Рішення від 24.05.2023 по справі 905/922/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649

РІШЕННЯ

іменем України

24.05.2023 Справа №905/922/22

Господарський суд Донецької області у складі судді Кротінової О.В.,

при секретарі судового засідання Галагузі М.П.,

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Славдорстрой», м.Миколаївка(пн) Слов'янського району Донецької області, код ЄДРПОУ 40090765,

до відповідача, Служби автомобільних доріг у Донецькій області, м.Краматорськ Донецької області, код ЄДРПОУ 25946285,

про стягнення 6187015,68 грн.,

за участю представників сторін:

від позивача: Нагорнюк-Данилюк О.А. - ордер, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю;

від відповідача: не з'явився, -

І. Короткий зміст позовної заяви, заперечень та інших заяв, клопотань учасників справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Славдорстрой», м.Миколаївка(пн) Слов'янського району Донецької області, звернулось до Господарського суду Донецької області з позовною заявою №11/11-2022-2 від 11.11.2022 до Служби автомобільних доріг у Донецькій області, м.Краматорськ Донецької області, про стягнення суми боргу у розмірі 6187015,68 грн. на підставі договору підряду №2-119 від 07.09.2020.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на укладання із відповідачем договору підряду №2-119 від 07.09.2020, не підписання з боку останнього актів виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в) та довідок про вартість виконаних будівельних робіт (форма №КБ-3) на загальну суму 6187015,68 грн., не здійснення ним оплати за цими актами та не надання мотивованої відмови від їх підписання та оплати.

Нормативно свої вимоги позивач обґрунтовує посиланням на ст.ст.11, 509, 525, 526, 530, 610, 617, 629, 837, 853, 882 Цивільного кодексу України, ст.ст.173, 174, 193, 218, 610 Господарського кодексу України.

30.11.2022 від позивача на офіційну електронну поштову адресу отримано клопотання №29/11-2022-1 від 29.11.2022 про долучення до матеріалів справи.

05.12.2022 від позивача через канцелярію Господарського суду Донецької області отримано паперовий примірник клопотання №29/11-2022-1 від 29.11.2022 про долучення до матеріалів справи, з додатками згідно переліку. Просив долучити до матеріалів справи докази відправлення позовної заяви №11/11-2022-2 від 11.11.2022 з додатками на юридичну адресу відповідача.

26.12.2022 від відповідача через канцелярію Господарського суду Донецької області отримано відзив №01.3/1225/1 від 15.12.2022 на позовну заяву №11/11-2022-2 від 11.11.2022.

За змістом відзиву відповідач визнає укладання договору підряду №2-119 від 07.09.2020; зазначає, що обсяг фінансування робіт по об'єкту по роках визначений додатком до додаткової угоди до договору №2-119 від 29.12.2021 - у 2020 році - 0,00 грн., у 2021 році - 236368738,19 грн. за рахунок різних джерел фінансування; зауважує, що акти виконаних робіт на суму 236368738,19 грн. на виконання умов договору підряду №2-119 від 07.09.2020 прийняті та оплачені Службою автомобільних доріг у Донецькій області у повному обсязі; замовником не заперечується той факт, що позивач виконав роботи у 2021 році по об'єкту за договором №2-119 від 29.12.2021 в обсязі більше, ніж було передбачено планом фінансування додатковою угодою від 29.12.2021, проте це є власним ризиком підрядника; посилається на те, що в додатках до позовної заяви надані копії актів на закриття прихованих робіт, ці документи завізовані та перевірені відповідальними інженерами служби та можуть підтверджувати факт виконання робіт на спірному об'єкті; разом з тим об'єкт будівництва відповідно до предмета договору перебуває на території територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), що затверджені наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №75 від 25.04.2022 (з подальшими змінами та доповненнями), з огляду на що прийняття виконаної позивачем роботи, що включає в себе її попередній огляд та виявлення недоліків, як передбачає ст.853 Цивільного кодексу України, неможливо з об'єктивних обставин, що підтверджується в тому числі Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», документом ТПП України №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №75 від 25.04.2022; звертає увагу на р.13 договору; вказано, що відповідач діє на підставі Положення про Службу автомобільних доріг у Донецькій області, затвердженого наказом Укравтодору №247 від 29.07.2019, згідно з яким є державною організацією, що належить до сфери управління Укравтодору, Служба є неприбутковою організацією, одержувачем бюджетних коштів, що спрямовуються на розвиток мережі автомобільних доріг загального користування; підкреслює, що обслуговування бюджетних коштів на рахунках Служби здійснюється Головним управлінням Державного казначейства України у Донецькій області; посилається на ст.49 Бюджетного кодексу України, якою встановлено, що одержувач бюджетних коштів після отримання товарів, робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов'язання приймає рішення про їх оплату та надає доручення на здійснення платежу органу казначейства, таким чином, Служба не має правових підстав для оплати робіт, які не оглянуті, не перевірені належним чином, та не прийняті уповноваженими особами Служби. Просив визначити причину пропуску подання цього відзиву поважною та поновити Службі автомобільних доріг у Донецькій області строк для його подання; прийняти до уваги відомості, зазначені у цьому відзиві на позовну заяву; відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю «Славдорстрой» в позовних вимогах повністю; судові витрати покласти на позивача.

05.01.2023 від позивача на офіційну електронну поштову адресу отримано електронну копію клопотання №05/01-2023-1 від 05.01.2023 про долучення до матеріалів справи, з додатками згідно переліку. Просив долучити до матеріалів справи №905/922/22 відповідь на відзив №04/01-2023-2 від 04.01.2023 з доказами відправлення на юридичну та фактичну адресу відповідача.

За змістом відповіді на відзив позивачем звернуто увагу, що в додатковій угоді від 29.12.2021 вказано, що договірна ціна робіт, виконання яких доручається підряднику, становить 300 000 000,00 грн., а на 2022 рік оплата здійснюється в розмірі 63631261,81 грн.; зауважено, що згідно журналу робіт підрядник виконував роботи з 05.03.2021 по 18.12.2021, тобто станом на 18.12.2021 підрядник виконав обсяг робіт загальною вартістю 242555753,87 грн., з яких Службою автомобільних доріг у Донецькій області підписані акти виконаних будівельних робіт та сплачено грошові кошти в розмірі 236368738,19 грн., акти на обсяг робіт на 6187015,68 грн. відповідачем не було підписано, але заперечень щодо обсягу робіт та їх якості відповідачем не надавалося; вказано, що факт отримання від підрядника всіх необхідних документів на неоплачений обсяг робіт відповідачем не заперечується; зазначено, що відсутність бюджетних коштів не виправдовує бездіяльність замовника та не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення договірного зобов'язання, з огляду на що відповідач неправомірно ухиляється від свого обов'язку прийняти роботи та оплатити їх; посилається на позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену у постанові від 05.06.2018 у справі №927/584/17; вказано, що постановою Кабінету Міністрів України №65 від 19.01.2022 затверджено Перелік об'єктів будівництва, реконструкції, капітального та поточного середнього ремонту автомобільних доріг загального користування державного значення та обсяги бюджетних коштів для їх фінансування у 2022 році за рахунок спеціального фонду державного бюджету за бюджетною програмою 3111020 «Розвиток мережі та утримання автомобільних доріг загального користування державного значення», згідно якого на об'єкт поточного середнього ремонту автомобільних доріг Т-13-02 КПП «Танюшівка» Старобільськ-Бахмут на ділянці км 165+200 - км 178+520 виділено фінансування в обсязі 6347600,00 грн., у зв'язку з цим, твердження відповідача у цій частині є безпідставними; підкреслено, що про факт контролю якості та обсяг матеріальних ресурсів зі сторони замовника свідчать акти на закриття прихованих робіт №№1-68, виконавчі схеми та загальні журнали робіт, які були підписані представником відповідача, а саме представником технічного нагляду замовника Третьяк В.А., Кривчиковим Ю.В. та представником проектної організації Шубою І.М., відсутні будь-які претензії, листи, приписи з боку замовника після закінчення робіт та отримання документації, що свідчить про виконання підрядником роботи належної якості, погодженими обсягами та ці роботи відповідають будівельним нормам і правилам, іншим чинним нормативним документам. Отже, за твердженнями позивача, Службою автомобільних доріг у Донецькій області не виконано закріплених законом та договором обов'язків по підписанню актів приймання виконаних будівельних робіт та довідок про вартість виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в та КБ-3 та своєчасної оплати виконаних ТОВ «Славдорстрой» підрядних робіт на суму 6187015,68 грн.

02.02.2023 від відповідача на офіційну електронну поштову адресу суду отримано електронну копію заперечень №01.3-101 від 02.02.2023 на відповідь на відзив на позовну заяву №11/11-2022-2 від 11.11.2022, з додатками згідно переліку.

Означений документ з додатками не скріплено кваліфікованим електронним підписом відповідно до довідки на вхідний електронний документ №01-35/599 від 02.02.2023.

06.02.2023 від відповідача через канцелярію Господарського суду Донецької області отримано оригінальний примірник заперечень №01.3-101 від 02.02.2023 на відповідь на відзив на позовну заяву №11/11-2022-2 від 11.11.2022.

За змістом заперечень відповідач зазначає, що акти виконаних робіт на спірний обсяг в сумі 6187015,68 грн. на адресу Служби позивачем не надавались; підкреслює, що замовником не заперечується той факт, що ТОВ «Славдорстрой» виконав роботи у 2021 році по капітальному ремонту автомобільної дороги державного значення Т-13-02 КПП «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 155+100 - км 165+200 загальною вартістю 242555753,87 грн.; вказує, що 29.12.2021 між сторонами підписана додаткова угода, згідно якої були внесені зміни у п.2.1 договору, загальна сума фінансування у 2021 році складала 236368738,19 грн., тобто підрядник виконав роботи в 2021 році в обсязі більше, ніж було передбачено планом фінансування додатковою угодою від 29.12.2021, та станом на 31.12.2021 замовником виконані свої зобов'язання у повному обсязі; зауважує, що з урахуванням обставин, що обумовлені збройною агресією проти України зі сторони РФ, та введенням в Україні режиму воєнного стану, ТОВ «Славдорстрой» передчасно звернулось до суду із зазначеними позовними вимогами, адже, на сьогоднішній день прийняття виконаної позивачем роботи, що включає в себе її попередній огляд та виявлення недоліків, як передбачає ст.853 Цивільного кодексу України, неможливо; звертає увагу, що роботи з капітального ремонту автомобільної дороги державного значення Т-13-02 КПП «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 155+100 - км 165+200 виконані та знаходяться на території проведення воєнних (бойових) дій, перелік яких затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», таким чином, підпис представників технічного нагляду замовника та відсутність будь-яких листів, претензій, приписів з боку замовника після закінчення робіт не є підтвердженням того, що роботи виконані у повному обсязі та їх якість відповідає вимогам чинного законодавства в будівництві та умовам договору.

06.02.2023 від позивача на офіційну електронну поштову адресу суду отримано електронну копію клопотання №06/02-2023-4 від 06.02.2023 про долучення до матеріалів справи, з додатками згідно переліку. Просив долучити до матеріалів справи №905/922/22 додаткове пояснення №06/02-2023-2 від 06.02.2023 з доказами відправлення на юридичну та фактичну адресу відповідача.

