печерський районний суд міста києва
Справа № 757/21941/23-к
30 травня 2023 року
Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
при секретарі: ОСОБА_2 ,
за участю:
слідчого: ОСОБА_3 ,
захисника - адвоката: ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Києві провадження за клопотанням Слідчого СГ ГСУ Національної поліції України старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погоджене Прокурором першого відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Офісу Генерального прокурора ОСОБА_5 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28.04.2023 року за № 12023000000000754 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3, ч. 5 ст. 111-1 КК України, -
Слідчий СГ ГСУ Національної поліції України старший лейтенант поліції ОСОБА_3 , за погодженням прокурора першого відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Офісу Генерального прокурора ОСОБА_7 , звернувся до слідчого судді з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28.04.2023 року за № 12023000000000754 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Обґрунтовуючи клопотання, сторона обвинувачення вказує, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні № 12023000000000754 від 28.04.2023, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у невстановлені досудовим розслідуванням дату та час, громадянка України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи у не встановленому досудовим розслідуванням місці на території м. Херсон, достовірно володіючи інформацією, що з 24 лютого 2022 року підрозділами збройних сил та інших військових формувань Російської Федерації, здійснено повномасштабне вторгнення на територію суверенної держави Україна та розуміючи, що вчиняються дії, направлені на зміну меж території України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, свідомо та добровільно прийняла рішення у період воєнного стану співпрацювати з окупаційною владою Російської Федерації, з метою вчинення дій на шкоду Україні.
Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_6 , обіймаючи посаду завідуючого підготовчого відділення Херсонського національного технічного університету, у невстановлені досудовим розслідуванням дату та час, після повної окупації військовослужбовцями збройних сил Російської Федерації території м. Херсон, тобто після 01 березня 2022 року, перебуваючи на території зазначеного міста, усвідомлюючи, що в Україні введено воєнний стан, керуючись ідеологічними мотивами, добровільно погодилася на співпрацю з окупаційною владою Російської Федерації, зокрема на їх пропозицію обійняти посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій та з організацією освітнього процесу, а саме ректора комунального вищого навчального закладу «Херсонська академія неперервної освіти» Харківської обласної ради (далі - КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти»), який розташований за адресою: м. Херсон, вул. Покришева, 41.
У невстановлені досудовим розслідуванням дату та час ОСОБА_6 окупаційною владою Російської Федерації була призначена на посаду ректора КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти» та отримала повноваження з виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій щодо діяльності цього закладу.
В подальшому, але не пізніше 15.07.2022, вказаний навчальний заклад окупаційною владою Херсонської області перейменований в «державну бюджетну освітню установу Херсонської області «Херсонська академія неперервної освіти» (государственное бюджетное образовательное учреждение херсонской области «Херсонская академия непрерывного образования») та на виконання наказу Департаменту освіти і науки Херсонської області «Про прийняття державних бюджетних освітніх установ до нового 2022-2023 навчального року» від 22.08.2022 № 212 прийнятий до державної системи освіти країни агресора - Російської Федерації.
Використовуючи отримані повноваження ОСОБА_6 організувала діяльність очолюваного нею закладу та забезпечила організацію освітнього процесу російською мовою за освітніми стандартами та навчальними планами Російської Федерації, із повним виключенням з освітнього процесу вимог до обов'язкових результатів навчання, визначених державними стандартами професійної освіти України та здійснювала контроль за виконанням освітніх програм. З цією метою ОСОБА_6 здійснила підбір працівників закладу, які погодились впроваджувати стандарти освіти держави-агресора та призначила їх на посади.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про освіту» освіта є державним пріоритетом, що забезпечує інноваційний, соціально-економічний і культурний розвиток суспільства.
Статтею 1 Закону України «Про повну загальну середню освіту» визначено, що державні стандарти повної загальної середньої освіти - документи, що визначають загальні обсяги навчального навантаження здобувачів початкової, базової середньої, профільної середньої освіти, вимоги до їх компетентностей і до згрупованих за відповідними освітніми галузями обов'язкових результатів навчання, яких вони мають досягти на відповідному рівні повної загальної середньої освіти.
