Справа № 580/222/23 Суддя (судді) першої інстанції: Олексій РІДЗЕЛЬ
06 червня 2023 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів Губської Л.В., Епель О.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради та Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "КОНЄВА-1" на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 20 березня 2023 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про визнання протиправними дій, скасування рішення і зобов'язання вчинити дії,
12.01.2023 ОСОБА_1 звернулась до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про визнання протиправними дії відповідача, скасування рішення від 21.09.2022 та зобов'язання відповідача надати житлову субсидію, враховуючи відсутність боргів.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач протиправно відмов їй у наданні субсидії, проте як позивачка має на те право, оскільки своєчасно і в повному обсязі сплачує комунальні платежі, що підтверджено судовими рішеннями.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 20.03.2023 року (постановлено у спрощеному провадженні) адміністративний позов задоволено повністю: визнано протиправним та скасовано рішення Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 21.09.2022 про відмову ОСОБА_1 у призначенні житлової субсидії; зобов'язано Департамент соціальної політики Черкаської міської ради призначити з 01.10.2022 ОСОБА_1 житлову субсидію з розрахунку на фактично проживаючих осіб за адресою: АДРЕСА_1 .
Приймаючи таке рішення суд першої інстанції зробив висновок про обґрунтованість позовних вимог через відсутність заборгованості та підтвердженості відповідних обставин судовими рішеннями, які набрали законної сили.
Відповідач, не погодившись судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати його та прийняти нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Апеляційну скаргу обгрунтовано тим, що відповідач діяв в межах повноважень та на підставі закону, оскільки за позивачкою рахується заборгованість зі сплати за комунальні послуги перед КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» у сумі 170717,37 грн. та за послуги з утримання будинку і прибудинкової території в розмірі 6353,65 грн.
Апелянт наголосив, що заборгованість за вказані послуги не є заборгованістю інших осіб, оскільки вони надаються незалежно від кількості зареєстрованих осіб.
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "КОНЄВА-1" (надалі ОСББ "КОНЄВА-1" ) подало апеляційну скаргу на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 20.03.2023 року у цій справі й зазначає, що даний спір стосується цього об'єднання, тому приєднується до апеляційної скарги відповідача і вважає, що має бути залучена до справи як третя особа.
Апеляційна скарга ОСББ "КОНЄВА-1" обґрунтована тим, що через наявність заборгованості зі сплати за комунальні послуги перед КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» у сумі 170717,37 грн та за послуги з утримання будинку і прибудинкової території в розмірі 6353,65 грн, яка рахується за позивачкою, спірне рішення відповідача є правомірним.
Справу розглянуто у письмовому провадженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Крім того, відповідно до положень статтей 293, 302 КАС України колегія суддів дійшла висновку про необхідність залучення ОСББ "КОНЄВА-1" до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, на боці відповідача, про що постановляється відповідна Ухвала.
Сторони подали відзиви щодо апеляційних скарг та додаткові пояснення.
Судом першої та апеляційної інстанцій встановлено, що за наслідками розгляду заяви позивача про призначення житлової субсидії, рішенням Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 21.09.2022 по особовій справі ОСОБА_1 № НОМЕР_1 відмовлено у призначенні житлової субсидії з 01.09.2022, на підставі абз.1 підп.5 п.14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848, враховуючи наявну заборгованість зі сплати житлово-комунальних послуг, якими ОСОБА_1 користується одноосібно.
Дослідивши рішення відповідача від 21.09.2023 по особовій справі позивача №709522, суд встановив, що позивачу відмовлено в призначенні житлової субсидії у зв'язку із наявною заборгованістю зі сплати житлово-комунальних послуг.
Вказаним рішенням враховано заборгованість перед КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» станом на 01.09.2022 за особовим рахунком № НОМЕР_2 , відкритим на ім'я ОСОБА_1 , в сумі 170717,37 грн.
При цьому, заборгованість за послуги теплової енергії (49111,67 грн. +5849,97 грн.) не є заборгованістю інших осіб, оскільки послуги надаються незалежно від кількості зареєстрованих осіб. Також, борг з оплати за абонентське обслуговування у розмірі 564,98 грн. рахується за особою, на яку відкрито рахунок, тобто за ОСОБА_1 .
Крім того, враховано заборгованість за послуги з утримання будинку і прибудинкової території в розмірі 6353,65 грн., яка не є заборгованістю інших осіб, оскільки послуги надаються незалежно від кількості зареєстрованих осіб.
Вказані обставини підтверджені належними доказами і не є спірними.
Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, в межах доводів і вимог апеляційних скарг, колегія суддів дійшла висновку про необгрунтованість апеляційних скарг і зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 5 Закону України від 9 листопада 2017 року №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон №2189-VIII) визначено, що до житлово-комунальних послуг належать:
1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку;
2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Відповідно до ст.6 Закону №2189-VIII учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: споживачі (індивідуальні та колективні); управитель; виконавці комунальних послуг.
