Рішення від 07.06.2023 по справі 140/2062/23

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 червня 2023 року ЛуцькСправа № 140/2062/23

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ковальчука В.Д.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач 1), Державної податкової служби України (далі - ДПС України, відповідач 2) про визнання протиправними та скасування рішень комісії Головного управління ДПС у Волинській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №8064093/2244704458 від 11.01.2023, №8064095/2244704458 від 11.012023, №8064094/2244704458 від 11.01.2023; зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкові накладні №21 від 21.11.2022, №22 від 22.11.2022, складені фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , датою їх подання 13.01.2023 та податкову накладну №24 від 30.11.2022, складену фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , датою її подання 14.01.2023.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем за наслідками господарської операції з поставки товару для ПП “Нова Аркада” складено та надіслано для реєстрації в ЄРПН податкові накладні (далі - ПН) від 21.11.2022 №21, від 22.11.2022 №22, від 30.11.2022 №24. Однак позивачем отримано квитанції про зупинення реєстрації цих податкових накладних.

У зв'язку з цим позивачем було подано до комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у Волинській області (далі - Комісія ГУ ДПС у Волинській області) повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, до яких долучено усі необхідні документи для реєстрації спірних ПН.

Однак рішеннями Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 11.01.2023 №8064093/2244704458, №8064095/2244704458, №8064094/2244704458 відмовлено у реєстрації цих ПН. Підставою для такої відмови стало ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузей специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. У графі “Додаткова інформація” рішень зазначено, що відсутні підтверджуючі документи щодо реалізації ТМЦ, а саме: первинні та розрахункові документи (платіжні доручення, банківські виписки).

Позивачем було подано до ДПС України скарги на зазначені рішення, додавши зокрема договір поставки від 31.12.2021 №31/12, видаткові накладні від 21.11.2022 №20, від 22.11.2022 №21, від 30.11.2022 №23, платіжні інструкції від 30.11.2022 №1, №4, №9. Однак Комісією ДПС України з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН (далі - Комісія ДПС України) прийняті рішення від 25.01.2023 №7753/2244704458/2, №7754/2244704458/2, №7755/2244704458/2, згідно яких скарги залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня - без змін.

Позивач зазначає, що в рішеннях Комісій ГУ ДПС у Волинській області та ДПС України не вказано чому документи платника податку не є достатніми для прийняття рішень про реєстрацію спірної ПН. Відтак вважає, що з огляду на неконкретність вимоги контролюючого органу про надання документів, рішення Комісій ГУ ДПС у Волинській області та ДПС України, якими відмовлено позивачу у реєстрації ПН №21 від 21.11.2022, №22 від 22.11.2022, №24 від 30.11.2022 та залишено відповідні скарги без задоволення, не відповідають критерію обґрунтованості.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 07.03.2023 відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

У відзиві на позовну заяву представник відповідачів позовних вимог не визнав. В обґрунтування такої позиції зазначив, що для підтвердження реєстрації спірних податкових накладних позивач не надав підтверджуючих документів щодо реалізації ТМЦ, а саме: первинних та розрахункових документів (платіжних доручень, банківських виписок). Звертає увагу на те, що суду позивач надав інший пакет документів, ніж той, який було подано до ГУ ДПС у Волинській області та за результатами розгляду яких були прийняті оскаржувані рішення. Так, до повідомлений про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладиих/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено не були надані, зокрема, видаткові накладні, платіжні доручення (інструкції), товарно-транспортні накладні. Крім того, за умовами договору поставки №31/12 від 31.12.2021 неможливо встановити яка із подій щодо підстав для реєстрації податкових накладних мала відбутися першою. Також із наданих суду видаткових накладних неможливо встановити, на підставі якого договору вони виписані, а платіжні інструкції не мають ніякого відношення до даних господарських операцій.

