Постанова від 06.06.2023 по справі 420/16108/22

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2023 р. Категорія 108010000м. ОдесаСправа № 420/16108/22

Перша інстанція: суддя Дубровна В.А.,

час і місце ухвалення: спрощене провадження,

м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача - Семенюка Г.В.,

суддів - Домусчі С.Д., Шляхтицького О.І.,

розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні П'ятого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2023 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Укравтологістика" до Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасувати постанову, -

встановиВ:

Позивач, звернувся до суду з позовом до Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасувати постанову, мотивуючи його тим, що оскаржувана постанова є незаконною і необґрунтованою, оскільки ТОВ "Компанія "Укравтологістика" не є ані власником автомобільного транспорту, ані перевізником вантажу, а отже не є суб'єктом відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт, у зв'язку з чим відсутні підстави для застосування до нього адміністративно - господарського штрафу відповідно до абз. 16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Так, у розділі «найменування автомобільного перевізника» акту № 329788 від 16.06.2022 р., зазначено, що згідно свідоцтва про реєстрацію ТЗ - ОСОБА_1 ; АДРЕСА_1 . Перевізник згідно ТТН №176 від 16.06.2022 - ГК «Укравтологістика». Таким чином, в Акті перевірки № 329788 від 16.06.2022р. прямо вказано, що власником транспортних засобів та автомобільним перевізником є ОСОБА_1 , та вказано його адресу ( АДРЕСА_1 ). Крім того, у розділу 5 акту № 0056111 від 16.06.2022 р. про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, суб'єктом, що перевіряється, вказано водій ОСОБА_2 , власник згідно свідоцтва про реєстрацію ТЗ - ОСОБА_1 ; АДРЕСА_1 , перевізник згідно ТТН №176 від 16.06.2022 - ГК «Укравтологістика». Також, відповідач направляв повідомлення про розгляд справи про накладання адміністративно-господарського штрафу не на адресу позивача, а на адресу місця реєстрації ФОП ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ). Щодо перевізника ГК «Укравтологістика», зазначеного в ТТН №176 від 16.06.2022р., та відносно якого не зазначено коду ЄДРПОУ, адреси реєстрації та будь яких інших відомостей про це підприємство, то вигадана відповідачем юридична особа ГК «Укравтологістика» взагалі не співпадає з назвою Позивача, який має зовсім іншу назву - ТОВ «Компанія «Укравтологістика» (код 39427556). Оскільки ТТН № 176 від 16.06.2022 р. містить відомості про неіснуючу юридичну особу ГК «Укравтологістика», яка не зареєстрована в ЄДР, то така ТТН є фіктивною, до неї внесені завідомо недостовірні відомості, і вона не може слугувати належним та допустимим доказом на підтвердження законності постанови відповідача, оскільки суперечить принципам допустимості (ст.74 КАСУ) та достовірності (ст.75 КАСУ) доказів.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2023 року позов задоволено. Визнано протиправною та скасовано постанову Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті №332254 від 03.10.2022 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000,00 гривень.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що задовольняючи позов, суд першої інстанції не врахував, що Власник транспортного засобу - ФОП ОСОБА_1 направив на адресу начальника Відділу державного нагляду (контролю) в Кіровоградській області лист від 06 вересня 2022 року № 109, в якому зазначив, що перевізником згідно ТТН, на підставі яких складено акти №№ 329788, 329776 є ТОВ «КОМПАНІЯ «УКРАВТОЛОГІСТИКА» (код ЄДРПОУ 39427556). Відповідальність за порушення вимог законодавства у сфері автомобільного транспорту під час перевезення вантажів несе саме перевізник, а не власник транспортних засобів у випадку, коли власник не використовує транспортний засіб, а лише володіє майновими правами на транспортний засіб.

На підставі ст. 311 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав:

Судом першої інстанції встановлено, що 16.06.2022 року на автодорозі М-15 Одеса-Рені (на Бухарест) 60 км + 540 м посадовими особами Укртрансбезпеки відповідно до направлення від 13.06.2022 № 011/В на рейдову перевірку, на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів в місцях навантаження і розвантаження, проводилась рейдова перевірка транспортних засобів, було здійснено перевірку транспортного засобу марки MAN/SCHMITZ, державний номерний знак НОМЕР_1 / НОМЕР_2 , водій ОСОБА_2

16.06.2022 року посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області складено акт № 329788 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, акт № 0056111 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, довідку № 0062415 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, якими зафіксовано факт перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм, навантаження на строєну вісь з відстанню між осями менше 1,3 м. склала 25,7 тн. при дозволених 11,5 тон, відповідальність за яке передбачена абзацом 16 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 відсотків, але не більше 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу. ( а.с. 76-78)

