Дата документу 05.06.2023Справа № 554/1779/23
Провадження № 1-кп/554/1224/2023
05.06.2023 р. м. Полтава
Октябрський районний суд м.Полтави у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
при секретарі ОСОБА_4 ,
за участю прокурора ОСОБА_5 ,
захисника ОСОБА_6 ,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні матеріали кримінального провадження за обвинувальним актом відносно:
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м.Світловодськ Кіровоградської області, до 17.07.2018 р. зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , засуджений вироком Октябрського районного суду м. Полтави від 22.03.2017 р. за ч.2 ст. 260, ч.2 ст. 15, ч.3 ст. 298 КК України на 5 років 2 місяців позбавлення волі, звільнений з зали суду по відбуттю покарання,
за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 258-3 КК України,-
06 березня 2023 року до Октябрського районного суду м. Полтави надійшло кримінальне провадження № 22021170000000014 за обвинуваченням ОСОБА_7 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 258-3 КК України.
В обвинувальному акті наступним чином викладені фактичні обставини кримінального правопорушення, інкримінованого ОСОБА_7
3 07.04.2014 на території Донецької області створена та до цього часу діє терористична організація «Донецька народна республіка» (далі - ДНР), тобто стійке об?єднання невизначеної кількості осіб (більше трьох), що створене з метою здійснення терористичної діяльності.
Основною метою створення та діяльності ДНР є зміна меж території і державного кордону України, шляхом створення незаконного державного утворення «Донецька народна республіка» на території Донецької області та його подальшого виходу зі складу України в порушення порядку, встановленого ст. ст. 2, 73 Конституції України.
Терористичну організацію «ДНР» утворено на початку квітня 2014 року на території Донецької області, одним із основних завдань якої є зміна меж території та державного кордону України в спосіб, що суперечить порядку, встановленому Конституцією України. На території України учасники даної терористично організації займаються вчиненням терористичних актів, залякуванням населення, захопленням адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, збройне протистояння правоохоронним органам і Збройним силам України, фізичним знищенням їх особового складу та інших тяжких і особливо тяжких злочинів, що призводить до дестабілізації суспільно-політичної ситуації у державі.
Вказана терористична організація, у відповідності до мети її створення, є стійкою, має чітку ієрархію та структуру, яка складається з політичного та силового блоків, а також розподіл функцій між її учасниками, на яких покладені відповідні обов?язки згідно з планом спільних злочинних дій.
3 метою вчинення злочинів керівництвом та членами терористичної організації ДНР розроблений, доведений до відома та схвалений усіма співучасниками детальний план їх вчинення.
Після чого між учасниками терористичної організації, були розподілені функції (ролі), що базувалися на специфічних навиках та соціальному статусі кожного зі співучасників. Розподіл функцій між співучасниками був спрямований на досягнення єдиного протиправного плану вчинення злочинів терористичною організацією ДНР.
В цілому, для діяльності зазначеної злочинної організації була характерна стабільність складу, стійкі зв?язки, насильницька та корислива спрямованість дій учасників, єдність їх намірів щодо протиправних дій, тотожність способу здійснення злочинних посягань, попередня та чітка розробка єдиного плану вчинення злочинів, розподіл ролей між учасниками та ретельна їх підготовка.
Кожний із учасників злочинної організації, незалежно від відведеної йому ролі, був обізнаний щодо загальних її цілей та окремих осіб, які діяли за їх вказівкою, і проявляв бажання сприяти їх досягненню та безпосередньо брав участь у вчиненні злочинів.
На керівників блоків покладається організація, керівництво діями та контроль за діяльністю підлеглих їм співучасників злочину за допомогою керівників підрозділів, що входять до їх складу.
При цьому на керівників та учасників силового блоку (не передбачених законом збройних формувань) покладається забезпечення стійкості терористичної організації шляхом вчинення збройних нападів та опору, незаконної протидії та перешкоджання виконанню службових обов?язків співробітниками правоохоронних органів і військовослужбовцями Збройних Сил України.
