Рішення від 01.06.2023 по справі 565/396/23

Справа № 565/396/23

Провадження № 2/565/143/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2023 року м.Вараш

Кузнецовський міський суд Рівненської області у складі головуючої судді Бренчук Г.В., за участю секретаря судового засідання Щур Н.О., представника ОСОБА_1 адвоката Шумри І.В., представника відповідача ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Кузнецовського міського суду Рівненської області справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , яка діє в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_5 , ОСОБА_6 до комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» міста Вараш, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Вараська міська рада, про визнання безпідставної відмови органу приватизації та зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , яка діє в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , звернулись до суду з позовною заявою до КП «БТІ» міста Вараш, у якій просять суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення органу приватизації КП «БТІ» міста Вараш від 22 лютого 2023 року № 707 про відмову у приватизації житлових приміщень гуртожитку, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 кімнати АДРЕСА_2 ;

- визнати за ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 право на приватизацію житлових приміщень в гуртожитку, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 кімнати АДРЕСА_2 ;

- зобов'язати КП «БТІ» міста Вараш здійснити приватизацію приміщень в гуртожитку, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 кімнати АДРЕСА_2 на користь ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 у відповідності до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» та Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків».

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 15 червня 1996 року ОСОБА_1 та членам його сім'ї виділені дві кімнати загальною площею 27 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 , кімнати 203, АДРЕСА_3 до яких вселилась сім'я та проживає по даний час. 17 лютого 2023 року ОСОБА_1 звернувся до КП «БТІ» міста Вараш із заявою про приватизацію вказаних житлових приміщень. Відповідач рішенням №707 від 22 лютого 2023 року відмовив у приватизації житлових приміщень у гуртожитку у зв'язку з відсутністю ордера на житлову площу в гуртожитку, що стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Ухвалою від 21 березня 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання.

Ухвалою від 04 травня 2023 року закрито підготовче провадження у справі, справу призначено до судового розгляду по суті на 01 червня 2023 року.

10 квітня 2023 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву у якому зазначено, що 17 лютого 2023 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до КП «БТІ» міста Вараш, щоб оформити передачу у приватну спільну часткову власність житлових приміщень в гуртожитку, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_4 , які він та його сім'я займають на умовах найму. За результатами вивчення поданої заяви та долучених до неї документів КП «БТІ» міста Вараш, як орган приватизації житлового фонду комунальної власності Вараської територіальної громади, правомірно прийняв рішення про відмову в приватизації ОСОБА_1 і членам його сім'ї на житлові приміщення в гуртожитку, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_5 та видав обґрунтоване рішення № 707 від 22 лютого 2023 року і направив інформаційний лист з роз'ясненнями за № 13-02-01 від 23 лютого 2023 року на ім'я ОСОБА_1 .

Відповідач просить відмовити у задоволенні позову в частині визнання протиправним та скасування рішення органу приватизації КП «БТІ» міста Вараш від 22 лютого 2023 року № 707 та зобов'язання КП «БТІ» міста Вараш здійснити приватизацію житлових приміщень гуртожитку, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_5 на користь позивачів у відповідності до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» та Закону України «Про забезпечення реалізації житло вих прав мешканців гуртожитків» та визнати, як факт юридичного значення, за ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 право на приватизацію житлових приміщень гуртожитку, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_5 .

Позивачі у судове засідання не з'явились, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені у порядку визначеному ЦПК України.

Представник позивача ОСОБА_1 адвокат Шумра І.В. позовні вимоги підтримала з підстав зазначених у позовній заяві, просила позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_2 у судовому засіданні надав пояснення аналогічні за змістом відзиву на позовну заяву.

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений у порядку визначеному ЦПК України, причини неявки не повідомив.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача ОСОБА_1 адвоката Шумри І.В. представника відповідача ОСОБА_2 , дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, дійшов наступних висновків.

ОСОБА_4 є матір'ю малолітніх ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копіями свідоцтв про народження серії НОМЕР_1 та серії НОМЕР_2 (а.с.12-13).

Згідно витягів з реєстру територіальної громади сформованих 07 березня 2023 року адреса місця проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 та ОСОБА_5 АДРЕСА_5 (а.с.13-17).

За вказаною адресою зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 з 05 липня 1996 року по даний час (довідка №499-0323 від 07 березня 2023 року а.с.23), ОСОБА_3 з 05 липня 1996 року по даний час (довідка №498-0323 від 07 березня 2023 року а.с.24), ОСОБА_4 з 05 липня 1996 року по 19 жовтня 2010 року, з15 червня 2012 року по даний час (довідка №501-0323 від 07 березня 2023 року а.с.25), ОСОБА_6 з 14 листопада 2014 року по даний час (довідка №502-0323 від 07 березня 2023 року а.с.26), ОСОБА_5 з 06 березня 2019 року по даний час (довідка №503-0323 від 07 березня 2023 року а.с.27).