За змістом додаткових пояснень позивачем зазначено, що згідно дозволу на виконання будівельних робіт технічний нагляд від замовника з 5 серпня 2021 року здійснювався Кривчіковим Юрієм Володимировичем; вказано, що виконавчі схеми, які надані до кожного акту приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в) складаються після виконання робіт та передаються замовнику для введення автомобільної дороги в експлуатацію в Державній Будівельній Архітектурній Інспекції та свідчать про закінчення відповідних етапів виконаних робіт; зроблено висновок, що підписи на актах відбору проб вирубок (кернів) на актах на закриття прихованих робіт та відсутність зауважень, записів виявлених недоліків в загальному журналі, складання виконавчих схем свідчать про те, що підрядник виконував свої зобов'язання належним чином, роботи виконував поетапно з оформленням необхідних документів, замовник контролював етапи, об'єми робіт, приймав участь в прийнятті виконаних робіт; звернуто увагу, що підрядник своєчасно в міру виконання робіт передав замовнику всю необхідну документацію з оформленням актів за формою КБ-2в, процедура передачі документів підтверджується показами, які були надані співробітниками підрядника, а саме: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ; зауважено, що за період виконання робіт з 05.03.2021 по 18.12.2021 замовником жодного разу не надавалися листи або рекомендації щодо об'єму або строків виконання робіт або їх тимчасового зупинення; в підтвердження обізнаності замовника щодо об'ємів та строків виконання робіт підрядником надано звіт за результатами проведеної фіксації і дослідження змісту веб-сторінок у мережі Інтернет, який зроблений Дочірнім підприємством «Центр компетенції адресного простору мережі Інтернет» Консорціуму «Український центр підтримки номерів і адрес», згідно якого публікації демонструють, що замовник контролював проведення ремонтних робіт та на своїй сторінці Facebook звітував щодо етапів виконаних робіт, а наявність дорожньої розмітки або точкування для нанесення дорожньої розмітки на фото, яке додано до публікацій від 09.11.2021 та від 11.11.2021, говорить про закінчення робіт по влаштуванню верхнього шару дорожнього покриття. Також систематизовано представлені документи, до кожного акту приймання виконаних робіт.

08.02.2023 від позивача на офіційну електронну поштову адресу суду отримано електронну копію пояснень №08/02-2023-2 від 08.02.2023. Просить суд задовольнити клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Славдорстрой» №06/02-2023-4 від 06.02.2023 та долучити до матеріалів справи додаткові пояснення з додатками, оскільки неможливість їх подання разом з позовною заявою зумовлена причинами, що не залежали від неї.

24.02.2023 від позивача на офіційну електронну поштову адресу суду отримано електронну копію клопотання №24/02-2023-1 від 24.02.2023. У зв'язку з закриттям підготовчого засідання 02.03.2023 просив призначити справу до судового розгляду по суті одразу 02.03.2023.

24.02.2023 від відповідача на офіційну електронну поштову адресу суду отримано електронну копію заяви б/н від 24.02.2023. Просив у випадку призначення справи №905/922/22 до судового розгляду по суті 02.03.2023, за можливості, здійснити розгляд в цей же день.

24.04.2023 від позивача електронною поштою отримано додаткові пояснення №24-04/2023/1-п від 24.04.2023 щодо порядку нарахування таких показників як прибуток (16,1) та адміністративні витрати (23,25), які є складовими кожного акту приймання-передачі виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в), разом із витягом з СОУ 42.1.-37641918-050:2018 та витягом із бухгалтерської довідки-розрахунку позивача від 24.01.2020.

Вхідні електронні документи та додатки до них, окрім електронної копії заперечень №01.3-101 від 02.02.2023, скріплено кваліфікаційним електронним підписом, згідно інформації, що містять відповідні довідки (наявні у матеріалах справи).

ІІ. Процесуальні дії суду:

З дотриманням приписів ст.32 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, для розгляду справи №905/922/22 визначено суддю Кротінову О.В.

Ухвалою від 25.11.2022 прийнято позовну заяву №11/11-2022-2 від 11.11.2022 до розгляду та відкрито провадження у справі №905/922/22; встановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 09.01.2023 о 13:00 год.

Ухвалою суду від 09.01.2023 продовжено строк підготовчого провадження до 23.02.2023 (включно); відкладено підготовче засідання 07.02.2023 об 11:30 год. зал судового засідання №406 (приміщення Господарського суду Донецької області, за адресою: 61022, м.Харків, пр.Науки, 5); продовжено строк відповідачу на подання відзиву №01.3/1225/1 від 15.12.2022 на позовну заяву №11/11-2022-2 від 11.11.2022 та прийнято відзив №01.3/1225/1 від 15.12.2022 на позовну заяву №11/11-2022-2 від 11.11.2022; повідомлено, що участь у підготовчому судовому засіданні можлива для сторін в режимі відеоконференції та відбудеться лише за умови наявності об'єктивних обставин, які забезпечать безпеку проведення підготовчого засідання у приміщенні Господарського суду Донецької області; роз'яснено необхідність дотримання приписів ст.197 Господарського процесуального кодексу України при поданні клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 07.02.2023 продовжено строк підготовчого провадження та відкладено підготовче засідання на 02.03.2023 о 15:00 год.; повідомлено сторін про закриття підготовчого провадження 02.03.2023 та призначення справи до судового розгляду по суті у відповідності до приписів ст.185 Господарського процесуального кодексу України; повідомлено, що участь у судовому засіданні можлива для сторін в режимі відеоконференції та відбудеться лише за умови наявності об'єктивних обставин, які забезпечать безпеку проведення судового засідання у приміщенні Господарського суду Донецької області; роз'яснено необхідність дотримання приписів ст.197 Господарського процесуального кодексу України при поданні клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 02.03.2023 задоволено клопотання позивача, порушене у поясненнях №08/02-2023-2 від 08.02.2023; прийнято додаткові пояснення позивача №06/02-2023-2 від 06.02.2023 разом із доказами, що долучено до них; закрито підготовче провадження по справі №905/922/22; справу №905/922/22 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Славдорстрой», м.Миколаївка(пн) Слов'янського району Донецької області, до відповідача, Служби автомобільних доріг у Донецькій області, м.Краматорськ Донецької області, про стягнення 6187015,68 грн.; повідомлено сторін про продовження судового засідання, що відбудеться 29.03.2023 о 14:30год. (приміщення господарського суду Донецької області, за адресою: 61022, м.Харків, пр.Науки, 5); визначено призначеною до судового розгляду по суті у судовому засіданні 02.03.2023; повідомлено, що участь у судовому засіданні можлива для сторін в режимі відеоконференції та відбудеться лише за умови наявності об'єктивних обставин, які забезпечать безпеку проведення судового засідання у приміщенні Господарського суду Донецької області; роз'яснено необхідність дотримання приписів ст.197 Господарського процесуального кодексу України при поданні клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Оголошено перерву у судовому засіданні 29.03.2023.

Ухвалою суду від 29.03.2023 повідомлено Товариство з обмеженою відповідальністю «Славдорстрой», м.Миколаївка(пн) Слов'янського району Донецької області, та Службу автомобільних доріг у Донецькій області, м.Краматорськ Донецької області, про продовження судового засідання, що відбудеться 25.04.2023 о 12:30 год. зал судового засідання №104 (приміщення Господарського суду Донецької області, за адресою: 61022, м.Харків, пр.Науки, 5).

25.04.2023 оголошено перерву у судовому засіданні по 24.05.2023 о 15:00 год. Представники позивача та відповідача повідомлені під запис у судовому засіданні

Документи надані сторонами прийнято судом та долучено до матеріалів справи, враховано під час розгляду справи по суті.

У судовому засіданні 24.05.2023 представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі, з підстав викладених у позові, відповіді на відзив та поясненнях по суті спору. Надав пояснення по суті спору.

Представник відповідача у судове засідання 24.05.2023 не з'явився.

Враховуючи суть спору, загальну тривалість розгляду справи, забезпечення з боку суду можливості учасників справи для реалізації своїх процесуальних прав, у тому числі шляхом направлення поштою (іншим належним засобом зв'язку) відповідних доказів до суду, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи (оголошення перерви) та дійшов висновку про можливість розглянути спір у судовому засіданні 24.05.2023.

ІІІ. Фактичні обставини справи, встановлені судом:

07.09.2020 між Службою автомобільних доріг у Донецькій області (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Славдорстрой» (підрядник) укладено договір підряду №2-119, відповідно до п.1.1 якого підрядник бере на себе зобов'язання своїми силами і засобами, на власний ризик виконати роботи «ДСТУ Б. Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» ГБН Г.1-218-182:2011 «Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та перелік робіт» Капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення Т-13-02 КПП «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 155+100 - км 165+200» (об'єкт), відповідно до затвердженої проектної документації та в обумовлений цим договором термін.

Будівництво, влаштування фундаменту та покриття шосе, доріг (п.1.2 договору).

Замовник зобов'язується прийняти та оплатити вартість виконаних робіт в межах бюджетного зобов'язання за наявності відповідних бюджетних асигнувань (п.1.3 договору).

Об'єкт знаходиться на території, на якій здійснюють свої повноваження органи державної влади з урахуванням розпорядження Кабінету Міністрів України №1085-р від 07.11.2014 (зі змінами) (п.1.4 договору).

Відповідно до п.1.5 договору склад, обсяг та зміст робіт, що є предметом договору, визначаються на підставі проектної документації.

Договірна ціна робіт, виконання яких доручається підряднику, становить 300000000,00 грн., у тому числі ПДВ 50000000,00 грн. Оплата здійснюється: 2020 рік - 4600000,00 грн. за рахунок коштів державного бюджету на підставі постанови Кабінету Міністрів України №539 від 01.07.2020, загальний фонд (КПКВК 3111020, КЕКВ 3210); 2021 рік - 295400000,00 грн. за рахунок бюджетних коштів (п.2.1 договору).

Згідно п.3.1-п.3.6 договору підрядник розпочинає виконання робіт протягом 3 днів з моменту отримання дозвільних документів (згідно п.3.3), і забезпечує їх завершення до 31.10.2021. Початок та закінчення робіт визначається календарним графіком виконання робіт, який є невід'ємною частиною цього договору. Виконання робіт розпочинається після отримання замовником дозволу на виконання будівельних робіт (підготовчі роботи можуть розпочинатися після реєстрації повідомлення про початок виконання підготовчих робіт) та оформлення ордеру на право виконання робіт. Якщо відставання темпів виконання робіт з вини підрядника становить більше 10 календарних днів, замовник має право достроково відмовитися від договору у передбаченому ним порядку. Змовник у будь-який час може дати вказівку підряднику зменшити темпи виконання усіх або частини робіт чи тимчасово зупинити їх виконання. Перегляд термінів виконання робіт і їх зміна оформлюються додатковою угодою.

Пунктом 7.2 договору визначено, що підрядник забезпечує відповідальність якості будівельних матеріалів, конструкцій, устаткування, що постачається ним на об'єкт, шляхом оперативного лабораторного контролю та відповідності специфікаціям, державним стандартам, технічним умовам, а також наявність самих сертифікатів, технічних паспортів, інших документів, що засвідчують їх характеристики і якість, надаючи замовнику їх в складі документів при перевірці і прийманні виконаних робіт для оплати на вимогу останнього.

Відповідно до п.7.7 договору жодні роботи, що підлягають закриттю, не повинні закриватись підрядником без акту на закриття прихованих робіт, підписаного представником замовника.

Підрядник виконує роботи згідно з договірною ціною та проектною документацією з використанням прогресивних методів організації виробництва та праці і згідно з вимогами будівельних норм і правил (п.10.3 договору).

Підрядник забезпечує повне, якісне і своєчасне ведення передбаченої нормативними документами виконавчої документації, в тому числі: журналу обсягів виконаних робіт; документів, що засвідчують якість використаних матеріалів; відомостей лабораторного та геодезичного контролю; актів на приховані роботи тощо (п.10.5 договору).

Замовник у будь-який час може ознайомитись з порядком ведення виконавчої документації. Вимоги Замовника щодо виявлених порушень заносяться до журналу обліку виконаних робіт (п.10.6 договору).

Сторони за взаємною домовленістю проводять спільні наради з питань виконання ними умов цього Договору, у тому числі безпосередньо на об'єкті, та ухвалюють відповідні рішення (п.10.7 договору).

Після завершення виконання робіт підрядник передає замовнику виконавчу документацію протягом 20-ти днів (п.10.8 договору).

Відповідно до п.11.2 договору замовник здійснює технічний нагляд за відповідністю робіт та матеріальних ресурсів вимогам, встановленим у нормативній документації та проектній документації.

