Справа № 676/4132/23
Номер провадження 3/676/1278/23
09 червня 2023 року м. Кам'янець-Подільський
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області Мантуляк Ю.В., розглянувши матеріали справи про адміністративні правопорушення, що надійшли від Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , українця, непрацюючого,
за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №633939 від 29 травня 20__ року, складений ст..ДОП СДОП Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області Башинським Д.С., про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно із яким ОСОБА_1 29 травня 2023 року близько 09 год. 00 хв. в приміщенні кв. АДРЕСА_1 , вчинив конфлікт з матір'ю , в ході якого виражався нецензурною лайкою та словесно погрожував фізичною розправою, чим вчинив домашнє насильство психологічного характеру.
Вивчивши матеріали справи, вважаю необхідним повернути протокол про адміністративне правопорушення до Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області для належного оформлення, виходячи з наступних правових підстав.
Так, відповідно до виписаних у ст.ст.252, 254, 255, 256 КУпАП положень, протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення. У ньому, крім іншого, зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
В межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, і повинен провадитися їх, у тому числі, і судовий розгляд.
З цього слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом.
Положеннями ст.276 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення (п.2), а в разі неправильного складання такого протоколу повернути матеріали адміністративної справи органу внутрішніх справ для належного (додаткового) оформлення.
Приписами пункту 6 ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1376 від 06.11.2015 передбачено, що усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою.
Проте, ці вимоги закону в протоколі про адміністративне правопорушення не виконані. Зокрема, в ньому не конкретизовано об'єктивну сторону складу вказаного адміністративного правопорушення, а саме, не зазначені передбачені ч.1 ст.173-2 КУпАП наслідки діяння, у якому обвинувачується ОСОБА_1 , зокрема, не зазначено, чи могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Крім того, ст..ДОП СДОП Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області Башинський Д.С. не вказав рік складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Отже, формулювання обвинувачення у вищевказаній формі є неконкретним і не зрозумілим, оскільки не відображає усіх ознак правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що позбавляє можливості особи ефективно захищатися від пред'явленого обвинувачення і робить неможливим об'єктивний розгляд справи.
Вказаний недолік унеможливлює суддю розглянути справу в установлені законом строки, а також прийняти законне та обґрунтоване рішення за результатами розгляду справи.
Керуючись ст. 173-2, 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП, щодо ОСОБА_1 до Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її оголошення.
Суддя Кам'янець-Подільського
міськрайонного суду
Хмельницької області Мантуляк Ю.В.