05 червня 2023 року Справа № 160/5265/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Промислова компанія "ДТЗ" до Дніпровської митниці про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів, -
17.03.2023 року представник Товариства з обмеженою відповідальністю "Промислова компанія "ДТЗ" - Олексюк Сергій Леонідович звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Дніпровської митниці, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Дніпровської митниці про коригування митної вартості товару № UА110150/2022/000052/1 від 16.11.2022 року.
Позовні вимоги обґрунтовані з посиланням на порушення відповідачем вимог ст.ст. 53, 54, 55, 57, 58 Митного кодексу України при винесенні оскаржуваного рішення. При цьому позивач зазначає, що приймаючи рішення про коригування митної вартості товару, митниця виходила з наявної інформації щодо раніше визначеного рівня митної вартості. Однак, порушення вимог ст. 57 Митного кодексу України митницею не доведено неможливість застосування інших (попередніх) методів (2а-2г) визначення митної вартості товару, а застосовано резервний метод, який відповідно до наведених виш норм законодавства застосовується у випадку, якщо митна вартість товару не може бути визначена за попередніми методами. На думку позивача, ТОВ "ПК "ДТЗ" під час митного оформлення надало усі необхідні документи, які чітко ідентифікували оцінюваний товар та містили об'єктивні і достовірні дані, що підтверджували заявлену декларантом митну вартість товарів за ціною договору, водночас відповідач не довів наявність у митниці обгрунтованого сумніву у правильності визначення позивачем митної вартості товарів за основним методом, що свідчить про відсутність підстав для коригування митної вартості імпортованого товариством товару та протиправність оскаржуваного рішення. На підставі викладеного, просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.03.2023 року відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін з 19.04.2023 року.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.
04.04.2023 року на адресу суду через підсистему «Електронний суд» від представника Дніпровської митниці надійшов письмовий відзив на позов, в якому він заперечує проти доводів, викладених у позовній заяві, вважає позовну заяву необгрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню з огляду на наступне. Посадовими особами Дніпровської митниці у графі 33 рішення про коригування заявленої митної вартості, відповідно до Правил заповнення рішення про коригування митної вартості товарів, затверджених наказом Міністерства фінансів Україні від 24.05.2012 року № 598, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.06.2012 року за № 883/21195, зазначено причини, через які митна вартість імпортованих товарів не може бути визначена за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції). Також, посадовою особою митниці зазначено про проведення процедури консультацій між митним органом та декларантом з метою обґрунтованого вибору методів визначення митної вартості товарів відповідно до вимог статей 59 - 63 Митного кодексу та здійснено відповідний розрахунок. Вважає, що рішення про коригування митної вартості товарів прийнято митницею відповідно до норм чинного законодавства, тому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
10.04.2023 року через підсистему «Електронний суд» на адресу суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "Промислова компанія "ДТЗ" надійшла письмова відповідь на відзив, в якій позивач вважає що позиція митниці є хибною, оскільки надані позивачем документи для проведення митного оформлення підтверджують заявлену митну вартість товару за основним методом (за ціною договору), натомість митний орган безпідставно визначив митну вартість за другорядним методом, прийняв оскаржуване рішення про коригування митної вартості товарів, оскільки правильність визначення позивачем митної вартості товару за ціною договору, а також об'єктивна неможливість застосування основного методу не були спростовані контролюючим органом, посилання останнього на наявність розбіжностей в документах та недостовірність зазначених в них відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена чи підлягає сплаті за ці товари, є необґрунтованими і протирічать наданим до позову доказам. Враховуючи викладене, просить суд задовольнити позовні вимоги.
Згідно з довідкою начальника відділу управління персоналом Аліни Шевченко від 18.04.2023 року №55 суддя Серьогіна Олена Василівна відповідно до наказів голови суду відсутня на робочому місці у зв'язку із перебуванням у щорічній відпустці з 01.05.2023 року по 02.06.2023 року.
Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини справи.
Статтею 52 Митного кодексу України передбачено, що
1. З'явлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою.
2. Декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані:
1) заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з органом доходів і зборів;
2) подавати органу доходів і зборів достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню;
3) нести всі додаткові витрати, пов'язані з коригуванням митної вартості або наданням органу доходів і зборів додаткової інформації.
3. Декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, мають право:
1) надавати митному органу (за наявності) додаткові відомості у разі потреби уточнення інформації;
2) на випуск у вільний обіг товарів, що декларуються:
у разі визнання органом доходів і зборів заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю;
у разі згоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням органу доходів і зборів про коригування митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю, визначеною органом доходів і зборів;
у разі незгоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням органу доходів і зборів про коригування заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю товарів та надання гарантій відповідно до розділу X цього Кодексу в розмірі, визначеному органом доходів і зборів відповідно до частини сьомої статті 55 цього Кодексу;
3) проводити цінову експертизу договору (контракту) шляхом залучення експертів за власні кошти;
4) оскаржувати у порядку, визначеному главою 4 цього Кодексу, рішення органу доходів і зборів щодо коригування митної вартості оцінюваних товарів та бездіяльність органу доходів і зборів щодо неприйняття протягом строків, встановлених статтею 255 цього Кодексу для завершення митного оформлення, рішення про визнання митної вартості оцінюваних товарів;
5) приймати самостійне рішення про необхідність коригування митної вартості після випуску товарів;
6) отримувати від органу доходів і зборів інформацію щодо підстав, з яких орган доходів і зборів вважає, що взаємозв'язок продавця і покупця вплинув на ціну, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари;
7) у випадках та в порядку, визначених цим Кодексом, вимагати від органу доходів і зборів надання письмової інформації про причини, за яких заявлена ними митна вартість не може бути визнана;
8) у випадках та в порядку, визначених цим Кодексом, вимагати від органу доходів і зборів надання письмової інформації щодо порядку і методу визначення митної вартості, застосованих при коригуванні заявленої митної вартості, а також щодо підстав для здійснення такого коригування.
4. У випадках, визначених цим Кодексом, для заявлення митної вартості товарів, що переміщуються через митний кордон України відповідно до митного режиму імпорту, органу доходів і зборів, який проводить митне оформлення цих товарів, разом з митною декларацією та іншими необхідними для митного оформлення зазначених товарів документами в установленому порядку подається декларація митної вартості.
5. Декларація митної вартості подається у разі:
1) якщо до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, додаються витрати, зазначені у частині десятій статті 58 цього Кодексу, і якщо вони не включалися до ціни;
2) якщо з ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, виділено витрати, зазначені у частині одинадцятій статті 58 цього Кодексу;
3) якщо покупець та продавець пов'язані між собою.
6. В інших випадках декларація митної вартості подається за власним бажанням декларанта або уповноваженої ним особи.
7. Декларація митної вартості не подається, у тому числі у випадках, передбачених частиною п'ятою цієї статті, у разі декларування партій товарів, митна вартість яких не перевищує 5000 євро.
8. У декларації митної вартості наводяться відомості про метод визначення митної вартості товарів, числове значення митної вартості товарів та її складових, умови зовнішньоекономічного договору, що мають відношення до визначення митної вартості товарів, та надані документи, що підтверджують зазначене.
9. Відомості, зазначені у частині восьмій цієї статті, є відомостями, необхідними для митних цілей.
10. Форма декларації митної вартості та правила її заповнення встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
11. Заявлення митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України в режимах, відмінних від режиму імпорту, здійснюється при декларуванні цих товарів шляхом заявлення в митній декларації відомостей про числове значення їх митної вартості та про документи, що його підтверджують.
Статтею 53 Митного кодексу України передбачено, що
1. У випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає органу доходів і зборів документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.
2. Документами, які підтверджують митну вартість товарів, є:
1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п'ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості;
2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності;
3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу);
4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару;
5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару;
6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів;
7) копія імпортної ліцензії, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню;
8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.
3. У разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу органу доходів і зборів зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи:
1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається;
2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом);
3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту);
4) виписку з бухгалтерської документації;
5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів;
6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару;
7) копію митної декларації країни відправлення;
8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
4. У разі якщо орган доходів і зборів має обґрунтовані підстави вважати, що існуючий взаємозв'язок між продавцем і покупцем вплинув на заявлену декларантом митну вартість, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу органу доходів і зборів, крім документів, зазначених у частинах другій та третій цієї статті, подає (за наявності) такі документи:
1) виписку з бухгалтерських та банківських документів покупця, що стосуються відчуження оцінюваних товарів, ідентичних та/або подібних (аналогічних) товарів на території України;
2) довідкову інформацію щодо вартості у країні-експортері товарів, що є ідентичними та/або подібними (аналогічними) оцінюваним товарам;
3) розрахунок ціни (калькуляцію).
