П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
06 червня 2023 р.м. ОдесаСправа № 420/4446/23
Перша інстанція: суддя Єфіменко К.С.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача - Шляхтицького О.І.,
суддів: Семенюка Г.В., Домусчі С.Д.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 по справі № 420/4446/23 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Дар'ївська виправна колонія (№ 10)" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Короткий зміст позовних вимог.
У березні 2023 року ОСОБА_1 звернулася з адміністративним позовом до суду в якому просила:
- визнати протиправною бездіяльність Державної установи “Дар'ївська виправна колонія (№10)” щодо не здійснення виплати всіх сум, належних при звільненні ОСОБА_1 та зобов'язати Державну установу “Дар'ївська виправна колонія (№10)” нарахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу для оздоровлення за 2022 рік;
- визнати протиправними дії Державної установи “Дар'ївська виправна колонія (№10)” щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі 30 000,00 грн щомісячно, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, за період з 24.02.2022 по 31.05.2022
- зобов'язати Державну установу “Дар'ївська виправна колонія (№10)” прийняти наказ про виплату, здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду у розмірі 30 000,00 грн щомісячно, яка передбачена постановою Кабінетом Міністрів України № 168 від 28.02.2022 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового i начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, за період з 24.02.2022 пo 31.05.2022;
- стягнути з Державної установи “Дар'ївська виправна колонія (№10)” на користь ОСОБА_1 середній заробіток за несвоєчасний розрахунок при звільненні у розмірі 65 776,92 грн за період з 01.06.2022 по 01.12.2022.
- судові витрати покласти на Відповідача.
В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що що відповідно до наказу Державної установи “Дар'ївська виправна колонія (№10)” від 13 травня 2022 року №45/ОС “Про звільнення”, згідно з п.7 ч.1 ст.77 Закону України “Про національну поліцію” (за власним бажанням), позивача звільнено із займаної посади 31 травня 2022 року.
Позивач вважає, що у зв'язку із звільненням з Державної установи “Дар'ївська виправна колонія (№10)”, він маю право на отримання наступних виплат: щомісячної додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за період з 24.02.2022 пo 31.05.2022; допомоги на оздоровлення проте нарахування та виплати вказаних виплат не відбулося.
Ухвалою суду від 08.03.2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст.262 КАС України).
У відзиві відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” від 28 лютого 2022 року № 168 на виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 “Про введення воєнного стану в Україні” та № 69 “Про загальну мобілізацію” Кабінет Міністрів України постановляє: Установити, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і Начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах i установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога В рамках Програми “Підтримка”, виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Відповідач зазначає, що позивачем не надано доказів виконання ним посадових обов'язків у період окупації території Херсонської області та м. Херсон з 01.03.2022 до 25.08.2022.
Враховуючи всі обставини та відсутність будь-якої доказової інформації, для прийняття наказу про виплату (призначення) додаткової винагороди, як того вимагає позивач, у відповідача, на його думку, не має правових підстав.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції.
Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 31 березня 2023 року по справі № 420/4446/23 відмовив у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Короткий зміст вимог апеляційної скарги.
Не погоджуючись з даним рішенням суду першої інстанції ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі вказує, що рішення судом першої інстанції ухвалене з неправильним застосуванням норм матеріального права, неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, у зв'язку з чим просить його скасувати та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Апелянт, мотивуючи власну правову позицію, акцентує на таких обставинах і причинах незаконності і необґрунтованості оскаржуваного судового рішення:
- судом першої інстанції винесено рішення без врахування відповіді на відзив, поданий у встановлений судом строк, що призвело до неповного з'ясування обставин справи.;
- обгрунтовуючи відмову у задоволенні позову, суд зазначив, що позивачка не надала доказів виконання посадових обов'язків в період окупації з 01.03.2022 по 25.08.2022, позаяк наказ про звільнення датується 31.05.2022, отже незрозуміле посилання суду на 25.08.2022, як на кінцеву дату виконання посадових обов'язків.