Так, Державним стандартом початкової освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України 21 лютого 2018 року № 87 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 липня 2019 року № 688) передбачено, що метою початкової освіти є всебічний розвиток дитини, її талантів, здібностей, компетентностей та наскрізних умінь. До ключових компетентностей, серед іншого належать: вільне володіння державною мовою, спроможність діяти як відповідальний громадянин та брати повноцінну участь у громадському та суспільному житті, спираючись на критичне оцінювання основних подій національної, європейської та світової історії, а також повагу до прав людини та верховенства права, цінування культурного розмаїття різних народів та ідентифікацію себе як громадянина України.
Також, Державним стандартом базової середньої освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 898, визначено, що метою базової середньої освіти є розвиток природних здібностей, інтересів, обдарувань учнів, формування компетентностей, необхідних для їх соціалізації та громадянської активності, виховання відповідального, шанобливого ставлення до родини, суспільства, навколишнього природного середовища, національних та культурних цінностей українського народу. Реалізація мети базової середньої освіти ґрунтується на таких ціннісних орієнтирах, як формування в учнів активної громадянської позиції, патріотизму, поваги до культурних цінностей українського народу, його історико-культурного надбання і традицій, державної мови, плекання в учнів любові до рідного краю.
Крім того, державний стандарт професійної (професійно-технічної) освіти (далі - Державний стандарт) затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2021 р. № 1077 визначає вимоги до результатів навчання здобувачів освіти відповідного рівня, обов'язкових компетентностей, змісту професійної (професійно-технічної) освіти, освітнього рівня вступників, рівня кваліфікації випускника закладу професійної (професійно-технічної) освіти, загального обсягу навчального навантаження, переліку основних засобів навчання. Державний стандарт застосовується з метою: створення ефективного інструменту взаємодії ринку праці та сфери освіти; забезпечення в усіх регіонах і в різних галузях економіки, видах економічної діяльності еквівалентності професійної (професійно-технічної) освіти і визнання кваліфікацій та документів про професійну (професійно-технічну) освіту; забезпечення належної професійної підготовки кваліфікованих робітників; створення умов для навчання протягом життя; інтеграції системи професійної (професійно-технічної) освіти України у світову систему освіти та європейський освітній простір.
Державний стандарт є основою для розроблення державних освітніх стандартів з конкретних професій, що внесені до Національного класифікатора України "Класифікатор професій ДК 003:2010", затвердженого наказом Держспоживстандарту від 28 липня 2010 р. № 327.
Державні освітні стандарти з конкретних професій є обов'язковими для виконання усіма закладами професійної (професійно-технічної) освіти, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від їх підпорядкування та форми власності, що здійснюють підготовку кваліфікованих робітників і видають документи, зразки яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2015 р. № 645 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 73,
ст. 2400).
Натомість ОСОБА_6 , співпрацюючи з окупаційною владою, запровадила у КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти» освітній процес, який повністю протирічить меті як базовій середній освіти та і професійній (професійно-технічній) освіті в Україні та який формуватиме знання, інші компетентності та світогляд здобувачів освіти спрямовані на возвеличення Російської Федерації, її історичної ролі та відповідно заперечення існування культурних цінностей українського народу, його історико-культурних надбань і традицій, української мови, що має своєю кінцевою метою збуджувати агресію та ненависть до України.
Крім того, з метою сприяння здійсненню збройної агресії проти України, встановленню та утвердженню тимчасової окупації частини території України, уникненню відповідальності за здійснення державою-агресором збройної агресії проти України, ОСОБА_6 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 01.03.2022, прийняла участь у постановочному відео для пропагандистських засобів масової інформації окупаційної влади, на якому в приміщенні КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти» на фоні комуністичної символіки розповідає про організацію нею освітнього процесу російською мовою за освітніми стандартами та навчальними планами Російської Федерації, а також возвеличує «русский мир».
Таким чином, ОСОБА_6 своїми умисними діями, добровільно зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, здійснила пропаганду у закладах освіти незалежно від типів та форм власності з метою сприяння здійсненню збройної агресії проти України, встановленню та утвердженню тимчасової окупації частини території України, уникненню відповідальності за здійснення державою-агресором збройної агресії проти України, а також дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти.
У вчиненні зазначеного кримінального правопорушення підозрюється ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м. Костянтинівка Донецької області, громадянка України, проживаюча за адресою: АДРЕСА_1 .