5. Забороняється вимагати від декларанта або уповноваженої ним особи будь-які інші документи, відмінні від тих, що зазначені в цій статті.
6. Декларант або уповноважена ним особа за власним бажанням може подати додаткові наявні у них документи для підтвердження заявленої ними митної вартості товару.
Судом встановлено, що 15.11.2022 року позивачем до відділу митного оформлення Дніпровської митниці шляхом подання електронної митної декларації №22UA110150013237U5 задекларовано:
- товар №1: Трактор для сільськогосподарських робіт, колісний, новий, 80 шт., марка - KENTAVR, модель - 244S, тип двигуна - дизельний, робочий об'єм циліндрів -
1532 см3, потужність двигуна - 17,6кВт/24к.с, номери шасі/заводські номери: НОМЕР_1 (двигун № НОМЕР_2 ); НОМЕР_3 (двигун № НОМЕР_4 ); НОМЕР_5 (двигун № НОМЕР_6 ); НОМЕР_7 (двигун № НОМЕР_8 ); НОМЕР_9 (двигун № НОМЕР_10 ); НОМЕР_11 (двигун № НОМЕР_12 ); НОМЕР_13 (двигун № НОМЕР_14 ); НОМЕР_15 (двигун № НОМЕР_16 ); M220100010 (двигун № НОМЕР_17 ); НОМЕР_18 (двигун № НОМЕР_19 ); НОМЕР_20 (двигун № НОМЕР_21 ); НОМЕР_22 (двигун № НОМЕР_23 ); НОМЕР_24 (двигун № НОМЕР_25 ); НОМЕР_26 (двигун № НОМЕР_27 ); НОМЕР_28 (двигун № НОМЕР_29 ); НОМЕР_30 (двигyн №Y220104630); НОМЕР_31 (двигун № НОМЕР_32 ); НОМЕР_33 (двигун № НОМЕР_34 ); НОМЕР_35 (двигун № НОМЕР_36 ); НОМЕР_37 (двигун № НОМЕР_38 ); НОМЕР_39 (двигун № НОМЕР_40 ); НОМЕР_41 (двигун № НОМЕР_42 ); НОМЕР_43 (двигун № НОМЕР_44 ); НОМЕР_45 (двигун № НОМЕР_46 ); НОМЕР_47 (двигун № НОМЕР_48 ); НОМЕР_49 (двигун № НОМЕР_50 ); НОМЕР_51 (двигун № НОМЕР_52 ); НОМЕР_53 (двигун № НОМЕР_54 ); НОМЕР_55 (двигун № НОМЕР_56 ); N220220050 (двиryн № НОМЕР_57 ); НОМЕР_58 (двигун № НОМЕР_59 ); НОМЕР_60 (двигун № НОМЕР_61 ); НОМЕР_62 (двигун № НОМЕР_63 ); НОМЕР_64 (двигун № НОМЕР_65 ); НОМЕР_66 (двигун № НОМЕР_67 ); НОМЕР_68 (двигун № НОМЕР_69 ); НОМЕР_70 (двигун № НОМЕР_71 ); НОМЕР_72 (двигун № НОМЕР_73 ); НОМЕР_74 (двигун № НОМЕР_75 ); НОМЕР_76 (двигун № НОМЕР_77 );
НОМЕР_78 (двигун № НОМЕР_79 ); НОМЕР_80 (двигун № НОМЕР_81 ); НОМЕР_82 (двигун № НОМЕР_83 ); НОМЕР_84 (двигун № НОМЕР_85 ); НОМЕР_86 (двигун № НОМЕР_87 ); НОМЕР_88 (двигун № НОМЕР_89 ); НОМЕР_90 (двигун № НОМЕР_91 ); НОМЕР_92 (двигун № НОМЕР_93 ); НОМЕР_94 (двигун № НОМЕР_95 ); НОМЕР_96 (двигун № НОМЕР_97 ); НОМЕР_98 (двигун № НОМЕР_99 ); НОМЕР_100 (двигун № НОМЕР_101 ); НОМЕР_102 (двигун № НОМЕР_103 ); НОМЕР_104 (двигун № НОМЕР_105 ); НОМЕР_106 (двигун № НОМЕР_107 ); НОМЕР_108 (двигyн № НОМЕР_109 ); НОМЕР_110 (двигун № НОМЕР_111 ); НОМЕР_112 (двигун № НОМЕР_113 ); НОМЕР_114 (двигун № НОМЕР_115 ); НОМЕР_116 (двигун № НОМЕР_117 ); НОМЕР_118 (двигун № НОМЕР_119 ); НОМЕР_120 (двигун № НОМЕР_121 ); НОМЕР_122 (двигун № НОМЕР_123 ); НОМЕР_124 (двигун № НОМЕР_125 ); НОМЕР_126 (двигун № НОМЕР_127 ); НОМЕР_128 (двигун № НОМЕР_129 ); НОМЕР_130 (двигун № НОМЕР_131 ); НОМЕР_132 (двигун № НОМЕР_133 );
НОМЕР_134 (двигун № НОМЕР_135 ); НОМЕР_136 (двигун № НОМЕР_137 ); НОМЕР_138 (двигун № НОМЕР_139 ); НОМЕР_140 (двигун № НОМЕР_141 ); НОМЕР_142 (двигун № НОМЕР_143 ); НОМЕР_144 (двигун № НОМЕР_145 ); НОМЕР_146 (двигун № НОМЕР_147 ); НОМЕР_148 (двигун № НОМЕР_149 ); НОМЕР_150 (двигун № НОМЕР_151 ); НОМЕР_152 (двигун № НОМЕР_153 ); НОМЕР_154 (двигун № НОМЕР_155 ); НОМЕР_156 (двигун № НОМЕР_157 ). Календарний рік виготовлення - 2022. У частково розібраному стані, в
комплекті з інструментом та приладдям для налагоджування та обслуговування. Виробник: WEIFANG HUABO AGRICULTURAL EQUIPMENT CO., LTD, CHINA;
- товар №2: Трактор для сільськогосподарських робіт, колісний, новий, 16 шт„ марка - KENTAVR, модель - 244SD, тип двигуна - дизельний, робочий об'єм циліндрів
- 1532 см3, потужність двигуна - 17,6 кВт/24к.с, номери шасі/заводські номери: НОМЕР_158 (двигун № НОМЕР_159 ); НОМЕР_160 (двигун № НОМЕР_161 ); НОМЕР_162 (двигун № НОМЕР_163 ); НОМЕР_164 (двигун № НОМЕР_165 ); НОМЕР_166 (двигун № НОМЕР_167 ); НОМЕР_168 (двигун № НОМЕР_169 ); НОМЕР_170 (двигун №L790103710B); НОМЕР_171 (двигун № НОМЕР_172 ); НОМЕР_173 (двигун № НОМЕР_174 ); НОМЕР_175 (двигун № НОМЕР_176 ); НОМЕР_177 (двигун №L790103721B); НОМЕР_178 (двигун № НОМЕР_179 ); НОМЕР_180 (двигун №L790103712B); НОМЕР_181 (двигун № НОМЕР_182 ); НОМЕР_183 (двигун №L790103698B); НОМЕР_184 (двигун №L790103717B). Календарний рік виготовлення - 2022. У частково розібраному стані, в комплекті з інструментом та приладдям для налагоджування та обслуговування. Виробник: WEIFANG HUABO AGRICULTURAL EQUIPMENT CO., LTD, CHINA;
- товар №3: Трактор для сільськогосподарських робіт, колісний, новий, 48 шт., марка -
KENTAVR, модель - 244SX, тип двигуна - дизельний, робочий об'єм циліндрів - 1532см3, потужність двигуна - 17,6кВт/24к.