Звертає увагу на те, що предметом доказування при вирішенні вимог про зобов'язання контролюючого органу зареєструвати податкову накладну мають бути встановлені обставини достатності документів для її реєстрації. Тобто, позивач має довести, що ним було подано вичерпний перелік документів, достатніх для реєстрації податкової накладної. Документи, які надано позивачем лише під час розгляду справи в суді, але не надавалися до контролюючого органу разом із повідомленням, не можуть братися до уваги судом в якості допустимих доказів по справі, оскільки ці документи не оцінювалися (через їх відсутність) відповідачем 1 при прийнятті оскаржуваних рішень про відмову в реєстрації податкових накладних.

Додатково зазначає, що відповідно до рішення №124 від 13.02.2023 комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність платника ОСОБА_1 критеріям ризиковості відповідно до п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Також зазначає, що повноваження ДПС України щодо реєстрації ПН в ЄРПН є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу. З наведених підстав просить у задоволенні позову відмовити повністю, а розгляд справи

У відповіді на відзив позивач не погодився із аргументами представника відповідачів. Зазначає, що відповідачами не враховано факту адміністративного оскарження позивачем рішення Комісії ГУ ДПС України у Волинській області про відмову у реєстрації ПН в ЄРПН Так, до адміністративних скарг позивачем серед інших документів долучались видаткові накладні від 21.11.2022 №20, №21, від 30.11.2022 №23, платіжні інструкції від 30.11.2022 №1, №4. №9. Зазначені первинні документи підтверджували правомірність формування позивачем податкових накладних від 21.11.2022 №21, №22, від 30.11.2022 №24. Відповідачем не доведено, що вищезазначені видаткові накладні були оформлені не відповідно до договору поставки №31/12 від 31.12.2021. Адреса доставки, зазначена у видаткових накладних, відрізняється від тієї адреси, яка вказана у товарно-транспортних накладних у зв'язку з тим, що автоматично перенесена з графи юридичної адреси покупця (ПП “Нова Аркада”). Однак така описка не може свідчити про неналежне оформлення видаткових накладних, оскільки цей реквізит не є обов'язковим для такого виду первинного документа. Щодо невідображення у платіжних інструкціях від 30.11.2022 №1, №4. №9. договору поставки №31/12 від 31.12.2021, внаслідок чого неможливо ідентифікувати їх приналежність до цих господарських операцій, позивач зазначає, що спірні податкові накладні були складені внаслідок отримання платником податку (ПП “Нова Аркада”) товарів на підставі видаткових накладних від 21.11.2022 №20, від 22.11.2022 №21, від 30.11.2022 №23, яка є першою подією, що відбулася раніше, а не за результатами оплати за ці товари цим контрагентом.

Також учасники справи не зверталися із клопотаннями про розгляд справи в судовому засіданні, оформленими відповідно до вимог статті 167 КАС України. Суд звертає увагу, що за змістом статті 162 КАС України у відзиві на позовну заяву відповідач викладає виключно заперечення проти позову, відзив не може містити будь-яких заяв чи клопотань, оскільки заяви та клопотання учасники справи подають окремо у письмовій формі із зазначенням підстав та з дотриманням інших вимог статті 167 КАС України. Тому заявлене у відзиві на позовну заяву клопотання про розгляд справи за участю сторін не підлягало вирішенню судом по суті.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, суд встановив наступне.

Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 12.01.2023 ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець 06.12.2007, видами економічної діяльності якого є: 47.19 інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах (основний); 25.11 виробництво будівельних металевих конструкцій і частин конструкцій; 47.52 роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах та ін.

31.12.2022 між ФОП ОСОБА_1 (постачальник) та ПП “Нова Аркада” (покупець) укладено договір поставки №31/12, відповідно до пунктів 1.1., 1.2. якого постачальник зобов'язався у термін, встановлений даним Договором, поставити й передати у власність покупця продукцію в асортименті (далі - товар), а покупець зобов'язався прийняти товар та оплатити. Загальна кількість, номенклатура, ціна й загальна вартість товару, що поставляється по даному Договору, зазначається Сторонами у видаткових накладних рахунках або додатках до договору. Згідно з п. 2.1-2.3 цього Договору ціна одиниці виміру товару та загальна його вартість визначаються Сторонами в рахунках в національній валюті та відображаються у відповідних видаткових накладних. Ціна одиниці виміру Товару включає ПДВ, порядок начислення котрого встановлюється положеннями “Податкового кодексу України”. Право власності на Товар переходить від Постачальника до Покупця з моменту передачі Товару Покупцеві або уповноваженій ним особі. Загальний обсяг і вартість Товару, що поставляється по даному Договору, складається із загальної вартості поставленого протягом строку дії даного Договору.