- суд першої інстанції помилково вважає, що обов'язок доказування покладений на позивачку, зокрема щодо надання доказів про виконання посадових обов'язків у спірний період;
- суд першої інстанції не взяв до уваги, що відповідно п.4 ч.2 Наказу Міністерства юстиції України від 13.09.2021 №3226/5 « Про затвердження змін до Порядку виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально - виконавчої служби України», внесено зміни в абзацах перших пунктів 2 глав - 14,15 слова «наказу відповідного органу управління вищого рівня згідно з рапортами цих осіб з урахуванням пункту» замінити словами «згідно із пунктом», тому вимоги про подання рапорту для отримання одноразової грошової допомоги на оздоровлення не передбачено.
- судом першої інстанції залишено поза увагою позовну вимогу про стягнення з відповідача на користь позивачки середнього заробітку за несвоєчасний розрахунок при звільненні у розмірі 65 776,92 грн за період 01.06.2022 по 01.12.2022.
Обставини справи.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , працювала на посаді молодшого інспектора (оператора охоронної теле-(відео) системи відділу інженерно-технічних засобів охорони, зв'язку та інформатизації в Державній установі “Дар'ївська виправна колонія (№10)”. Є старшим сержантом внутрішньої служби.
Відповідно до наказу Державної установи “Дар'ївська виправна колонія (№10)” від 13 травня 2022 року №45/ОС “Про звільнення”, згідно з п.7 ч.1 ст.77 Закону України “Про національну поліцію” (за власним бажанням), ОСОБА_1 звільнено із займаної посади 31 травня 2022 року.
Позивач вважає, що у зв'язку із звільненням з Державної установи “Дар'ївська виправна колонія (№10)”, він маю право на отримання наступних виплат: щомісячної додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за період з 24.02.2022 пo 31.05.2022; допомоги на оздоровлення проте нарахування та виплати вказаних виплат не відбулося, що стало підставою звернення до суду.
Вказані обставини сторонами не заперечуються, а отже є встановленими.
Висновок суду першої інстанції.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що з метою соціального захисту персоналу на період тимчасової окупації, а також недопущення взаємодії з представниками незаконних органів влади окупаційного режиму, наказом Міністерства юстиції України від 13.05.2022 №1951/5 “Про оголошення простою установ виконання покарань, слідчих ізоляторів та медичних реабілітаційних центрів, які тимчасово знаходяться на непідконтрольній Україні території”, в державній установі “Дар'ївська виправна колонія (№10)” оголошено простій до закінчення дії воєнного стану та дозволено працівникам установи до закінчення простою бути відсутніми на робочих місцях та не виконувати дистанційну роботу поза межами адміністративних будівель установи.
Позивач зазначає, що в період часу з 24.02.2022 та по 31.05.2022 включно проходила службу в Херсонській області в державній установі “Дар'ївська виправна колонія (№10)”.
При цьому, позивачем не надано доказів виконання ним посадових обов'язків у період окупації території Херсонської області та м. Херсон з 01.03.2022 до 25.08.2022.
З огляду на викладене суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову в частині визнання протиправними дії Державної установи “Дар'ївська виправна колонія (№10)” щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі 30 000,00 грн щомісячно, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, за період з 24.02.2022 по 31.05.2022 та зобов'язання Державної установи “Дар'ївська виправна колонія (№10)” прийняти наказ про виплату, здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду у розмірі 30 000,00 грн щомісячно, яка передбачена постановою Кабінетом Міністрів України № 168 від 28.02.2022 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового i начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, за період з 24.02.2022 пo 31.05.2022
Щодо позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності Державної установи “Дар'ївська виправна колонія (№10)” щодо не здійснення виплати всіх сум, належних при звільненні ОСОБА_1 та зобов'язання Державної установи “Дар'ївська виправна колонія (№10)” нарахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу для оздоровлення за 2022 рік, суд зазначає, що відповідно Порядку виплати допомоги для оздоровлення встановленого главою 14 розділу 2 Порядку №925/5, виплата допомоги для оздоровлення особам рядового і начальницького складу здійснюється на підставі наказу органу або установи, а начальникам цих органів або установ - наказу відповідного органу управління вищого рівня згідно з рапортами цих осіб з урахуванням пункту 24 розділу I цього Порядку.