с, номери шасі/заводські номери: НОМЕР_185 (двигун № НОМЕР_186 ); НОМЕР_187 (двигун № НОМЕР_188 ); НОМЕР_189 (двигун № НОМЕР_190 ); НОМЕР_191 (двигун № НОМЕР_192 ); НОМЕР_193 (двигун № НОМЕР_194 ); НОМЕР_195 (двигун № НОМЕР_196 ); НОМЕР_197 (двигун № НОМЕР_198 ); НОМЕР_199 (двигун № НОМЕР_200 ); НОМЕР_201 (двигун № НОМЕР_202 ); N НОМЕР_203 (двигун № НОМЕР_204 ); НОМЕР_205 (двигун № НОМЕР_206 ); НОМЕР_207 (двигун № НОМЕР_208 ); НОМЕР_209 (двигун № НОМЕР_210 ); НОМЕР_211 (двигун № НОМЕР_212 ); НОМЕР_213 (двигун № НОМЕР_214 ); НОМЕР_215 (двигун № НОМЕР_216 ); НОМЕР_217 (двигун № НОМЕР_218 ); НОМЕР_219 (двигун № НОМЕР_220 ); НОМЕР_221 (двигун № НОМЕР_222 ); НОМЕР_223 (двигун № НОМЕР_224 ); НОМЕР_225 (двигун № НОМЕР_226 ); НОМЕР_227 (двигун № НОМЕР_228 ); НОМЕР_229 (двигун № НОМЕР_230 ); НОМЕР_231 (двигун № НОМЕР_232 ); НОМЕР_233 (двигун № НОМЕР_234 ); НОМЕР_235 (двигун № НОМЕР_236 ); НОМЕР_237 (двигун № НОМЕР_238 ); НОМЕР_239 (двигун № НОМЕР_240 ); НОМЕР_241 (двигун № НОМЕР_242 ); НОМЕР_243 (двигун № НОМЕР_244 ); НОМЕР_245 (двигун № НОМЕР_246 ); НОМЕР_247 (двигун № НОМЕР_248 ); НОМЕР_249 (двигун № НОМЕР_250 ); НОМЕР_251 (двигун № НОМЕР_252 ); НОМЕР_253 (двигун № НОМЕР_254 ); НОМЕР_255 (двигун № НОМЕР_256 ); НОМЕР_257 (двигун № НОМЕР_258 ); НОМЕР_259 (двигун № НОМЕР_260 ); НОМЕР_261 (двигун № НОМЕР_262 ); НОМЕР_263 (двигун № НОМЕР_264 ); НОМЕР_265 (двигун № НОМЕР_266 ); НОМЕР_267 (двигун № НОМЕР_268 ); НОМЕР_269 (двигун № НОМЕР_270 ); НОМЕР_271 (двигун № НОМЕР_272 ); НОМЕР_273 (двигун № НОМЕР_274 ); НОМЕР_275 (двигун № НОМЕР_276 ); НОМЕР_277 (двигун № НОМЕР_278 ); НОМЕР_279 (двигун № НОМЕР_280 ). Календарний рік виготовлення - 2022. У частково розібраному стані, в комплекті з інструментом та приладдям для налагоджування та обслуговування. Виробник: WEIFANG HUABO AGRICULTURAL EQUIPMENT CO., LTD, CHINA;
- товар №4: Трактор для сільськогосподарських робіт, колісний, новий, 16 шт., марка - KENTAVR, модель - 244SDX, тип двигуна - дизельний, робочий об'єм циліндрів - 1532 см3, потужність двигуна -17,6 кВт/24к.с, номери шасі/заводські номери: НОМЕР_281 (двигун № НОМЕР_282 ); НОМЕР_283 (двигун №L790103711B); НОМЕР_284 (двигун № НОМЕР_285 ); НОМЕР_286 (двигун № НОМЕР_287 ); НОМЕР_288 (двигун №L790102851B); НОМЕР_289 (двигун № НОМЕР_290 ); НОМЕР_291 (двигун № НОМЕР_292 ); НОМЕР_293 (двигун № НОМЕР_294 ); НОМЕР_295 (двигун № НОМЕР_296 ); НОМЕР_297 (двигун № НОМЕР_298 ); НОМЕР_299 (двигун № НОМЕР_300 ); НОМЕР_301 (двигун № НОМЕР_302 ); НОМЕР_303 (двигун № НОМЕР_304 ); НОМЕР_305 (двигун № НОМЕР_306 ); НОМЕР_307 (двигун № НОМЕР_308 ); НОМЕР_309 (двигун № НОМЕР_310 ). Календарний рік виготовлення - 2022. У частково розібраному стані, в комплекті з інструментом та приладдям для
налагоджування та обслуговування. Виробник: WEIFANG HUABO AGRICULTURAL EQUIPMENT CO., LTD, CHINA.