Замовник здійснює контроль за ходом, якістю, вартістю та обсягами робіт відповідно до ч.1 ст.849 Цивільного кодексу України та у порядку, передбаченому цим договором. Замовник має право контролювати якість і обсяг матеріальних ресурсів до моменту їх використання для виконання робіт та в процесі їх виконання на об'єкті. Замовник призначає свого представника, який постійно контролює якість виконуваних підрядником робіт (п.11.3 договору).

Розрахунки проводяться шляхом оплати замовником після підписання сторонами «Акту виконаних будівельних робіт» (ф.КБ-2в), оформленого згідно з п.13.2 цього договору протягом 10 робочих днів. До акта приймання додається «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат» (ф.КБ-3). Оплата виконаних робіт проводиться поетапно проміжними платежами в міру виконання робіт і здійснюється їх приймання-передавання з оформленням актів за формою КБ-2в (п.12.1-п.12.3 договору).

За приписом п.12.5 договору взяття бюджетних та фінансових зобов'язань за договором здійснюються відповідно до ст.48 Бюджетного кодексу України та «Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 №309 (зі змінами).

Замовник має право скоригувати план фінансування робіт протягом поточного року у разі внесення змін в план використання бюджетних коштів в частині уточнення видатків на фінансування робіт. Уточнення плану фінансування робіт сторони здійснюють шляхом укладання додаткових угод (п.12.6 договору).

За умов п.13.1-п.13.4 договору замовник розпочинає перевірку фізичних показників та прийняття виконаних робіт після одержання повідомлення від підрядника про готовність їх передання. Прийняття виконаних робіт проводиться у відповідності з діючими нормами, правилами, стандартами та інструкціями. Передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформлюється актом за формою КБ-2в, підписаним обома сторонами. Представник замовника протягом 15 робочих днів перевіряє виконання робіт згідно наданого акту і підписує його в частині фактично виконаних робіт. Підрядник надає для перевірки документи, які підтверджують витрати та документи передбачені цим договором, а у випадку залучення субпідрядників - з відокремленням робіт, наданих субпідрядниками. В частині підтвердження якості виконаних робіт підрядник надає результати інструментальних вимірів і показники лабораторних випробувань за параметрами контролю та у кількості відповідно до таблиці 21.1 ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги». Прийняття робіт здійснюється уповноваженими представниками замовника за участю представників підрядника. У разі виявлення недоліків у виконаних роботах або відступів від умов договору, замовник відмовляється від їх прийняття із зазначенням мотивів відмови в акті, в якому вказується перелік недоліків і строк їх усунення.

За приписами п.18.1.1, п.18.1.2, п.18.1.3 договору Замовник зобов'язався оплачувати підряднику виконані роботи виключно в межах ціни договору; приймати виконані роботи згідно з актом приймання виконаних будівельних робіт (ф. КБ-2в, ф.КБ-3) за умови дотримання підрядником п.12.1 договору; здійснювати технічний нагляд за відповідністю якості виконаних робіт діючим нормативним документам.

Відповідно до п.18.2.4, п.18.2.5 договору замовник має право повернути документи для оплати, в тому числі акт прийняття виконаних робіт, підряднику без здійснення оплати в разі їх неналежної підготовки та оформлення (відсутність необхідних підтверджуючих документів, невідповідність наданих розрахунків вимогам чинного законодавства у сфері ціноутворення, відсутність печатки (у разі її використання), підписів тощо) або подання їх у неповному складі; відмовитись від прийняття робіт у разі виявлення недоліків у їх виконанні.

Згідно п.18.3.1, п.18.3.2, п.18.3.8 Підрядник зобов'язався забезпечити виконання робіт з використанням власних ресурсів в порядку та у строки, встановлені цим договором відповідно до проектної документації, з урахуванням строку, визначеного в п.13.2.2 договору, для здійснення дій щодо приймання робіт замовником; забезпечити виконання робіт, якість яких відповідає умовам цього договору, вимогам нормативно-правових актів і нормативних документів у галузі будівництва, проектній документації; передати замовнику у порядку передбаченому законодавством та цим договором закінчені роботи.

Підрядник має право своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за виконані роботи за умов, визначених у п.18.1.1 цього договору (п.18.4.1 договору).

Розділом 19 договору визначено обставини непереборної сили та порядок їх підтвердження.

Договір діє до 31.12.2021, але у будь-якому разі до повного виконання сторонами своїх зобов'язань та фінансових розрахунків за виконані роботи (п.20.1 договору).

Згідно додатка №1 до договору підряду №2-119 від 07.09.2020 «Договірна ціна на будівництво ДСТУ Б. Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» ГБН Г.1-218-182:2011 «Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та перелік робіт» Капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення Т-13-02 КПП «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 155+100 - км 165+200, що здійснюється в 2020 році» сторонами погоджено договірну ціну договору у розмірі 300000,00 тис.грн.

Додатковими угодами від 26.10.2020, від 18.12.2020, від 30.06.2021 до договору підряду №2-119 від 07.09.2020 сторони вносили зміни до п.2.1 розділу 2 «Договірна ціна робіт» та плану фінансування робіт.

Додатковими угодами від 16.03.2021, від 07.05.2021, від 15.07.2021, від 04.08.2021, від 20.08.2021, від 31.08.2021, від 28.09.2021, від 23.12.2021 до договору підряду №2-119 від 07.09.2020 сторони вносили зміни до п.2.1 розділу 2 «Договірна ціна робіт», плану фінансування робіт та календарного графіка виконання робіт.

Додатковою угодою від 16.03.2021 до договору підряду №2-119 від 07.09.2020 сторони внесли зміни, зокрема, до п.3.1 договору і виклали його у наступній редакції: «Підрядник розпочинає виконання робіт протягом 3 днів з моменту отримання дозвільних документів (згідно п.3.3), і забезпечує їх завершення до 31.10.2022», а також п.20.1 договору викладено у такій редакції: «Договір діє до 31.12.2022, але у будь-якому разі до повного виконання сторонами своїх зобов'язань та фінансових розрахунків за виконані роботи».

Відповідно до додатка №2 до договору підряду №2-119 від 07.09.2020 (у редакції додаткової угоди від 28.09.2021) «Календарний графік виконання робіт на об'єкті «Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення КПП «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 155+100 - км 165+200» сторонами погоджено перелік основних видів робіт згідно розділів відомості обсягів робіт, зокрема у 2021 році:

1. підготовчі роботи:

- холодне фрезерування асфальтобетонного покриття при глибині 8 см. - з 3 декади березня 2021 року по 3 декаду липня 2021 року;

2. земляні роботи:

- зрізання рослинного ґрунту у котлованах екскаватором з навантаженням у транспортні засоби, ґрунт 1 групи - з 3 декади березня 2021 року по 3 декаду травня 2021 року;

- планування верху земляного полотна і основи автогрейдером SEM 919, тип важкий, потужність 140 кВт (190 к.с.) при робочому ході в двох напрямках, ґрунт ІІ групи - з 1 декади травня 2021 року по 3 декаду серпня 2021 року;

3. штучні споруди - з 1 декади квітня 2021 року по 3 декаду квітня 2021 року, з 2 декади травня 2021 року по 1 декаду червня 2021 року, з 3 декади червня 2021 року по 2 декаду липня 2021 року, з 1 серпня 2021 року по 3 декаду серпня 2021 року;

4. дорожній одяг:

- улаштування дренажних прорізів із щебенево-піщаної суміші С-5 - з 1 серпня 2021 року по 3 декаду серпня 2021 року;

5. підсилення тип 1:

- улаштування вирівнюючого шару із органо-мінеральної суміші, обробленої комплексним в'яжучим марки М20, виготовленої по методу холодного ресайклінгу - з 3 декади квітня 2021 року по 3 декаду липня 2021 року;

- улаштування основи зі щебенево-піщаної суміші - з 1 декади квітня 2021 року по 1 декаду липня 2021 року;

- улаштування нижнього шару покриття товщиною 10 см. - з 3 декади травня 2021 року по 1 декаду серпня 2021 року;

- влаштування верхнього шару покриття товщиною 5 см. - з 1 декади липня 2021 року по 3 декаду серпня 2021 року;

6. розширення тип 1:

- улаштування дренуючих шарів основи автогрейдером - з 1 декади квітня 2021 року по 1 декаду липня 2021 року;

- улаштування основи зі щебенево-піщаної суміші С-5 автогрейдером - з 2 декади квітня 2021 року по 2 декаду липня 2021 року;

- улаштування основи зі щебенево-піщаної суміші - з 3 декади квітня 2021 року по 3 декаду липня 2021 року;

- улаштування нижнього шару покриття товщиною 10 см. - з 3 декади травня 2021 року по 3 декаду липня 2021 року;

- влаштування верхнього шару покриття товщиною 5 см. - з 1 декади липня 2021 року по 3 декаду серпня 2021 року;

7. нове будівництво тип 2:

- улаштування дренуючих шарів основи автогрейдером - з 1 декади травня 2021 року по 2 декаду травня 2021 року, з 1 декади червня 2021 року по 3 декаду червня 2021 року, 2 декада липня 2021 року;

- улаштування основи зі щебенево-піщаної суміщі С-5 автогрейдером - 2 декада травня 2021 року, з 2 декади червня 2021 року по 3 декаду червня 2021 року, з 2 декади липня 2021 року по 3 декаду липня 2021 року;

- улаштування основи зі щебенево-піщаної суміші - 2 декада травня 2021 року, 3 декада червня 2021 року, з 3 декади липня 2021 року по 1 декаду серпня 2021 року;

- улаштування нижнього шару покриття товщиною 10 см. - 3 декада травня 2021 року, 1 декада липня 2021 року, з 1 декади серпня 2021 року по 2 декаду серпня 2021 року;

- влаштування верхнього шару покриття товщиною 5 см. - з 2 декади липня 2021 року по 3 декаду серпня 2021 року;

8. підсилення тип 3:

- армування шарів асфальтобетонного покриття із використанням геотекстильного матеріалу - з 3 декади червня 2021 року по 2 декаду липня 2021 року;

- улаштування вирівнюючого шару із асфальтобетонної суміші - з 3 декади червня 2021 року по 2 декаду липня 2021 року;

- улаштування нижнього шару покриття товщиною 10 см. - з 1 декади липня 2021 року по 3 декаду липня 2021 року;

- влаштування верхнього шару покриття товщиною 5 см. - з 2 декади липня 2021 року по 1 декаду серпня 2021 року;

9. розширення тип 3:

- улаштування дренуючих шарів основи автогрейдером - з 1 декади червня 2021 року по 3 декаду червня 2021 року;

- улаштування основи зі щебенево-піщаної суміші С-5 - з 2 декади червня 2021 року по 1 декаду липня 2021 року;

- улаштування нижнього шару покриття товщиною 10 см. - з 1 декади липня 2021 року по 2 декаду липня 2021 року;

- армування шарів асфальтобетонного покриття із використанням геотекстильного матеріалу - з 1 декади липня 2021 року по 2 декаду липня 2021 року;

- улаштування вирівнюючого шару із асфальтобетонної суміші - з 1 декади липня 2021 року по 2 декаду липня 2021 року;

- улаштування нижнього шару покриття товщиною 10 см. - 2 декада травня 2021 року, з 1 декади липня 2021 року по 3 декаду липня 2021 року;

- влаштування верхнього шару покриття товщиною 5 см. - 3 декада травня 2021 року, з 2 декади липня 2021 року по 1 декаду серпня 2021 року;

10. нове будівництво тип 4:

- улаштування дренуючих шарів основи автогрейдером - з 3 декади липня 2021 року по 2 декаду серпня 2021 року;

- улаштування основи зі щебенево-піщаної суміші С-5 - з 3 декади липня 2021 року по 2 декаду серпня 2021 року;

- улаштування основи зі щебенево-піщаної суміші ЩПС-20 - з 1 декади серпня 2021 року по 2 декаду серпня 2021 року;

- улаштування нижнього шару покриття товщиною 10 см. - з 1 декади серпня 2021 року по 3 декаду серпня 2021 року;

- влаштування верхнього шару покриття товщиною 5 см. - з 2 декади серпня 2021 року по 3 декаду серпня 2021 року;

- улаштування водовідводу з проїзної частини - з 2 декади квітня 2021 року по 3 декаду червня 2021 року;

- пересічення та примикання - з 1 декади липня 2021 року по 3 декаду серпня 2021 року.

