Рішення від 08.06.2023 по справі 400/4774/23

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2023 р. № 400/4774/23

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020,

про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про:

- визнання протиправними дій щодо нездійснення нарахування та виплати з 01.08.2022 р. доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. № 713, індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118 та індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168;

- зобов'язання нарахувати та виплатити з 01.08.2022 р. щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. № 713 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 01.03.2022 р. з урахуванням індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118, у розмірі 70% від сум грошового забезпечення на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання України по Миколаївській області» від 14.09.2021 р. № 33/35-Х-26 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат;

- зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 01.03.2023 р. з урахуванням індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168, у розмірі 70% від сум грошового забезпечення на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання України по Миколаївській області» від 14.09.2021 р. № 33/35-Х-26 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262). Рішенням суду відповідача зобов'язано здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. Відповідач здійснив перерахунок пенсії, однак без щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (далі - Постанова № 713). Крім того, відповідач не здійснив перерахунок пенсії з урахуванням індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118 (далі - Постанова № 118) та індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168 (далі - постанова № 168).

Відповідач подав відзив на позов, згідно з яким оскільки пенсія позивача після 01.03.2018 р. переглядалась, а саме здійснено перерахунок її розміру на виконання рішення суду, внаслідок чого основний розмір пенсії збільшився більше ніж на 2000,00 грн, то й відсутні підстави для здійснення відповідної доплати, передбаченої Постановою № 713. Отже, індексація пенсії, передбачена Постановами № 118 та № 168 здійснюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Таким чином, вимога Позивача про здійснення виплати пенсії з урахуванням індексації згідно із Постановою № 118 та Постановою № 168 без обмеження її максимальним розміром суперечить вимогам чинного законодавства та не підлягає задоволенню. На виконання рішення суду по справі № 400/437/22 позивачу було проведено перерахунок пенсії з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення № 33/35-Х-26 від 14.09.2021 у розмірі 70% сум грошового забезпечення. Отже, позовна вимога щодо проведення перерахунку та виплати пенсії у розмірі 70% від сум грошового забезпечення на підставі довідки № 33/35-Х-26 від 14.09.2021 р. є безпідставною.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Позивач проходив службу в органах внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років.

Державною установою «Територіальне медичне об'єднання України по Миколаївській області» видано довідку про розмір грошового забезпечення від 14.09.2021 р. № 33/35-Х-26.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 20.05.2022 р. по справі № 400/437/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.

На виконання рішення суду відповідачем здійснено перерахунок пенсії. Розмір перерахованої пенсії збільшився більше, ніж на 2000 грн.

Позивач направив відповідачу заяву про проведення перерахунку та виплати пенсії із включенням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн згідно з Постановою № 713. Відповідач відмовив, посилаючись на відсутність підстав. Крім того, позивач звертався до відповідача із заявами про перерахунок пенсії з урахуванням індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118 та індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168, на що також отримав відмову.

Щодо нездійснення нарахування та виплати з 01.08.2022 р. доплати до пенсії згідно Постанови № 713 суд виходить з такого.

Частиною третьою статті 43 Закону № 2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У частині вісімнадцятій статті 43 Закону № 2262 закріплено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

З метою поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову № 713, пунктом 1 якої установив з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000, 00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000, 00 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 р. колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262 до 01.03.2018 р. було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 р.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсій, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262 на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови №713, а саме: зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої в особи винило до 01.03.2018 р., не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01.03.2018 р., не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 р.

Аналогічна правова позиція зазначена в постанові Верховного Суду від 08.11.2022 р. по справі № 420/2473/22.

Отже, позовні вимоги в частині нездійснення нарахування та виплати з 01.08.2022 р. доплати до пенсії згідно Постанови № 713 належить задовольнити.

Щодо нездійснення нарахування та виплати індексації відповідно до Постанови № 118 та Постанови № 168 суд виходить з такого.

Постановою № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

У той же час, Постановою № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст.968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Абзаци 2 п. 1 Постанови № 118 та Постанови № 168 дублюються, так підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою № 713.

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 р. до 28 лютого 2022 р. за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону (абзац 3 п.1 Постанова № 118).