Як зазначено у пункті 3.1. даного Договору, умови оплати та поставки Товару узгоджуються Сторонами даного договору.

На виконання умов вказаного договору позивачем поставлено ПП “Нова Аркада” товар (пиломатеріал обрізний, щогла для димоходу, арматура 12мм А500 С, міра) на загальну суму 155 800,15 грн, у тому числі ПДВ - 25 966,69 грн, що підтверджується видатковою накладною №20 від 21.11.2022, товарно-транспортною накладною №20 від 21.11.2022. Оплата за поставлений товар проведена ПП “Нова Аркада” згідно платіжної інструкції №1 від 30.11.2022.

За наслідками вище зазначеної господарської операції ФОП ОСОБА_1 за першою подією - поставка (відвантаження) товару складено та подано до реєстрації в ЄРПН ПН від 21.11.2022 №21 на суму 155 800,15 грн, у тому числі ПДВ - 25 966,69 грн.

Також позивачем поставлено ПП “Нова Аркада” товар (арматура 12мм А500 С, міра, дріт ОК т/о 1,2 мм бухта 120-150 кг, ферма перекриття) на загальну суму 227 707,20 грн, у тому числі ПДВ - 37 951,20 грн, що підтверджується видатковою накладною №21 від 22.11.2022, товарно-транспортною накладною №21 від 22.11.2022. Оплата за поставлений товар проведена ПП “Нова Аркада” згідно платіжної інструкції №4 від 30.11.2022.

За наслідками вище зазначеної господарської операції ФОП ОСОБА_1 за першою подією - поставка (відвантаження) товару складено та подано до реєстрації в ЄРПН ПН від 22.11.2022 №22 на суму 227 707,20 грн, у тому числі ПДВ - 37 951,20 грн.

Крім того, на виконання умов вищенаведеного договору позивачем поставлено ПП “Нова Аркада” товар (металопластикові конструкції, арматура 10 мм А 500 С, 6 м, арматура 14 мм А 500 С, міра, дріт ОК т/о 1,2 мм бухта 120-150 кг, круг 6,5 мм А240 С, 6 м, арматура 12 мм А500 С, міра, арматура 6,6 мм А240 С, бухта) на загальну суму 171 876,89 грн, у тому числі ПДВ - 28 646,15 грн, що підтверджується видатковою накладною №23 від 30.11.2022, товарно-транспортною накладною №23 від 30.11.2022. Оплата за поставлений товар проведена ПП “Нова Аркада” згідно платіжної інструкції №9 від 30.11.2022.

За наслідками вище зазначеної господарської операції ФОП ОСОБА_1 за першою подією - поставка (відвантаження) товару складено та подано до реєстрації в ЄРПН ПН від 30.11.2022 №24 на суму 171 876,89 грн, у тому числі ПДВ - 28 646,15 грн.

Згідно із квитанціями від 14.12.2022, від 15.12.2022 реєстрація ПН від 21.11.2022 №20, №21, від 30.11.2022 №23 була зупинена з таких підстав: коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 4407, 7306, 3925 відсутні в таблиці даних платника ПДВ, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій; запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН.

На підтвердження підстав для реєстрації ПН від 21.11.2022 №20 позивачем подано 06.01.2023 повідомлення №1 про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, до якого додано наступні документи: договір поставки №2664/рн від 08.05.2019; договір поставки №31/12 від 31.12.2021; накладну №4024 від 21.11.2022; платіжну інструкцію №846 від 02.12,2022; платіжну інструкцію №837 від 15.11.2022; платіжну інструкцію №844 від 28.11.2022; платіжну інструкцію №866 від 29.12.2022; платіжну інструкцію №865 від 29.12.2022; свідоцтво про державну реєстрацію; характеристику фізичної особи-підприсмця.