У свою чергу, на представників політичного блоку покладаються організація збору та отримання матеріальної і фінансової допомоги від інших учасників терористичної організації та осіб, лояльно налаштованих до терористичної діяльності, чим також забезпечується існування такої терористичної організації.
ДНР має стабільний склад лідерів вказаної терористичної організації, які підтримують між собою тісні стосунки, централізоване підпорядкування учасників політичного та силового блоку лідерам організації, а також план злочинної діяльності та чіткий розподіл функцій учасників щодо його досягнення.
Так, на учасників політичного блоку, відповідно до плану спільних злочинних дій, покладаються наступні обов?язки: створення так званих органів державної влади ДНР та організація їх діяльності; видання так званих нормативно-правових актів від імені нелегітимних органів державної влади; організація та проведення незаконного референдуму на території Донецької області про визнання суверенітету незаконного державного утворення «Донецька народна республіка»; проведення агітаційної роботи серед населення щодо діяльності терористичної організації ДНР з метою схиляння його до участі у вказаній терористичній організації та отримання підтримки власної діяльності серед мешканців східних регіонів України;організація збору, отримання матеріальної і фінансової допомоги від інших учасників терористичної організації та осіб, лояльно налаштованих до їх діяльності, а також її розподілу; налагодження взаємодії з терористичною організацією ЛНР та ї керівниками з метою координації дій, спрямованих на повалення конституційного ладу та захоплення державної влади в Україні, а також дій,направлених на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України;налагодження взаємодії з прихильниками злочинної діяльності терористичної організації ДНР, що перебувають за кордоном з метою координації дій, отримання матеріальної і гуманітарної допомоги та озброєння, а також залучення іноземних громадян для протидії правоохоронним органам України та Збройним Силам України; налагодження взаємодії з місцевими та закордонними засобами масової інформації з метою їх використання для агітації, висвітлення діяльності «Донецької народної республіки», дискредитації діяльності органів державної влади України та осіб, задіяних у ході проведення антитерористичної операції/операції. Об?єднаних сил та формування думки серед населення про законність власних дій, а також вчинення за їх допомогою закликів до повалення конституційного ладу і захоплення державної влади в Україні, надання матеріальної та організаційної допомоги учасникам силового блоку ДНР (не передбачених законом збройних формувань) для забезпечення їх протиправної діяльності; забезпечення учасників ДНР транспортом, символікою та агітаційними матеріалами.
Разом з тим, на учасників силового блоку (не передбачених законом збройних формувань), відповідно до плану спільних злочинних дій, покладаються наступні обов?язки: організація та ведення збройних нападів та здійснення збройного опору, незаконної протидії та перешкоджання виконанню службових обов?язків співробітниками правоохоронних органів України і військовослужбовцями Збройних Сил України, задіяними у проведенні антитерористичної операцій операції Об'єднаних сил; організація у групи осіб, які є прихильниками злочинної діяльності учасників ДНР, з метою опору представникам державної влади та унеможливлення припинення злочинної діяльності правоохоронними органами та Збройними Силами України, озброєння зазначених осіб та керівництво їхніми діями; створення не передбачених законом збройних формувань та участь у їх вербування нових учасників до складу силового блоку ДНР (не передбачених законом збройних формувань) та керівництво їхніми діями; захоплення населених пунктів, об?єктів цивільної та військової інфраструктури; вчинення терористичних актів та диверсій на території України; захоплення чи заволодіння у інший спосіб зброї, боєприпасами, вибуховими речовинами, військовою технікою, транспортними засобами, а також будівництво інженерних (фортифікаційних) укріплень з метою протидії діяльності осіб, задіяних у ході проведення антитерористичної операції та забезпечення власної злочинної діяльності;викрадення осіб з метою отримання матеріальної вигоди та залякування мешканців, які підтримують діючу легітимну владу в Україні;силова підтримка учасників політичного блоку при проведенні незаконних референдумів на території Донецької області, в тому числі щодо визнання суверенітету незаконного державного утворення «Донецька народна республіка», а також укріплення та охорона зайнятих ними будівель та споруд; організація поставок зброї, бойових припасів, вибухових речовин, військової техніки та їх розподіл серед учасників терористичної організації;організація виробництва, налагоджування ремонту зброї та бойових припасів, створення військово-промислового комплексу ДНР тощо.