У подальшому графік у цій частині не змінювався.

Додатковою угодою від 29.12.2021 до договору підряду №2-119 від 07.09.2020 сторони внесли зміни до п.2.1 договору і виклали його у наступній редакції:

«Договірна ціна робіт, виконання яких доручається підряднику, становить 300000000,00 грн., у тому числі ПДВ 50000000,00 грн. Оплата здійснюється:

2020 рік - 0 грн.;

2021 рік - 73242400,00 грн. за рахунок коштів державного бюджету на підставі постанови Кабінету Міністрів України №122 від 17.02.2021 (зі змінами), спеціальний фонд (КПКВК 3111020, КЕКВ 3210);

34277087,50 грн. за рахунок коштів державного бюджету на підставі постанови Кабінету Міністрів України №327 від 02.04.2021, спеціальний фонд (КПКВК 3111020, КЕКВ 3210);

50482743,86 грн. за рахунок коштів державного бюджету на підставі постанови Кабінету Міністрів України №442 від 28.04.2021, спеціальний фонд (КПКВК 3111020, КЕКВ 3210);

39136506,83 грн. за рахунок коштів державного бюджету на підставі постанови Кабінету Міністрів України №521 від 26.05.2021, спеціальний фонд (КПКВК 3111020, КЕКВ 3210);

39230000,00 грн. за рахунок коштів державного бюджету на підставі постанови Кабінету Міністрів України №891 від 18.08.2021 (зі змінами) загальний фонд (КПКВК 3111020, КЕКВ 3210);

2022 рік - 63631261,81 грн. за рахунок бюджетних коштів.».

План фінансування робіт додається (п.2 додаткової угоди від 29.12.2021).

Дана додаткова угода набирає чинності з моменту її підписання.

Додатковою угодою від 16.08.2022 до договору підряду №2-119 від 07.09.2020 сторони внесли зміни до п.2.1 договору і виклали його у наступній редакції:

«Договірна ціна робіт, виконання яких доручається підряднику, становить 300000000,00 грн., у тому числі ПДВ 50000000,00 грн. Оплата здійснюється:

2020 рік - 0 грн.;

2021 рік - 73242400,00 грн. за рахунок коштів державного бюджету на підставі постанови Кабінету Міністрів України №122 від 17.02.2021 (зі змінами), спеціальний фонд (КПКВК 3111020, КЕКВ 3210);

34277087,50 грн. за рахунок коштів державного бюджету на підставі постанови Кабінету Міністрів України №327 від 02.04.2021, спеціальний фонд (КПКВК 3111020, КЕКВ 3210);

50482743,86 грн. за рахунок коштів державного бюджету на підставі постанови Кабінету Міністрів України №442 від 28.04.2021, спеціальний фонд (КПКВК 3111020, КЕКВ 3210);

39136506,83 грн. за рахунок коштів державного бюджету на підставі постанови Кабінету Міністрів України №521 від 26.05.2021, спеціальний фонд (КПКВК 3111020, КЕКВ 3210);

39230000,00 грн. за рахунок коштів державного бюджету на підставі постанови Кабінету Міністрів України №891 від 18.08.2021 (зі змінами) загальний фонд (КПКВК 3111020, КЕКВ 3210);

2022 рік - 6223100,00 грн. за рахунок коштів державного бюджету на підставі постанови Кабінету Міністрів України №65 від 19.01.2022 (зі змінами), спеціальний фонд (КПКВК 3111020, КЕКВ 3210);

2023 рік - 57408161,81 грн. за рахунок бюджетних коштів.».

План фінансування робіт додається (п.2 додаткової угоди від 16.08.2022).

Цією додатковою угодою також сторонами внесено зміни:

- до п.3.1 договору і викладено його у наступній редакції: «Підрядник розпочинає виконання робіт протягом 3 днів з моменту отримання дозвільних документів (згідно п.3.3), і забезпечує їх завершення до 31.10.2023»,

- до п.12.3 договору і викладено його у наступній редакції: «Оплата виконаних робіт проводиться поетапно проміжними платежами в міру виконання робіт і здійснюється їх приймання-передавання з оформленням актів за формою КБ-2в. Поетапна оплата здійснюється замовником за умови фактичного надходження бюджетних коштів в межах виділених бюджетних асигнувань. Оплата виконаних робіт в межах обсягу фінансування визначеного постановою Кабінету Міністрів України №65 від 19.01.2022 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №803 від 15.07.2022), здійснюється з урахуванням вимог ст.39 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» (зі змінами від 31.05.2022 №2290-ІХ)» та оплачуються замовником відповідно до фактичних надходжень одержаних асигнувань на казначейський рахунок замовника згідно з формами №КБ-2в та №КБ-3. При відтермінуванні оплати за виконаний обсяг робіт визначених постановою Кабінету Міністрів України №65 від 19.01.2022 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №803 від 15.07.2022) 3% річних та інфляційних втрат не нараховуються.»,

- до п.20.1 договору і викладено його у такій редакції: «Договір діє до 31.12.2023, але у будь-якому разі до повного виконання сторонами своїх зобов'язань та фінансових розрахунків за виконані роботи».

Дана додаткова угода набирає чинності з моменту її підписання.

Означений договір, додатки та додаткові угоди до нього скріплені підписами та печатками з обох сторін.

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання дорожнього господарства» №65 від 19.01.2022 затверджено перелік об'єктів будівництва, реконструкції, капітального та поточного середнього ремонту автомобільних доріг загального користування державного та обсяги бюджетних коштів для фінансування у 2022 році за рахунок спеціального фонду державного бюджету за бюджетною програмою 3111020 «Розвиток мережі та утримання автомобільних доріг загального користування державного значення» (із змінами, внесеними згідно постанови Кабінету Міністрів України №803 від 15.07.2022), відповідно до якого визначено: обсяг фінансування 6 347 600,00 грн. відносно - Донецька область, об'єкт капітального ремонту автомобільних доріг Т-13-02 Контрольно-пропускний пункт «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 165+200 км 178+520,

Приведена постанова є чинною на теперішній час.

Поряд з цим, ця ділянка автомобільної дороги не є об'єктом за договором підряду №2-119 від 07.09.2020. Представником позивача у судовому засіданні надано пояснення, відповідно до яких визначає наявність описки у вказанні об'єкта у постанові. Одночасно, дане не підтверджено жодним чином. З огляду на що, не може бути враховано судом як визначення обсягу фінансування за об'єктом капітального ремонту автомобільної дороги КПП «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 155+100 - км 165+200.

З огляду на таке наведена постанова судом до уваги не береться.

На виконання умов договору позивачем складено та підписано акти приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в) разом із довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма КБ-3) на загальну суму 6187015,68 грн., з посиланням на договір №2-119 від 07.09.2020, найменування будови та її адреса: ДСТУ Б. Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» ГБН Г.1-218-182:2011 «Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та перелік робіт» Капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення Т-13-02 КПП «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 155+100 - км 165+200, підстава: договірна ціна:

- на суму 623040,44 грн., найменування об'єкта: дорожній одяг;

- на суму 893006,72 грн., найменування об'єкта: підготовчі роботи;

- акт форми №КБ-2в на суму 955240,14 грн. (сума вказана за вирахуванням 2299,44грн. - вартість матеріальних ресурсів від розбирання (демонтажу) від загальної суми 957539,58грн.), довідка форми КБ-3 на суму 955240,14 грн., найменування об'єкта: підготовчі роботи;

- на суму 3715728,38 грн., найменування об'єкта: підготовчі роботи.

Відповідно до акту приймання виконаних будівельних робіт, форма КБ-2в, на суму 3715728,38 грн. основними видами робіт є роботи відносно встановлення, ремонту, укріплення, тощо водопропускної труби.

За змістом витягу із Загального журналу робіт за період з 26.10.2021 по 18.12.2021 викладено короткий опис і умови виконання робіт (з посиланням, за необхідності, на роботи, що виконуються субпідрядними організаціями), посада, прізвище, ініціали і підпис відповідальної особи - начальник шляхової дільниці Дунайцев А.Л.

Згідно актів на закриття прихованих робіт №63 від 17.09.2021, №64 від 18.09.2021, №70 від 01.11.2021, №71 від 01.11.2021, №72 від 01.11.2021, №73 від 01.11.2021, №74 від 01.11.2021, №75 від 01.11.2021, №76 від 01.11.2021, №77 від 02.11.2021, №78 від 02.11.2021, №79 від 02.11.2021, №80 від 03.11.2021, №81 від 03.11.2021, №82 від 03.11.2021, №83 від 03.11.2021, №84 від 04.11.2021, №85 від 04.11.2021, №86 від 04.11.2021, №87 від 04.11.2021, №88 від 04.11.2021, №89 від 04.11.2021, №90 від 04.11.2021, №91 від 05.11.2021, №92 від 06.11.2021, №92/1 від 08.11.2021, №93 від 19.11.2021, №94 від 19.11.2021, №95 від 19.11.2021 при виконанні робіт відхилення від проектної документації відсутні, роботи виконані відповідно до проектної документації, стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов і відповідають вимогам їх прийняття; дозволено виконання наступних робіт: улаштування шару основи із щебенево-піщаної суміші С5, улаштування нижнього шару асфальтобетону, демонтаж існуючого бетонного фундаменту, розробка ґрунту механізованим способом з доробкою вручну, ущільнення ґрунту віброплитою, улаштування щебеневої основи, спорудження портальних та укісних стінок, улаштування монолітного бетону В20 на укосах земляного полотна на упорах, обмазувальна гідроізоляція портальної, укісної стінок та стиків, зворотня засипка ґрунтом, улаштування арматурних сіток на укосах земляного полотна та упорах, улаштування верхнього шару ЩМА, улаштування верхнього шару асфальтобетону.

Вказані акти підписані представником будівельної організації (позивача) Дунайцевим Андрієм Леонідовичем, представником замовника Кривчиковим Юрієм Володимировичем та представником проектної організації Шубою Іриною Миколаївною.

Дослідив акти №70 від 01.11.2021, №71 від 01.11.2021, №72 від 01.11.2021, №73 від 01.11.2021, №76 від 01.11.202, №80 від 03.11.2021, №85 від 04.11.2021, №86 від 04.11.2021 встановлено вказання об'єкта будівництва: автомобільна дорога Т-13-02 Контрольно-пропускний пункт «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 165+200 км 178+520. Поряд з цим, з врахуванням пояснень представника позивача, наданих у судовому засіданні, виходячи з п.1 цих актів та переліку робіт вказаних у актах приймання виконаних будівельних робіт, відстежується їх відношення саме до автомобільної дороги КПП «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 155+100 - км 165+200. Відтак, береться судом до уваги як такі, що складено на виконання договору підряду №2-119 від 07.09.2020.

У акті відбору проб вирубок (кернів) асфальтобетону №16/24-к від 10.12.2021 зафіксовано відбір нижнього шару асфальтобетону на об'єкті будівництва: Капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення Т-13-02 КПП «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 155+100 - км 165+200, що підписано, у тому числі, представником замовника Кривчиковим Ю.В.

У акті відбору проб вирубок (кернів) асфальтобетону №16/25-к від 10.12.2021 зафіксовано відбір верхнього шару асфальтобетону на об'єкті будівництва: Капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення Т-13-02 КПП «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 155+100 - км 165+200, що підписано, у тому числі, представником замовника Кривчиковим Ю.В.