20.04.2023 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Обставини, які свідчать про те, що підозрювана ОСОБА_6 переховується від органу досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, є наступні.
ОСОБА_6 постійно перебуває на тимчасово окупованій території України, що унеможливлювало вручення їй письмового повідомлення про підозру у день його складення.
Відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України у випадку неможливості вручення письмового повідомлення про підозру в день його складення воно здійснюється у спосіб, передбачений Кодексом для вручення повідомлень.
Згідно з ч. 3 ст. 111 КПК України повідомлення у кримінальному провадженні здійснюється у випадках, передбачених Кодексом, у порядку, передбаченому главою 11 Кодексу, зокрема ст. 135 КПК України.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 року за № 1616/39004, територія м. Херсон, Херсонської області перебувала в тимчасовій окупації (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1668-22/print).
ДП «Укрпошта» зупинила приймання і доставку поштових відправлень на тимчасово окупованих територіях України, які не контролюються українською владою, серед яких м. Херсон, Херсонської області (https://offices.ukrposhta.ua/).
Ідентифіковані (підтверджені) контакти електронної пошти, факсимільного зв'язку, номеру телефону і телеграмного зв'язку ОСОБА_6 відсутні.
Таким чином, здійснити повідомлення про підозру шляхом безпосереднього вручення, надіслання поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком, здійснення повідомлення по телефону або телеграмою неможливо.
Враховуючи викладене, повідомлення про підозру ОСОБА_6 та повістки про її виклики у відповідності до ч. 8 ст. 135 КПК України 21.04.2023 опубліковані на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора (ІНФОРМАЦІЯ_3) та ІНФОРМАЦІЯ_2 в газеті «Урядовий кур'єр» (ІНФОРМАЦІЯ_4), яка згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1425-р «Про друкований засіб масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, в якому у 2023 році розміщуються повістки про виклик осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, та інші відомості».
28.04.2023 підозрювану ОСОБА_6 оголошено у розшук, здійснення якого доручено співробітникам Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України.
На даний час підозрювана ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування та суду на тимчасово окупованій території України, та без поважних причин не з'являється на виклики слідчого та прокурора.
Отже, вищевказані матеріали досудового розслідування дають достатні підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_6 умисно переховуються від слідства та суду на тимчасово окупованій території України, з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинення нею кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Згідно повідомлення Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України з метою встановлення місцезнаходження підозрюваної ОСОБА_6 , яка переховуються від органів досудового розслідування та суду, на останнью заведено оперативно-розшукову справу № 55р/55-2023 та проводяться відповідні оперативно-розшукові заходи.
08.05.2023 Печерським районним судом міста Києва підозрюваній ОСОБА_6 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Отже, вищевказані матеріали досудового розслідування дають достатні підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_6 умисно переховується від слідства, прокуратури та суду на окупованій території України, з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинення нею тяжких злочинів. Притягнути підозрювану ОСОБА_6 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому чинним кримінальним процесуальним законодавством, неможливо.
Враховуючи, що підозрювану ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення і вона умисно та без поважних причин ухиляється від явки на виклики слідчого, переховуються від органів досудового розслідування, прокуратури та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошена у державний та міжнародний розшук, перебуває на окупованій території України, з метою виконання завдань кримінального судочинства, щоб кожний, хто вчинив злочини проти основ національної безпеки України, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, орган досудового розслідування вважає, що з метою притягнення підозрюваної ОСОБА_6 до кримінальної відповідальності, у вказаному кримінальному провадженні необхідно провести спеціальне досудове розслідування.
Розгляд цього клопотання прошу провести без допиту свідків.
Строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12023000000000754 від 28.04.2023 до 22 червня 2023 року.
Прокурор вважає наявними підстави, з якими КПК України пов'язує надання слідчим суддею дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування стосовно ппідозрюваної ОСОБА_6 .
В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав, просив його задовольнити.
Захисник - адвокат ОСОБА_4 в судовому засіданні щодо задоволення клопотання заперечувала.
Заслухавши пояснення слідчого, захисника та дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов такого висновку.
Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Згідно клопотання слідчого та долучених в його обґрунтування матеріалів встановлено, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні № 12023000000000754 від 28.04.2023, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у невстановлені досудовим розслідуванням дату та час, громадянка України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи у не встановленому досудовим розслідуванням місці на території м. Херсон, достовірно володіючи інформацією, що з 24 лютого 2022 року підрозділами збройних сил та інших військових формувань Російської Федерації, здійснено повномасштабне вторгнення на територію суверенної держави Україна та розуміючи, що вчиняються дії, направлені на зміну меж території України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, свідомо та добровільно прийняла рішення у період воєнного стану співпрацювати з окупаційною владою Російської Федерації, з метою вчинення дій на шкоду Україні.
Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_6 , обіймаючи посаду завідуючого підготовчого відділення Херсонського національного технічного університету, у невстановлені досудовим розслідуванням дату та час, після повної окупації військовослужбовцями збройних сил Російської Федерації території м. Херсон, тобто після 01 березня 2022 року, перебуваючи на території зазначеного міста, усвідомлюючи, що в Україні введено воєнний стан, керуючись ідеологічними мотивами, добровільно погодилася на співпрацю з окупаційною владою Російської Федерації, зокрема на їх пропозицію обійняти посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій та з організацією освітнього процесу, а саме ректора комунального вищого навчального закладу «Херсонська академія неперервної освіти» Харківської обласної ради (далі - КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти»), який розташований за адресою: м. Херсон, вул. Покришева, 41.
У невстановлені досудовим розслідуванням дату та час ОСОБА_6 окупаційною владою Російської Федерації була призначена на посаду ректора КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти» та отримала повноваження з виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій щодо діяльності цього закладу.
В подальшому, але не пізніше 15.07.2022, вказаний навчальний заклад окупаційною владою Херсонської області перейменований в «державну бюджетну освітню установу Херсонської області «Херсонська академія неперервної освіти» (государственное бюджетное образовательное учреждение херсонской области «Херсонская академия непрерывного образования») та на виконання наказу Департаменту освіти і науки Херсонської області «Про прийняття державних бюджетних освітніх установ до нового 2022-2023 навчального року» від 22.08.2022 № 212 прийнятий до державної системи освіти країни агресора - Російської Федерації.
Використовуючи отримані повноваження ОСОБА_6 організувала діяльність очолюваного нею закладу та забезпечила організацію освітнього процесу російською мовою за освітніми стандартами та навчальними планами Російської Федерації, із повним виключенням з освітнього процесу вимог до обов'язкових результатів навчання, визначених державними стандартами професійної освіти України та здійснювала контроль за виконанням освітніх програм. З цією метою ОСОБА_6 здійснила підбір працівників закладу, які погодились впроваджувати стандарти освіти держави-агресора та призначила їх на посади.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про освіту» освіта є державним пріоритетом, що забезпечує інноваційний, соціально-економічний і культурний розвиток суспільства.
Статтею 1 Закону України «Про повну загальну середню освіту» визначено, що державні стандарти повної загальної середньої освіти - документи, що визначають загальні обсяги навчального навантаження здобувачів початкової, базової середньої, профільної середньої освіти, вимоги до їх компетентностей і до згрупованих за відповідними освітніми галузями обов'язкових результатів навчання, яких вони мають досягти на відповідному рівні повної загальної середньої освіти.
Так, Державним стандартом початкової освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України 21 лютого 2018 року № 87 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 липня 2019 року № 688) передбачено, що метою початкової освіти є всебічний розвиток дитини, її талантів, здібностей, компетентностей та наскрізних умінь. До ключових компетентностей, серед іншого належать: вільне володіння державною мовою, спроможність діяти як відповідальний громадянин та брати повноцінну участь у громадському та суспільному житті, спираючись на критичне оцінювання основних подій національної, європейської та світової історії, а також повагу до прав людини та верховенства права, цінування культурного розмаїття різних народів та ідентифікацію себе як громадянина України.