Вказане свідчить про те, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» - «ДНР» є терористичною організацією, яка здійснює цілеспрямовану суспільно-небезпечну діяльність.
Тобто, для насильницького підтримання влади незаконної самопроголошеної ДНР були створені не передбачені законами України збройні формування, які мали організовану структуру військового типу, а саме єдиноначальність, підпорядкованість, чітку ієрархічність та дисципліну, були озброєні вогнепальною зброєю, вибухівкою, а також тяжке військове озброєння та військову техніку.
Крім того, у вказаних незаконних формуваннях був визначений механізм вступу до нього, порядок проходження служби, в кожному структурному підрозділі ставились завдання щоденної діяльності, яка полягала в здійсненні методами військових операцій силової підтримки незаконно створених структур ДНР, придушення організованого опору населення на окупованій території, депортації населення Донецької області, встановлення режиму військового стану, протистояння правоохоронним органам державної виконавчої влади України, знищення їх живої сили і матеріальних засобів, а також скоєння інших тяжких і особливо тяжких злочинів.
Зазначені збройні формування терористичної організації ДНР дислокувалося в різних населених пунктах та Донецької області та мали загальну координацію керівництва.
Упродовж першої половини квітня 2014 року члени терористичної організації ДНР, з використанням автоматичної вогнепальної зброї, здійснили захоплення адміністративних будівель установ державної влади України у низці міст Донецької області.
Зважаючи на наявність реальної загрози життю і безпеці громадян України, інтересам суспільства та держави, з метою припинення протиправної діяльності вказаної злочинної організації на території Донецької та Луганської областей, указом виконуючого обов?язки Президента України - Голови Верховної ради України ОСОБА_8 від 14.04.2014 №405/2014, введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України», чим розпочато антитерористичну операцію (далі - АТО) на сході України.
В подальшому, упродовж квітня 2014 року - листопада 2016 року члени терористичної організації ДНР, із застосуванням артилерійських установок, систем реактивного залпового вогню, зенітно-ракетних комплексів,вогнепальної зброї, шляхом здійснення вибухів, підпалів та обстрілів, які створювали небезпеку для життя та здоров?я людей, з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, здійснили збройне незаконне захоплення частини території Донецької області.
Надалі, 24.02.2018 набрав чинності Закон № 2268-VIII «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», прийнятого 18.01.2018 ВР України, яким визначено державну політику України щодо тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях.
Відповідно до вказаного Закону, протидія російській агресії замість «антитерористичної операції» матиме назву «забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях».
Крім того, виконанням зазначеного Закону передбачено проведення операції Об?єднаних сил, тобто комплексу військових та спеціальних організаційно-правових заходів українських силових структур, спрямованих на протидію діяльності незаконних російських та проросійських збройних формувань у війні на сході України.
Указом Президента України від 30.04.2018 №116/2018 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30.04.2018 «Про широкомасштабну антитерористичну операцію на території Донецької та Луганської областей» яким вводиться в дію рішення Ради національної безпеки і оборони про зміну формату широкомасштабної антитерористичної операції, яка була запроваджена у 2014 році.
Наказом Глави держави - Верховного Головнокомандувача 3С України «Про початок операції Об?єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсіч та стримування збройної агресії Російської Федерації на території Донецької та Луганської областей» визначено, що з 14 год. 00 хв. 30.04.2018 розпочато операцію Об?єднаних сил (далі - ООС), із забезпечення національної безпеки і оборони.
Керівництво силами та засобами Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, які залучаються до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації безпосередньо у Донецькій та Луганській областях, здійснює Командувач об?єднаних сил.