Також позивачем складено виконавчі схеми влаштування дренуючого шару із ЩПС на з'їзді ПК88+65.07 (ліворуч), влаштування шару основи із ЩПС на з'їзді ПК88+65.07 (ліворуч), влаштування нижнього шару асфальтобетону на з'їзді ПК88+65.07 (ліворуч), влаштування верхнього шару асфальтобетону на з'їзді ПК88+65.07 (ліворуч), укріплення узбіччя щебенем на з'їзді ПК80+53,44 (ліворуч), укріплення узбіччя щебенем на з'їзді ПК80+97,09 (праворуч), укріплення узбіччя щебенем на з'їзді ПК83+16,50 (праворуч), укріплення узбіччя щебенем на з'їзді ПК84+85,68 (праворуч), укріплення узбіччя щебенем на з'їзді ПК88+65,07 (ліворуч), влаштування водопровідної труби на ПК14+82, влаштування водопровідної труби на ПК54+79, влаштування водопровідної труби на ПК80+72, влаштування водопровідної труби на ПК95+46, укріплення узбіччя щебенем, укріплення узбіч та укосів на з'їздах, укріплення канав, влаштування тротуарів, влаштування водопровідної труби на ПК29+43,70, що підписані начальником шляхової дільниці ТОВ «Славдорстрой» ОСОБА_3 та провідним геодезистом ОСОБА_4 .

Заперечень щодо виконавчих схем відповідачем не висловлюється.

Відповідно до акту приймання виконаних будівельних робіт, форма КБ-2в, на суму 893 006,72 грн. основними видами робіт є влаштування водопропускної труби.

За змістом витягу із Загального журналу робіт за період з 02.11.2021 по 25.11.2021 викладено короткий опис і умови виконання робіт (з посиланням, за необхідності, на роботи, що виконуються субпідрядними організаціями), посада, прізвище, ініціали і підпис відповідальної особи - начальник шляхової дільниці Дунайцев А.Л.

Згідно актів на закриття прихованих робіт №59 від 06.09.2021, №60 від 06.09.2021, №61 від 06.09.2021, №62 від 06.09.2021, №92/2 від 17.11.2021, №96 від 19.11.2021, №97 від 19.11.2021, №98 від 19.11.2021, №99 від 19.11.2021, №100 від 19.11.2021, №101 від 20.11.2021, №102 від 22.11.2021, №103 від 23.11.2021, №104 від 23.11.2021, №105 від 24.11.2021, №106 від 24.11.2021, №107 від 24.11.2021, №108 від 25.11.2021 при виконанні робіт відхилення від проектної документації відсутні, роботи виконані відповідно до проектної документації, стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов і відповідають вимогам їх прийняття; дозволено виконання наступних робіт: улаштування шару основи із щебенево-піщаної суміші С5, улаштування шару основи із органо-мінеральної суміші ОМС (М20), улаштування нижнього шару асфальтобетону, улаштування верхнього шару ЩМА, демонтаж існуючого бетонного фундаменту, улаштування шару з крупнозернистого асфальтобетону, улаштування вирівнюючого шару асфальтобетону, улаштування вирівнюючого шару дрібнозернистого асфальтобетону, улаштування верхнього шару асфальтобетону, розробка ґрунту механізованим способом з доробкою вручну, ущільнення ґрунту віброплитою, улаштування щебеневої основи, спорудження портальних та укісних стінок, обмазувальна гідроізоляція портальної, укісної стінок та стиків, зворотня засипка ґрунтом, улаштування арматурних сіток на укосах земляного полотна та упорах, улаштування монолітного бетону В20 на укосах земляного полотна на упорах.

Вказані акти підписані представником будівельної організації (позивача) Дунайцевим Андрієм Леонідовичем, представником замовника Кривчиковим Юрієм Володимировичем та представником проектної організації Шубою Іриною Миколаївною.

Дослідив акти №92/2 від 17.11.2021, №101 від 20.11.2021, №102 від 22.11.2021, №103 від 23.11.2021 встановлено вказання об'єкта будівництва: автомобільна дорога Т-13-02 Контрольно-пропускний пункт «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 165+200 км 178+520. Поряд з цим, з врахуванням пояснень представника позивача, наданих у судовому засіданні, виходячи з п.1 цих актів та переліку робіт вказаних у актах приймання виконаних будівельних робіт, відстежується їх відношення саме до автомобільної дороги КПП «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 155+100 - км 165+200. Відтак, береться судом до уваги як такі, що складено на виконання договору підряду №2-119 від 07.09.2020.

У акті відбору проб вирубок (кернів) №6/26-к від 10.12.2021 зафіксовано відбір зразків асфальтобетону верхнього шару па примиканні на об'єкті будівництва: Капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення Т-13-02 КПП «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 155+100 - км 165+200, що підписано, у тому числі, представником замовника Кривчиковим Ю.В.

У акті відбору проб вирубок (кернів) №16/27-к від 24.12.2021 зафіксовано відбір зразків бетону В20, який укріплює трубу на її початку та в кінці, на об'єкті будівництва: Капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення Т-13-02 КПП «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 155+100 - км 165+200, що підписано, у тому числі, представником замовника Кривчиковим Ю.В.

Також позивачем складено виконавчі схеми влаштування верхнього шару асфальтобетону на з'їзді ПК31+02,88 (ліворуч), влаштування вирівнюючого шару асфальтобетону на з'їзді ПК31+02,88 (ліворуч), влаштування нижнього шару асфальтобетону на з'їзді ПК31+02,88 (ліворуч), влаштування шару основи із ЩПС на з'їзді ПК31+02,88 (ліворуч), влаштування дренуючого шару з ЩПС на з'їзді ПК31+02,88 (ліворуч), укріплення узбіччя щебенем, влаштування водопровідної труби на ПК66+96, що підписані начальником шляхової дільниці ТОВ «Славдорстрой» ОСОБА_3 та провідним геодезистом ОСОБА_4 .

Заперечень щодо виконавчих схем відповідачем не висловлюється.

Відповідно до акту приймання виконаних будівельних робіт, форма КБ-2в на суму 955 240,14грн. основними видами робіт є укріплювальні роботи.

За змістом витягу із Загального журналу робіт за період з 26.10.2021 по 17.11.2021 викладено короткий опис і умови виконання робіт (з посиланням, за необхідності, на роботи, що виконуються субпідрядними організаціями), посада, прізвище, ініціали і підпис відповідальної особи - начальник шляхової дільниці Дунайцев А.Л.

Згідно акту на закриття прихованих робіт №69 від 27.10.2021 при виконанні робіт відхилення від проектної документації відсутні, роботи виконані відповідно до проектної документації, стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов і відповідають вимогам їх прийняття; дозволено виконання наступних робіт: улаштування верхнього шару асфальтобетону.

Вказаний акт підписано представником будівельної організації (позивача) Дунайцевим Андрієм Леонідовичем, представником замовника Кривчиковим Юрієм Володимировичем та представником проектної організації Шубою Іриною Миколаївною.

Також позивачем складено виконавчі схеми укріплення каналів, влаштування тротуарів, укріплення узбіччя щебенем, що підписані начальником шляхової дільниці ТОВ «Славдорстрой» Дунайцевим А.Л. та провідним геодезистом Черман Ю.М.

Заперечень щодо виконавчих схем відповідачем не висловлюється.

Відповідно до акту приймання виконаних будівельних робіт, форма КБ-2в, на суму 623 040,44 грн. основними видами робіт є улаштування водовідводу з проїзної частини (лотків).

За змістом витягу із Загального журналу робіт за період з 02.11.2021 по 17.11.2021 викладено короткий опис і умови виконання робіт (з посиланням, за необхідності, на роботи, що виконуються субпідрядними організаціями), посада, прізвище, ініціали і підпис відповідальної особи - начальник шляхової дільниці Дунайцев А.Л.

Згідно акту на закриття прихованих робіт №76/1 від 01.11.2021 при виконанні робіт відхилення від проектної документації відсутні, роботи виконані відповідно до проектної документації, стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов і відповідають вимогам їх прийняття; дозволено виконання наступних робіт: улаштування прикрайкового лотку Б 1-20-50.

Вказаний акт підписано представником будівельної організації (позивача) Дунайцевим Андрієм Леонідовичем, представником замовника Кривчиковим Юрієм Володимировичем та представником проектної організації Шубою Іриною Миколаївною.

Також позивачем складено виконавчу схему встановлення прикрайкових лотків, що підписана начальником шляхової дільниці ТОВ «Славдорстрой» Дунайцевим А.Л. та провідним геодезистом Черман Ю.М.

Заперечень щодо виконавчої схеми відповідачем не висловлюється.

У загальному журналі робіт №1 з будівництва об'єкта «Капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення Т-13-02 КПП «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 155+100 - км 165+200» зафіксовано перелік актів проміжного прийняття відповідальних конструкцій і актів на закриття прихованих робіт із датою підписання акту, прізвищем, ініціалами та посадою осіб, що підписали.

Відповідальними особами є: з боку будівельної організації - начальник шляхової дільниці Дунайцев Андрій Леонідович, з боку генеральної проектної організації головний інженер проекту Шуба І.М., з боку замовника особи, що здійснюють технічний нагляд ОСОБА_5 , ОСОБА_6 .

Також матеріали справи містять журнали вхідного обліку та контролю якості одержуваних деталей, матеріалів, конструкцій та обладнання по об'єкту: «Капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення Т-13-02 КПП «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 155+100 - км 165+200» (початок робіт - 02.04.2021); №1 розливу органічних в'яжучих при влаштуванні асфальтобетонного покриття, №2 укладання асфальтобетонної суміші, №3 ущільнення шару асфальтобетонного покриття дорожнього одягу автомобільної дороги по об'єкту: «Капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення Т-13-02 КПП «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 155+100 - км 165+200» (початок робіт - 12.04.2021, завершення робіт - 26.08.2021).

Наведені вище журнали заповнені начальником шляхової дільниці Дунайцевим А.Л., зауважень з боку відповідача не містять.

Як свідчить позивач у позовній заяві, вся необхідна документація з оформленням актів приймання виконаних будівельних робіт, форма КБ-2в, передані відповідачу нарочно і факт отримання від підрядника всіх необхідних документів на неоплачений обсяг робіт замовником не заперечувався і не заперечується.

У підтвердження викладених обставин позивачем надано показання свідків ОСОБА_1 , зареєстровано приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Фоміною О.А, в реєстрі за №240 від 02.02.2023, та ОСОБА_2 , зареєстровано приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Фоміною О.А, в реєстрі за №238 від 02.02.2023. Осіб, які підписали документи встановлено, дієздатність перевірено, засвідчено справжність підписів.

ОСОБА_1 з 03.07.2020 на підставі наказу №464-к переведений з посади інженера з проектно-кошторисної роботи на посаду провідного інженера з проектно-кошторисної роботи Товариства з обмеженою відповідальністю «СЛАВДОРСТРОЙ».

Щодо виконання ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ» робіт та передачі документації за договором підряду від 07.09.2020 №2-119, укладеним з Службою автомобільних доріг у Донецькій області, предметом якого є капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення Т-13-02 КПП «Танюшівка»- Старобільськ-Бахмут на ділянці км 155+100-км 165+200», а саме наступні обставини:

• на виконання умов вищезгаданого договору підряду ОСОБА_1 готувались первинні облікові документи, необхідні для проведення взаєморозрахунків сторін за виконані дорожні роботи , а саме Акти приймання виконаних дорожніх робіт та/або наданих послуг (форма № КБ-2в) і Довідки про вартість виконаних дорожніх робіт та/або наданих послуг та витрати (форма № КБ-3) з усіма підтверджуючими документами;

• після завершення виконання ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ» чергового об'єму робіт ОСОБА_1 також були підготовані первинні облікові документи за фактом виконання робіт, а саме: Акти приймання виконаних дорожніх робіт та/або наданих послуг (форма № КБ-2в) і Довідки про вартість виконаних дорожніх робіт та/або наданих послуг та витрати (форма № КБ-3), а також підтверджуючі документи до них на загальну суму 6 187 015,68 грн.

Підготований пакет документів ОСОБА_1 разом з колегою ОСОБА_2 , інженером виробничо-технічного відділу Товариства з обмеженою відповідальністю «СЛАВДОРСТРОЙ», в останню неділю грудня 2021 року відвезли до Служби автомобільних доріг у Донецькій області.

ОСОБА_1 , як провідний інженер з проектно-кошторисної роботи, передав співробітнику Служби автомобільних доріг у Донецькій області - провідному інженеру ВІКРБР та KP Ковальовій Т.І. документи, до складу яких входило:

1) - «Довідка про вартість виконаних дорожніх робіт та/або наданих послуг та витрати» (форма № КБ-3) на суму 3715728,38 грн.,

- «Акт приймання виконаних дорожніх робіт та/або наданих послуг» (форма № КБ-2в) на суму 3715728,38 грн.;

- підсумкова відомість ресурсів, до акту форми №КБ-2в;

- розрахунок загальновиробничих витрат до акту КБ-2в;

- та підтверджуючі документи.

2) - Довідка про вартість виконаних дорожніх робіт та/або наданих послуг та витрати» (форма № КБ-3) на суму 623040,44 грн.;

- «Акт приймання виконаних дорожніх робіт та/або наданих послуг» (форма № КБ-2в) на суму 623040,44 грн.;

- підсумкова відомість ресурсів, до акту форми №КБ-2в;

- розрахунок загальновиробничих витрат до акту КБ-2в;;

- та підтверджуючі документи.

3) - «Довідка про вартість виконаних дорожніх робіт та/або наданих послуг та витрати» (форма № КБ-3) на суму 893006,72 грн.;

- «Акт приймання виконаних дорожніх робіт та/або наданих послуг» (форма № КБ-2в) на суму 893006,72 грн.

- підсумкова відомість ресурсів до акту форми №КБ-2в;

- розрахунок загальновиробничих витрат до акту КБ-2в;

- та підтверджуючі документи.

4) - Довідка про вартість виконаних дорожніх робіт та/або наданих послуг та витрати» (форма № КБ-3) на суму 955240,14 грн.

- «Акт приймання виконаних дорожніх робіт та/або наданих послуг» (форма № КБ-2в) на суму 957539,58 грн.

- підсумкова відомість ресурсів, до акту КБ-2в;

- розрахунок загальновиробничих витрат до Акту КБ-2в;

- та підтверджуючі документи.

Після перевірки вказаної документації співробітником Служби автомобільних доріг у Донецькій області - провідний інженер ВІКРБР та КР ОСОБА_7 підписала Акти приймання виконаних дорожніх робіт та/або наданих послуг» (форма № КБ-2в) та повернула мені Акти приймання виконаних дорожніх робіт та/або наданих послуг» (форма № КБ-2в) та Довідки про вартість виконаних дорожніх робіт та/або наданих послуг та витрати» (форма № КБ-3) на загальну суму 6 187 015,68 грн.

• Після цього ОСОБА_1 . Акти приймання виконаних дорожніх робіт та/або наданих послуг» (форма № КБ-2в) та Довідки про вартість виконаних дорожніх робіт та/або наданих послуг та витрати» (форма № КБ-3) на загальну суму 6 187 015,68 грн. передав своєму колезі співробітнику ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ» - ОСОБА_2 . Він привіз виконавчу документацію для підтвердження фактичного фізичного обсягу виконаних робіт капітального ремонту автомобільної дороги на вказану вище суму за договором підряду № 2-119 від 07.09.2020.

ОСОБА_8 всі документи, які він привіз та які отримав від ОСОБА_1 , а саме: Акти приймання виконаних дорожніх робіт та/або наданих послуг» (форма № КБ-2в) та Довідки про вартість виконаних дорожніх робіт та/або наданих послуг та витрати» (форма № КБ-3) та документацію для підтвердження фактичного фізичного обсягу виконаних робіт на загальну суму 6 187 015,68 грн., передав для перевірки та підписання провідному інженеру відділу ЯТК та НТ Шуранову В.М. та провідному інженеру відділу ЯТК та НТ Кривчикову 10.В., робочі місця яких знаходяться в одному кабінеті.

Така процедура передачі документації за виконані роботи за договором підряду №2-119 від 07.09.2020 була систематичною протягом виконання робіт по ремонту автомобільної дороги загального користування державного значення Т-13-02 КПГІ «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 155+100-км 165+200».

ОСОБА_2 з 19.03.2020 по 17.10.2022 працював на посаді інженера виробничо-технічного відділу Товариства з обмеженою відповідальністю «СЛАВДОРСТРОЙ».

Щодо виконання ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ» робіт та передачі документації за Договором підряду від 07.09.2020 №2-119, укладеним з Службою автомобільних доріг у Донецькій області, предметом якого є капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення Т-13-02 КІШ «Танюшівка»-Старобільськ-Бахмут на ділянці км 155+100 - км 165+200», а саме наступні обставини:

• на виконання умов вищезазначеного договору підряду виробничо-технічним відділом Товариства, в якому працював ОСОБА_2 , готувалась виконавча документація на підтвердження фактичного фізичного обсягу виконаних робіт з капітального ремонту автомобільної дороги загального користування державного значення Т-13-02 КПП «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 155+100 - км 165+200», а саме: виконавчі схеми, акти на закриття прихованих робіт, копію загального журналу робіт та копії спеціальних журналів (журналу ущільнення шару асфальтобетонного покриття дорожнього одягу автомобільної дороги, журналу вхідного обліку та контролю якості одержуваних деталей, матеріалів, конструкцій та обладнання, журналу укладення шару асфальтобетонної суміші, журналу розливу органічних в'яжучих при улаштуванні асфальтобетонного покриття);

• після завершення виконання ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ» чергового об'єму робіт та після підготовки відділом виконавчої документації на підтвердження такого виконання ОСОБА_2 разом з колегою ОСОБА_1 , провідним інженером з проектно-кошторисної роботи Товариства з обмеженою відповідальністю «СЛАВДОРСТРОЙ» в останню неділю грудня 2021 року відвезли до Служби автомобільних доріг у Донецькій області документи за виконані роботи за Договором підряду № 2-119 на загальну суму 6 187 015,68 грн.;

• отримавши від ОСОБА_9 Акти приймання виконаних дорожніх робіт та/або наданих послуг» (форма № КБ-2в) та Довідки про вартість виконаних дорожніх робіт та/або наданих послуг та витрати» (форма № КБ-3) на загальну суму 6 187 015,68 грн., підписані співробітником Служби автомобільних доріг у Донецькій області - провідним інженером ВІКРБР та КР ОСОБА_7 , ОСОБА_2 разом з документацією, яку підготував його відділ (зазначена вище) передав для перевірки та підписання провідному інженеру відділу ЯТІС та НТ ОСОБА_10 та провідному інженеру відділу ЯТК та НТ Кривчикову Ю.В., робочі місця яких знаходяться в одному кабінеті.

За час роботи ОСОБА_2 в ТОВ «СЛАВДОРСТРОЙ» вищеописана процедура передачі виконавчої документації за договором підряду №2-119 від 07.09.2020 була систематичною протягом усього періоду виконання робіт по ремонту автомобільної дороги загального користування державного значення Т-13-02 КПП «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 155+100 - км 165+200».

Дані заяви свідків ОСОБА_1 та ОСОБА_2 складені у відповідності до ст.88 Господарського процесуального кодексу України. Підтверджено про обізнаність із змістом закону щодо кримінальної відповідальності за надання неправдивих показань та готовність з'явитися до суду за його викликом для підтвердження своїх свідчень.

Підстав для виклику означених осіб у судове засідання судом не встановлено. Означене не перешкоджає оцінці свідчень ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , у відповідності до вимог ст.ст.86, 87 Господарського процесуального кодексу України.

З урахуванням наведеного, судом прийнято до уваги зміст означених свідчень.

Відповідач передачу документів у грудні 2021 не підтверджує.

Поряд з цим, матеріали справи містять лист Служби автомобільних доріг у Донецькій області №04-843 від 27.07.2022 на адресу директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Славдорстрой», у якому зазначено, що в ході перевірки наданих позивачем актів виконаних будівельних робіт (загальна сума 6 223 085,44грн.):

- на суму 3744116,05 грн.,

- на суму 900688,81 грн.,

- на суму 955240,14 грн.,

- на суму 623040,44 грн. виявлено ряд недоліків та зауважень, а саме: відсутні акти на приховані роботи, виконавчі схеми за кожним із приведених актів.

Також у листі вказано відповідачем, що для прийняття вказаних обсягів виконаних робіт та їх оплати в подальшому позивачу необхідно терміново усунути недоліки.

Представником позивача у судовому засіданні пояснено різницю у сумах 900688,81грн. та 893006,72грн., що заявлена, та 3744116,05 грн. із сумою 3715728,38грн., що заявлена, тим, що після отримання від відповідача наведеного листа здійснено відновлення інформації за обсягом робіт відображених у представлених йому актах та при перевірці виявлено витрати на перевезення у сумі меншій ніж зазначалось. З огляду на що, таке враховано при повторному надсиланні документів та визначено загальні суми вартості робіт у актах вже з урахуванням перерахунку та зменшення, що загалом становить 36069,76грн. Перелік та обсяг робіт в іншій частині є незмінним.

Відповідно до вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Славдорстрой» №21/09-в1 від 21.09.2022 щодо підписання актів виконаних будівельних робіт (ф. КБ-2в) за договором підряду №2-119 від 07.09.2020, позивачем вказано, що ним усунуто недоліки та зауваження та для належного приймання та оформлення результатів виконаних ТОВ «Славдорстрой» робіт за договором підряду №2-119 від 07.09.2020 надіслано акти виконаних будівельних робіт (ф. КБ-2в) з обсягом робіт на суму 6187015,68 грн. з документами, які підтверджують витрати виконаних робіт за договором, та просив у семиденний строк від дня пред'явлення цієї вимоги, підписати вказані акти виконаних будівельних робіт (ф. КБ-2в) та довідку про вартість виконаних будівельних робіт (форма №КБ-3) або надати вмотивовану відмову від їх підписання.

У підтвердження відправлення вимоги №21/09-в1 від 21.09.2022 позивачем надано опис вкладення у цінний лист до відправлення №0315078536706, накладна АТ «Укрпошта» №0315078536706 від 23.09.2022, рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, вручене 04.10.2022.

Відповідачем дане не заперечується, зауважень щодо надісланих документів не надавалось.

Листом Служби автомобільних доріг у Донецькій області №01.3-1043 від 18.10.2022 «Щодо розгляду листа №21/09-в1 від 21.09.2022» відповідач посилається на п.13.1, п.13.2.3, п.13.4 договору та обставини непереборної сили, а саме: військову агресію Російської Федерації проти України, визначає, що обставини, за яких укладався договір підряду №2-119 від 07.09.2020, істотно змінилися і це є причинами, які Служби автомобільних доріг у Донецькій області не могла та не може усунути після їх виникнення; з посиланням на ст.853 Цивільного кодексу України повідомляє, що на сьогоднішній день огляд та перевірка наданих ТОВ «Славдорстрой» не є можливим з об'єктивних обставин, що підтверджуються в тому числі Указом Президента №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», документом ТПП України №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №75 від 25.04.2022.

До листа долучено документ ТПП України №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022.

Доказів ініціювання відмови від договору, призупинення виконання чи внесення змін до нього за обставин, викладених у листі №01.3-1043 від 18.10.2022 немає.

Одночасно позивачем надано звіт №12/2023-ЗВ від 18.01.2023 за результатами проведеної фіксації і дослідження змісту веб-сторінок у мережі Інтернет Дочірнього підприємства «Центр компетенції адресного простору мережі Інтернет» Консорціуму «Український центр підтримки номерів і адрес», у якому зафіксовано публікації на веб-сторінках Facebook. До звіту додано роздруківки файлів фіксації, збережених у форматі pdf, що містять відображення змісту досліджуваних веб-сторінок:

- згідно публікації від 18.08.2021 «на автомобільній дорозі Т-13-02 КПП «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 155+100 - км 165+200 вже виконані роботи з посилення основи дорожнього одягу і завершуються роботи з влаштування нижнього шару дорожнього покриття».