22.09.2022 року Відділом державного контролю державного нагляду (контролю) у Одеській області на адресу ТОВ "Компанія "Укравтологістика" направлено запрошення на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та/або порушення Кодексу України про адміністративні правопорушення, яким запрошено прибути 03.10.2022 р. до Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області для участі у розгляді справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та / або порушення Кодексу України про адміністративні правопорушення/ по акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 329776 від 16.06.22 р., № 329788 від 16.06.2022 р. (а.с. 74)

03.10.2022 року в.о. начальника Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 332254, згідно якому ТОВ "Компанія "Укравтологістика", ураховуючи « 16.06.2022 а/д «М-15» «Одеса-Рені-Бухарест» км 60+540км (підстава акт від 16.06.2022 № № 329788) застосовано відповідно до частини 1 абз. 16 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» адміністративно - господарський штраф у сумі 34 000,00 гривень. ( а.с. 73)

12.10.2022 року у порядку пунктів 32, 33, 34 «Порядку проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі)» (затвердженого Постановою КМУ № 1567 від 08.11.2006р.) до Державної службі України з безпеки на транспорті ТОВ "Компанія "Укравтологістика" направило на адресу Державної служби України з безпеки на транспорті скаргу № 1210/22-2 від 12.10.2022, у якій просило визнати протиправною та скасувати Постанову Державної служби України з безпеки на транспорті в особі відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №332254 від 03.10.2022 року.( а.с. 19-20)

24.10.2022 року Державна служба України з безпеки на транспорті листом № 6211/3.1/15-22 про результати розгляду скарги залишено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 03.10.2022 року №332254 без змін, а скаргу - без задоволення.( а.с. 21-22)

Не погоджуючись з вказаною постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що у даних спірних правовідносинах позивач не мав статуту автомобільного перевізника у розумінні Закону України "Про автомобільний транспорт", а тому не може нести відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт згідно положень ст. 60 Закону № 2344- ІІІ.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду погоджується з означеними висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, регулює Закон України "Про автомобільний транспорт" №2344-III (далі Закон № 2344-III).

Відповідно до абз.19 ст. 1 Закону №2344-III автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Згідно з абз. 54 статті 1 Закону №2344-III рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - перевірка транспортних засобів автомобільних перевізників на всіх видах автомобільних доріг на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, зони габаритно-вагового контролю, інші об'єкти, що використовуються автомобільними перевізниками для забезпечення діяльності автомобільного транспорту) щодо дотримання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт.

Статтею 6 Закону №2344-III встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, в т.ч. державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів у зонах габаритно-вагового контролю, вимоги до облаштування та технічного оснащення яких затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері автомобільного транспорту; державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі). Рейдові перевірки (перевірки на дорозі) дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; у разі проведення позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі) автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується; порядок проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) та порядок здійснення габаритно-вагового контролю визначаються Кабінетом Міністрів України.

Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування, визначений Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 (далі - Порядок № 879), пунктом 3 якого встановлено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Відповідно до пункту 4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування затвердженого Наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України 10.12.2013 року № 1007/1207, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04 лютого 2014 року за № 215/24992, посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю:

- видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю;

- складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30-31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 затверджено "Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті".

Згідно з п.1 Положення №103 Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Відповідно до п.4 Положення №103 основними завданнями Укртрансбезпеки, зокрема, є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті.

Згідно з пп.15, 27, 29 п.5 Положення №103 Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів у зонах габаритно-вагового контролю; здійснює стягнення, у тому числі в судовому порядку, плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування з транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні; у випадках, передбачених законом, складає протоколи про адміністративні правопорушення, розглядає справи про адміністративні правопорушення і накладає адміністративні стягнення.

У відповідності до абз.1 п.8 Положення №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Згідно з п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 №592 "Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті" утворені територіальні органи Укртрансбезпека як структурні підрозділи апарату Служби.

Згідно зі ст. 33 Закону №2344-ІІІ автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовують на законних підставах.

У відповідності до ст. 48 Закону № 2344-III автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

При оформленні товарно-транспортної накладної вантажовідправник зазначає такі обов'язкові реквізити, як автомобільний перевізник (повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), прізвище, ім'я, по батькові водія та номер його посвідчення.

Згідно абз. 16 частини 1 ст. 60 Закону № 2344-ІІІ за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 відсотків, але не більше 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 р. № 1306 (далі - ПДР) за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Процедура проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) щодо додержання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт визначена Порядком проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі), затвердженим постановою КМУ від 8 листопада 2006 р. № 1567 (далі Порядок № 1567).