Громадянин України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи раніше судимим за вчинення злочину у сфері громадської безпеки, належних висновків для себе не зробив, на шлях виправлення не став та після звільнення 22.03.2017 з зали суду по відбуттю призначеного покарання, маючи негативне ставлення до чинної влади в Україні та української держави у цілому, діючи умисно, усвідомлюючи всі вищеназвані обставини, розуміючи, що основною метою діяльності терористичної організації «ДНР» є насильницька зміна та повалення конституційного ладу, захоплення державної влади в Україні, а також зміна меж території і державного кордону України шляхом створення незаконного державного утворення «Донецька народна республіка» на території Донецької області, в порушення порядку, встановленого ст.ст. 2, 73 Конституції України, підтримуючи ідеї та мету створення терористичної організації ДНР, вирішив брати участь у її діяльності.
На виконання свого злочинного умислу, старший лейтенант у запасі Збройних сил України ОСОБА_7 з метою вступу до лав терористичної організації ДНР, маючи навики військової справи - раніше проходячи військову службу в лавах 3С України (з 14.11.1992 по 01.08.1993 - розвідник в/4 НОМЕР_1 Одеського військового округу; з 01.08.1993 по 21.06.1997 - курсант Київського інституту Сухопутних військо; з 11.08.1997 по 24.12.1997 - командир розвідувального взводу НОМЕР_2 танкового полку 17 танкової дивізії НОМЕР_3 армійського корпусу Одеського військового округу; з 24.12.1997 по 09.10.2000
- командир розвідувальної роти НОМЕР_4 танкового полку 17 танкової дивізії 6 армійського корпусу Одеського військового округу), 23.05.2017 виїхав до Російської Федерації через пункт пропуску «Гопівка» (Харківська обл.) з метою подальшого вступу до лав терористичної організації ДНР.
Надалі, ОСОБА_7 продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, діючи умисно, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, з метою участі у діяльності терористичної організації «Донецька народна республіка» у невстановлений досудовим розслідуванням час, та за невстановлених досудовим розслідуванням обставин прибув з Російської Федерації до тимчасово непідконтрольного органам державної влади України м. Донецьк, де вступив до складу одного із не передбачених законом збройних формувань терористичної організації ДНР для проходження так званої «військової служби за контрактом».
Виконуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_7 вступив до складу терористичної організації ДНР, у м. Донецьк, ставши її активним учасником, у зв?язку з чим, був зарахований, згідно визначеної учасниками ДНР злочинної ієрархії, до рядового складу «100 окремої механізованої бригади 1 Армійського корпусу Народної міліції т.зв. «ДНР» (в/ч НОМЕР_5 ) (далі - 100 ОМСБр 1 АК НМ т.зв. «ДНР»), з місцем постійної дислокації у м. Донецьк.
При цьому, організаційно-штатну структуру 100 ОМСБр 1 АК НМ т.3в. «ДНР» складають мотострілецький батальйон, 1-й стрілецький батальйон, 2-й стрілецький батальйон, стрілецький взвод снайперів, танковий батальйон, гаубично-самохідний артилерійський дивізіон, гаубичний артилерійський дивізіон, реактивний артилерійський дивізіон, протитанкова артилерійська батарея, зенітний дивізіон, розвідувальна рота, інженерно-саперна рота, вогнеметна рота, рота управління, взвод управління начальника артилерії, відділення управління начальника протиповітряної оборони, ремонтна рота, рога матеріального забезпечення, медична рота та полігон.
3 метою виконання злочинної ролі, відведеної ОСОБА_7 керівниками не передбаченого законом збройного формування терористичної організації «Донецька народна республіка», останньому поновлено його навики первинної військової підготовки, забезпечено військовою формою, вогнепальною зброєю та всім необхідними для участі у протистоянні із військовими формуваннями сил АТО/ООС з метою його ефективного залучення до збройних нападів на ці формування.