Зазначені рапорти попередньо погоджуються фінансовою службою відповідного органу або установи.
Так, доказів подання позивачем рапорту про виплату їй допомоги на оздоровлення за 2022 рік не подано.
З огляду на викладене, позов в цій частині щодо виплати допомоги для оздоровлення задоволенню не підлягає.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на таке.
Джерела права й акти їх застосування та оцінка суду.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правові основи організації та діяльності Державної кримінально-виконавчої служби України, її завдання та повноваження визначені Законом України “Про Державну кримінально-виконавчу службу України”.
Відповідно до частини четвертої статті 21 Закону України “Про Державну кримінально-виконавчу службу України” особи рядового і начальницького складу та працівники кримінально-виконавчої служби, а також члени їхніх сімей знаходяться під захистом держави, їх безпека, честь і гідність охороняються законом.
Згідно з частиною другою статті 23 Закону України “Про Державну кримінально-виконавчу службу України” умови грошового і матеріального забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплата праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються законодавством і мають забезпечувати належні матеріальні умови для комплектування Державної кримінально-виконавчої служби України висококваліфікованим персоналом, диференційовано враховувати характер і умови служби чи роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій та професійній діяльності і компенсувати персоналу фізичні та інтелектуальні затрати.
Частиною п'ятою статті 23 Закону України “Про Державну кримінально-виконавчу службу України” встановлено, що на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України “Про Національну поліцію”, а також порядок і умови проходження служби, передбачені для поліцейських. Умови і розміри грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 2 і 3 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі державні органи).
Згідно з пунктом 3 Порядку виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2018 № 925/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.03.2018 за № 377/31829 (далі Порядок № 925/5), грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; надбавка за вислугу років.
До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія.
До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: допомога для оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Згідно зі статтею 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб в Україні введено воєнний стан.
28.02.2022 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” (далі постанова № 168).
Пунктом 1 цієї постанови, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми єПідтримка, виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Згідно з пунктом 5 Постанови № 168 ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2022 № 350 “Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 № 168” внесено зміни до пункту 1 Постанови № 168, доповнивши абзац перший після слів “та поліцейським” словами “, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми “єПідтримка”,”.
Згідно з пунктом 2 вищевказаної постанови вона набирає чинності з дня опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів(начальників).
Державна установа "Дар'ївська виправна колонія (№ 10), в якій працювала позивачка на посаді молодшого інспектора (оператора охоронної теле-(відео) системи відділу інженерно-технічних засобів охорони, зв'язку та інформатизації розташована на території села Дар'ївка, Херсонського району, Херсонської області, яка до 11.11.2022 входила до переліку громад, що перебували у тимчасовій окупації відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 27.01.2023).
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України №204-р від 06.03.2022 «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми «Підтримка» Херсонська область (без визначення окремих територіальних громад та населених пунктів) включена до Переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка».
Таким чином, у період з 06.03.2023 по 31.05.2023 апелянтка мала підстави для отримання додаткової місячної винагороди, встановленої Постановою №168, оскільки проходила службу в межах адміністративно-територіальної одиниці, на території якої надавалась допомога у рамках Програми «єПідтримка».
Також колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції на рахунок того, що позивачкою не надано належних доказів на підтвердження виконання нею посадових обов'язків у спірний період з огляду на таке.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Так, обов'язок доказування покладено на відповідача, як суб'єкта владних повноважень, однак останнім до суду апеляційної інстанції не надано заперечень та доказів не виконання посадових обов'язків апелянтки в спірний період, зокрема, які заходи вживались відповідачем для з'ясування обставин відсутності на робочому місці, в яких документах відображено фіксування прогулів, акти про відсутність на робочому місці тощо.
Як вбачається з матеріалів справи, до позовної заяви додано банківську виписку, яка підтверджує отримання грошових коштів із призначенням «заробітна плата», а саме 08.02.2022, 14.03.2022, 14.04.2022 (а.с.11-13).