На підтвердження підстав для реєстрації ПН від 21.11.2022 №21 позивачем подано 06.01.2023 повідомлення №2 про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, до якого додано наступні документи: договір поставки №2664/рн від 08.05.2019, договір поставки №31/12 від 31.12.2021; накладну №4024 від 21.11.2022; платіжну інструкцію №837 від 15.11.2022; платіжну інструкцію №844 від 28.11.2022; платіжну інструкцію №865 від 29.12.2022; виписку з ЄДР; характеристику фізичної особи-ніднриємця; видаткову накладну №5345558 від 10.11.2022; видаткову накладну №5351994 від 15.11.2022.

На підтвердження підстав для реєстрації ПН від 30.11.2022 №23 позивачем подано 06.01.2023 повідомлення №3 про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, до якого додано наступні документи: видаткову накладну №5340489 від 07.11.2022, видаткову накладну №5340486 під 07.11.2022; договір поставки №2664/ри від 08.05.20І9; договір поставки №31/12 від 31.12.2022; видаткову накладну №5345558 від 10.11.2022; видаткова накладну №5366864 від 29.11.2022; видаткову накладну №1403 від 30.11.2022; платіжну інструкцію №846 від 02.12.2022; платіжну інструкцію №837 від 15.11.2022; платіжну інструкцію №844 від 28.11.2022; платіжну інструкцію №847 від 02.12.2022; характеристику фізичної особи-підприємця.

11.01.2023 Комісією ГУ ДПС у Волинській області прийняті рішення №8064093/2244704458 про відмову у реєстрації ПН від 21.11.2022 №21, №8064095/2244704458 про відмову у реєстрації ПН від 22.11.2022 №22, №8064094/2244704458 про відмову у реєстрації ПН від 30.11.2022 №24 у зв'язку з ненаданням платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузей специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. У графі “Додаткова інформація” рішень зазначено, що відсутні підтверджуючі документи щодо реалізації ТМЦ, а саме: первинні та розрахункові документи (платіжні доручення, банківські виписки).

13.01.2023 позивач подав скаргу на рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 11.01.2023 №8064093/2244704458, до якої долучив копії документів, які надавались на розгляд комісії регіонального рівня, а також видаткову накладну №20 від 21.11.2022, платіжну інструкцію №1 від 30.11.2022.

16.01.2023 позивач подав скаргу на рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 11.01.2023 №8064095/2244704458, до якої долучив копії документів, які надавались на розгляд комісії регіонального рівня, а також видаткову накладну №21 від 22.11.2022, платіжну інструкцію №4 від 30.11.2022.

16.01.2023 позивач подав скаргу на рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 11.01.2023 №8064094/2244704458, до якої долучив копії документів, які надавались на розгляд комісії регіонального рівня, а також видаткову накладну №23 від 30.11.2022, платіжну інструкцію №9 від 30.11.2022.

Рішеннями Комісії ДПС України від 25.01.2023 №7753/2244704458/2, №7754/2244704458/2, №7755/2244704458/2 скарги залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня - без змін, з таких підстав: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси.

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПК України).

За правилами абзаців першого, п'ятого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

За приписами абзаців десятого, дванадцятого пункту 201.10. статті 201 ПК України якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 1 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок № 1165; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

Пунктом 7 Порядку № 1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

За приписами пунктів 10, 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до пункту 25 Порядку № 1165 комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Додатком 3 до Порядку № 1165 визначені критерії ризиковості здійснення операцій, у пункті 1 яких вказано: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі.

Згідно із пунктом 1 Порядку прийняття рішень про реєстрацію /відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216 (далі - Порядок № 520), цей Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 2 - 4 Порядку № 520 передбачено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня). Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу. У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

За приписами пунктів 5, 6 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Відповідно до пунктів 9, 10 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Пунктом 11 Порядку № 520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/ оформлених із порушенням законодавства.

Як вбачається із оскаржуваних рішень Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 11.01.2023 №8064093/2244704458, №8064095/2244704458, №8064094/2244704458, у реєстрації ПН від 21.11.2022 №21, від 22.11.2022 №22, від 30.11.2022 №24 відмовлено у зв'язку із тим, що платником податку не надано копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузей специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. У графі “Додаткова інформація” рішень зазначено, що відсутні підтверджуючі документи щодо реалізації ТМЦ, а саме: первинні та розрахункові документи (платіжні доручення, банківські виписки).