- згідно публікації від 02.09.2021 «продовжуються роботи на автомобільній дорозі Т-13-02 КПП «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 165+200 - км 178+520, на сьогоднішній день на ділянці завершуються роботи по влаштуванню верхнього та нижнього шару дорожнього покриття, тривають роботи по влаштуванню примикань».

- згідно публікації від 30.09.2021 «продовжуються роботи на автомобільній дорозі Т-13-02 КПП «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 165+200 - км 178+520, на сьогоднішній день на ділянці завершуються роботи по влаштуванню верхнього шару дорожнього покриття, тривають роботи по влаштуванню примикань».

- згідно публікації від 04.10.2021 «продовжуються роботи на автомобільній дорозі Т-13-02 КПП «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 155+100 - км 165+200, закінчено роботи по влаштуванню верхнього шару дорожнього покриття з ЩМА- 20 основного проїзду, тривають роботи по влаштуванню примикань та ремонту водопропускних труб».

- згідно публікації від 09.11.2021 «продовжують працювати па автомобільній дорозі Т-13-02 КПП «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 155+100 - км 165+200, закінчено роботи з нанесення дорожньої розмітки, тривають роботи по влаштуванню примикань та встановлення дорожніх знаків».

- згідно публікації від 11.11.2021 «продовжують працювати на автомобільній дорозі Т-13-02 КПП «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 165+200 - км 178+520, ззаверщено роботи по влаштуванню верхнього шару дорожнього покриття, тривають роботи по влаштуванню примикань».

Відповідно до свідоцтва про акредитацію від 04.01.2022 ОП «Український мережевий інформаційний центр» підтверджено компетентність Дочірнього підприємства «Центр компетенції адресного простору мережі Інтернет» Консорціуму «Український центр підтримки номерів і адрес» у видачі звітів за результатами проведеної фіксації і дослідження змісту веб-сторінок у мережі Інтернет та довідок з відомостями про власників веб-сайтів/реєстрантів доменних імен або інформацією про їх встановлення з використанням онлайн-сервісу «WEB-FIX», відповідно до договору від 08.05.2019.

Поряд з цим, суд не приймає звіт №12/2023-ЗВ від 18.01.2023 як належний доказ, оскільки він відображає дослідження змісту веб-сторінок Facebook, проте не підтверджує приналежність цих сторінок саме відповідачу.

Як зазначає позивач, у зв'язку з тим, що за відповідачем рахується заборгованість у загальній сумі 6187015,68 грн., внаслідок несплати грошових коштів за виконані роботи у 2021 році за договором підряду №2-119 від 07.09.2020, позивач звернувся до господарського суду з даним позовом, для захисту свого порушеного права.

Відповідач посилається на те, що відповідач не має правових підстав для оплати робіт, які не оглянуті, не перевірені належним чином, та не прийняті уповноваженими особами останнього.

IV. Мотиви з яких виходить суд та застосовані ним положення законодавства:

За приписами статті 7 Господарського процесуального кодексу України, правосуддя в господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності, підпорядкування, місцезнаходження, місця створення та реєстрації, законодавства, відповідно до якого створена юридична особа, та інших обставин; рівності всіх фізичних осіб незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного і соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак; рівності фізичних та юридичних осіб незалежно від будь-яких ознак чи обставин.

Згідно ч.1-4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Змагальність сторін є одним із основних принципів господарського судочинства, зміст якого полягає у тому, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, тоді як суд, зберігаючи об'єктивність та неупередженість, зобов'язаний вирішити спір, керуючись принципом верховенства права.

Предметом розгляду у даній справі є, зокрема, стягнення заборгованості з відповідача у розмірі 6187015,68 грн., що виникла, за твердженнями позивача, у результаті неналежного виконання договірних зобов'язань за договором підряду №2-119 від 07.09.2020.

Відповідач, заперечуючи проти задоволення позовних вимог сам по собі факт виконання робіт не спростовує, разом з цим наголошує на тому, що приймання спірного обсягу робіт не відбулось, оскільки за обставин введення на території України воєнного стану з 24.02.2022 є неможливим.

Оцінюючи подані суду докази за критерієм належності, допустимості, достовірності та достатності суд виходить з такого.

Відповідно до ст.76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.

Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Статтею 77 Господарського процесуального кодексу України визначено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Згідно ст.78 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

За визначенням ст.79 Господарського процесуального кодексу України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

У розумінні приписів ч.1 ст.75 Господарського процесуального кодексу України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню. Якщо суд не має обґрунтованих підстав вважати їх недостовірними або визнаними у зв'язку з примусом. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Як вбачається з викладеної вище позиції відповідача, останній визнає укладання спірного договору, не ставить під сумнів початок робіт та їх виконання у межах договору. Фактично заперечення зводяться до неможливості їх попереднього огляду та виявлення недоліків, як передбачає ст.853 Цивільного кодексу України, з об'єктивних обставин.

Спір у справі стосується правовідносин, що виникли з договору підряду.

Статтею 11 Цивільного кодексу України встановлено, що цивільні права та обов'язки виникають, зокрема, з договору.

За змістом положень ст.ст.626, 627, 628 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст.837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Як слідує з фактичних обставин справи сторони погодили виконання робіт «ДСТУ Б. Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» ГБН Г.1-218-182:2011 «Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та перелік робіт» Капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення Т-13-02 КПП «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 155+100 - км 165+200» (п.1.1 договору), оплата за які проводиться поетапно проміжними платежами в міру виконання робіт, оплата виконаних робіт в межах обсягу фінансування визначеного постановою Кабінету Міністрів України №65 від 19.01.2022 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №803 від 15.07.2022), здійснюється з урахуванням вимог ст.39 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» (зі змінами від 31.05.2022 №2290-ІХ)» та оплачуються замовником відповідно до фактичних надходжень одержаних асигнувань на казначейський рахунок замовника згідно з формами №КБ-2в та №КБ-3 (п.12.3 договору у редакції додаткової угоди від 16.08.2022).

За визначеннями р.13 договору, передання робіт та їх прийняття замовником оформляється актом за формою КБ-2а, підписаними обома сторонами.

Представник замовника протягом 15 робочих днів перевіряє виконання робіт згідно наданого акту і підписує його в частині фактично виконаних робіт.

Підрядник надає для перевірки документи, які підтверджують витрати та документи передбачені цим договором, а у випадку залучення субпідрядників - з відокремленням робіт, наданих субпідрядниками. В частині підтвердження якості виконаних робіт підрядник надає результати інструментальних вимірів і показники лабораторних випробувань за параметрами контролю та у кількості відповідно до таблиці 21.1 ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги».

Матеріалами справи підтверджується, що підрядник сформував та надав для підписання замовнику акти виконаних робіт разом із довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма КБ-3) на загальну суму 6187015,68 грн., з посиланням на договір №2-119 від 07.09.2020, найменування будови та її адреса: ДСТУ Б. Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» ГБН Г.1-218-182:2011 «Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та перелік робіт» Капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення Т-13-02 КПП «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 155+100 - км 165+200, підстава: договірна ціна, які проводились у 2021 році.

Вказані акти та довідки підписано тільки з боку підрядника.

Зокрема, з листа замовника №04-843 датованого 27.07.2022 слідує, що ним опрацьовано акти виконаних робіт та виявлено недоліки у відсутності актів прихованих робіт та виконавчих схем. Інших зауважень даний лист не містить. Про неможливість прийняття робіт, за будь-яких обставин, мова не йдеться.

Відповідачем не спростовується те, що опрацьований обсяг робіт не відповідає заявленому, про таке не говорить та іншого не доводить.

Поряд з цим, за хронологією подій, сторони 16.08.2022 укладають додаткову угоду до договору, у якій визначають здійснення оплати у 2022 році в сумі 6223100,00 грн. за рахунок коштів державного бюджету на підставі постанови Кабінету Міністрів України №65 від 19.01.2022 (зі змінами), спеціальний фонд (КПКВК 3111020, КЕКВ 3210).

Таке вказує на відображення вартості обсягу робіт відповідно до листа №04-843 від 27.07.2022 - 6 223 085,44грн., поряд з цим шляхом заокруглення.

Листом №21/09-в1 від 21.09.2022 підрядник звернувся до замовника з вимогою щодо підписання актів виконаних будівельних робіт (ф.КБ-2в) за договором підряду №2-119 від 07.09.2020 на суму 6187015,68грн. з урахуванням виявленого зменшення.

У відповідь на дану вимогу, замовник у листі від 18.10.2022 №01.3-1043, повідомив, визначаючи територію виконання робіт, як таку, що знаходиться у тимчасовій окупації, про неможливість огляду та перевірки наданих підрядником з об'єктивних обставин, що підтверджуються Указом Президента від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», документом ТПП України під №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75.

Обставини, як введення воєнного стану в України, визначає такими, що вплинули на можливість виконання сторонами своїх обов'язків та реалізації відповідних прав.

Інших відомостей, зауважень, відмови від підписання актів, пропозицій даний лист не містить.

В частині тверджень відповідача про неможливість своєчасного виконання зобов'язань за спірним договором у зв'язку з існуванням обставин непереборної сили, зокрема, введенням воєнного стану в Україні, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.19.1 договору, сторони звільняються від відповідальності за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором у разі виникнення обставин непереборної сили, які не існували під час укладання договору та виникли поза волею сторін (аварія, катастрофа, стихійне лихо, епідемія, епізоотія, війна тощо).

Сторона, що не може виконувати зобов'язання за цим договором внаслідок дії обставин непереборної сили, зобов'язана у триденний строк з моменту їх виникнення повідомити про це іншу сторону у письмовій формі (п.19.2 договору).

Пунктом 19.3 договору передбачено, що наявність обставин непереборної сили та строк їх дії підтверджується відповідними документами, які видаються Торгово-промисловою палатою або її територіальними органами.

Відповідно до ст.14 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» (далі-Закон), Торгово-промислова палати України засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні, за зверненнями суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб.

Статтею 14-1 Закону визначено, що Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно.

Відповідно до п.п.6.1, 6.2 Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затверджених рішенням Президії ТПП України від 18.12.2014 р. №44(5), підставою для засвідчення форс-мажорних обставин є наявність однієї або більше форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), перелічених у ст.14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" в редакції від 02.09.2014 року, а також визначених сторонами за договором, контрактом, угодою, типовим договором, законодавчими, відомчими та/чи іншими нормативними актами, які вплинули на зобов'язання таким чином, що унеможливили його виконання у термін, передбачений відповідно договором, контрактом, угодою, типовим договором, законодавчими та/чи іншими нормативними актами.

Форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за зверненням суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб по кожному окремому договору, окремим податковим та/чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин

Отже з наведених норм слідує, що форс-мажорні обставини мають індивідуальний персоніфікований характер щодо конкретного договору та його сторін.

Так, листом Торгово-промислової палати України №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022 засвідчено, що військова агресія російської федерації проти України, що стало підставою для введення воєнного стану є форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) та до їх офіційного закінчення є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності по зобов'язанням за договорами, виконання яких настало і стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин.

В той же час, означений лист носить загальний інформаційний характер, оскільки констатує абстрактний факт без доведення причинно-наслідкового зв'язку у конкретному зобов'язанні. Неможливість виконання договірних зобов'язань особа повинна підтверджувати документально в залежності від її дійсних обставин, що унеможливлюють виконання на підставі вимог законодавства.

Матеріали справи не містять сертифікату виданого Торгово-промисловою палатою України чи уповноваженими регіональними торгово-промисловими палатами, що засвідчують наявність форс-мажорних обставин, які впливають на реальну неможливість огляду, перевірки та, як наслідок, прийняття відповідачем спірних робіт за наведеним вище договором.

Більш того, зі змісту наданих відповідачем заяв по суті справи не вбачається належних обґрунтувань того, яким чином введення воєнного стану завадило відповідачу оглянути, перевірити та прийняти роботи.