За відомостями сектору «Реєстрація» відділу «ЦНАП» Департаменту соціального захисту та гідності виконавчого комітету Вараської міської ради за алдресою АДРЕСА_5 зареєстровані ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 (довідка № 500-0323 від 07 березня 2023 року а.с.30).

Вказані обставини відповідачем не оспорюються.

17 лютого 2023 року наймач ОСОБА_1 звернувся до органу приватизації КП «БТІ» міста Вараш із заявою на приватизацію житлових приміщень в гуртожитку, що знаходяться за адресою АДРЕСА_5 , які використовуються ним та членами його сім'ї ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5

22 лютого 2023 року КП «БТІ» міста Вараш прийнято рішення № 707 яким ОСОБА_1 та членам його сім'ї відмовлено у приватизації житлових приміщень у гуртожитку що знаходяться за адресою АДРЕСА_5 оскільки заявник подав до органу приватизації не всі документи для оформлення передачі житлових приміщень у гуртожитку у спільну часткову власність, а саме відсутній ордер на житлову площу в гуртожитку, договір найму житлових приміщень та форма первинної облікової документації № 028/о «Консультаційний висновок спеціаліста» з відміткою про відсутність захворювання на туберкульоз заявника та членів його сім'ї (а.с.19-20).

У листі №13-02-01 від 24 лютого 2023 року КП «БТІ» міста Вараш повідомило ОСОБА_1 , що вивчивши та проаналізувавши усі подані ним документи, врахувавши відсутність копії ордера на житлову площу в гуртожитку, яку він та члени його сім'ї займають, орган приватизації не може підтвердити отримання та проживання у житлових приміщеннях гуртожитку ОСОБА_1 та членів його сім'ї на правових підставах, відтак відмовляють у приватизації житлових приміщень у гуртожитку.

Відповідно до договору найму житла №200/10 від 29 грудня 2001 року Кузнецовське міське комунальне підприємство надає ОСОБА_1 , який на підставі ордера на житлове приміщення № 10 від 15 червня 1996 року, виданого УБ, є наймачем, і членам його сім'ї в безстрокове користування житлове приміщення, яке складається з двох кімнат у квартирі загальною площею 27 кв.м. за адресою АДРЕСА_5 (а.с.21-22).

КП «Управляюча компанія «Житлокомунсервіс» Вараської міської ради листом №4560-35-23 від 26 січня 2023 року повідомило ОСОБА_1 , що Управляюча компанія обслуговує буд. АДРЕСА_6 з 01 березня 2017 року і в документації на багатоквартирні будинки наявність ордерів не передбачається (а.с.29).

У листі №3130-59-3110-39-23 від 30 січня 2023 року виконавчий комітет Вараської міської ради повідомив, що корінці ордера на житлове приміщення на зберігання до архівного відділу управління документообігу та організації роботи виконавчого комітету Вараської міської ради не надходили (а.с.28).

Згідно довідок АТ «Ощадбанк» ОСОБА_1 не брав участі в операціях по відкриттю депозитних рахунків із списання житлових чеків, ОСОБА_3 та ОСОБА_7 житлові чеки на приватизацію державного житлового фонду не отримували, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 не включені в списки на приватизаційні житлові чеки за місцем реєстрації (а.с.42-45).

Довідками КНП ВМР «Вараський ЦПМД» підтверджується, що позивачі на «Д» обліку не перебувають (31-32).

У статті 47 Конституції України передбачено, що кожен має право на житло. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла, інакше як на підставі закону за рішенням суду.

Згідно з частиною третьою статті 9 ЖК України громадяни мають право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду, житлових приміщень у гуртожитках, які перебувають у власності територіальних громад, або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законом.

Можливість набуття фізичною або юридичною особою права власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності, передбачено також частиною першою статті 345 ЦК України.

Згідно з ст.1 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» сфера дії цього Закону поширюється на громадян та членів їхніх сімей, одиноких громадян, які не мають власного житла, не використали право на безоплатну приватизацію державного житлового фонду, на правових підставах, визначених цим Законом, вселені у гуртожиток та фактично проживають у гуртожитку протягом тривалого часу.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» громадяни та члени їхніх сімей, на яких поширюється дія цього Закону, мають право на приватизацію жилих приміщень у гуртожитках, що перебувають у власності територіальних громад і можуть бути приватизовані відповідно до цього Закону за рішенням місцевої ради.

Приватизація жилих приміщень у гуртожитках здійснюється відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» та прийнятих відповідно до нього нормативно-правових актів з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Приватизація державного житлового фонду здійснюється відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» (далі - Закон) та Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян (далі - Положення), затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16 грудня 2009 року №396.

