Рішення від 05.06.2023 по справі 522/8357/23

Провадження № 2-о/522/305/23

Справа № 522/8357/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2023 року м. Одеса

Приморський районний суд м. Одеси

у складі: головуючого судді: Бондар В.Я.

за участі секретаря судового засідання: Волошина А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за заявою ОСОБА_1 , за участі заінтересованої особи - Головне управління Державної міграційної служби в Одеській області, про встановлення факту, що має юридичне значення, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник 28.04.2023 звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме встановити особу ОСОБА_1 , яка народилася у м. Одесі ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування заяви вказано, що ОСОБА_1 втратила паспорт та хоче отримати новий, однак їй не видають паспорт, адже в актовому записі про народження заявниці зроблено посилку та замість вірного 1962 року народження, написано 1952. Однак у всіх її документах дата народження однакова - 1962, а в актовому записі допущено прикру помилку. В органах міграційної служби заявниці запропонували звернутися до суду з заявою про встановлення особистості.

Ухвалою від 04.05.2023 провадження у справі було відкрите, судове засідання призначено на 05.06.2023.

Ухвала направлена сторонам 08.05.2023.

ГУ ДМС України в Одеській області звернулося 22.05.2023 з заявою про отримання заяви з додатками в електронному вигляді, яка була виконана 29.05.2023, у зв'язку з перебуванням головуючого судді, його помічника та секретаря судового засідання у відпустці.

У судовому засіданні 05.06.2023 представник заявника ОСОБА_2 підтримала вимоги заяви, вказала що сталася якась помилка через що заявниця вже два роки не може отримати паспорт.

Представник заінтересованої особи Коблов С.С. заперечував щодо задоволення заяви, просив відкласти розгляд справи для підготовки відзиву.

Суд не знайшов підстав для відкладення розгляду справи, адже у справах окремого провадження не передбачено подання відзиву і заінтересована особа мала достатній час для підготовки доказів на підтвердження своєї позиції.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників справи, дійшов висновку, що подана заява є обґрунтованою, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Одесі, про що свідчить свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , видане повторно 21.01.2020 Приморським районним у місті Одесі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), актовий запис про народження №6 складений 30.09.2008 Другим Приморським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Одеського міського управління юстиції (а.с.9).

08 травня 1985 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . уклала шлюб з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в результаті чого змінила прізвище на ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 08.05.1985 (а.с.8).

Також в свідоцтві про одруження від 28.11.2003 дата народження ОСОБА_1 зазначена - ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.7).

У дублікаті довідки про присвоєння ідентифікаційного номера вказано, що ОСОБА_1 одержала ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 . Довідка видана 10.03.1999 (а.с.10).

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , країна громадянства: Україна, адреса: АДРЕСА_1 ) є власником квартири АДРЕСА_2 , про що свідчить витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 16.06.2014 (а.с.11).

В копії паспорту ОСОБА_1 серії НОМЕР_4 , виданий 03.02.2010 ІМВС Краматорського МВ ГУМС України в Донецькій області вказана дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.4).

Малиновським РВ у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області відмовлено у видачі та оформленні паспорта громадянина України, адже в результаті перевірки не підтверджений актовий запис народження, також місце проживання не значиться зареєстрованим за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.6).

Згідно абз.1,3 ч.1 ст. 4 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» єдиний державний демографічний реєстр - це електронна інформаційно-комунікаційна система, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення визначеної цим Законом інформації про особу та про документи, що оформлюються із застосуванням засобів Реєстру, із забезпеченням дотримання гарантованих Конституцією України свободи пересування і вільного вибору місця проживання, заборони втручання в особисте та сімейне життя, інших прав і свобод людини та громадянина. Єдиний державний демографічний реєстр ведеться з метою ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення передбачених цим Законом документів. Єдиний державний демографічний реєстр у межах, визначених законодавством про свободу пересування та вільний вибір місця проживання, використовується також для обліку інформації про зареєстроване або задеклароване місце проживання (перебування) особи.