До того ж, судом враховано, що наявність обмеження доступу до ділянки автомобільної дороги державного значення Т-13-02 КПП «Танюшівка» - Старобільськ - Бахмут на ділянці км 155+100 - км 165+200» за вказаних обставин, про що зазначалось представником відповідача у судових засіданнях, не є загальновідомою інформацією та має тимчасовий характер.

Враховуючи вищезазначене, зазначені відповідачем обставини військової агресії на території України не є автоматичною, безумовною підставою, яка підтверджує відсутність доступу до об'єкта та вказує на неможливість прийняття спірного обсягу робіт.

Відповідно до п.13.1 договору замовник розпочинає перевірку фізичних показників та прийняття виконаних робіт після одержання повідомлення від підрядника про готовність їх передання.

Статтею 853 Цивільного кодексу України визначено, що замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі(ч.1); Замовник, який прийняв роботу без перевірки, позбавляється права посилатися на недоліки роботи, які могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (явні недоліки) (ч.2).

Посилаючись на дану норму, відповідач говорить про неможливість огляду роботи та виявлення недоліків.

Поряд з цим, наведені положення не ставлять у залежність виникнення обов'язку оплати робіт.

Статтею 882 Цивільного кодексу України встановлено, що замовник, який одержав повідомлення підрядника про готовність до передання робіт, виконаних за договором будівельного підряду, або, якщо це передбачено договором, - етапу робіт, зобов'язаний негайно розпочати їх прийняття. Передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною. Акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими.

Аналіз зазначеної норми свідчить про те, що підставою визнання акту виконаних робіт недійсним є доведення обґрунтованості відмови замовника підписати акт, тобто наявність суттєвих недоліків виконаних робіт, на які посилався замовник, відмовляючи в підписанні акту.

Передання і прийняття робіт на підставі підписаного в односторонньому порядку акту і виникнення за таким актом прав та обов'язків можливе за наявності реального виконання робіт за договором у разі неотримання обґрунтованої відмови про причини неприйняття робіт у строк, визначений договором.

Якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково (ч.1 ст.854 Цивільного кодексу України).

Отже, договір підряду складається з двох взаємопов'язаних між собою зобов'язань: 1) правовідношення, в якому виконавець має надати послугу, а замовник наділений правом вимагати виконання цього обов'язку; 2) правовідношення, в якому замовник зобов'язаний оплатити надану послугу, а виконавець має право вимагати від замовника відповідної оплати.

Закріплене у Цивільному кодексі України визначення договору підряду дає підстави для висновку про те, що це консенсуальний, двосторонній та оплатний договір (аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 523/6003/14-ц).

Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства; одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні приписи містить і ст.193 Господарського кодексу України.

Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (ст.610 Цивільного кодексу України).

Враховуючи положення наведених вище норм законодавства, обов'язок прийняти виконані роботи, а у випадку виявлення недоліків робіт - негайно про них заявити (зокрема, шляхом надання обґрунтованої відмови від підписання акта виконаних робіт) законом покладений саме на замовника.

Якщо замовник в порушення вимог ст.ст.853, 882 Цивільного кодексу України безпідставно ухиляється від прийняття робіт, не заявляючи про виявлені недоліки чи інші порушення, які унеможливили їх прийняття, то нездійснення ним оплати таких робіт є відповідно порушенням умов договору і вимог ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України, статті 193 Господарського кодексу України.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 24.10.2018 у справі № 910/2184/18, від 16.09.2019 у справі № 921/254/18, від 15.10.2019 у справі № 921/262/18.

При цьому відповідно до норм чинного законодавства підрядник не повинен вчиняти жодних дій щодо спонукання замовника до підписання акта виконаних робіт, а має лише констатувати факт відмови замовника від підписання акта. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 02.02.2012 у справі №3-42гс12 та в постановах Верховного Суду від 27.03.2018 у справі №927/414/17, від 04.06.2018 у справі №908/3519/16, від 05.06.2018 у справі №910/16804/17, від 26.06.2018 у справі №902/1370/15, від 19.09.2018 у справі №905/1090/17, від 06.08.2018 у справі №911/662/17, від 19.06.2019 у справі №910/11191/18, від 18.07.2019 у справі №910/6491/18, від 21.08.2019 у справі №917/1489/18.

Як слідує з фактичних обставин справи, відмови від підписання актів не було, про недоліки чи інші порушення, які унеможливили прийняття робіт не заявлялось. Окрім того, станом на липень 2022 року про те, що роботи, перелічені у актах, не оглянуто, замовником не зазначалось, до того ж відсутні заперечення або будь-які зауваження відносно наведеного у актах обсягу робіт.

Необхідно зазначити, що у ст.849 Цивільного кодексу України передбачено право замовника у будь-який час перевіряти хід і якість робіт. Відповідно до частин першої, третьої статті 849 Цивільного кодексу України, замовник має право у будь-який час перевірити хід і якість роботи, не втручаючись у діяльність підрядника. Якщо під час виконання роботи стане очевидним, що вона не буде виконана належним чином, замовник має право призначити підрядникові строк для усунення недоліків, а в разі невиконання підрядником цієї вимоги - відмовитися від договору підряду та вимагати відшкодування збитків або доручити виправлення роботи іншій особі за рахунок підрядника.

Здійснення замовником технічного нагляду за відповідністю робіт та матеріальних ресурсів вимогам, встановленим у нормативній документації та проектній документації, здійснення контролю за ходом, якістю, вартістю та обсягами робіт, встановлено п.11.2 та п.11.3 договору.

Як свідчать встановлені обставини, замовником призначено своїх представників - провідного інженера ВЯТК та НТ Третяка В.А. та провідного інженера відділу ЯТК та НТ Кривчикова Ю.В. для здійснення постійного контролю якості виконуваних підрядником робіт. Повноваження даних осіб не заперечуються.

Одночасно, звернуто увагу на те, що у відзиві відповідач посилається на те, що в додатках до позовної заяви надані копії актів на закриття прихованих робіт, ці документи завізовані та перевірені відповідальними інженерами служби та можуть підтверджувати факт виконання робіт на спірному об'єкті.

Відповідно до п.10.6 договору замовник у будь-який час може ознайомитись з порядком ведення виконавчої документації. Вимоги замовника щодо виявлених порушень заносяться до журналу обліку виконаних робіт.

Відповідач не свідчить про відсутність доступу або наявності перешкод в ознайомленні із виконавчою документацією, в тому числі: журналом обсягів виконаних робіт; документів, що засвідчують якість використаних матеріалів; відомостей лабораторного та геодезичного контролю; актів на приховані роботи тощо.

Журнал обліку виконаних робіт жодних зауважень, вимог тощо не містить.

Дане дає підстави дійти висновку, що на об'єкті уповноважена особа замовника перебувала, якість та обсяги робіт контролювались, зауважень щодо цього не було.

Відповідачем не спростовано, що виконані позивачем роботи відповідають вимогам, встановленим договором.

Проте, відповідач свої обов'язки з прийняття спірних робіт не виконав, акти та довідки залишив не підписаними без належних підстав.

За таких обставин, у сукупності досліджених обставини справи, надавши оцінку наявним в матеріалах справи доказам згідно з вимогами ст.86 Господарського процесуального кодексу України, останні вказують на виконання позивачем робіт за договором підряду №2-119 від 07.09.2020 у заявленому обсязі без будь-яких зауважень, а отже на належність такого виконання.

Беручи до уваги викладене, заперечення та доводи відповідача взято до уваги, але за сукупністю доказів, які дають змогу дійти висновку про виконання належним чином спірного обсягу робіт за договором №2-119 від 07.09.2020, відхиляються судом.

Відповідно до п.18.4.1 договору підрядник має право отримання плати за виконані роботи, за умов визначених у п.18.1.1 договору.

Пункт 18.1.1 договору, у свою чергу, визначає обов'язок замовника оплачувати підряднику виконані роботи виключно у межах ціни договору.

За нормою закону належною підставою для виникнення у замовника обов'язку оплати є виконання робіт, підтверджене відповідними доказами.

Як зазначалось, відповідач не надав суду доказів на підтвердження виявлення недоліків у виконанні робіт або їх невиконання взагалі.

Відповідно до п.12.1, п.12.2 договору розрахунки проводяться шляхом оплати замовником після підписання сторонами «Акту виконаних будівельних робіт» (ф.КБ-2в), оформленого згідно з п.13.2 цього договору протягом 10 робочих днів. До акта приймання додається «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат» (ф.КБ-3).

Разом з тим, за встановлених вище обставин, є невстановленою дата підписання сторонами спірних актів.

При цьому, положення ст.854 Цивільного кодексу України не звільняють замовника від обов'язку оплатити виконані роботи підрядником.

Отже наявність вимоги, що виражена у поданні позову, відсутність сплати за означеними спірними вимогами, та приписи ст.854 Цивільного кодексу України, обумовлює необґрунтоване невиконання грошового зобов'язання замовника перед підрядником у сумі 6187015,68 грн.

Поряд із наведеним суд вважає за потрібне зазначити про таке.

Спірний договір фактично містить умову, відповідно до якої виконання зобов'язання з оплати коштів за виконані роботи пов'язано з фактом наявності відповідних бюджетних призначень на рахунках.

За змістом ст..511 Цивільного кодексу України зобов'язання не може створювати обов'язку для третьої особи.

Навіть у випадку покладення виконання обов'язку боржником на іншу особу, відповідно з вимогами ч.2 ст.528 Цивільного кодексу України, відповідальним за виконання зобов'язання залишається боржник, а не така особа.

Наявність чи відсутність фінансування відповідача не залежить від волі та дій позивача, що порушує його право на отримання коштів за виконані роботи за вказаним вище договором.

Враховуючи викладене, суд вважає, що відсутність коштів на бюджетних рахунках не є законною підставою для звільнення від виконання договірного зобов'язання. Аналогічна позиція викладена у постанові від 15 травня 2012 року № 11/446 Верховного Суду України та в рішенні Європейського суду з прав людини у справі Терем ЛТД та Оліус проти України від 18 травня 2005 року.

Таким чином, Служба автомобільних доріг у Донецькій області не звільняється від виконання грошового зобов'язання, неналежне виконання якого зумовлено відсутністю коштів на бюджетних рахунках.

V. Висновки суду:

Беручи до уваги встановлені обставини справи та мотиви, з яких виходить суд та застосовані ним положення законодавства, у позивача є наявним право вимоги спірної суми.

Заперечення відповідача не підтверджено матеріалами справи, а отже відхилено судом як неспроможні.

З огляду на таке, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Славдорстрой», м.Миколаївка(пн) Слов'янського району Донецької області, до Служби автомобільних доріг у Донецькій області, м.Краматорськ Донецької області, про стягнення суми боргу у розмірі 6187015,68 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Встановлено зміну найменування відповідача (код ЄДРПОУ 25946285) за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань як Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Донецькій області.

Витрати зі сплати судового збору підлягають розподілу з урахуванням норм ст.129 Господарського процесуального кодексу України та покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст.4, 7, 13, 42, 73-81, 86, 129, 233, 236-238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Славдорстрой», м.Миколаївка(пн) Слов'янського району Донецької області, до Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Донецькій області, м.Краматорськ Донецької області, про стягнення суми боргу у розмірі 6187015,68 грн., задовольнити.

2.Стягнути з Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Донецькій області (84333, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Уральська, буд.12; фактична адреса: 49000, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул.Воскресенська, 24, код ЄДРПОУ 25946285, банківські реквізити не вказано) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Славдорстрой» (84180, Донецька область, Слов'янський р-н, м.Миколаївка(пн), вул.Коцюбинського, буд.7А; поштова адреса: 03150, м.Київ, вул.Предславинська, 31/11, офіс 85 А, код ЄДРПОУ 40090765, банківські реквізити не вказано) грошові кошти у розмірі 6187015,68 грн., а також відшкодування сплаченого судового збору у розмірі 92805,24 грн.

3.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

4.У судовому засіданні 24.05.2023 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

5.Згідно з ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

6.Повне судове рішення складено 05.06.2023.

Суддя О.В. Кротінова