Даний товар надійшов на адресу позивача на виконання зовнішньоекономічного контракту на поставку товарів від 01.09.2021 року № НХ/16, укладеного між позивачем та іноземною компанією WEIFANG HUABO AGRICULTURAL EQUIPMENT CO., LTD, CHINA (Китай).
Митна вартість товару заявлена декларантом позивача за основним методом відповідно до ст. 58 Митного кодексу України.
Для підтвердження митної вартості товару декларантом надано наступні документи: декларація митної вартості; зовнішньоекономічний контракт № НХ/16 від 01.09.2021 року; додаток (специфікація) до нього №2022-4А від 11.01.2022 року; рахунок - фактура № НХ2022-4А від 10.02.2022 року; пакувальний лист; платіжне доручення щодо оплати товару №1140 від 09.05.2022 року; список номерів шасі.
Для підтвердження транспортних витрат (фрахту) до кордону України підприємство надало митниці: договір перевезення вантажу морським транспорте (фрахту) №1510/912/2019 від 15.10.2019 року; коносамент №SZX220203601 від 24.02.2022 року, заявку на перевезення № 328 від 20.02.2022 року; рахунок №L50888 від 13.05.2022 року; акт виконаних робіт від 13.09.2022 року; довідку про транспортні витрати від 31.08.2022 року, платіжне доручення щодо оплати послуг з перевезення №99 від 25.05.2022 року.
Відповідно до статті 53 МКУ митницею були додатково витребувані від позивача наступні документи: 1) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 2) транспортні (перевізні) документи, з урахуванням відомостей про перевантаження оцінюваної партії товару; 3) виписку з бухгалтерської документації; 4) прайс-листи виробника товару; 5) копію митної декларації країни відправлення; 6) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями.
Листом №9151103 від 15.11.2022 року ТОВ «ПК «ДТЗ» додаткові повторно надало митниці платіжні доручення №1140 від 09.05.2022 року та №99 від 25.05.2022 року, завірені банком, а також прайс-лист та комерційну пропозицію виробника товару, і повідомило митницю, що усі наявні у підприємства, документи, які підтверджують вартість товарів та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару, вони повною мірою підтверджують розрахунок митної вартості, здійснений декларантом, у зв'язку з чим будь-які інші додаткові документи у ході митного оформлення задекларованого товару, надаватись не будуть та висловило прохання здійснити митне оформлення за наявними документами.
16.11.2022 року відповідачем прийнято рішення про коригування митної вартості товару № UA110150/2022/000052/1, відповідно до якого, загальна митна вартість задекларованих товарів №1 - №4 скоригована митницею за другорядним методом визначення митної вартості - 2-г - резервний метод, згідно з положеннями ст.64 МКУ а також відмовлено у прийнятті вказаної митної декларації шляхом оформлення картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення.
Скориставшись цим правом, підприємство задекларувало зазначену партію товару, митниця випустила товар у вільний обіг за ЕМД № 22UA110150013319U1 від 16.11.2022 року.
Загальна різниця митних платежів (ПДВ) від митної вартості, визначеної підприємством та скоригованої митницею, склала 838485,82 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем були надані усі документи для необхідності обчислення митної вартості товару.
Відповідно до частини 1 статті 55 Митного кодексу України рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається митним органом у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо митним органом у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.
Прийняте митним органом письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товарів має містити: обґрунтування причин, через які заявлену декларантом митну вартість не може бути визнано; наявну в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом; вичерпний перелік вимог щодо надання додаткових документів, передбачених частиною третьою статті 53 цього Кодексу, за умови надання яких митна вартість може бути визнана митним органом; обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої митним органом, та фактів, які вплинули на таке коригування; інформацію про: а) право декларанта або уповноваженої ним особи на випуск у вільний обіг товарів, що декларуються: у разі згоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю, визначеною митним органом; у разі незгоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю товарів та надання гарантій відповідно до розділу X цього Кодексу в розмірі, визначеному митним органом відповідно до частини сьомої цієї статті; б) право декларанта або уповноваженої ним особи оскаржити рішення про коригування заявленої митної вартості у митному органі вищого рівня відповідно до глави 4 цього Кодексу або до суду (частина 2 статті 54 Митного кодексу України).