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом. (абзац 3 п.1 Постанова № 168).

Так само кореспондуються між собою абзаци 4 обох Постанов № 118 та № 168: підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262.

Пунктами 7, 9, 10 Постанови № 118 установлено, що фінансування виплат, передбачених абзацом третім пункту 1, пунктами 2-6 цієї постанови, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Пенсійному фонду доручено забезпечити перерахунок пенсій, передбачений пунктами 1-5, абзацами другим і третім пункту 6 цієї постанови, за матеріалами пенсійних справ.

Міністерству соціальної політики та Міністерству фінансів установлено забезпечити передбачення коштів, необхідних для проведення перерахунків, передбачених цією постановою.

Водночас, пунктами 12, 15 Постанови № 168 установлено, що фінансування виплат, передбачених пунктами 6-8 та абзацом другим пункту 10 цієї постанови, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

Пенсійному фонду України доручено забезпечити перерахунок пенсій і щомісячних страхових виплат, передбачений пунктами 1-9 цієї постанови, за матеріалами справ.

Відтак, на виконання вимог Постанови № 118, як вбачається з листа відповідача та протоколу перерахунку пенсії позивача з 01.03.2022 р., позивачу проведено перерахунок пенсії та визначено суму індексації у розмірі 2544,54 грн.

Як вбачається з протоколу перерахунку пенсії на виконання вимог Постанови № 168 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.03.2023 р. та визначено суму індексації у розмірі 1500,00 грн.

Разом з тим в обох випадках, відповідач необґрунтовано та протиправно обмежив виплату пенсії позивача максимальним розміром пенсії - десятьма прожитковими мінімумами.

Суд звертає увагу, що право на соціальний захист є комплексним гарантованим Конституцією України невідчужуваним основоположним правом, яке, за загальним правилом, має абсолютний характер (не залежить від внесення змін до законів або фінансових можливостей держави) та за жодних умов не може бути скасоване, а його обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України (постанова Верховного Суду від 16.03.2021 р. у справі № 640/9677/20).

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Отже, виконання вимог закону, в тому числі щодо проведення підвищення та перерахунку пенсій є обов'язком відповідача.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відповідач допустив протиправні дії щодо невиплати позивачу пенсії з урахуванням нарахованої індексації, встановленої Постановою № 118 та Постановою № 168, без обмеження пенсії максимальним розміром.

Суд зазначає, що правова визначеність, як спеціальна складова більш загального принципу верховенства права, передбачає правило остаточності рішень суду та гарантованість їх виконання. Остаточне рішення суду є обов'язковим до виконання до моменту зміни умов, за яких його ухвалено.

Тому зміна нормативно-правового регулювання окремого питання дійсно може мати наслідком втрати актуальності судового рішення, у якому суд розглянув питання застосування норми права, що у подальшому зазнала змін.

Водночас за обставин цієї справи відповідні зміни у законодавстві, зокрема положення частини 7 статті 43 Закону № 2262-ХІІ та статті 2 Закону № 3668-VI не змінились.

Верховний Суд вже висловлював правову позицію щодо заборони обмеження максимальним розміром пенсії особам, яким вона призначена відповідно до Закону № 2262. Водночас згідно з ч.5 ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Крім того, суд враховує, що за загальним правилом вирішення колізій, передбаченим ч.3 ст.7 КАС України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

У спірних правовідносинах наведені положення пункту 2 Постанови № 118 та Постанови № 168 щодо підвищення пенсій з 01.03.2022 р. та за 10.03.2023 р. відповідно "у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом" суперечить приписам Закону № 2262 з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 р. № 7-рп/2016, які є спеціальними (пріоритетними), а тому підлягають застосуванню відповідачем.

Закон не уповноважує територіальний орган Пенсійного фонду на власний розсуд визначати підстави, умови та максимальний розмір для обмеження пенсійних виплат, а тому дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області є протиправними, оскільки вчинені всупереч приписам ч.2 ст.19 Конституції України.

Окрім цього, Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 р. у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 р. у справі № 160/1088/19).

Аналогічна правова позиція була підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.06.2022 р. у справі № 520/2098/19.