Згідно ч.1 ст. 10 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» внесення інформації до Реєстру здійснюється уповноваженими суб'єктами за зверненням заявника, на підставі інформації державних органів реєстрації актів цивільного стану, органів реєстрації фізичних осіб, а також інформації органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з дотриманням вимог Закону України "Про захист персональних даних". У разі якщо інформація про особу вноситься до Реєстру вперше, проводиться ідентифікація особи, після завершення якої автоматично формується унікальний номер запису в Реєстрі та фіксуються час, дата та відомості про особу, яка оформила заяву-анкету (в електронній формі). Унікальний номер запису в Реєстрі є незмінним. Якщо особу не буде ідентифіковано, проводиться процедура встановлення особи, строк якої не перевищує двох місяців. У разі неможливості встановити особу протягом зазначеного строку особа встановлюється за рішенням суду про встановлення факту, що має юридичне значення, для видачі документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України. До завершення процедури встановлення особи, прийняття відповідного рішення суду документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, не видаються.

З відповіді №55447 від 02.05.2023 з Єдиного державного демографічного реєстру вбачається, що про ОСОБА_1 наявна інформація про стать, її РНОКПП - НОМЕР_3 та дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.19).

Посилання представника заінтересованої особи на те, шо інформація в реєстр вноситься зі слів особи, є недоречними, з огляду на вищевказані положення закону.

Відповідно до ч.5 ст. 10 Закону у внесенні інформації до Реєстру може бути відмовлено, якщо: 1) внесення інформації не передбачено цим Законом; 2) у заявника відсутні необхідні документи, що підтверджують інформацію, яка вноситься до Реєстру; 3) під час перевірки інформації виявлено її недостовірність; 4) заявник згідно із законом не має права вимагати внесення відповідної інформації.

Однак, в Єдиному державному демографічному реєстрі присутній запис про особу ОСОБА_1 з зазначенням її дати народження, РНОКПП та статі.

Здатність осіб здійснювати більшість своїх прав, як правило, залежить від їхньої можливості надати документи, що засвідчують особу, таких як свідоцтво про народження, офіційне посвідчення особи, паспорт, свідоцтво про шлюб тощо. Без документів особа позбавлена можливості отримати доступ до таких базових послуг, як охорона здоров'я та соціальні послуги, у заявника виникли труднощі щодо свободи пересування, перешкоди з роботою, з орендою житла, відкриттям банківського рахунку.

У ст.315 ЦПК України наведений перелік фактів, які встановлюються судом, в порядку окремого провадження, проте він не є вичерпним. Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31 березня 1995 року передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Стаття 10 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» і постанова Кабінету міністрів України №745 від 26.10.2016, якою затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, визначають, що у разі неможливості встановити особу за визначеною процедурою встановлення особи, особа встановлюється за рішенням суду про встановлення факту, що має юридичне значення для видачі документу, що посвідчує особу та її громадянство України.

Також варто відзначити, що дата народження заявниці зашифрована в ідентифікаційному коді.

На сайті https://ind-kod.org.ua/cgi-bin/decodecode.cgi міститься сервіс перевірки ідентифікаційного коду, згідно якого реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний код) відповідає даті народження - ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Враховуючи те, що суду надані докази на підтвердження особи заявника заява ОСОБА_1 , а саме її свідоцтво про народження, два свідоцтва про шлюб, довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, витяг з реєстру щодо права власності, заява підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 1, 2, 5, 11, 76-80, 81, 89, 241, ст. 247, 258, 263-265, 268, 273, 293-300, 354 ЦПК України; суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , за участі заінтересованої особи - Головне управління Державної міграційної служби в Одеській області, про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.

Встановити особу ОСОБА_6 , яка народилася у місті Одесі ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення, згідно ч.1 ст. 354 ЦПК України.

Повний текст рішення суду складено 09 червня 2023 року.

Суддя В.Я.Бондар