Рішення від 06.06.2023 по справі 926/1745/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

58000, м. Чернівці, вул. О.Кобилянської, 14, тел. 55-09-34

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2023 року Справа № 926/1745/23

За позовом Акціонерного товариства “Укртелеком” в особі Чернівецької філії “Укртелеком”

до відповідача Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області

про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах за жовтень 2019 - грудень 2022 року в сумі 62 158,22 грн

Суддя Проскурняк О.Г.

Секретар судового засідання Паращук Д.В.

Представники сторін:

Від позивача - Бабій Г.Я.

Від відповідача (в режимі ВКЗ) - Войняк Н.А.

СУТЬ СПОРУ: Акціонерне товариство “Укртелеком” в особі Чернівецької філії “Укртелеком” звернулось до Господарського суду Чернівецької області із позовом до відповідача Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах за жовтень 2019 - грудень 2022 року в сумі 62 158,22 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на невиконання відповідачем норм чинного законодавства щодо відшкодування витрат за надані телекомунікаційні послуги на пільгових умовах окремим категоріям громадян, на яких поширюється дія норм Законів України “Про жертви нацистських переслідувань”, “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний статус”, “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та Закону України “Про охорону дитинства”.

В період з 1 жовтня 2019 року по грудень 2022 року (включно) ПАТ “Укртелеком” в особі Чернівецької філії надавав телекомунікаційні послуги пільговим категоріям населення Сокирянського району з урахуванням пільг, встановлених законодавством, розмір яких підтверджується розрахунками видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг за формою № 2 пільга. Однак, впродовж періоду жовтня 2019 року по грудень 2022 року, відповідач не реєстрував фінансові зобов'язання перед позивачем по відшкодуванню витрат на надання послуг зв'язку із пільгами та не проводив оплату витрат позивача, пов'язаних із наданням пільг.

Також, позивач неодноразово звертався до відповідача з вимогою щодо здійснення відшкодування витрат, пов'язаних із наданням населенню пільг по користуванню телекомунікаційними послугами на суму 62 158,22 грн., однак, всупереч вимогам чинного законодавства витрати, понесені позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг населенню на пільгових умовах, відповідачем компенсовані позивачу не були.

Отже, станом на день подання позову залишається невідшкодованою сума пільг, наданих послуг в період з жовтня 2019 року по грудень 2022 року.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24 квітня 2023 року, судову справу № 926/1745/23 передано на розгляд судді Проскурняку О.Г.

Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 25 квітня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження; судове засідання по суті призначено на 18 травня 2023 року.

17 травня 2023 року до суду надійшов письмовий відзив відповідача на позовну заяву.

Так, згідно вказаного відзиву, відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, посилаючись на відсутність прямої вимоги законодавства на відшкодування пільг за надані телекомунікаційні послуги за рахунок коштів саме Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області.

Крім того, відповідач вказує, що надані позивачем “Розрахунки видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг” за формою 2-пільга, акти звіряння за формою 3-пільга - не є достатніми доказами належного надання послуг.

Ухвалою суду від 18 травня 2023 року судове засідання у справі № 926/1745/23 призначено на 06 червня 2023 року.

В судовому засіданні 06 червня 2023 року представник позивача підтримала доводи позовної заяви в повному обсязі та просила суд її задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечила, з підстав вказаних у відзиві на позов.

В порядку статей 8, 222 Господарського процесуального кодексу України, здійснювалося фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів (відеозапис).

Відповідно до статті 219 ГПК України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.

У судовому засіданні 06 червня 2023 року відповідно до статті 240 ГПК України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом загальних зборів акціонерів публічного акціонерного товариства “Укртелеком” № 20 від 22 квітня 2021 року товариство перейменовано на акціонерне товариство “Укртелеком”.