Пунктом 5 ч.2 ст.7 Закону №2189-VIII встановлений обов'язок індивідуального споживача оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Питання щодо надання субсидій врегульовано Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. № 807) (далі - Положення №848) (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Це положення визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій: щомісячної житлової субсидії на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також житлово-комунальних послуг, а саме: житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами; щомісячної житлової субсидії на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), та витрат на комунальні послуги в такому будинку; житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.
Згідно з п.3 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим протягом трьох місяців після смерті одержувача. Отримання житлових субсидій не пов'язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.
Відповідно до пунктів 4, 5, 9 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії".
Призначення житлових субсидій здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення. Контроль за правильністю призначення і виплати житлових субсидій здійснює Нацсоцслужба та її територіальні органи.
Згідно з абз.1 підп.5 п.14 Положення №848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв'язку з приведенням об'ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов).
Матеріалами справи підтверджено, що позивачка проживає та є наймачем квартири за адресою: АДРЕСА_1 .
Вказана квартира не приватизована, перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Черкаси, що не є спірним.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2019 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 серпня 2019 року, у справі №580/1039/19 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради встановлено, що відповідачу було достеменно відомо про те, що гр.гр. ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 з позивачем фактично не проживають, про що соціальним працівником відповідача складено акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї №3855 від 03.07.2017.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 18 червня 2020 року у справі №580/416/20 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, яке набрало законної сили, встановлено, що ОСОБА_7 , з позивачем фактично не проживає, як і гр.гр. ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , про що соціальним працівником відповідача складено акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї №403 від 20.01.2020.
Крім того, Черкаський окружний адміністративний суд у рішенні від 30.04.2021 у справі №580/918/21, яке набрало законної сили 01.06.2021 встановив, що відповідно до акту обстеження матеріально - побутових умов сім'ї №3328 від 29.09.2020р., ОСОБА_7 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ОСОБА_6 з позивачем фактично не проживають.
Соснівським районним судом м. Черкаси у рішенні від 06.06.2022 у справі №712/13067/21 встановлено, що ОСОБА_1 проведена оплата комунальних послуг за постачання теплової енергії та гарячого водопостачання в межах 3-ох років. Наявність заборгованості по особовому рахунку № НОМЕР_2 , яка фактично нарахована за користування тепловою енергією та гарячим водопостачанням іншими наймачами квартири, які фактично не проживають у вказаній квартирі, не може бути перешкодою для реалізації права позивача на оформлення субсидії. Зазначена сума боргу повинна розподілятися в рівних долях між іншими наймачами квартири.
Крім того, згідно з довідкою КПТМ "Черкаситеплокомуненерго" від 19.07.2022 №11/1302 ОСОБА_1 сплачує за теплопостачання та гаряче водопостачання по особовому рахунку № НОМЕР_2 на одну особу за період з 2019 до 2021 року.
Згідно з довідкою ОСББ «Конєва-1» від 05.09.2022 позивачем за період з червня 2019 року до серпня 2022 року сплачено за утримання будинку та прибудинкової території 9739,70 грн. з нарахованих 16093,35 грн.
Вказані обставини прийнятті судом до уваги оскільки підтверджені належними доказами і доказуванню не підлягають відповідно до положень ст.78 КАС України.
За таких обставин суд першої інстанції дійшов правильного висновку про обґрунтованість позовних вимог та протиправність спірного рішення через відсутність заборгованості по комунальним платежам за позивачкою.
Таким чином, відповідач мав би прийняти рішення про надання позивачці субсидії, оскільки вона своєчасно і в повному обсязі сплачує комунальні платежі, що підтверджено судовими рішеннями і відповідно до чинного законодавства має на то право.
Враховуючи вищевикладене, колегія судді погоджується з висновками суду першої інстанції про обгрунтованість позовних вимог і не доведеність відповідачем правомірності свого рішення відповідними доказами, оскільки позиція позивача грунтується на нормі закону і верховенстві права.
За таких обставин доводи апеляційних скарг не заслуговують уваги, оскільки не спростовують правильних висновків суду першої інстанції і не підтверджені відповідними доказами.
Надаючи оцінку всім іншим доводам сторін та учасників справи, судова колегія також приймає до уваги рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, в якому Суд зазначив, що «…хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід…».
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до статті 316 КАС України, обумовлює для залишення апеляційних скарг без задоволення, а судового рішення - без змін.
Керуючись ст. 308, 311, 312, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,
Апеляційні скарги Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради та Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "КОНЄВА-1" на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 20 березня 2023 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про визнання протиправними дій, скасування рішення і зобов'язання вчинити дії - залишити без змін.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 20 березня 2023 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про визнання протиправними дій, скасування рішення і зобов'язання вчинити дії, третя особа - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "КОНЄВА-1", - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та подальшому оскарженню не підлягає, відповідно до п.2 ч.1 ст.263, п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Головуючий-суддя: О.В. Карпушова
Судді: Л.В. Губська
О.В. Епель