Надалі, ОСОБА_7 був призначений на посаду старшого розвідника розвідувальної роти 100 ОМСБр і АК НМ т.зв. «ДНР», штаб якої розміщений за адресою: АДРЕСА_2 .
На ОСОБА_7 , як старшого розвідника розвідувальної роти, покладено обов?язок зі збору та узагальнення відомостей про бойовий склад, положення, стан підрозділів ЗС України, характер їх дій і намірів, сильні та слабкі сторони, а також ступінь та характер інженерного обладнання займаних районів та позицій, систем загородження, засобів боротьби ЗС України, необхідних для підготовки та успішного ведення бою та вирішення бойових завдань, поставлених перед 100 ОМСБр 1 АК НМ т.зв. «ДНР»; проведення диверсійних заходів, тощо.
Крім того, раніше здобутий практичний досвід ведення армійської розвідки, використання вогнепальної стрілецької зброї, спеціальні тактичні навики та загалом служба в лавах Збройних сил України на офіцерських посадах надавало ОСОБА_7 перевагу в очах представників ДНР для успішного проходження служби в складі вказаної терористичної організації та спонукало його керівництво до залучення ОСОБА_9 до навчально-практичних заходів з навчання та підготовки особового складу 100 ОМСБр 1 АК НМ т.зв. «ДНР», зокрема новобранців.
Отже, ОСОБА_7 маючи спеціальні знання з теорії та практики підготовки та ведення бою військовими частинами та підрозділами Сухопутних військ, здійснює підготовку особового складу 100 ОМСБр 1 АК НМ т.зв. «ДНР», зокрема танкового батальйону, який комплектується на загальних началах через «військові комісаріати», які функціонують на тимчасово окупованій території Донецької області, та здійснює збройне протистояння підрозділам 3С України, що залучені до проведення Операції Об?єднаних сил на лінії розмежування вздовж населених пунктів АДРЕСА_3 .
Для мотивації протиправної діяльності ОСОБА_9 у складі терористичної організації «ДНР», окрім щомісячної передачі останньому грошових коштів у вигляді заробітної плати, керівниками незаконного збройного формування здійснювались заходи із морального заохочення ОСОБА_7 у вигляді присвоєння, згідно встановленої злочинної ієрархії чергових «військових звань».
Таким чином, з травня 2017 року по січень 2022 року, ОСОБА_7 приймав безпосередню активну участь у незаконному збройному формуванні терористичної організації «ДНР» на території Донецької області, яке у збройний спосіб протистоїть підрозділам Збройних сил України, залучених до проведення антитерористичної операції та операції Об?єднаних сил на території Донецької області.
ОСОБА_7 обвинувачується в участі у терористичній організації «Донецька народна республіка», тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 258-3 КК України.
У підготовче засідання обвинувачений ОСОБА_7 , до якого запобіжний захід не застосовувався, неодноразово не з'являвся, судові повістки, направлені за місцем проживання рекомендованою кореспонденцією з повідомленням, повернулися по закінченню терміну зберігання. Крім того, інформація про такі повістки про виклик обвинуваченого публікувалася в газеті ОСОБА_10 як виданні загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду.
У підготовчому засіданні прокурор ОСОБА_5 заявила клопотання про здійснення спеціального судового провадження, посилаючись на те, що в ході досудового розслідування даного кримінального провадження було встановлено, що ОСОБА_7 залишив своє місце проживання у Полтаві та виїхав на тимчасово непідконтрольну українській владі територію Донецької області, конкретне місцезнаходження обвинуваченого невідомо. Виходячи з викладеного є достатні підстави вважати, що ОСОБА_7 переховується від суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності і його точне місцезнаходження невідомо. На даний час він продовжує перебувати на непідконтрольній Україні території, а саме на території м. Донецьк.
З 08.02.2022 року останнього огошено у розшук. За таких обставин його виклик до слідчого відділу Управління СБУ України в Полтавській області здійснювався шляхом розміщення повістки про виклик на офіційному сайті Генеральної прокуратури України та опублікування оголошення у друкованому засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр», однак ОСОБА_7 у визначений час не з'явився та не повідомив причини своєї неявки.