Відповідно до пункту 1.2 Статуту АТ “Укртелеком”, товариство є правонаступником прав та обов'язків державного підприємства “Українське державне підприємство електрозв'язку “Укртелеком” відкритого акціонерного товариства “Укртелеком” та всього майна, прав та обов'язків дочірнього підприємства “Утел” відкритого акціонерного товариства “Укртелеком”.

Акціонерне товариство “Укртелеком” в особі Чернівецької філії АТ “Укртелеком” є оператором телекомунікацій, який надає телекомунікаційні послуги споживачам відповідно до вимог ЦК України, ГК України, Закону України “Про телекомунікації”, Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 №295 та інших законодавчих актів.

Сокирянська міська рада Дністровського району Чернівецької області - представницький орган місцевого самоврядування відповідно до статті 10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”.

Надання послуг зв'язку населенню на пільгових умовах передбачено: Законом України “Про телекомунікації”; Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”; Законом України “Про жертви нацистських переслідувань”; Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”; Законом України “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний статус”; Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”; Законом України “Про охорону дитинства, якими встановлені пільги з оплати за послуги зв'язку для категорій осіб”.

Відповідно до пункту 63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2012 року № 295, установлені законами пільги з оплати послуг надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня пред'явлення ним документа, що підтверджує право на пільги.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року № 117 запроваджено Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги та затверджено Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги.

Поряд з тим, спеціальною нормою законодавства щодо джерел фінансування для відшкодування вартості телекомунікаційних послуг є пункт 204 статті 91 Бюджетного кодексу України, в якому зазначено, що видатки на пільги з послуг зв'язку належать до видатків місцевих бюджетів.

Згідно з положеннями статті 61 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, органи місцевого самоврядування самостійно затверджують виконують місцеві бюджети згідно Бюджетним кодексом України.

Фінансування пільг з оплати послуг зв'язку за рахунок місцевих бюджетів передбачено також наказом Міністерства соціальної політики України від 14 травня 2018 року № 688 “Про затвердження Типового переліку бюджетних програм і результативних показників їх виконання для місцевих бюджетів у галузі “Соціальний захист та соціальне забезпечення”.

Відповідно до частини 6 статті 48 Бюджетного кодексу України, бюджетні зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.

Так, судом встановлено, що позивачем надано телекомунікаційні послуги на пільгових умовах, протягом жовтня 2019 року - грудня 2022 року на суму 62 158, 22 грн. споживачам Сокирянського району, які мають пільги з їх оплати згідно Законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний статус”, “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, “Про охорону дитинства”.

Факт надання послуг та фактичне споживання їх споживачами, які користуються такими пільгами, підтверджується розрахунком видатків на відшкодування витрат, актами звіряння розрахунків, пов'язаних з наданням пільг у період з жовтня 2019 року по грудень 2022 року громадянам Сокирянського району. Вказані щомісячні розрахунки видатків за формою № 2-пільга містять переліки споживачів-пільговиків за окремими видами пільг та суми послуг, що надані споживачам.

У матеріалах справи відсутні докази відшкодування відповідачем витрат позивача за надані телекомунікаційні послуги пільговим категоріям громадян, у зв'язку з чим, АТ “Укртелеком” в особі Чернівецької філії АТ “Укртелеком” звернулося до суду з цим позовом про стягнення з Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області заборгованості по відшкодуванню витрат, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах, в сумі 62 158,22 грн.

Згідно положень пунктів 1, 6 статті 92 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту тощо визначаються виключно законами України.

Відповідно до пункту 19 частини 1 статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” учасникам бойових дій надаються такі пільги: позачергове користування всіма послугами зв'язку та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів.

Поряд з тим, згідно з пунктом 10 частини 1 статті 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам надаються такі пільги: позачергове безплатне встановлення квартирних телефонів і позачергове користування всіма послугами зв'язку. Абонементна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів, а для осіб з інвалідністю внаслідок Другої світової війни зі 100-процентною знижкою від затверджених тарифів.

