Справа № 570/4762/22
Номер провадження 3/570/140/2023
28 квітня 2023 року м.Рівне
Cуддя Рівненського районного суду Рівненської області Остапчук Л.В., розглянувши в залі суду в місті Рівне матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця за контрактом 4 територіального вузлу урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України (м.Рівне), паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 06 серпня 2015 року Рівненським РВ УДМС України в Рівненській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , права, передбачені ст.268 КУпАП, і ст.63 Конституції України, роз'яснені,
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
12 жовтня 2022 року о 07 год. 20 хв. в м.Рівне по вул.Соборна, № 398-а, водій ОСОБА_2 керував транспортним засобом, а саме автомобілем марки "Peugeot Partner", державний номерний знак НОМЕР_3 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння згідно висновку експерта № 764 від 26 жовтня 2022 року. Проба позитивна в концентрації 1,19 проміле, що відповідає легкому ступеню алкогольного сп'яніння.
ОСОБА_2 в суді свою вину у вчиненні вищевказаного адміністративного правопорушення не визнав, заперечив факт керування ним транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, оскільки це підтверджується медичною документацією КНП "Центральна міська лікарня" Рівненської міської ради, куди його було доставлено після ДТП, що мало місце тоді ж, оскільки у виписці із амбулаторної картки стаціонарного хворого № 13727 вказано, що на момент його звернення до медичного закладу він був тверезий.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ч.7 ст.38 КУпАП у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
Із досліджених матеріалів справи про адміністративне правопорушення, вбачається, що в рамкам кримінального провадження внесеного до ЄРДР за № 12022181010001917 від 12.10.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.286 КК України, 22 листопада 2022 року була прийнята постанова про закриття кримінального провадження. В пункті 3 вищевказаної постанови було зазначено "Копію даної постанови скерувати начальнику Відділення поліції № 1 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області для вирішення питання щодо притягнення до адміністративної відповідальності водія автомобіля "Peugeot Partner", державний номерний знак НОМЕР_3 , ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя АДРЕСА_1 , за порушення вимог пунктів 1.5, 2.3, 2.9 а Правил дорожнього руху України.
На виконання вказаної постанови, 09 грудня 2022 року був складений протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 119658 про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП.
За таких обставин, станом на 28 квітня 2023 року закінчились строки накладення адміністративного стягнення, передбачені ч.7 ст.38 КУпАП. Вважаю, що в даному випадку необхідно застосовувати спеціальний строк, а не загальний строк накладення адміністративного стягнення за цією статтею, оскільки дане правопорушення випливає з кримінального провадження, яке закрито.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Оскільки адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП було вчинено 12 жовтня 2022 року, постанова про закриття кримінального провадження винесена 22 листопада 2022 року, судові засідання неодноразово відкладалися за клопотанням ОСОБА_2 з метою витребування доказів і на момент розгляду справи закінчився трьохмісячний строк для накладення стягнення, а сплив даного строку є безумовною підставою для закриття провадження у справі відповідно до п.7 ст.247 КпАП України, тому провадження у справі про адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст.130 КУпАП підлягає до закриття.
Враховується також і те, що із відповіді КНП "Рівненська міська лікарня" Рівненської міської ради № вих.1-9/898 від 12.04.2023 року вбачається, що ОСОБА_2 доставлений БШМД з місця ДТП в приймальне відділення 12.10.2022 року у тверезому стані (клінічно).
Такі розбіжності викликають сумнів у тому чи ОСОБА_2 дійсно перебував у стані алкогольного сп'яніння, які мають трактуватися на користь ОСОБА_2 .
В зв'язку із закриттям провадження у справі, не підлягає стягненню судовий збір.
Керуючись ст.ст.38, 40-1, 130 ч.1, 247 п.7, 283, 284, 287, 289, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-
Провадження в справі відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП - закрити на підставі п.7 ст.247 КУпАП у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків накладення адміністративного стягнення, передбачених статтею 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Рівненський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, а в разі подання апеляційної скарги після розгляду справи Апеляційним судом.
Суддя Остапчук Л.В.