Повідомлення про підозру від 24.01.2023 р. у вчиненні кримінального правопорушення за ст.258-3 ч.1 КК України вручено його захиснику, а також 18.02.2022 року слідчим суддею Октябрського районного суду м. Полтави надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні.
Після спрямування обвинувального акту до суду ОСОБА_7 у судові засідання не з'являлася та станом на 05.06.2023 року сторона обвинувачення має відомості про перебування ОСОБА_7 на тимчасово непідконтрольній українській владі території Донецькій області. З огляду на те, що обвинувачений переховується від суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, понад шість місяців перебуває у розшуку, прокурор вважає можливим здійснення спеціального судового провадження стосовно ОСОБА_7 , який обвинувачується за ст.258-3 ч.1 КК України, про що просить суд у своєму клопотанні.
В обґрунтування клопотання прокурором надані наступні матеріали:
- повідомлення про виявлене правопорушення;
- роздруківки з Інтернет-мережі з фотографіями чоловіка у цивільному та воєнному вбранні із зброєю;
- вимога про судимість;
- форма -1 про видачу паспорту громадянина України;
- постанова про визначення підслідності у кримінальному провадженні від 16 лютого 2022 року;
- протокол огляду від 17 січня 2022 року сайту Офісу Генерального прокурора;
- повідомлення про підозру від 24 січня 2022 року;
- постанова про зупинення досудового розслідування від 08 лютого 2022 року;
- копія ухвали слідчого судді Октябрського районного суду м. Полтави від 18 лютого 2022 року про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22021170000000014 від 02.04.2021 р. за підозрою ОСОБА_7 у скоєнні злочину за ст.258-3 ч.1 КК України;
- копія ухвали слідчого судді Октябрського районного суду м. Полтави від 21.02.2023 р. про надання дозволу на затримання ОСОБА_7 з метою приводу для участі у судовому засіданні з розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою;
- лист начальника ВКР УСБУ в Полтавській області від 24.02.2023 р., де зазначено, що ОСОБА_7 на даний час приймає участь у збройному протистоянні із ЗС України на сході України у складі 100 ОМСБр 1 армійського корпусу народної міліції т. зв. «днр» та проживає на окупованій частині Донецької області, а саме, у м. Донецьк;
- роздруківка газети «Урядовий кур'єр» за 18.01.2022 року №9 з опублікуванням повістки про виклик підозрюваного до слідчого відділу.
Вислухавши клопотання прокурора та дослідивши надані матеріали, з'ясувавши думку захисника ОСОБА_6 , який покладався на розсуд суду, суд вважає, що клопотання задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Так, відповідно до ст.297-1 КПК України, п.20-1 Перехідних положень КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених, зокрема ст.258-3 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи який понад 6 місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.
Згідно ст.323 ч.3 КПК України судовий розгляд кримінального провадження щодо злочинів, зазначених у частині другій статті 297-1 КПК України, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та/або оголошений в міжнародний розшук.
За наявності таких обставин за клопотанням прокурора, до якого додаються матеріали про те, що обвинувачений знав або повинен був знати про розпочате кримінальне провадження, суд постановляє ухвалу про здійснення спеціального судового провадження стосовно такого обвинуваченого.
На думку суду матеріали, що надані прокурором в обґрунтування клопотання, не доводять факту обізнаності обвинуваченим ОСОБА_7 про розпочате кримінальне провадження, а за наявності оголошеного у Україні воєнного стану та ведення активних бойових дій, не виключена можливість смерті останнього.
Статтею 297-5 КПК України передбачений порядок вручення процесуальних документів підозрюваному при здійсненні спеціального досудового розслідування, зокрема згідно ч.1 цієї статті повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційних веб-сайтах органів, що здійснюють досудове розслідування. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Згідно ч.5 ст.139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як 2 рази) підозрюваним, обвинуваченим та оголошення його у міждержавний та/або міжнародний розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
При цьому, згідно ч.8 ст.135 КПК України особа має отримати повістку про виклик або бути повідомленою про нього іншим шляхом не пізніше ніж за 3 дні до дня, коли вона зобов'язана прибути за викликом.
