Справа № 405/3004/23
1-кс/405/1827/23
08 червня 2023 року слідчий суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницький клопотання т.в.о. слідчого СУ ВРОТЗ ГУНП в Кіровоградській області лейтенанта поліції ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42023120000000067 від 19.04.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України, про надання тимчасового доступу до речей і документів,
Слідчий за погодженням з прокурором звернувся в суд з клопотанням, в якому просить надати тимчасовий доступ до речей і документів з можливістю їх вилучення т.в.о. слідчого слідчого управління ВРОТЗ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_3 та слідчим слідчої групи:
-старшому слідчому в ОВС ВРОТЗ СУ ГУНП в області майору поліції ОСОБА_4 ;
-старшому слідчому в ОВС ВРОТЗ СУ ГУНП в області капітану поліції ОСОБА_5 ;
-старшому слідчому ВРОТЗ СУ ГУНП в області майору поліції ОСОБА_6 ;
-старшому слідчому в ОВС ВРОТЗ СУ ГУНП в області майору поліції ОСОБА_7 ;
- слідчому ВРОТЗ СУ ГУНП в області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_8 , а саме на тимчасовий доступ до оригіналів документів з можливістю їх вилучення, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: реєстраційна справа приватного підприємства « ОСОБА_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), яке розташовано за адресою: АДРЕСА_2 .
В обґрунтування клопотання вказує, що у провадженні СУ ГУНП в Кіровоградській області перебувають матеріали кримінального провадження, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023120000000067, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України, за фактом заволодіння бюджетних коштів службовими особами ПП « ОСОБА_9 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_3 ) та службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄРДПОУ НОМЕР_3 ), виділених на виконання будівельних робіт та закупівлю будівельних матеріалів.
У ході проведення слідчих (розшукових) дій встановлено, що працівниками УСР в Кіровоградській області ДСР НП України на постійній основі вживались заходи щодо попередження фактів розкрадання бюджетних коштів, а також превентивні заходи спрямовані на захист бюджетних коштів від злочинних посягань, забезпечення правомірності застосування процедур закупівель товарів, робіт і послуг та цільового використання бюджетних коштів. У ході перевірки отриманої інформації було встановлено, що службові особи ПП « ОСОБА_9 », вступивши в злочинну змову зі службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 , заволодіння бюджетні кошти, що виділялись на проведення робіт та закупівлю будівельних матеріалів.
Встановлено, що у результаті проведення процедури державних закупівель (UA-2021-05-14-006668-b) між ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , далі - Департамент) в особі директора ОСОБА_10 та ПП « ОСОБА_9 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 , далі - ПП) в особі директора ОСОБА_11 було укладено договір підряду № 61/2021від 22червня 2021 року про виконання робіт на загальну суму 9 809 958,60 грн., по об'єкту: «Капітальний ремонт будівлі ІНФОРМАЦІЯ_3 (утеплення фасадів, покрівлі, заміна вікон та дверей) по АДРЕСА_4 . Коригування».
Відповідно до додаткової угоди № 61/2021/116 від 16 грудня 2021 року вищезазначені особи дійшли згоди зменшити суму бюджетних зобов'язань на дату укладання даного договору, яка склала 5 212479,60 грн.
У подальшому, 17 грудня 2021 року в ході проведення процедури державних закупівель (UA-2021-12-02-016812-c) між Департаментом в особі директора ОСОБА_12 та ПП в особі директора ОСОБА_11 було укладено договір підряду № 117/2021 про виконання робіт на загальну суму 4 902460,80 грн., по об'єкту:«Капітальний ремонт будівлі ІНФОРМАЦІЯ_3 (утеплення фасадів, покрівлі, заміна вікон та дверей) по АДРЕСА_4 . Коригування».
Крім того, відповідно до додаткової угоди № 117/2021/40 від 29 грудня 2022 року вищезазначені особи дійшли згоди продовжити термін виконання даного договору до 31.12.2023
У ході перевірки вищезазначеної інформації встановлено, що службові особи Департаменту, вступивши у злочинну змову зі службовими особами ПП внесли до офіційних документів недостовірні відомості в частині завищення прямих, загальновиробничих витрат, зменшення об'ємів фактично виконаних робіт, що призвело до зайвого перерахування бюджетних коштів за виконані підрядні роботи, а також під час виконання робіт підрядником було використано будівельний матеріал, який не відповідає ДСТУ.
У діях службових осіб, відповідальних за виконання будівельних робіт та контроль за їх виконанням вбачаються ознаки ч. 3 ст. 191 КК України, за фактом заволодіння бюджетних коштів службовими особами ПП та службовими особами Департаменту, виділених на виконання будівельних робіт та закупівлю будівельних матеріалів.
Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»:
-реєстраційна справа - сукупність документів у паперовій та/або електронній формі, що подавалися для проведення реєстраційних дій;
-суб'єкт державної реєстрації - Міністерство юстиції України;
-Державна реєстрація базується на таких основних принципах обов'язковості державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі;
-реєстраційна справа має реєстраційний номер, що присвоюється при внесенні до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, державну реєстрацію фізичної особи - підприємця і державну реєстрацію включення відомостей про юридичну особу та фізичну особу - підприємця;
-реєстраційна справа в паперовій формі зберігається у суб'єкта державної реєстрації за місцезнаходженням юридичної особи, громадського формування, фізичної особи - підприємця;
-щодо юридичної особи (крім громадського формування та релігійної організації) та фізичної особи - підприємця - у виконавчих органах міської ради міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київській, Севастопольській міських, районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністраціях;
-витребування (вилучення) документів з реєстраційних справ здійснюється в порядку, визначеному законом.
