Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 935/1544/23
Провадження № 2/935/461/23
31 травня 2023 року м.Коростишів
Суддя Коростишівського районного суду Житомирської області Василенко Р.О. розглянувши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Коростишівської міської ради про зміну адреси нерухомого майна, -
Позивач звернулася до суду з проханням змінити адресу нерухомого майна, в порядку цивільного судочинства.
Позовна заява мотивована тим, позивачка є власником земельної ділянки, загальною площею 0,1500 га, та житловим будинком який на ній розташований, що за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується зокрема договором про купівлю-продаж земельної ділянки від 09.06.2007, витягом з Державного реєстру правочинів №4114359 та технічним паспортом на будинок садибного типу, за вказаною вище адресою.
Разом з цим, відповідно до інформаційної довідки № 286200685 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, земельна ділянка з кадастровим номером 18225830009:07:002:0020, площею 0,25 га та житловий будинок, з господарськими будівлями та спорудами, загальною площею 39,5 кв.м., що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , належить на праві спільної часткової власності ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .
Тобто, існує два різних житлові будинки та земельні ділянки з різною площею, власниками яких є різні особи, та присвоєно однакові адреси та номери будинків: АДРЕСА_1 , тому позивач просить суд змінити адресу її житлового будинку, що розташований на земельній ділянці з кадастром номером 1822583001:01:002:0113, в зв'язку з наявним дублюванням адрес присвоївши адресу: АДРЕСА_1 ,
Дослідивши матеріали позовної заяви, суддя дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі, виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої статті 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до підпункту 10 пункту «б» статті 30 ЗаконуУкраїни «Про місцеве самоврядування в Україні» до делегованих законом повноважень виконавчого органу сільської, селищної, міської ради в галузі житлово-комунального господарства віднесено облік та реєстрацію відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форми власності та подання необхідних відомостей до бази даних національного фонду будівель відповідно до Закону України "Про енергетичну ефективність будівель".
Згідно статті 40 цього ж Закону виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, крім повноважень, передбачених цим Законом, здійснюють й інші надані їм законом повноваження.
Порядок присвоєння, зміни адреси об'єкту нерухомого майна у разі його дублювання здійснюється відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна, затвердженого Постановою КМУ від 07.07.2021 року № 690.
Системний аналіз наведених вище законодавчих положень дає підстави для висновку про те, що вирішення питання про присвоєння об'єкту нерухомого майна поштової адреси чи зміни адреси належить до повноважень виконавчого органу сільської, селищної, міської ради.
Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 22 січня 2019 року у справі № 441/1625/15-а.
Відповідно до пункту 5 статті 26-3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» адреса (крім реквізиту, визначеного пунктом 10 частини четвертої цієї статті) присвоюється, змінюється, коригується, анулюється: виконавчим органом сільської, селищної, міської ради - у разі, якщо об'єкт знаходиться у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради; місцевою державною адміністрацією - у разі, якщо об'єкт знаходиться у межах території, на яку не поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради, а також у разі неприйняття органом з присвоєння адреси рішення про присвоєння, зміну, коригування, анулювання адреси у строк, визначений цією статтею. У містах з районним поділом за рішенням міських рад повноваження щодо присвоєння, зміни, коригування, анулювання адрес можуть делегуватися виконавчим органам районних в місті рад.
Відповідно до пункту 8 статті 26-4 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» підставами для відмови у присвоєнні, коригуванні адреси є: 1)подання неповного пакета документів; 2)виявлення неповних або недостовірних відомостей у поданих документах, що підтверджено документально; 3)подання заяви особою, яка не є замовником, або його представником - у разі подання заяви щодо присвоєння,коригування адреси щодо об'єкта будівництва; 4)подання заяви до органу з присвоєння адреси, який немає повноважень приймати рішення про присвоєння, коригування адреси на відповідній території. Відмова у присвоєнні, коригуванні адреси з підстав, не передбачених цією частиною, не допускається.
Отже, скасування (анулювання), зміна адреси є дискреційними повноваженнями відповідача як суб'єкта владних повноважень.
У пункті 52 постанови Кабінету Міністрів України від 07.07.2021 №690«Про затвердження Порядку присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна» зазначено, що у разі виявлення дублювання номерів об'єктів нерухомого майна, один чи більше з яких не є об'єктами державної чи комунальної власності, зміна, коригування адреси здійснюються на підставі рішення суду.
Однак, у цій постанові не визначено, до суду якої юрисдикції у цьому випадку має звертатися власник об'єкта нерухомого майна і з якою вимогою.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства (далі-КАС) України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 19 КАС юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження.
На підставі пункту 7 частини першої статті 4 КАС України суб'єктом владних повноважень є орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Разом з тим приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.
Із змісту позовних вимог вбачається, що позивачка після виявлення дублювання адрес звернулась до Коростишівської міської ради із відповідною заявою від 24.11.2021 про зміну адреси житлового будинку, що за адресою: АДРЕСА_1 , в подальшому за наслідками розгляду даного питання їй було фактично відмовлено, про що свідчить лист секретаря Коростишівської міської ради Защипаса Є.А. від 02.12.2021 №03-16/Г-2455, відповідно до якого зміна адреси будинку можлива лише за рішенням суду. Тобто ОСОБА_1 фактично не погоджується з відмовою Коростишівської міської ради.
Із вищевказаного вбачається, що в органах державної влади, які відповідальні за присвоєння адрес об'єктам будівництва та нерухомого майна виникли розбіжності у нумерації нерухомого майна / житлових будинків (дублювання адрес).
Суд звертає увагу, що цей спір не є спором про право, оскільки присвоєння (зміна) будь-якої поштової адреси, не підтверджує та не встановлює на нерухоме майно ні права власності, ні права користування.
З огляду на те, що відповідач є суб'єктом владних повноважень, а підставою звернення до суду фактично стала його відмова у вчиненні дій по зміні адреси, вимоги до нього повинні розглядатись в порядку адміністративного судочинства.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 186 Цивільного процесуального кодексу України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи те, що спір у даній справі виник за зверненням фізичної особи до суб'єкта владних повноважень, тому позов не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства та підсудний Житомирському окружному адміністративному суду. Тому суд дійшов до висновку про відмову у відкритті провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 186, 353 ЦПК України, суд
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Коростишівської міської ради про зміну адреси нерухомого майна.
Роз'яснити позивачу право звернутись з позовною заявою в порядку адміністративного судочинства.
Копію ухвали надіслати позивачу разом із заявою та всіма доданими до неї документами.
На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Суддя Роман ВАСИЛЕНКО