здійснюють вивчення, попередній розгляд і підготовку питань, які належать до відання ради та забезпечують контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

Тобто, постійні комісії лише здійснюють попередній розгляд питань, які належать до компетенції, зокрема сільської ради, готують висновки, за наслідком їх розгляду, проте не приймають актів у формі рішень сільської ради.

Фактично, попередній розгляд постійною комісією, серед іншого, питання щодо надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування є лише етапом, що передує винесенню такого питання на пленарну сесію сільської ради для прийняття останньою відповідного рішення, з урахуванням наданих постійною комісією рекомендацій.

За таких обставин, суд вважає, що твердження відповідача про те, що протокол комісії з питань земельних відносин, природно-екологічно захисту, законності, регламенту, запобігання корупції та депутатської етики, яке оформлено протоколом №14 від 25.10.2021 є рішенням відповідної сесії Поліської селищної ради Вишгородського району Київської області є помилковими.

Суд нагадує, що згідно із підпунктом 34 частини 1 статті 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Станом на час вирішення спору по суті відповідачем не надано належних та достатніх доказів на підтвердження розгляду Поліською селищною радою Вишгородського району Київської області заяв позивача про затвердження 4 проектів землеустрою, поданих останнім 26.08.2021, що свідчить про порушення строків їх розгляду, регламентованих частиною 6 статті 123 ЗК України.

Разом з цим, суд враховує, що у протоколі від 25.10.2021 постійна комісія дійшла до висновку про необхідність надання заявнику (позивачу) можливості вжити заходів щодо усунення, встановлених нею недоліків. На переконання суду, така дія є правомірним способом поведінки органу і має на меті створення громадянам умов для реалізації їх прав на землю. Зазначена пропозиція щодо усунення недоліків не може вважатися «відмовою у затвердженні проекту землеустрою», в розумінні положень ЗК України. Проте, звернення з такою пропозицією не звільняє відповідний орган від обов'язку прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою або відмову у його затвердженні.

Більше того, суд наголошує, що ОСОБА_1 скерував відповідачу лист від 22.12.2021, разом із листом ФОП ОСОБА_3 від 16.12.2021 №12 із обґрунтуванням відсутності недоліків у поданих ним проектах землеустрою.

Станом на час вирішення спору по суті рішення Поліською селищною радою Вишгородського району Київської області про затвердження або відмову у затвердженні ОСОБА_1 проектів землеустрою не прийнято.

Отже, суд вважає, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не прийняття рішення про затвердження проектів землеустрою або про відмову у їх затвердженні за заявами ОСОБА_1 про затвердження 4 (чотирьох) проектів землеустрою від 26.08.2021, а відтак позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Вирішуючи ж позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача вчинити певні дії суд зазначає про наступне.

Так, позивач просить суд зобов'язати Поліську селищну раду Вишгородського району Київської області прийняти рішення, якими затвердити подані ним проекти землеустрою.

Водночас, матеріалами справи підтверджено, що жодного рішення відповідачем, за наслідком розгляду заяв ОСОБА_1 про затвердження проектів землеустрою від 26.08.2021 відповідач не приймалось.

Як вже було вказано судом вище, протокол від 25.10.2021 не є рішенням Поліської селищної ради Вишгородського району Київської області про відмову у затвердженні проектів землеустрою.

Зважаючи на викладене, суд наголошує, що станом на час вирішення спору по суті оцінка відповідності/невідповідності поданих 26.08.2021 позивачем, на затвердження Поліської селищної ради Вишгородського району Київської області, проектів землеустрою є передчасним.

При цьому, всі доводи ОСОБА_1 в частині відповідності проектів землеустрою вимогам, встановленим чинним законодавством суд залишає поза увагою, оскільки останні підлягають оцінці виключно, за наслідком оцінки рішення Поліської селищної ради Вишгородського району Київської області, прийнятого нею на пленарному засідання, за результатами розгляду відповідних заяв позивача.