Таким чином, аналіз вищенаведених норм дає підстави вважати, що митні органи мають право здійснювати контроль правильності обчислення декларантом митної вартості, але ці повноваження здійснюються у спосіб, визначений законом, зокрема, витребування додаткових документів на підтвердження задекларованої митної вартості може мати місце тільки у випадку наявності обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей. Такі сумніви можуть бути зумовлені неповнотою поданих документів для підтвердження заявленої митної вартості товарів, невідповідністю характеристик товарів, зазначених у поданих документах, митному огляду цих товарів, порівнянням рівня заявленої митної вартості товарів з рівнем митної вартості ідентичних або подібних товарів, митне оформлення яких уже здійснено, і таке інше.
Наявність у митного органу обґрунтованого сумніву у правильності визначення митної вартості є обов'язковою обставиною, оскільки з цією обставиною закон пов'язує можливість випробовування додаткових документів у декларанта та надає митниці право вчиняти наступні дії, спрямовані на визначення дійсної митної вартості товарів.
Разом з тим витребувати необхідно ті документи, які дають можливість пересвідчитися у правильності чи помилковості задекларованої митної вартості, а не всі, які передбачені статтею 53 Митного кодексу України. Ненадання повного переліку витребуваних документів може бути підставою для визначення митної вартості не за першим методом лише тоді, коли подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності не спростовують сумнів у достовірності наданої інформації.
Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду від 20.02.2018 року в справі №809/1884/16.
Суд зазначає, що коригування митної вартості товару на підставі інформації наявної в базі даних про те, що товар, який задекларовано та ввезено в Україну за іншою вартістю, ніж встановлено позивачем, за відсутністю інших, визначених законом підстав, не може бути підставою для коригування митної вартості товару, ввезеного позивачем, оскільки з бази даних не вбачається умови договору, між ким він укладався, при цьому безліч обставин можуть впливати на ціну товару (його характеристика, виробник, умови і обсяги поставки, наявність знижок), адже торгові відносини є різноманітними, здійснюються на принципах автономної волі і свободи договору.
Наявність в інформаційних базах даних митного органу інформації про те, що у попередні періоди аналогічні товари були розмитнені із зазначенням більшої митної вартості жодним чином не доводить неправильність її визначення позивачем, оскільки митна вартість залежить від ряду обставин і визначається в кожному конкретному випадку.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27.11.2018 року по справі №826/16046/16.
Доводи відповідача, що у коносаменті від 24.02.2022 року №SZX220203601 у графі «For delivery apply to» (Для доставки звертатися до) зазначено - ICS LTD, що може свідчити про залучення третіх осіб для перевезення вантажу та додаткові витрати на транспортування, суд вважає необгрунтованими з огляду на наступне.
Світова практика міжнародного морського перевезення вантажів свідчить про те, що власники морських суден, перевізники та морські лінії мають у різних портах світу своїх представників-морських агентів.
Морський агент - це уповноважена судновласником особа, призначена ним для безпосереднього обслуговування належних судновласникові судів в певному порту або портах, для надання сприяння капітанові судна у взаєминах з вантажовласниками, портовими і адміністративними владою і для скорочення часу стоянки судна в порту.
Тож, компанія «ICS LTD», яка зазначена в коносаменті від 24.02.2022 року №SZX220203601, є агентом морської лінії (морським агентом) в порту призначення і відношення до міжнародного морського перевезення не має, що є загальноприйнятою світовою практикою морських перевезень і не вимагає підтвердження наявності договірних відносин із зазначеними особами.
Компанія «ICS LTD» зазначена y коносаменті перевізника в якості особи, до якої треба звертатись в порту призначення з питаннями щодо вантажів. Відносин щодо перевезення вантажів за договором фрахту №1510/912/2019 у ТОВ «ПК «ДТЗ» з зазначеною компанією не існує, доказів протилежного відповідачем до суду не надано та в матеріалах справи не має.
