про закриття провадження у адміністративній справі
08 червня 2023 рокум. Ужгород№ 260/5220/22
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Луцович М.М.
при секретарі судового засідання - Полянич В.І.,
за участю:
представник позивача: Воронкова О.І.,
представник відповідача: Зоркін Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 через представника ОСОБА_2 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якому просить:
1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, яка полягає у тому, що ним не включено в список на зарахування пенсій (допомог) на поточні (карткові) рахунки одержувачів в АТ «ОЩАДБАНК» Філія - Закарпатське обласне управління за період з 01.11.2022 по 30.11.2022 на поточний (картковий) рахунок ОСОБА_1 суму пенсії у розмірі 127833,26 гривень, нараховану на виконання рішення, яке Закарпатський окружний адміністративний суд ухвалив 13.07.2021 у справі №260/2248/21.
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 №1596, включити в список на зарахування пенсій (допомог) на поточні (карткові) рахунки одержувачів в АТ «ОЩАДБАНК» Філія - Закарпатське обласне управління на наступний виплатний період на поточний (картковий) рахунок ОСОБА_1 суму пенсії у розмірі 127833,26 гривень, нараховану на виконання рішення, яке Закарпатський окружний адміністративний суд ухвалив 13.07.2021 у справі №260/2248/21.
3) встановити судовий контроль за виконанням рішення суду та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подати звіт про виконання рішення суду.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначила, що відповідачем протиправно не включено в список на зарахування пенсій (допомог) на поточні (карткові) рахунки одержувачів в АТ «ОЩАДБАНК» Філія - Закарпатське обласне управління за період з 01.11.2022 по 30.11.2022 на поточний (картковий) рахунок ОСОБА_1 суму пенсії у розмірі 127833,26 гривень, нараховану на виконання рішення, яке Закарпатський окружний адміністративний суд ухвалив 13.07.2021 у справі №260/2248/21.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд зазначає наступне.
З автоматизованої системи «Діловодство спеціалізованого суду» Закарпатський окружний адміністративний суд рішенням від 13.07.2021 у справі №260/2248/21 частково задовольнив позовні вимоги позивача, а саме:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити пенсію на підставі довідки Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки станом на 05 березня 2019 року № ХР13057, яка включає в себе наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 4230,00 грн.; оклад за військовим званням - 1270,00 грн.; надбавка за вислугу років (45 %) - 2475,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (78 %) - 6220,50 грн.; надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (10 %) - 423,00 грн.; надбавка за кваліфікацію (кваліфікаційну категорію) (5%) - 211,50 грн.; премія (57 %) - 2411,10 грн.;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області перерахувати та виплатити з 01 квітня 2019 року ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки станом на 05 березня 2019 року № ХР13057, яка включає в себе наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 4230,00 грн.; оклад за військовим званням - 1270,00 грн.; надбавка за вислугу років (45 %) - 2475,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (78 %) - 6220,50 грн.; надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (10 %) - 423,00 грн.; надбавка за кваліфікацію (кваліфікаційну категорію) (5%) - 211,50 грн.; премія (57 %) - 2411.10 грн., з урахуванням проведених раніше виплат.
Зазначене рішення суду набрало законної сили 05.11.2021.
Суд зазначає, що спірні правовідносини виникли у зв'язку із невиконанням рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 13.07.2021 у справі №260/2248/21, яке набрало законної сили, отже, фактично при розгляді даного позову суд має дослідити і перевірити підстави і причини невиконання рішення суду по іншій справі.
Суд зазначає, що приписами ст. 129-1 Конституції України встановлено, що держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ч.2 ст.14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Положеннями ст. 370 КАС України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Суд зазначає, що Конституційний Суд України, розглядаючи справу N 1-7/2013 у Рішенні від 26.06.2013 року, звернув увагу, що вже неодноразово зазначав про те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 року N 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 року N 11-рп/2012).
Згідно зі статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Суду як джерело права.
Європейський суд з прав людини в пункті 40 рішення у справі «Горнсбі проти Греції» зазначив, що право на суд було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави допускала невиконання остаточного та обов'язкового судового рішення на шкоду одній зі сторін.
Якщо адміністративний (виконавчий) орган відмовляється виконувати, не виконує чи затягує виконання судового рішення, то передбачені статтею 6 гарантії, які забезпечуються стороні на етапі судового розгляду справи, фактично втрачають свій сенс (рішення у справі «Піалопулос та інші проти Греції», пункт 68).
Конституційний Суд України бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, який, зокрема, в рішенні у справі «Шмалько проти України» від 20.07.2004 року вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (п. 43).
Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Отже, обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.
Таким чином, у відповідності до зазначених правових норм, зокрема, Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 13.07.2021 у справі №260/2248/21 є обов'язковим до виконання на всій території України.
Саме з метою належного захисту прав щодо виконання судових рішень законодавцем нормативно врегульовано питання судового контролю за виконанням рішень в адміністративних справах, зокрема, одним із способів судового контролю є порядок визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.
Особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду (ч. 1 ст.383 КАС України).
Зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.
З огляду на вищенаведене, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження, за КАС України. Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження.
З адміністративного позову вбачається, що фактичною підставою для звернення до суду із даними вимогами, слугував факт невиконання відповідачем рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 13.07.2021 у справі №260/2248/21, тобто, заявлені позовні вимоги стосуються саме порядку виконання судового рішення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що в даному випадку, новий спір не виник, а має місце спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, але на стадії виконання судового рішення.
Відповідно, якщо позивач вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідачів на виконання вищевказаного судового рішення порушувалися його права, свободи чи інтереси, то він повинен звернутись до суду в порядку судового контролю за виконанням рішення, а не пред'являти новий адміністративний позов.
Відтак, вимоги про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, які прийняті (вчинені або не вчинені) на виконання судового рішення, в окремому позовному провадженні не розглядаються.
Відповідно до ч. 2 ст. 238 КАС України, про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що в даному випадку наявне рішення суду, що набрало законної сили, отже, новий спір не виник, а має місце спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, але на стадії виконання судового рішення, через що наявні правові підстави для закриття провадження у справі відповідно до вимог ч.4 ст. 238 КАС України.
Зазначена правова позиція відповідає висновкам Верховного Суду викладеним в постановах від 20.02.2019 у справі №806/2143/15, а також від 03.04.2019 по справі №820/4261/18.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Відповідно до вимог ч. 2. ст. 239 КАС України, у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 238, ст. 239, ст. 241, ст. 243, ст. 248, ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Закрити провадження в адміністративній справі №260/5220/22 за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити сторонам, що у разі закриття провадження в адміністративній справі повторне звернення до адміністративного суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду в строки визначені ст. 295 КАС України. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку визначеному ст. 256 КАС України.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, а у разі, якщо ухвалу було оскаржено та не скасовано судом апеляційної інстанції, така ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
СуддяМ.М. Луцович
Повний текст виготовлено та підписано 12 червня 2023 року.