Згідно з ч.1 ст.2 Закону до об'єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, які використовуються громадянами на умовах найму.

У ч.2 ст.2 Закону вказано, що не підлягають приватизації: квартири-музеї; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані на територіях закритих військових поселень, підприємств, установ та організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків-пам'яток садово-паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, що перебувають в аварійному стані (в яких неможливо забезпечити безпечне проживання людей ); квартири (кімнати, будинки), віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані в зоні безумовного (обов'язкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Приватизація здійснюється, в тому числі, шляхом безоплатної передачі громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім'ю; продажу надлишків загальної площі квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках громадянам України, що мешкають в них або перебувають в черзі потребуючих поліпшення житлових умов. Передача у власність громадян житлових приміщень у гуртожитках здійснюється з одночасною передачею їм у спільну сумісну власність допоміжних приміщень (приміщень загального користування) (ст.3 Закону).

У ч.5 ст.5 Закону вказано, що кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чека або з частковою доплатою один раз.

Згідно з п.3 ст.8 Закону передача житлових приміщень у гуртожитках у власність мешканців гуртожитків здійснюється відповідно до закону.

У ч.10 ст.8 Закону закріплено, що органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.

Перелік таких випадків чітко визначений у законодавстві і є вичерпним. До них відноситься відсутність у особи права на приватизацію (ч.2 ст.1 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків»), заборона приватизувати конкретне приміщення (ч.4 ст.1 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», ч.2 ст.2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду») (Постанова Великої палати Верховного Суду від 20 червня 2018 року у справі №200/18858/16-ц).

Згідно з п.17 Положення громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім'ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається до органу приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію.

Пунктом 18 Положення затверджено перелік документів, які подаються громадянином до органу приватизації. Серед них має бути і копія ордера про надання жилої площі.

За змістом ст.58 ЖК України на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення.

Відповідно до пунктів 69, 70, 72 розділу IV Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів Української РСР від 11 грудня 1984 № 470, ордер на жиле приміщення видається на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів та є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення. Ордер може бути видано лише на вільне жиле приміщення. Ордер дійсний протягом 30 днів.

Ордер вручається громадянинові, на ім'я якого він виданий, або за його дорученням іншій особі. При одержанні ордера пред'являються паспорти (або документи, що їх замінюють) членів сім'ї, включених до ордера.

При вселенні в надане жиле приміщення громадянин здає ордер у житлово-експлуатаційну організацію, а за її відсутності відповідному підприємству, установі, організації; ордер зберігається як документ суворої звітності.

З аналізу вказаних правових норм випливає, що ордер це документ, що має тимчасову дію та є законною підставою вселення особи до житлового приміщення.

Відповідач не оспорює законність проживання позивачів у спірній квартирі, а лише вказує на неможливість її приватизації з тих підстав, що ордер на квартиру відсутній, а його надання є обов'язковим. Даних щодо оспорення права проживання позивачів у спірній квартирі будь-якими іншими особами матеріали справи не містять.

Як зазначалося судом, перелік підстав для відмови в приватизації квартири є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає, а тому відмова відповідача у реалізації позивачами права на приватизацію, оскільки не надано ордера, є безпідставною та порушує права позивачів на набуття права власності на житло у встановленому законом порядку.

З огляду на наведене суд вважає, що наявні правові підстави для задоволення позовних вимог позивачів.

За правилами ст.141 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача на користь позивачів понесені ними судові витрати у вигляді судового збору.

Керуючись статтями 264, 265, 354, 355 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , яка діє в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_5 , ОСОБА_6 до комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» міста Вараш про визнання безпідставної відмови органу приватизації та зобов'язання вчинення певних дій, задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення органу приватизації комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» міста Вараш від 22 лютого 2023 року № 707 про відмову у приватизації житлових приміщень у гуртожитку, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , кімнати 203, 204.

Визнати за ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 право на приватизацію житлових приміщень в гуртожитку, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , кімнати 203, 204.

Зобов'язати комунальне підприємство «Бюро технічної інвентаризації» міста Вараш здійснити приватизацію приміщень в гуртожитку, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , кімнати 203, АДРЕСА_3 на користь ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 у відповідності до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» та Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків».

Стягнути з комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» міста Вараш на користь ОСОБА_1 1 073,60 грн судового збору.

Стягнути з комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» міста Вараш на користь ОСОБА_3 1 073,60 грн судового збору.

Стягнути з комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» міста Вараш на користь ОСОБА_4 1 073,60 грн судового збору. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Рівненського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 09 червня 2023 року.

Суддя Г.В.Бренчук