Пунктом 18 частини 1 статті 14 ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” також передбачено, що учасникам війни надаються такі пільги: позачергове користування всіма послугами зв'язку та позачергове встановлення телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів.

Згідно з пунктом 20 частини 1 статті 15 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” встановлено, що особам, на яких поширюється чинність цього Закону, надаються такі пільги: позачергове користування всіма послугами зв'язку та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів.

Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 20 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до категорії 1, надаються гарантовані державою компенсації та пільги, зокрема, 50-процентна знижка плати за користування телефоном (абонентна плата, оплата послуг електрозв'язку за місцеві телефонні розмови з квартирних телефонів при посекундному обліку їх тривалості). Зазначені у цьому пункті пільги надаються також членам сімей громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які проживають у жилих будинках (квартирах) усіх форм власності в межах норм, передбачених законом.

Пунктом 5 частини 1 статті 21 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що особам, віднесеним до категорії 2, надаються гарантовані державою компенсації та пільги, зокрема, першочергове встановлення телефону з оплатою 50 процентів вартості його встановлення.

В силу положень пункту 6 частини 1 статті 6 Закону України “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист” ветеранам військової служби, органів внутрішніх справ, Національної поліції України, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, державної пожежної охорони, Державної кримінально-виконавчої служби України, служби цивільного захисту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України надаються пільги: 50-відсоткова знижка плати за користування квартирним телефоном ветеранами військової служби, ветеранами органів внутрішніх справ, ветеранам Національної поліції, ветеранам податкової міліції, ветеранами державної пожежної охорони, ветеранами Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранами служби цивільного захисту, ветеранами Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України і членами їх сімей, які проживають разом з ними, в жилих будинках усіх форм власності в межах норм, передбачених законодавством.

Згідно з частини 5 статті 12 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” особам, звільненим з військової служби, які стали інвалідами під час проходження військової служби, надається 50-відсоткова знижка плати за встановлення і користування квартирним телефоном.

Відповідно до пункту 4 частини 3 статті 13 Закону України “Про охорону дитинства” багатодітним сім'ям надаються пільги, зокрема, позачергове встановлення квартирних телефонів. Абонентна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 відсотків від затверджених тарифів.

Надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах жертвам нацистських переслідувань встановлюють положення пункту 18 статті 61, пункту 10 статті 62, пункту 17 статті 63, пункту 19 статті 64 Закону України “Про жертви нацистських переслідувань”.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України “Про телекомунікації” (що був чинним на момент виникнення спірних правовідносин) телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.

Згідно з пунктом 63 “Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг”, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2012 року № 295, установлені законами пільги з оплати послуг надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня пред'явлення ним документа, що підтверджує право на пільги.

Вказані норми законодавства закріплюють реалізацію державних гарантій певним категоріям громадян та є нормами прямої дії: безумовний обов'язок оператора телекомунікаційних послуг надавати пільгові послуги зв'язку визначеним категоріям громадян кореспондує безумовний обов'язок держави в особі її органів відшкодувати такі пільги.

Відповідно до статті 87 Бюджетного кодексу України, видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення належать до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України.

Порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам визначаються Кабінетом Міністрів України (частина 2 статті 97 Бюджетного кодексу України).

В силу приписів пункт 204 статті 91 Бюджетного кодексу України до видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать видатки на пільги з послуг зв'язку, інші передбачені законодавством пільги, що надаються ветеранам війни; особам, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”; особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; постраждалим учасникам Революції Гідності; особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; ветеранам праці; жертвам нацистських переслідувань; ветеранам військової служби; ветеранам органів внутрішніх справ; ветеранам Національної поліції; ветеранам податкової міліції; ветеранам державної пожежної охорони; ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби; ветеранам служби цивільного захисту; ветеранам Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранів служби цивільного захисту та ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; особам, звільненим з військової служби, які стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби; особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю та особам, які супроводжують осіб з інвалідністю I групи або дітей з інвалідністю (не більше одного супроводжуючого); реабілітованим громадянам, які стали особами з інвалідністю внаслідок репресій або є пенсіонерами; громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; дружинам (чоловікам) та опікунам (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою; багатодітним сім'ям, дитячим будинкам сімейного типу та прийомним сім'ям, в яких не менше року проживають відповідно троє або більше дітей, а також сім'ям (крім багатодітних сімей), в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування.

