Постанова від 08.06.2023 по справі 285/2386/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 285/2386/23

провадження № 3/0285/1940/23

08 червня 2023 року м. Звягель

Суддя Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області Літвин О. О.,

з участю секретаря Клечковської М. М.,

особи, відносно якої складено протокол, Соловйова,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративний матеріал, який надійшов

від Управління патрульної поліції в Житомирській області,

про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та громадянина Молдови,

який зареєстрований в АДРЕСА_1 ,

проживає в АДРЕСА_2 ,

офіційно не працевлаштований,

за ч.4 ст.121 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_2 , повторно протягом року, порушив правила експлуатації транспортного засобу та 04.04.2023 об 11 год. 15 хв. в м Звягель Житомирської області, керував автомобілем Renault Mascott, реєстраційний номер НОМЕР_1 , який не пройшов обов'язковий технічний контроль у встановленому законодавством порядку.

В судовому засіданні ОСОБА_2 вину визнав, пояснив, що має у власності вантажівку Renault, якою здійснює вантажні перевезення, зокрема продуктів. Так, 13.03.2023 їхав завантажений картоплею в напрямку Києва та був зупинений працівниками поліції і притягнутий до відповідальності за те, що не пройшов обов'язковий технічний контроль у встановленому законодавством порядку. Коли повертався назад додому, 04.04.2023 знову був зупинений працівниками поліції і знову на нього склали протокол за те, що не пройшов обов'язковий технічний контроль. Однак, як тільки повернувся додому, відразу 17.04.2023 пройшов контроль, на підтвердження чого надав суду протокол. Пояснив, що поки був у рейсі з 13.03.2023 по 04.04.2023 не міг фізично пройти такий огляд, а зробив це лише, коли повернувся додому.

Дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.

Єдиний порядок дорожнього руху на всій території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух» (далі за текстом - Закон) визначається Правилами дорожнього руху України (далі за текстом - ПДР), згідно з п.1.9 яких особи, які порушують ці правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Водії транспортних засобів повинні створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди іншим громадянам, стежити за технічним станом свого транспортного засобу і контролювати його.

Підставою для складання відносно ОСОБА_2 адміністративного протоколу стало порушення ним вимог пункту 31.3 б ПДР, згідно з яким водієві забороняється керувати транспортним засобом, якщо він не пройшов обов'язковий технічний контроль.

Згідно зі ст.29 Закону до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам чинних в Україні правил, нормативів і стандартів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов'язковому технічному контролю, пройшов такий контроль. Технічний стан транспортних засобів, що перебувають в експлуатації, у частині, що стосується безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища, має відповідати правилам, нормативам і стандартам, затвердженим у встановленому порядку. Обов'язок щодо забезпечення належного технічного стану транспортних засобів покладається на їх власників або інших осіб, які їх експлуатують, згідно з чинним законодавством.

Статтею 35 Закону визначаються транспортні засоби, які підлягають обов'язковому технічному контролю та періодичність його проходження, а також визначають транспортні засоби, які звільнені від проходження обов'язкового технічного контролю.

Транспортні засоби, що беруть участь у дорожньому русі та зареєстровані територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, підлягають обов'язковому технічному контролю, який передбачає перевірку технічного стану транспортного засобу, а саме: системи гальмового і рульового керування, зовнішніх світлових приладів, пневматичних шин та коліс, світлопропускання скла, газобалонного обладнання (за наявності), інших елементів у частині, що безпосередньо стосується безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього природного середовища.

Процедуру проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів визначає Постанова КМ України від 30.01.2012 №137 «Про затвердження Порядку проведення обов'язкового технічного контролю та обсягів перевірки технічного стану транспортних засобів, технічного опису та зразка протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу».

Періодичність проходження обов'язкового технічного контролю становить: для легкових автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажних автомобілів (незалежно від форми власності) вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепів до них із строком експлуатації більше двох років - кожні два роки; для вантажних автомобілів вантажопідйомністю більше 3,5 тонни, причепів до них та таксі незалежно від строку експлуатації - щороку.

На кожний транспортний засіб, що пройшов обов'язковий технічний контроль і визнаний технічно справним, суб'єкт проведення обов'язкового технічного контролю складає протокол перевірки його технічного стану, який видається водію транспортного засобу.

Тип транспортного засобу (легковий або вантажний) зазначається в свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорт), полісі обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, у витягу з Єдиного державного реєстру транспортних засобів.

Транспортний засіб Renault Mascott, реєстраційний номер НОМЕР_1 , належить ОСОБА_2 та є легкою вантажівкою.

Винність ОСОБА_2 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.4 ст.121 КУпАП, підтверджується матеріалами справи про адміністративне правопорушення, зокрема:

даними протоколу серії ААД №424121 про адміністративне правопорушення від 04.04.2023;

рапортом інспектора взводу №1 роти №2 батальйону управління патрульної поліції в Житомирській області І. Бризньова про виявлення відсутності протоколу технічного огляду транспортного засобу Renault Mascott, реєстраційний номер НОМЕР_1 ;

довідкою старшого інспектора ВАП УПП в Житомирській області ДПП про те, що ОСОБА_2 притягувався до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.121 КУпАП 13.03.2023 на підставі постанови серії ЕАС №6670645, винесеної працівниками ВП №7 м. Корець Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області, з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн.;

копією постанови серії ЕАС №6779145 від 04.04.2023 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.125 КУпАП;

копією постанови серії ЕАС №6670645 від 13.03.2023 про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.121 КУпАП.

Підстави ставити під сумнів вказані докази відсутні, оскільки вони отримані у передбачений законом спосіб, уповноваженими особами, є об'єктивними, відповідають вимогам ст.251 КпАП України, узгоджуються між собою і нічим не спростовані.

Таким чином, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_2 є ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.121 КУпАП.

Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Ст.22 КУпАП визначено, що при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Адміністративне правопорушення, яке вчинив ОСОБА_2 за своїм характером не становить великої суспільної шкоди, нікому не створило загрози життю та здоров'ю та не завдало жодних збитків ні державним, ні суспільним інтересам. За таких обставин, притягнення його до адміністративної відповідальності з позбавленням прав керувати транспортним засобом, буде надто суворим видом адміністративного стягнення та позбавить його можливості отримувати заробіток.

На думку суду, виховних та попереджувальних цілей можливо досягти без застосування засобів адміністративного впливу та із застосуванням ст. 22 КУпАП.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, тяжких наслідків від якого не наступило; особу ОСОБА_2 ,який усунув виявлені у протоколі недоліки (зокрема пройшов технічний огляд автомобіля),йоговідношення до вчиненого правопорушення; визнання вини та розкаяння; всі обставини справи в їх сукупності; а також ту обставину, що головною метою адміністративної відповідальності є не лише сам факт накладення на правопорушника певного виду стягнення, а його виховання, формування у нього звички законослухняної поведінки, - приходжу до висновку про малозначність вчиненого правопорушення.

З огляду на встановлені обставини, вважаю можливим звільнити ОСОБА_2 від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням, що буде необхідним для його виправлення та достатнім для виконання завдань КУпАП.

Керуючись статтями 22, 280, 283, 284 КУпАП,-

ПОСТАНОВИЛА:

Визнати правопорушення, скоєне ОСОБА_1 , відповідальність за яке передбачена ч.4 ст.121 КУпАП, малозначним та звільнити йоговід адміністративної відповідальності, обмежившись в силу статті 22 КУпАП усним зауваженням.

Провадження по справі закрити.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Новоград-Волинський міськрайонний суд протягом 10 (десяти) днів з дня її винесення.

Суддя О. О. Літвин