При цьому, на думку суду, обмеження максимального розміру пенсії, призначеної згідно з Законом № 2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених ч.5 ст.17 Конституції України.

У постанові від 16.12.2021 р. у справі № 400/2085/19 Верховний Суд наголосив на протиправності обмеження органом Пенсійного фонду максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262, та зазначив, що у спірних відносинах підлягають застосуванню норми Закону № 2262 з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 р. № 7-рп/2016, а не норми Закону № 3668-VI.

Наведені висновки Верховного Суду також мали б бути враховані пенсійним органом під час обчислення та виплати пенсії позивача з 01.03.2022 р. та з 01.03.2023 р.

Суд звертає увагу, що незважаючи на наявність у Постановах № 118 та № 168 вимоги про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, станом на момент здійснення відповідачем такого перерахунку пенсії позивача у зв'язку із проведенням її індексації, чинної норми, яка б визначала розмір такого максимального обмеження, закон не містить, оскільки положення частини 7 статті 43 Закону № 2262 Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 р. № 7-рп/2016 визнані такими, що не відповідають Конституції України, внаслідок чого втратили чинність з дати ухвалення відповідного Рішення Конституційного Суду України.

Закон не уповноважує територіальний орган Пенсійного фонду на власний розсуд визначати підстави, умови та максимальний розмір для обмеження пенсійних виплат, а тому дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області є протиправними, оскільки вчинені всупереч приписам ч.2 ст.19 Конституції України.

Отже, позовні вимоги в частині нездійснення нарахування та виплати індексації відповідно до Постанови № 118 та Постанови № 168 належить задовольнити.

Суд наголошує на тому, що право позивача на обчислення його пенсії у розмірі 70% від сум грошового забезпечення на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання України по Миколаївській області» від 14.09.2021 р. № 33/35-Х-26 вже захищене судовим рішенням, а тому при перерахунку пенсії на виконання Постанов № 713, 118, 168 пенсія позивача має розраховуватись саме а розмірі 70% від сум грошового забезпечення на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання України по Миколаївській області» від 14.09.2021 р. № 33/35-Х-26.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів правомірності своїх дій, що є підставою для задоволення позову.

Водночас, вимога позивача про здійснення виплати є похідною від вимоги про зобов'язання провести перерахунок пенсії. Здійснення перерахунку матиме наслідком виплату відповідної суми різниці. Окрім того, виплата позивачу сум перерахунку є обов'язком відповідача, який він має виконувати в силу закону. Слід також зазначити, що право позивача на отримання сум недоплаченого розміру пенсії, яка має бути нарахована відповідачем у результаті здійснення перерахунку на виконання рішення суду, відповідачем ще не порушено. Отже, вимога позивача щодо зобов'язання відповідача сплати різницю є передчасною.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надав квитанцію про сплату судового збору в сумі 1073,60 грн, що й підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) про визнання протиправними дій щодо нездійснення нарахування та виплати з 01.08.2022 р. доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. № 713, індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118 та індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168; зобов'язання нарахувати та виплатити з 01.08.2022 р. щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. № 713 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 01.03.2022 р. з урахуванням індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118, у розмірі 70% від сум грошового забезпечення на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання України по Миколаївській області» від 14.09.2021 р. № 33/35-Х-26 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат; зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 01.03.2023 р. з урахуванням індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168, у розмірі 70% від сум грошового забезпечення на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання України по Миколаївській області» від 14.09.2021 р. № 33/35-Х-26 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат, - задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо нездійснення нарахування та виплати з 01.08.2022 р. доплати до пенсії ОСОБА_1 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. № 713, індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118 та індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити нарахування з 01.08.2022 р. щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 2000,00 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. № 713 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 р. з урахуванням індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118, у розмірі 70% від сум грошового забезпечення на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання України по Миколаївській області» від 14.09.2021 р. № 33/35-Х-26 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.

5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 р. з урахуванням індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168, у розмірі 70% від сум грошового забезпечення на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання України по Миколаївській області» від 14.09.2021 р. № 33/35-Х-26 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.

6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) судовий збір у сумі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три грн 60 коп.) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 08.06.2023 р.

Суддя Н. В. Лісовська