Резюмуючи наведене суд, враховуючи встановлення в ході розгляду справи протиправної бездіяльності відповідача щодо не прийняття рішення про затвердження проектів землеустрою або про відмову у їх затвердженні за заявами ОСОБА_1 про затвердження 4 (чотирьох) проектів землеустрою від 26.08.2021 вважає за необхідне зобов'язати останнього розглянути такі заяви позивача, в порядок та спосіб встановлений ЗК України та прийняти рішення, за результатами їх розгляду.

Згідно із частиною 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 72 КАС України).

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення адміністративного позову.

Що ж стосується встановлення судового контролю, то суд відмічає, що згідно із частиною 1 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, встановлення судом судового контролю є правом суду, а не його обов'язком. В межах даної адміністративної справи суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю.

Згідно із частиною 1 статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України у суду відсутні, з огляду на звільнення позивача від сплати судового збору.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Поліської селищної ради Вишгородського району Київської області щодо не прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою або відмову у його затвердженні щодо відведення земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення (вид використання - обслуговування нежитлового приміщення реммайстерні), яка розташована в АДРЕСА_1 , площею 3,0000 га, кадастровий номер 3223587601:01:004:0017, в оренду гр. ОСОБА_1 на 49 років, за його заявою від 26.08.2021.

3. Визнати протиправною бездіяльність Поліської селищної ради Вишгородського району Київської області щодо не прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою або відмову у його затвердженні щодо відведення земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення (вид використання - обслуговування нежитлового приміщення автомобільного гаража), яка розташована в АДРЕСА_1 , площею 1,5000 га, кадастровий номер 3223587601:01:004:0018 в оренду гр. ОСОБА_1 49 років, за його заявою від 26.08.2021.

4. Визнати протиправною бездіяльність Поліської селищної ради Вишгородського району Київської області щодо не прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою або відмову у його затвердженні щодо відведення земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення (вид використання - обслуговування нежитлового приміщення їдальні), яка розташована в АДРЕСА_1 , площею 0,5000 га, кадастровий номер 3223587601:01:004:0016 в оренду гр. ОСОБА_1 на 49 років, за його заявою від 26.08.2021.

5. Визнати протиправною бездіяльність Поліської селищної ради Вишгородського району Київської області щодо не прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою або відмову у його затвердженні щодо відведення земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення (вид використання - обслуговування нежитлового приміщення складу запчастин), яка розташована в АДРЕСА_1 , площею 3,0000 га, кадастровий номер 3223587601:01:004:0015 в оренду гр. ОСОБА_1 на 49 років, за його заявою від 26.08.2021.

6. Зобов'язати Поліську селищну раду Вишгородського району Київської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.08.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення (вид використання - обслуговування нежитлового приміщення реммайстерні), яка розташована в АДРЕСА_1 , площею 3,0000 га, кадастровий номер 3223587601:01:004:0017, в оренду гр. ОСОБА_1 на 49 років та прийняти рішення в порядок, строки та у спосіб визначений чинним законодавством.

7. Зобов'язати Поліську селищну раду Вишгородського району Київської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.08.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення (вид використання - обслуговування нежитлового приміщення автомобільного гаража), яка розташована в АДРЕСА_1 , площею 1,5000 га, кадастровий номер 3223587601:01:004:0018 в оренду гр. ОСОБА_1 49 років та прийняти рішення в порядок, строки та у спосіб визначений чинним законодавством.

8. Зобов'язати Поліську селищну раду Вишгородського району Київської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.08.2021 затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення (вид використання - обслуговування нежитлового приміщення їдальні), яка розташована в АДРЕСА_1 , площею 0,5000 га, кадастровий номер 3223587601:01:004:0016 в оренду гр. ОСОБА_1 на 49 років та прийняти рішення в порядок, строки та у спосіб визначений чинним законодавством.

9. Зобов'язати Поліську селищну раду Вишгородського району Київської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.08.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для іншого сільськогосподарського призначення (вид використання - обслуговування нежитлового приміщення складу запчастин), яка розташована в АДРЕСА_1 , площею 3,0000 га, кадастровий номер 3223587601:01:004:0015 в оренду гр. ОСОБА_1 на 49 років та прийняти рішення в порядок, строки та у спосіб визначений чинним законодавством.

10. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Кушнова А.О.