Відповідно до п. 2 Порядку № 1567 рейдовим перевіркам (перевіркам на дорозі) підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних автомобільних перевізників (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

Згідно п. 15 Порядку № 1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно, зокрема, виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Пунктом 20 Порядку № 1567 передбачено, що виявлені під час рейдової перевірки (перевірки на дорозі) порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

У відповідності п. 21 Порядку № 1567 у разі виявлення в ході рейдової перевірки (перевірки на дорозі) транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Згідно п. 26 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи автомобільного перевізника. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа автомобільного перевізника повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням або надсиланням на офіційну електронну адресу (за наявності).

Відповідно до п. 27 Порядку № 1567 у разі неявки уповноваженої особи автомобільного перевізника справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник територіального органу Укртрансбезпеки або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Як встановлено судом першої інстанції, згідно акту від 16.06.2022 № 329788 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом та акту від 16.06.2022 року № 0056111 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів здійснено перевірку транспортного засобу марки MAN/SCHMITZ, державний номерний знак НОМЕР_1 / НОМЕР_2 , водій ОСОБА_2 , власником транспортного засобу є ОСОБА_1 , а перевізником згідно ТТН від 16.06.2022 № 176 зазначено ГК «Укравтологістика».

При цьому, суд позбавлений можливості дослідити надану відповідачем копію ТТН від 16.06.2022 № 176 у зв'язку з неякісною її копією. ( а.с. 80-81)

Разом з тим, позивач на підтвердження того, що ТОВ «Компанія «Укравтологістика» (код ЄДРПОУ 39427556) не є перевізником вантажу згідно ТТН від 16.06.2022 № 176 надав до суду лист вантажовідправника - ТОВ "МЕТІНВЕСТ-ШІПІНГ" від 04.01.2023 р. за вих. № 15, з якого вбачається, що в ТТН № 176 від 16.06.2022 р. допущена помилки стосовно перевізника, яким фактично є ПП «САРМАТ» (код ЄДРПОУ 31037360; зареєстроване за адресою: 53700, Дніпропетровська обл., Широківський р-н, смт. Широке, вул. Соборна, 114).

У своїй апеляційній скарзі апелянт зазначає, що власником транспортного засобу - ФОП ОСОБА_1 було повідомлено начальника Відділу державного нагляду (контролю) в Кіровоградській області про те, що перевізником згідно ТТН, на підставі яких складено акти №№ 329788, 329776 є ТОВ «КОМПАНІЯ «УКРАВТОЛОГІСТИКА» (код ЄДРПОУ 39427556).

Разом з тим, колегія суддів враховує, що встановлення належного перевізника при вирішенні питання про накладення адміністративно-господарського штрафу є повноваженням саме посадових осіб Укртрансбезпеки, на яку, в силу положень частини другої статті 77 КАС України, покладено обов'язок доказування в адміністративному суді правомірності прийнятих нею рішень.

У постанові від 22.02.2023р. по справі №240/22448/20 Верховний Суд зазначив, що під час габаритно-вагового контролю можуть виникати ситуації, коли обсяг (перелік) наданих документів недостатній для встановлення всіх обставин, які мають значення для настання відповідальності. Але й адміністративно-господарський штраф відповідно до статті 60 Закону №2344-III накладається не на місці габаритно-вагового контролю. Для цього призначається розгляд справи, під час якого посадова особа територіального органу Укртрансбезпеки має з'ясувати, зокрема, особу порушника.

Матеріали справи не містять відомостей про здійснення відповідачем будь-яких дій, спрямованих на встановлення особи правопорушника автомобільного перевізника, зважаючи на те, що єдиний доказ (товарно-транспортна накладна від 16.06.2022 № 176) є неякісною копією, у зв'язку із чим суд позбавлений можливості її дослідити.

Крім того, в акті № 329788 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом та акті № 0056111 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів перевізником зазначено - ГК "Укравтологістика", в той час до відповідальності притягнено ТОВ «Компанію «Укравтологістика» (код 39427556), тобто відомості зазначені в актах є не повними, оскільки найменування підприємства-перевізника згідно накладної відрізняється від найменування особи, яку притягнено до відповідальності.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем належними доказами не доведено, що ТОВ «Компанія «Укравтологістика» у спірних правовідносинах виступала автомобільним перевізником у розумінні Закону №2344-IIІ, що виключає її відповідальність, передбачену абзацами 16 частини 1 статті 60 цього Закону.

Інші доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

З огляду на вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області, - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2023 року по справі № 420/16108/22, - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Суддя-доповідач Г.В. Семенюк

Судді С.Д. Домусчі О.І. Шляхтицький