Справа № 643/4913/23
Провадження № 1-в/643/165/23
09.06.2023 Московський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - судді - ОСОБА_1 ,
за участю секретаря - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, у залі суду м. Харкова подання начальника ХРУП №2 ГУНП в Харківській області про встановлення адміністративного нагляду відносно громадянина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , раніше судимого 03.04.2014 року Київським районним судом м. Харкова за ч.2 ст.186 КК України до 6 років позбавлення волі, звільнений 03.07.2017, фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
До Московського районного суду м. Харкова звернувся начальник ХРУП №2 ГУ НП в Харківській області з поданням про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 строком на 1 рік.
В обґрунтування подання посилався на те, що після звільнення з місць позбавлення волі громадянин ОСОБА_3 на шлях виправлення не став, на протязі 2023 року тричі притягався до адміністративної відповідальності: 10.05.2023 року за ч.1 ст.175-1 КУпАП; 13.05.2023 року за ч.1 ст.178 КУпАП; 16.05.2023 року за ч.2 ст.178 КУпАП.
ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд подання у його відсутність, проти встановлення відносно нього адміністративного нагляду не заперечував.
Представник Харківського районного управління поліції №2 ГУНП в Харківській області надав суду заяву, в якій зазначив, що подання підтримує та просить розглядати справу без його участі.
Судом встановлено, що вироком Київського районного суду м. Харкова від 03.04.2014 року ОСОБА_3 було засуджено за ч.2 ст.186, КК України до 6 років позбавлення волі. Звільнений 03.07.2017 року умовно-достроково на не відбутий строк 7 місяців 29 днів на підставі ст.81 КК України.
Згідно ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами внутрішніх справ.
Як вбачається з положень ст.2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п. в ч.3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється відносно засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Згідно ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Для осіб, зазначених у пункті «ґ» і «д» статті 3 цього Закону, адміністративний нагляд встановлюється на строк до погашення судимості.
У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Виходячи із вищезазначеного адміністративний нагляд може бути встановлено терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості або адміністративний нагляд може бути продовжено на шість місяців але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
У поданні від 08.06.2023 року про встановлення адміністративного нагляду просять суд встановити адміністративний нагляд, відносно ОСОБА_3 строком на 1 рік.
Адміністративний нагляд не може перевищувати строк погашення судимості, який закінчується у засудженого 03.07.2023 року.
За положеннями ст.ст.3, 6 ЗУ "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" на строк до погашення судимості може бути встановлений адміністративний нагляд до засуджених до позбавлення волі за злочин проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої особи; засуджених до довічного позбавлення волі.
ОСОБА_3 не є засудженим ні за злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої особи, ні до довічного позбавлення волі.
Згідно роз'яснень Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 28 березня 1986 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду», суд, при розгляді питання встановлення чи продовження адміністративного нагляду, не може допускати формального підходу, тому слід повно досліджувати всі обставини та перевіряти обґрунтованість встановлення і продовження адміністративного нагляду.
Враховуючи викладене, підстави для задоволення подання відсутні.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.1, 2, 3, 5 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", ст. 22,26,318 КПК України, суд,-
В задоволені подання начальника ХРУП №2 ГУНП в Харківській області про встановлення адміністративного нагляду відносно громадянина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Московський районний суд м. Харкова протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1