Як вбачається з наданої роздруківки газети «Урядовий кур'єр» від 18.01.2022 року №9, у вказаній газеті під час здійснення спеціального досудового розслідування повістка про виклик підозрюваної ОСОБА_7 на 24.01.2022 року до слідчого була опублікована лише одного разу, що поставило підозрювану в невигідні умови в порівнянні з тим, якби таке оголошення надавалось кожного разу окремо з відповідним проміжком між викликами та шанс ознайомитися з повісткою про виклик був вище.
Не надано доказів про те, що одночасно з публікацією вказаної повістки про виклик у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, така повістка була надіслана за останнім відомим місцем проживання (перебування) обвинуваченого ОСОБА_7 та викладена на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. Наявні у додатку до клопотання скриншоти з веб-сайту стосуються викликів до початку спеціального досудового розслідування.
Крім того, прокурор зазначила у клопотанні про те, що має відомості про перебування ОСОБА_7 на тимчасово непідконтрольній українській владі території Донецькій області. Однак матеріалів, які б достовірно підтверджували даний факт, суду також не надано. Ні фото ні інші інформаційні довідки не дають суду можливості встановити, що це саме ОСОБА_7 зображений на фото, та, що він дійсно на час розгляду клопотання перебуває на території Донецької області тимчасово непідконтрольній українській владі.
З огляду на вказане, враховуючи те, що відсутні відомості про оголошення обвинуваченого ОСОБА_7 у міждержавний та /або міжнародний розшук; також суд звертає увагу на участь захисника у даному кримінальному провадженні, але вважає, що його участь у даній категорії справі є пасивною, адже на досудовому слідстві приймав участь інший захисник, даний захисник жодного разу не зустрічався з обвинуваченим, а отже неузгоджена лінія захисту з обвинуваченим.
Також, суд звертає увагу, що орган досудового розслідування не вжив всіх заходів щодо повідомлення обвинуваченого про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування.
Також, відсутні фактичних даних, що обвинувачена перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення АТО, суд вважає, що здійснення спеціального судового провадження призведе до порушення прав обвинуваченого на захист, у зв'язку з чим в задоволенні клопотання прокурора про здійснення спеціального судового провадження слід відмовити.
Згідно ст.314 ч.2 КПК України підготовче судове засідання відбувається згідно з правилами, передбаченими цим Кодексом для судового розгляду.
Згідно ст.335 КПК України, у разі якщо обвинувачений ухилився від суду, суд зупиняє судове провадження щодо цього обвинуваченого до його розшуку. Розшук обвинуваченого, який ухилився від суду, оголошується ухвалою суду, організація виконання якого доручається слідчому та/або прокурору.
Враховуючи те, що обвинувачений ОСОБА_7 ухиляється від суду, не повідомляє суд про зміну свого місця проживання, про причини своєї неявки, ігнорує судові виклики, а також той факт, що проведення підготовчого судового засідання у відсутності обвинуваченого є неможливим, суд приходить до висновку про необхідність оголосити розшук ОСОБА_7 , зупинивши провадження у справі до розшуку останнього.
Керуючись ст.ст.297-1 - 297-5, 314, 315, 323, 335, п.20-1 Перехідних положень КПК України, суд -
У задоволенні клопотання прокурора про надання дозволу на здійснення спеціального судового провадження у кримінальному провадженні №22021170000000014 від 02.04.2021 р. щодо ОСОБА_7 відмовити.
Обвинуваченого ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оголосити у розшук.
Виконання даної ухвали доручити підрозділу відділу контррозвідки УСБУ в Полтавській області.
Провадження по справі зупинити до розшуку обвинуваченого.
Головуючи суддя ОСОБА_1
Судді ОСОБА_2
ОСОБА_3