Також, Державним стандартом базової середньої освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 898, визначено, що метою базової середньої освіти є розвиток природних здібностей, інтересів, обдарувань учнів, формування компетентностей, необхідних для їх соціалізації та громадянської активності, виховання відповідального, шанобливого ставлення до родини, суспільства, навколишнього природного середовища, національних та культурних цінностей українського народу. Реалізація мети базової середньої освіти ґрунтується на таких ціннісних орієнтирах, як формування в учнів активної громадянської позиції, патріотизму, поваги до культурних цінностей українського народу, його історико-культурного надбання і традицій, державної мови, плекання в учнів любові до рідного краю.
Крім того, державний стандарт професійної (професійно-технічної) освіти (далі - Державний стандарт) затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2021 р. № 1077 визначає вимоги до результатів навчання здобувачів освіти відповідного рівня, обов'язкових компетентностей, змісту професійної (професійно-технічної) освіти, освітнього рівня вступників, рівня кваліфікації випускника закладу професійної (професійно-технічної) освіти, загального обсягу навчального навантаження, переліку основних засобів навчання. Державний стандарт застосовується з метою: створення ефективного інструменту взаємодії ринку праці та сфери освіти; забезпечення в усіх регіонах і в різних галузях економіки, видах економічної діяльності еквівалентності професійної (професійно-технічної) освіти і визнання кваліфікацій та документів про професійну (професійно-технічну) освіту; забезпечення належної професійної підготовки кваліфікованих робітників; створення умов для навчання протягом життя; інтеграції системи професійної (професійно-технічної) освіти України у світову систему освіти та європейський освітній простір.
Державний стандарт є основою для розроблення державних освітніх стандартів з конкретних професій, що внесені до Національного класифікатора України "Класифікатор професій ДК 003:2010", затвердженого наказом Держспоживстандарту від 28 липня 2010 р. № 327.
Державні освітні стандарти з конкретних професій є обов'язковими для виконання усіма закладами професійної (професійно-технічної) освіти, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від їх підпорядкування та форми власності, що здійснюють підготовку кваліфікованих робітників і видають документи, зразки яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2015 р. № 645 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 73,
ст. 2400).
Натомість ОСОБА_6 , співпрацюючи з окупаційною владою, запровадила у КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти» освітній процес, який повністю протирічить меті як базовій середній освіти та і професійній (професійно-технічній) освіті в Україні та який формуватиме знання, інші компетентності та світогляд здобувачів освіти спрямовані на возвеличення Російської Федерації, її історичної ролі та відповідно заперечення існування культурних цінностей українського народу, його історико-культурних надбань і традицій, української мови, що має своєю кінцевою метою збуджувати агресію та ненависть до України.
Крім того, з метою сприяння здійсненню збройної агресії проти України, встановленню та утвердженню тимчасової окупації частини території України, уникненню відповідальності за здійснення державою-агресором збройної агресії проти України, ОСОБА_6 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 01.03.2022, прийняла участь у постановочному відео для пропагандистських засобів масової інформації окупаційної влади, на якому в приміщенні КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти» на фоні комуністичної символіки розповідає про організацію нею освітнього процесу російською мовою за освітніми стандартами та навчальними планами Російської Федерації, а також возвеличує «русский мир».
Таким чином, ОСОБА_6 своїми умисними діями, добровільно зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, здійснила пропаганду у закладах освіти незалежно від типів та форм власності з метою сприяння здійсненню збройної агресії проти України, встановленню та утвердженню тимчасової окупації частини території України, уникненню відповідальності за здійснення державою-агресором збройної агресії проти України, а також дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти.
У вчиненні зазначеного кримінального правопорушення підозрюється ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м. Костянтинівка Донецької області, громадянка України, проживаюча за адресою: АДРЕСА_1 .
