Справа № 367/2056/23
Провадження №3/367/1818/2023
Іменем України
07 червня 2023 року суддя Ірпінського міського суду Київської області Одарюк М.П., розглянувши матеріали, які надійшли від ВП №2 Бучанського РУП ГУНП в Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Ірпінь, громадянина України, не працюючого, місце реєстрації та місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за частиною 3 статті 178 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАВ №740744 від 18 березня 2023 року громадянин ОСОБА_1 скоїв правопорушення, передбачене частиною 3 статті 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме: 18 березня 2023 року, о 12 години 05 хвилин, в місті Ірпінь, вулиця Антонова, поблизу будинку №2, гр. ОСОБА_1 перебував у громадському місці з явними ознаками алкогольного сп'яніння (нестійка хода, неохайний зовнішній вигляд, різкий запах алкоголю з порожнини рота), чим ображав людську гідність та громадську мораль.
Перевіривши матеріали справи, суддя приходить до висновку про неможливість розгляду даної справи у суді та необхідність повернути вказаний адміністративний матеріал для усунення виявлених недоліків, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог пункту 2 частини 1 статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, окрім іншого, повинен вирішити чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Якщо при підготовці справи до судового розгляду будуть знайдені недоліки у протоколі, інших матеріалах справи, то такі документи надсилаються до органу, який порушив справу про адміністративне правопорушення на доопрацювання. А також вирішується питання і про достатність додаткових матеріалів, що допомагають при розгляді справи для правильного її вирішення.
Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Стаття 245 КУпАП визначає завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до вимог КУпАП встановлення всіх обставин справи покладено на орган, який складає протокол про адміністративне правопорушення, в даному випадку - на працівників ВП №2 Бучанського РУП ГУНП в Київській області.
Пунктом 24 постанови №14 Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року встановлено наступне: «Визнати правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення».
При цьому, суддя звертає увагу, що обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.
Частина 3 статті 178 КУпАП передбачає відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті (частина 1 статті 178 КУпАП - розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль), вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалась адміністративному стягненню за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або появу в громадських місцях у п'яному вигляді.
До протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАВ №740744 від 18 березня 2023 року додано письмові пояснення ОСОБА_1 , рапорт ДОП СП ВП №2 Савчука А., копія довідки про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру на ім'я ОСОБА_1 , копія паспорта та коду, дві копії картки обліку адміністративного правопорушення.
В самому протоколі вказано, що ОСОБА_1 притягувався до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 178 КУпАП 28 вересня 2022 року, за частиною 2 статті 178 КУпАП 03 січня 2023 року.
Однак до протоколу не додано належним чином завірених копій постанов суду про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 178 КУпАП, які набрали законної сили, на підтвердження повторності. Відсутність вказаних документів позбавляє суд можливості з'ясувати правильність кваліфікації дій особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та підстави для складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 вказаної статті.
Суд зазначає, що єдиним підтвердженням повторності дій ОСОБА_1 може бути лише належним чином завірена постанова суду про притягнення особи до адміністративної відповідальності, яка набрала законної сили.
Враховуючи викладене, суддя приходить до висновку, що процедура оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення проведена з порушенням вимог КУпАП, вищезазначені порушення та допущена неповнота при складанні адміністративного матеріалу унеможливлюють повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи, а тому суддя вважає, що необхідно повернути вищезазначений адміністративний матеріал стосовно ОСОБА_1 на доопрацювання для усунення вказаних недоліків.
Керуючись статтями 221, 256,278, 283 КУпАП, суддя
Справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною 3 статті 178 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №740744 від 18 березня 2023 року) повернути до ВП №2 Бучанського РУП ГУНП в Київській області на доопрацювання, для усунення вказаних недоліків.
Постанова остаточна, оскарженню не підлягає.
Суддя М.П. Одарюк