Також відповідач посилається, що в наданому рахунку про надання ТЕО від 13.05.2022 року № L50888 зазначено вартість морського фрахту одного контейнера, включаючи перевантаження на загальну суму - 7950 дол.США. Згідно заявки № 328 від 20.02.2022 року визначено маршрут перевезення та відповідно маршрут надання послуг перевізником «Global Container Lines Latvija SIA»: Port Qingdao - city Dnipro, Ukraine. При цьому, у рахунку про надання ТЕО від 13.05.2022 року № L50888 наявні відомості лише щодо вартості морського перевезення (фрахту) за маршрутом Port Qingdao, China - city Новомосковськ. В рахунку зазначено термін оплати ТЕО - 17.07.2022 року. Надане платіжне доручення від 25.05.2022 року № 99 (сума у валюті 127200 дол.США) не кореспондується з рахунком ТЕО від 13.05.2022 року №L50888; також платіжне доручення містить посилання на інші рахунки, які не надані до митного оформлення. ».
Вказані твердження митниці також є необґрунтованими, оскільки узгодження маршруту перевезення товару, що декларувався, здійснювалось до початку введення воєнного стану в Україні та вторгнення рф в Україну (20.02.2022 року). Після закриття портів України морською лінією, власниками суден та перевізниками було прийняте рішення в односторонньому порядку здійснити вивантаження контейнерів в портах за межами України.
01.03.2022 року сторонами договору №1510/912/2019 була укладена додаткова угода №9 згідно якої сторони дійшли згоди внести зміни до п 1.1. вказаного договору на час воєнного стану в Україні, а саме: «п.1.1. Відповідно до цього договору, виконавець зобов'язується здійснити перевезення (фрахт) та наземну доставку до території України зовнішньоторговельних вантажів за маршрутами та інструкціями зазначеним замовником, за взаємно затвердженими умовами та тарифами. У разі потреби та на прохання замовника виконавець зобов'язується надати в користування останньому обладнання для перевезення вантажів морським та наземним транспортом.»
Таким чином, фактично було здійснено перевезення вантажу декількома видами транспорту (морським транспортом та залізницею), тобто здійснено мультимодальне перевезення. В наданих документах, що підтверджують вартість транспортних послуг - інвойсі №L50888, акті виконаних робіт від 13.09.2022 року, довідці про транспортні витрати - зазначені числові значення вартості транспортних витрат - 79500 дол.США. Платіжне доручення №99 від 25.05.2022 року на суму 127200 дол.США підтверджує факт сплати валютних коштів за інвойсом №L50888. Документи не мають розбіжностей і у своїй сукупності підтверджують транспорту складову митної вартості товару. Інші інвойси (№L50885 та №L50887), зазначені в платіжному дорученні, стосуються поставок інших товарів, і надавались митниці в ході митного оформлення цих товарів.
Здійснення оплати за декількома рахунками не протирічить нормам діючого законодавства України, сума вартості виконаних послуг з перевезення покривається сумою платіжного доручення, тому твердження митниці в цій частині є безпідставними та жодних розбіжностей в означених нею документах не існує.
Таким чином, зазначені митницею у повідомленнях та рішенні про коригування митної вартості зауваження, розбіжності та невідповідність відомостей, які стали підставою для витребування митницею додаткових документів та прийняття рішення про коригування митної вартості, не можуть бути визнані об'єктивними, обґрунтованими та такими, що впливають на числові значення заявленої митної вартості.
Таким чином, суд вважає, що позивачем при здійсненні імпортування товару на митну територію України на підтвердження заявленої ним митної вартості товару було надано повний пакет документів, у відповідності до переліку, закріпленого частиною другою статті 53 Митного кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст.9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 2 ст. 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
При цьому, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не надано доказів того, що документи, подані позивачем для митного оформлення товару, є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, у зв'язку із чим суд дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог позивача виходячи з вимог вищенаведеного чинного законодавства України та обставин, встановлених в ході розгляду справи.
За наведених обставин суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи задоволення позовної заяви, за рахунок бюджетних асигнувань Дніпровської митниці на користь позивача підлягає стягненню сума сплаченого ним судового збору у розмірі 12577,30 грн.
Відповідно до ч.5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмово провадження є дана складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 251, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Дніпровської митниці про коригування митної вартості товару № UА110150/2022/000052/1 від 16.11.2022 року.
Стягнути з Дніпровської митниці (49038, м. Дніпро, вул. Княгині Ольги, буд. 22, код ЄДРПОУ 43971371) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Промислова компанія "ДТЗ" (49000, м. Дніпро, вул. Надії Алексєєнко, буд. 10, прим. 1, код ЄДРПОУ 42634661) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 12577,30 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.В. Серьогіна