З аналізу наведених правових норм випливає, що бюджетне законодавство України відносить витрати на пільги з послуг зв'язку до видатків місцевих бюджетів.

З метою удосконалення обліку осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою, Кабінет Міністрів України постановою від 29 січня 2003 року № 117 затвердив Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги.

Законодавством закріплений чіткий перелік вимог щодо відомостей, які мають бути зазначені під час здійснення розрахунків видатків на відшкодування витрат, пов'язаних із наданням пільг, зокрема, відомості, за якими можливо ідентифікувати особу, перелік її пільг та період їх отримання, місце проживання особи.

Отже, чинне законодавство передбачає відшкодування витрат за надані послуги зв'язку пільговим категоріям громадян. При цьому, суд звертає увагу, що зобов'язання сторін по даній справі виникають безпосередньо із Законів України і не залежать від їх бажання.

Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачем щомісячно надсилались відповідачу листи з додатками, а саме: поіменні списки абонентів за формою 2-пільга, а також акти звіряння розрахунків за спірний період з січня 2019 року по грудень 2022 року. Вказані докази є належними та допустимими, які підтверджують розмір витрат позивача на надання послуг зв'язку пільговим категоріям споживачів.

Проте, відповідачем всупереч передбачених вище положень законодавства, не компенсовано позивачу надані споживачам пільги та не відшкодовано відповідні витрати за надані телекомунікаційні послуги.

Поряд з тим, суд вважає, що з наведених вище норм законодавства випливає обов'язок саме Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області відшкодувати позивачу відповідні витрати на послуги зв'язку. Зазначеними вище нормами визначено, що до видатків місцевих бюджетів належать видатки на пільги з послуг зв'язку громадянам, на яких поширюються такі пільги відповідно до законів України.

Отже, саме відповідачем має бути компенсована вартість телекомунікаційних послуг, наданих позивачем на пільгових умовах визначеній законодавством категорії населення на території Сокирянського району Чернівецької області у період з січня 2019 року по грудень 2022 року, при цьому, відсутність бюджетного фінансування (бюджетних коштів) та розробленої Програм спрямованої на відшкодування таких витрат не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.

Разом з тим, долучені до матеріалів справи форми № 2-пільга, підписані посадовими особами позивача, є належними та допустимими доказами на підтвердження надання соціальних послуг, компенсація вартості яких є предметом цього спору, оскільки такі містять інформацію про обсяг наданих позивачем послуг на пільгових умовах.

Статтею 73 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно з частини 1 статті 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (частина 1 статті 86 ГПК України).

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позивачем вимог, а відтак поданий позов слід задовольнити.

Щодо розподілу судових витрат.

Частиною 1, 2 статті 123 ГПК України унормовано, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно положень пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до пункту 1 частини 4 вказаної статті, інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне судові витрати покласти на відповідача.

Керуючись статтями 123, 129, 237, 238, 240, 241, 244 Господарського процесуального кодексу України суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області (60200, Чернівецька область, Чернівецький район, м. Сокиряни, вул. Шевченка, буд. 3, код ЄДРПОУ 04062156) на користь Акціонерного товариства “Укртелеком” (01601, м. Київ, бульвар Шевченка, 18, код ЄДРПОУ 21560776) заборгованість в сумі 62 158,22 грн та судовий збір в сумі 2 684,00 грн.

Повний текст рішення складено та підписано - 12 червня 2023 року.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Західного апеляційного господарського суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя О.Г. Проскурняк