Відповідно до Наказу Міністерства юстиції України 18.11.2016 № 3267/5 «Про затвердження Порядку формування та зберігання реєстраційних справ», посадова особа із зберігання реєстраційних справ - державний реєстратор суб'єкта, що забезпечує зберігання реєстраційних справ, або посадова особа структурного підрозділу (відділу, управління) суб'єкта, що забезпечує зберігання реєстраційних справ, який створюється для організаційного та матеріально-технічного забезпечення роботи державних реєстраторів (якщо кількість державних реєстраторів становить три і більше особи).
Відповідно до Закону України «Про адміністративні послуги», акредитований суб'єкт, а саме Департамент надання адміністративних послуг забезпечує зберігання реєстраційної справи суб'єкта господарювання.
Відповідно до рішення сесії ІНФОРМАЦІЯ_4 від 02.02.2021 № 52 ІНФОРМАЦІЯ_1 є виконавчим органом ІНФОРМАЦІЯ_4 , їй підзвітний та підконтрольний, підпорядкований ІНФОРМАЦІЯ_4 , міському голові та керуючому справами виконавчих органів міської ради згідно з розподілом функціональних повноважень. Завданнями Департаменту є, у т.ч. здійснення державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осібпідприємців відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», а також здійснення інших повноважень, передбачених законами України «Про адміністративні послуги», «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».
Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів якщо таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Обґрунтуванням необхідності у проведенні тимчасового доступу до документів із можливістю їх вилучення являється потреба у встановленні об'єктивної істини під час досудового розслідування.
Повноваження слідчого щодо можливості витребування документів у підприємства мають бути реалізовані шляхом застосування такого заходу забезпечення кримінального правопорушення, як тимчасовий доступ до речей і документів, підстави та процедури отримання якого регламентовані главою 15 КПК України (ст. ст. 159-166).
Отже, доступ до вищевказаних документів, які містять охоронювану законом таємницю можливий лише шляхом отримання ухвали слідчого судді про надання тимчасового доступу до речей і документів.
Слідчим надано заяву про розгляд клопотання без його участі, якою підтримав клопотання та просив його задовольнити, крім того слідчий ставить питання про здійснення розгляду клопотання без виклику володільця речей і документів, відтак, згідно ч. 2 ст. 163 КПК України прийнято рішення про розгляд справи за даної явки.
Оскільки, згідно частини 4 ст. 163 КПК України відсутність слідчого та особи, у володіння якої знаходяться речі та документи, не є перешкодою для розгляду клопотання, суд визнав можливим розгляд справи за даної явки.
Дослідивши надані стороною кримінального провадження матеріали, слідчий суддя прийшов до таких висновків.
Встановлено, що у провадженні СУ ГУНП в Кіровоградській області перебувають матеріали кримінального провадження, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023120000000067, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України, за фактом заволодіння бюджетних коштів службовими особами ПП « ОСОБА_9 » (код ЄРДПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_3 ) та службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄРДПОУ НОМЕР_3 ), виділених на виконання будівельних робіт та закупівлю будівельних матеріалів, за вищевикладених обставин.
У відповідності до ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий прокурор звертається із клопотанням.
Згідно чинного Кримінального процесуального законодавства України тягар доказування перед слідчим суддею, судом наявності підстав застосування заходів забезпечення кримінального провадження покладено на слідчого та прокурора як на суб'єктів, які здійснюють кримінальне провадження, а тому вони мають обґрунтувати необхідність застосування заходів його забезпечення.
Тимчасовий доступ до речей і документів зазначених у клопотанні та їх вилучення не тягне негативних наслідків передбачених п. 10 ч. 1 ст. 309 КПК України.
Згідно ч. 2 ст. 163 КПК України якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд розглядає клопотання за участю сторони кримінального провадження, яка подала клопотання, та особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Статтею 159 КПК України визначено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст.160 КПК України, у клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів зазначається зокрема: підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи.
Вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає, що документи до яких слідчий просить отримати доступ, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні і можуть бути використані як докази, іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів є неможливо, а тому існує необхідність у наданні тимчасового доступу до речей і документів, а клопотання підлягає задоволенню частково.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.131, 132, 159-166, 369-372 КПК України,
Клопотання слідчого - задовольнити частково.
Надати т.в.о. слідчого слідчого управління ВРОТЗ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_3 та слідчим слідчої групи:
-старшому слідчому в ОВС ВРОТЗ СУ ГУНП в області майору поліції ОСОБА_4 ;
-старшому слідчому в ОВС ВРОТЗ СУ ГУНП в області капітану поліції ОСОБА_5 ;
-старшому слідчому ВРОТЗ СУ ГУНП в області майору поліції ОСОБА_6 ;
-старшому слідчому в ОВС ВРОТЗ СУ ГУНП в області майору поліції ОСОБА_7 ;
- слідчому ВРОТЗ СУ ГУНП в області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_8 , тимчасовий доступ до речей і документів з можливістю їх вилучення в належним чином завірених копіях, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: реєстраційна справа приватного підприємства « ОСОБА_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), яке розташовано за адресою: АДРЕСА_2 .
В іншій частині клопотання - відмовити.
Строк дії ухвали визначити 60 днів до 07.08.2023 року.
Роз'яснити, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя Ленінського
районного суду м. Кіровограда ОСОБА_13