Також трудова книжка є підтвердженням єдиного місця роботи, саме в ДУ «Дар'ївська виправна колонія №10».
До того ж, відповідно до довідки ОК-7 з Пенсійного фонду України(а.с. 63-64), вбачається, що страхувальником апелянтки з лютого по травень 2022 року є відповідач, який подавав до Пенсійного фонду України відомості про заробітну плату, сплачував за страхові внески. Заробітна плата відображена у звітності.
Отже, на думку колегії суддів, висновки суду першої інстанції про ненадання позивачкою доказів виконання трудових обов'язків є необґрунтованими та повністю спростовуються наданими позивачкою документами, а матеріали справи не місять жодних доказів на підтвердження невиконання посадових обов'язків в період з 24.02.2022 по 31.05.2022.
Як вказано вище, в п. 1 Постанови №168 в редакції від 24.03.2022 встановлено додаткову щомісячну винагороду особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби у розмірі 30 000,00 грн.
Лише 01.07.2022 постановою Кабінету Міністрів України № 754 внесено зміни до п.1 Постанови № 168, зокрема, в абз. 1 після слова «щомісячно» доповнено словами «(крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць)».
Постанова Кабінету Міністрів України від 01.07.2022 № 754, відповідно до п. 2 набирає чинності з дня її опублікування та застосовується 01.06.2022.
Себто, колегія суддів зазначає, що апелянтка повинна була отримувати щомісячну додаткову виплату в розмірі 30 000,00 грн з 06.03.2022 по 31.05.2022, без вирахування її пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць, а у чітко визначеному розмірі - щомісячно по 30 000,00 грн. Однак у вказаний період, ОСОБА_1 жодного разу не отримала цієї доплати, на підтвердження цього до матеріалів справи долучено роздруківку банківської виписки.
Таким чином дії Державної установи “Дар'ївська виправна колонія (№10)” щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі 30 000,00 грн щомісячно, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, за період з 06.03.2022 по 31.05.2022 є протиправними та позовна вимога в цій частині підлягає задоволенню шляхом зобов'язання Державної установи “Дар'ївська виправна колонія (№10)” прийняти наказ про виплату, здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду у розмірі 30 000,00 грн щомісячно, яка передбачена постановою Кабінетом Міністрів України № 168 від 28.02.2022 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового i начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, за період з 06.03.2022 пo 31.05.2022.
У відповідності до п. 1, 3 глави 14 розділу II Порядку №925/5, особам рядового і начальницького складу один раз на рік надається допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення. До місячного грошового забезпечення, з якого визначається розмір допомоги для оздоровлення, включаються посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, щомісячні види грошового забезпечення, які мають постійний характер, на які має право особа рядового чи начальницького складу на день підписання наказу про надання цієї допомоги, та премія, розрахована відповідно до пункту 22 розділу І цього Порядку.
Відповідно до п. 4 ч. 2 Наказу Міністерства юстиції України від 13.09.2021 No3226/5 «Про затвердження Змін до Порядку виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України», внесено зміни в абзацах перших пунктів 2 глав 14, 15 слова «наказу відповідного органу управління вищого рівня згідно з рапортами цих осіб з урахуванням пункту» замінити словами «згідно із пунктом».
Після внесення цих змін, і на даний момент, абз. 1 п. 2 глави 14 розділу II Порядку № 925/5 має такий зміст: «Виплата допомоги для оздоровлення особам рядового і начальницького складу здійснюється на підставі наказу органу або установи, а начальникам цих органів або установ - згідно із пунктом 24 розділу І цього Порядку.».
Жодної вимоги про написання рапорту особою рядового і начальницького складу для отримання одноразової грошової допомоги на оздоровлення не передбачено.
Тому, суд апеляційної інстанції вважає, що суд дійшов помилкового висновку про необхідність наявності рапорту на виплату грошової допомоги на оздоровлення та відмовив у задоволенні позовної вимоги щодо виплати допомоги на оздоровлення за 2022 рік.
Колегія суддів вважає, що позовні вимоги в цій частині слід задовольнити шляхом визнання протиправною бездіяльність Державної установи “Дар'ївська виправна колонія (№10)” щодо не нарахування та не виплаті ОСОБА_1 допомоги для оздоровлення за 2022 рік та зобов'язання Державної установи “Дар'ївська виправна колонія (№10)” нарахувати та виплатити ОСОБА_1 допомоги для оздоровлення за 2022 рік.
Відповідно до положення ч. 1 ст. 116 Кодексу законів про працю України, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення.
Виходячи зі змісту трудових правовідносин між працівником та підприємством, установою, організацією, під «належними звільненому працівникові сумами» необхідно розуміти усі виплати, на отримання яких працівник має право станом на дату звільнення згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством для осіб, які перебувають у трудових правовідносинах з роботодавцем (заробітна плата, компенсація за невикористані дні відпустки, вихідна допомога тощо).
Верховний Суд, надаючи оцінку поняттям «грошова винагорода», «одноразова грошова допомога при звільненні» та «оплата праці» і «заробітна плата», які використовується у законодавстві, що регулює трудові правовідносини, дійшов висновку, що вказані поняття є рівнозначними. Рівнозначність цих понять обумовлена наявністю у сторін прав і обов?язків щодо оплати праці, умов їх реалізації та наслідків, що мають настати у разі невиконання цих обов?язків та врегульоване спеціальними законами: зокрема Законом України «Про оплату праці», Кодексом законів про працю України, а також іншими підзаконними нормативними актами (постанова Верховного Суду від 07 лютого 2022 року у справі № 420/7697/21).
Такий підхід застосовано і Верховним Судом у постановах від 26 червня 2019 року у справі № 820/4748/17, від 12 вересня 2019 року у справі № 812/1255/17, від 02 липня 2020 року у справі № 812/792/17.
Відповідно до ч. 1 ст. 117 Кодексу законів про працю України, у разі невиплати з вини роботодавця належних звільненому визначені статтею 116 цього Кодексу, працівникові сум у строки, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактично розрахунку, але не більш як за шість місяців.
Колегія суддів посилаючись на частину 1 статті 47 КЗпП України зазначає, що вказана правова норма встановлює обов'язок для роботодавця в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу та не передбачає додаткового звернення за виплатою такого розрахунку.
Таким чином, обов?язок із проведення з працівником розрахунку покладається на роботодавця незалежно від прохання працівника про вказану плату. Ст. 117 Кодексу законів про працю України застосовується у разі несвоєчасної виплати належних працівнику від підприємства сум незалежно від наявності клопотання працівника про таку виплату.
Як вбачається з матеріалів справи, днем звільнення апелянтки є 31 травня 2022 року. Однак, в цей день відповідачем не проведеного належного розрахунку. Грошове забезпечення за відпрацьований травень 2022 року також не виплачено.
30.06.2022 від Державної установи «Кропивницький СІ» апелянтка отримала 4 552,20 грн (а.с.14), що частково є грошовим забезпеченням за травень 2022 року, який був відпрацьований у повному обсязі, але грошове забезпечення виплачене не у повному обсязі.
Законодавство визначає обов?язок роботодавця виплатити в день звільнення всі суми, належні працівнику, без жодних застережень чи виключень, будь то премія, надбавка, доплата чи інша грошова допомога, всі суми, а не тільки заробітна плата (чи основне грошове забезпечення), мають бути виплачені в день звільнення.
На думку колегії суддів, апелянтка має правові підстави на отримання середнього заробітку за несвоєчасний розрахунок при звільненні за період з 01.06.2022 (день звільнення та граничний строк виплати всіх сум 31.05.2022) по 01.12.2022 (з урахуванням встановленого 6-ти місячного обмеження виплати).
Однак, колегія суддів не бере до уваги розрахунок середнього заробітку за період несвоєчасного розрахунку при звільненні здійснений апелянткою відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 №100 (далі - Порядок №100) у сумі 65 776,92 грн з огляду на таке.
Так, відповідно до абз. 3, 4 п. 2 Порядку №100, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов?язана відповідна виплата.
При обчисленні середньої заробітної плати враховуються всі суми нарахованої заробітної плати згідно із законодавством та умовами трудового договору, крім визначених у пункті 4 цього Порядку (п. 3 Порядку №100).
Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.
При обчисленні середньої заробітної плати за два місяці, виходячи з посадового окладу чи мінімальної заробітної плати, середньоденна заробітна плата визначається шляхом ділення суми, розрахованої відповідно до абзацу п?ятого пункту 4 цього Порядку, на число робочих днів за останні два календарні місяці, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов'язана відповідна виплата, згідно із графіком підприємства, установи, організації( п.8 Порядку №100).
Відповідно до п. 4 Порядку №100 при обчисленні середньої заробітної плати не враховуються, зокрема, одноразові виплати (компенсація за невикористану відпустку, матеріальна допомога, допомога працівникам, які виходять на пенсію, вихідна допомога тощо); компенсаційні виплати на відрядження і переведення (добові, оплата за проїзд, витрати на наймання житла, підйомні, надбавки, що виплачуються замість добових); пенсії, державна допомога, соціальні та компенсаційні виплати.
У пункті 6 Постанови «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» від 24 грудня 1999 року №13 Пленум Верховного Суду України зазначив, що задовольняючи вимоги про оплату праці, суд має навести в рішенні розрахунки, з яких він виходив при визначенні сум, що підлягають стягненню. Оскільки справляння і сплата прибуткового податку з громадян є відповідно обов'язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов'язкових платежів, про що зазначає в резолютивній частині рішення.
З огляду на вищезазначене, колегія суддів висновує, що не вбачається за можливе провести точний розрахунок суми середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні апелянтки, оскільки в матеріалах справи відсутня довідка про розмір грошового забезпечення за останні місяці роботи, що передували звільненню: березень 2022 року, квітень 2022 року.
Таким чином, суд апеляційної інстанції, керуючись частиною 4 статті 245 КАС України, вважає за необхідне зобов'язати Державну установу “Дар'ївська виправна колонія (№10)” нарахувати та виплатити ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період 01.06.2022 по 01.12.2022 виходячи з середньомісячного грошового забезпечення за останні два календарні місяці служби, що передують місяцю звільнення з військової служби відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» від 08.02.1995 №100.
У силу п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно зі ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про необхідність часткового задоволення апеляційної скарги ОСОБА_1 , скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, яким позовні вимоги слід задовольнити частково.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 по справі № 420/4446/23 - скасувати.
Ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Державної установи “Дар'ївська виправна колонія (№10)” (ЄДРПОУ 08564676 , с. Дар'ївка, Білозерський район, Херсонська область) щодо не здійснення нарахування та виплати допомоги для оздоровлення за 2022 рік ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) ;
Зобов'язати Державну установу “Дар'ївська виправна колонія (№10)” нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) допомогу для оздоровлення за 2022 рік;
Визнати протиправними дії Державної установи “Дар'ївська виправна колонія (№10)” (ЄДРПОУ 08564676 , с. Дар'ївка, Білозерський район, Херсонська область) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) додаткової винагороди у розмірі 30 000,00 грн щомісячно, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, за період з 06.03.2022 по 31.05.2022;
Зобов'язати Державну установу “Дар'ївська виправна колонія (№10)” (ЄДРПОУ 08564676 , с. Дар'ївка, Білозерський район, Херсонська область) прийняти наказ про виплату, здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) додаткову винагороду у розмірі 30 000,00 грн щомісячно, яка передбачена постановою Кабінетом Міністрів України № 168 від 28.02.2022 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового i начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, за період з 06.03.2022 пo 31.05.2022;
Зобов'язати Державну установу “Дар'ївська виправна колонія (№10)” (ЄДРПОУ 08564676 , с. Дар'ївка, Білозерський район, Херсонська область) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період 01.06.2022 по 01.12.2022 виходячи з середньомісячного грошового забезпечення за останні два календарні місяці служби, що передують місяцю звільнення з військової служби відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» від 08.02.1995 №100.
В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, за виключенням випадків, передбачених підпунктами а), б), в), г) пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Суддя-доповідач О.І. Шляхтицький
Судді С.Д. Домусчі Г.В. Семенюк