Суд не погоджується із вказаними підставами прийняття оскаржуваного рішення, з огляду на таке.

Так, реєстрація спірних податкових накладних від 21.11.2022 №21, від 22.11.2022 №22, від 30.11.2022 №24 згідно із квитанціями від 14.12.2022, від 15.12.2022 була зупинена виключно з таких підстав: коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 4407, 7306, 3925 відсутні в таблиці даних платника ПДВ, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій; запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН.

Разом з тим, вказані квитанції про зупинення реєстрації ПН не містили конкретного переліку документів, які платник податків повинен був додатково подати до Комісії ГУ ДПС у Волинській області для реєстрації в ЄРПН вказаної ПН.

При вирішенні спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду від 10.06.2021 у справі № 822/1886/18, відповідно до яких у випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації ПН платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації ПН.

У постанові від 03.11.2021 у справі № 360/2460/20 Верховний Суд за наслідками аналізу положень Порядку № 520 зазначив, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання ПН прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації ПН, а не довільно, на власний розсуд (вказана правова позиція підтримана в подальшому у постановах Верховного Суду від 01.12.2021 у справі № 600/1878/20-а, від 20.01.2022 у справі № 140/4162/21, від 28.06.2022 у справі № 380/9411/21, від 29.06.2022 у справі № 380/5383/21, від 16.09.2022 у справі № 380/7736/21).

Суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежується права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючого органу щодо легальності відповідної операції, щодо якої складено ПН, направлену для реєстрації в ЄРПН, хоч і визначений у Порядку № 520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між ними, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу. Саме за результатами детального дослідження змісту документів, наданих на підтвердження інформації, зазначеної в ПН, можливим є прийняття рішення щодо реєстрації ПН в ЄРПН, реєстрація якої була зупинена. За відсутності чіткої вимоги щодо документів, які контролюючий орган вважав необхідними для реєстрації ПН, в квитанції про зупинення реєстрації ПН на позивача не може бути перекладена відповідальність у вигляді відмови в реєстрації ПН (вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 27.07.2022 у справі №520/15348/20).

Отже, не зазначення у квитанціях про зупинення реєстрації ПН чіткого та конкретного переліку документів фактично позбавило позивача можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів для реєстрації спірної ПН.

Суд також зауважує, що пункт 5 Порядку №520 визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, який не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно з таким переліком. Тобто наданню підлягають лише ті документи, які безпосередньо стосуються предмета господарської операції, за якою оформлено ПН, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.

Крім того, в оскаржуваних рішеннях, в тому числі і в графі “Додаткова інформація” цих рішень відсутній чіткий перелік копій первинних документів щодо реалізації ТМЦ, які необхідно подати на розгляд Комісії ГУ ДПС у Волинській області для реєстрації ПН.

Разом з тим, враховуючи таку неконкретизацію в оскаржуваних рішеннях щодо необхідності подання таких документів, позивач долучив ДПС України до скарг також видаткові накладні від 21.11.2022 №20, від 22.11.2022 №21, від 30.11.2022 №23, платіжні інструкції від 30.11.2022 №1, №4. №9, однак останні залишились поза увагою центрального податкового органу при прийнятті рішень за результатами розгляду цих скарг.

Також суд звертає увагу, що спірні податкові накладні складені внаслідок поставки товарів покупцю ПП “Нова Аркада” на підставі видаткових накладних від 21.11.2022 №20, від 22.11.2022 №21, від 30.11.2022 №23. Тобто, першою подією, що відбулася раніше, внаслідок якої складені ПН, є поставка товарів, а не оплата контрагентом коштів за ці товари.

Нормами пункту 187.1 статті 187 ПК України передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Пунктом 198.2. статті 198 ПК України, передбачено, що датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

дата отримання платником податку товарів/послуг.

