09 червня 2023 року
Єдиний унікальний № 501/2226/23 Провадження № 3/501/1058/23
Іменем України
09 червня 2023 року м. Чорноморськ
Суддя Іллічівського міського суду Одеської області Тордія Е.Н.,
розглянувши адміністративний матеріал якій надійшов з Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків Державної податковою служби України № 501/2226/23 (3/501/1058/23) у відношенні:
ОСОБА_1 , число, місяць, дата народження не відомо, громадянка України, РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця реєстрації невідомо, адреса місця проживання невідомо,
у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Стислий зміст та фактично встановлені обставини.
07 червня 2023 року до Іллічівського міського суду Одеської області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення ним правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Ознайомившись з матеріалами справи, суддя прийшла до висновку про необхідність повернення матеріалів до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків Державної податковою служби України з наступних підстав.
Мотиви суду та застосовані правові норми.
Частиною 2 статті 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи відповідає протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення нормам Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Так, відповідно до ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно до матеріалів справи протокол не містить жодних відомостей відносно особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, які необхідні для ідентифікації особи, а саме: дату її народження, місце реєстрації та місце фактичного проживання, номери засобів зв'язку чи електронної пошти, що унеможливлює виклик особи, яка притягається до адміністративної відповідальності в судове засідання, шляхом направлення судової повістки, чи в інший визначений законом спосіб.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимогст.256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідному органу для належного доопрацювання (п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14).
Відповідно до положення ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Враховуючи, що необхідні відомості про місце проживання або місце реєстрації особи, яка притягається до адміністративної відповідальності в матеріалах відсутні, суд позбавлений можливості розглянути адміністративну справу.
Як роз'яснено в п. 12 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року за № 11, норми Кодексу України про адміністративні правопорушення не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Висновки суду щодо повернення матеріалів справи на доопрацювання.
За таких умов та враховуючи,що фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку суддя має встановити наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, вину гр. ОСОБА_1 у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи та постановлення законного і обґрунтованого рішення, є неповними, вважаю, що дану справу про адміністративне правопорушення слід направити на доопрацювання для належного оформлення до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків Державної податковою служби України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 256, 278, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
Матеріали справи № 501/2226/23 (3/501/1058/3) про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення - повернути до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків Державної податковою служби України для доопрацювання.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя