справа № 380/5613/23
про закриття провадження у справі
08 червня 2023 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін питання про закриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з такими вимогами:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо ОСОБА_1 у вигляді відмови у виплаті заборгованості;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплатити залишкову заборгованість пенсії, яка виникла за періоди :
- з січня 2018 року по листопад 2020 року у сумі - 52201,10грн.
- з грудня 2019 року по травень 2022 року у сумі - 157340,04грн.
- з грудня 2019 року по жовтень 2022 року в сумі 129020,29 грн.
Загальна сума заборгованості складає - 338561,43 грн. відповідно до тих документів, які надав Пенсійний фонд України у Львівській області.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що Львівський окружний адміністративний суду рішенням від 12.05.2020 у справі №380/1852/20 визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії ОСОБА_1 при здійсненні її перерахунку. Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з врахуванням розміру 90% відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2018. Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснивши перерахунок на виконання цього судового рішення не здійснило виплату заборгованості у сумі 52 201,10 грн. У подальшому Львівський окружний адміністративний суд рішення від 29.10.2021 у справі №380/1337/21 визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» №1137 від 07.06.2021 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення. Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ 13814885) здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» №1137 від 07.06.2021 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум. Після перерахунку пенсії на виконання цього судового рішення доплата становить 157340,04 грн. У подальшому Львівський окружний адміністративний суд рішення від 30.08.2022 у справі № 380/8865/22 визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 при здійсненні перерахунку його пенсії з 01.12.2019 з 90% до 70% сум грошового забезпечення. Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79061; код ЄДРПОУ 13814885) здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ), виходячи з розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, відповідно до довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» №1137 від 07.06.2021, з урахуванням раніше виплачених сум. Доплата пенсії на виконання судового рішення за період з 01.12.2019 по 31.10.2022 становить 129020,29 грн. Позивач просить стягнути загальну суму заборгованості у сумі 338561,43 грн. і вважаючи свої права порушеними в зв'язку з невиплатою коштів за рішенням суду, позивач звернувся за захистом своїх прав з новим позовом.
Ухвалою від 29.03.2023 суддя залишила позовну заяву без руху.
Ухвалою судді від 10.04.2023 суддя відкрила провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін.
Відповідач правом на подання відзиву, передбаченим ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, не скористався, свою позицію стосовно позову не висловив. Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі від 10.04.2023 та примірник позовної заяви відповідач отримав 11.04.2023, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Вирішуючи питання щодо закриття провадження у справі, суд зазначає таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 (далі - Закон №2262-ХІІ). Вказане питання не є спірним у справі.
Львівський окружний адміністративний суду рішенням від 12.05.2020 у справі №380/1852/20 визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії ОСОБА_1 при здійсненні її перерахунку. Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з врахуванням розміру 90% відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2018.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 26.11.2020 №1300-5308-8/96879 повідомило позивача, що доплата пенсії на виконання судового рішення за період з 01.01.2018 по 30.11.2020 становить 52201,10 грн.
У подальшому Львівський окружний адміністративний суд рішення від 29.10.2021 у справі №380/1337/21 визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» №1137 від 07.06.2021 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення. Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» №1137 від 07.06.2021 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 18.05.2022 31300-5308-8/41499 повідомило позивача, що доплата пенсії на виконання рішення суду у справі №380/13371/21 становить 157340,04 грн.
У подальшому Львівський окружний адміністративний суд рішення від 30.08.2022 у справі № 380/8865/22 визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 при здійсненні перерахунку його пенсії з 01.12.2019 з 90% до 70% сум грошового забезпечення. Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, відповідно до довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» №1137 від 07.06.2021, з урахуванням раніше виплачених сум.
Згідно розрахунку на доплату пенсії за період з 01.12.2019 по жовтень 2022 року становить у справі № 380/8865/22 129020,29 грн.
28.02.2023 позивач звернувся з інформаційним запитом до начальника ГУ ПФУ у Львівській області, у якому просив здійснити повну виплату заборгованості у сумі 338561,43 грн.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 02.03.2023 у справі №1300-5505-8/29540 щодо виплати заборгованості, утвореної на виконання судових рішень повідомило позивача, що органами Пенсійного фонду України проведено виплату на підставі виділених з Державного бюджету України коштів для виплати за судовими рішеннями, які надійшли до органу Пенсійного фонду України та набрало законної сили по 08.07.2020. Таким чином, виплата коштів, нарахованих на виконання рішення суду буде здійснена у межах бюджетних асигнувань, після виділення їх на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів з Державного бюджету України.
Вважаючи своє право щодо виплати коштів, нарахованих за рішенням судів, порушеним, позивач звернувся до суду з новим позовом.
Згідно ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси (ч. 1 ст. 6 КАС України).
За змістом ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до п.4 ч.1. ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі, зокрема, якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Згідно із положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому ст. 287 цього Кодексу (ч. 8 ст. 382 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 383 КАС України особа - позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Системний аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що приписами ст. ст. 382, 383 КАС України передбачено декілька видів судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах: зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу та визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.
Вказані правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову.
таким чином, судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС України (ст. 382 КАС України), який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення, яке набрало законної сили.
Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.
Відтак, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження, у відповідності до КАС України. Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 20.02.2019 у справі № 806/2143/15, від 21.12.2020 у справі №440/1810/19 та постановах Першого апеляційного адміністративного суду по справі №200/12081/20-а від 01.07.2021, №200/1088/21-а від 13.07.2021.
Аналіз предмету позову у справі, яка розглядається, свідчить, що фактичною підставою для звернення до суду із даними позовними вимогами стала незгода позивача із бездіяльністю відповідача, допущеною на етапі виконання рішень Львівського окружного адміністративного суду від 29.10.2021 у справі №380/13371/21, від 12.05.2020 у справі №380/1852/20, від 30.08.2022 у справі №380/8865/22.
Обраний позивачем у цій справі спосіб захисту - визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання виплатити заборгованость з виплати пенсії - є одним із способів виконання рішень Львівського окружного адміністративного суду від в 29.10.2021 у справі №380/13371/21, від 12.05.2020 у справі №380/1852/20, від 30.08.2022 у справі №380/8865/22.
Отже, в даному випадку позовні вимоги у розглядуваній справі та у справах №380/13371/21, №380/1852/20, №380/8865/22 за своєю суттю є однаковими та покликані вирішити один і той же спір, але на стадії виконання судового рішення.
Перегляд справи за цих умов та за наявності зазначених судових рішень, якими цей спір вже вирішено по суті, порушить імперативні положення ст.ст. 129, 129-1 Конституції України, згідно яких судове рішення є обов'язковим до виконання.
Суд вважає, що питання виплати позивачу недоплаченої пенсії в сумі 338561,43 грн. охоплюється рішеннями судів у справах №380/13371/21, №380/1852/20, №380/8865/22 та належать до предмету його виконання.
Наявність спеціальних правових норм КАС України (ст.ст. 382, 383), направлених на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову.
Ба більше, Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 у справі № 380/10929/21 звертав увагу, що зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення.
Зважаючи на встановлені обставини та враховуючи вищенаведені положення КАС України, суд вважає, що провадження у даній справі підлягає закриттю на підставі п. 4 ч. 1 ст. 238 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 238 КАС України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.
Як передбачено ч.ч. 1, 2 ст. 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
За приписами п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України “Про судовий збір” сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 132, 238, 239, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії закрити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 08.06.2023.
Суддя Потабенко В.А.