Отже, як встановлено судом вище, що спірні податкові накладні складені внаслідок поставки товарів покупцю ПП “Нова Аркада” на підставі видаткових накладних від 21.11.2022 №20, від 22.11.2022 №21, від 30.11.2022 №23.

З урахуванням цього є безпідставними посилання податкового органу в оскаржуваних рішеннях на ненадання розрахункових документів. До того ж, розрахункові документи, а саме платіжні інструкції від 30.11.2022 №1, №4, №9, долучені до скарг, складені після поставки товарів, а тому суд їх до уваги не бере як на підставу для відмову у реєстрації спірних ПН.

Щодо відсутності у видаткових накладних від 21.11.2022 №20, від 22.11.2022 №21, від 30.11.2022 №23 даних про договір, на підставі яких вони виписані, суд зазначає, що у цих видаткових накладних міститься чіткий перелік та вартість проданих позивачем товарів ПП “Нова Аркада”. Така інформація повністю ідентична та відображена у ПН від 21.11.2022 №21, від 22.11.2022 №22, від 30.11.2022 №24, а тому сумніви щодо підстав для складення спірних податкових накладних за цими господарськими операціями відсутні.

З урахуванням того, що у квитанції про зупинення реєстрації ПН не містили конкретного переліку документів, які платник податків повинен був додатково подати до Комісії ГУ ДПС у Волинській області для реєстрації в ЄРПН вказаних ПН, однак позивач надав центральному податковому органу видаткові накладні від 21.11.2022 №20, від 22.11.2022 №21, від 30.11.2022 №23 на підтвердження реєстрації ПН від 21.11.2022 №21, від 22.11.2022 №22, від 30.11.2022 №24, тому такі документи є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію в ЄРПН спірних ПН

Суд наголошує, що всі сумніви та протиріччя контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення, визначених ПК України, а не шляхом блокування реєстрації ПН. Під час реєстрації ПН фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми критеріями шляхом дослідження документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної саме у ПН. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що оскаржувані рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 11.01.2023 №8064093/2244704458, №8064095/2244704458, №8064094/2244704458 від 11.01.2023 прийняті без наявності правових та фактичних підстав, позаяк платник надав пояснення та первинні документи щодо господарських операціях, по яких складені ПН від 21.11.2022 №21, від 22.11.2022 №22, від 30.11.2022 №24, та, на думку суду, поданих після зупинення реєстрації спірних ПН позивачем вказаних вище первинних документів є достатньо для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН.

Відтак, з наведених вище мотивів позовні вимоги про визнання протиправними та скасування вказаних рішень підлягають до задоволення.

Крім того, підлягають до задоволення позовні вимоги про зобов'язання вчинити дії, виходячи з такого.

За приписами частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Пунктом 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (зі змінами) передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання такої події, як набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного рішення, а подані позивачем пояснення та документи, на думку суду, підтверджують здійснення господарських операцій, по як складені спірні ПН, ознак порушення вимог законодавства щодо їх складення вони не містять та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію вказаних ПН, тому з метою повного та ефективного захисту прав позивача похідні позовні вимоги про зобов'язання зареєструвати ПН від 21.11.2022 №21, від 22.11.2022 №22, від 30.11.2022 №24 в ЄРПН належить також задовольнити.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що суд задовольняє позов повністю, то на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Волинській області, Комісія якого прийняла оскаржувані рішення, що стало підставою звернення до суду з цим позовом, необхідно стягнути судовий збір у розмірі 8052,00 грн., сплачений згідно платіжних інструкцій від №885 від 13.02.2023, №891 від 27.02.2023.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 11 січня 2023 року №8064093/2244704458, №8064095/2244704458, №8064094/2244704458.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 податкові накладні від 21 листопада 2022 року №21, від 22 листопада 2022 року №22, від 30 листопада 2022 року №24 датою подання їх на реєстрацію.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 8052,00 грн (вісім тисяч п'ятдесят дві гривні 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).

Відповідач 1: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код ВП 44106679).

Відповідач 2: Державна податкова служба України (04053, місто Київ, Львівська площа, 8, ідентифікаційний код 43005393).

Суддя В.Д. Ковальчук