Підозра повідомлена ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3, ч. 5 ст. 111-1 КК України обґрунтовується зібраними в ході досудового розслідування доказами в їх сукупності, а саме:
- показаннями свідка ОСОБА_8 , зафіксованими в протоколі допиту від 17.03.2023, згідно яких ОСОБА_6 добровільно перейшла на бік ворога та співпрацює з окупаційною владою Російської Федерації;
- показаннями свідка ОСОБА_9 , зафіксованими в протоколі допиту від 17.03.2023, згідно яких ОСОБА_6 добровільно перейшла на бік ворога та співпрацює з окупаційною владою Російської Федерації;
- даними зафіксованими в протоколі огляду від 02.03.2023, згідно яких ОСОБА_6 добровільно погодилася на співпрацю з окупаційною владою Російської Федерації, зокрема на їх пропозицію обійняти посаду, пов'язану з організацією освітнього процесу, а саме ректора КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти»;
- впізнанням особи за фотознімками від 17.03.2023, за участю свідка ОСОБА_8 , згідно якого останній впізнає ОСОБА_6 , як особу, яка добровільно погодилася на співпрацю з окупаційною владою Російської Федерації, зокрема на їх пропозицію обійняти посаду, пов'язану з організацією освітнього процесу, а саме ректора КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти»;
- впізнанням особи за фотознімками від 17.03.2023, за участю свідка ОСОБА_9 , згідно якого остання впізнає ОСОБА_6 , як особу, яка добровільно погодилася на співпрацю з окупаційною владою Російської Федерації, зокрема на їх пропозицію обійняти посаду, пов'язану з організацією освітнього процесу, а саме ректора КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти»;
- висновком судової портретної експертизи № СЕ-19/111-23/12439-ФП, та іншими матеріалами кримінального провадження.
20.04.2023 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Обставини, які свідчать про те, що підозрювана ОСОБА_6 переховується від органу досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, є наступні.
ОСОБА_6 постійно перебуває на тимчасово окупованій території України, що унеможливлювало вручення їй письмового повідомлення про підозру у день його складення.
Відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України у випадку неможливості вручення письмового повідомлення про підозру в день його складення воно здійснюється у спосіб, передбачений Кодексом для вручення повідомлень.
Згідно з ч. 3 ст. 111 КПК України повідомлення у кримінальному провадженні здійснюється у випадках, передбачених Кодексом, у порядку, передбаченому главою 11 Кодексу, зокрема ст. 135 КПК України.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 року за № 1616/39004, територія м. Херсон, Херсонської області перебувала в тимчасовій окупації (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1668-22/print).
ДП «Укрпошта» зупинила приймання і доставку поштових відправлень на тимчасово окупованих територіях України, які не контролюються українською владою, серед яких м. Херсон, Херсонської області (https://offices.ukrposhta.ua/).
Ідентифіковані (підтверджені) контакти електронної пошти, факсимільного зв'язку, номеру телефону і телеграмного зв'язку ОСОБА_6 відсутні.
Таким чином, здійснити повідомлення про підозру шляхом безпосереднього вручення, надіслання поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком, здійснення повідомлення по телефону або телеграмою неможливо.
Враховуючи викладене, повідомлення про підозру ОСОБА_6 та повістки про її виклики у відповідності до ч. 8 ст. 135 КПК України 21.04.2023 опубліковані на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора (ІНФОРМАЦІЯ_3) та ІНФОРМАЦІЯ_2 в газеті «Урядовий кур'єр»(ІНФОРМАЦІЯ_4), яка згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1425-р «Про друкований засіб масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, в якому у 2023 році розміщуються повістки про виклик осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, та інші відомості».
28.04.2023 підозрювану ОСОБА_6 оголошено у розшук, здійснення якого доручено співробітникам Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України.
На даний час підозрювана ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування та суду на тимчасово окупованій території України, та без поважних причин не з'являється на виклики слідчого та прокурора.
Отже, вищевказані матеріали досудового розслідування дають достатні підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_6 умисно переховуються від слідства та суду на тимчасово окупованій території України, з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинення нею кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Згідно повідомлення Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України з метою встановлення місцезнаходження підозрюваної ОСОБА_6 , яка переховуються від органів досудового розслідування та суду, на останнью заведено оперативно-розшукову справу № 55р/55-2023 та проводяться відповідні оперативно-розшукові заходи.
08.05.2023 Печерським районним судом міста Києва підозрюваній ОСОБА_6 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Отже, вищевказані матеріали досудового розслідування дають достатні підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_6 умисно переховується від слідства, прокуратури та суду на окупованій території України, з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинення нею тяжких злочинів. Притягнути підозрювану ОСОБА_6 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому чинним кримінальним процесуальним законодавством, неможливо.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» правові наслідки ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, визначаються Кримінальним процесуальним кодексом України.
Порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України (частини 1 і 2 ст. 1 КПК України).
Відповідно до ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Частина 2 ст. 297-1 КПК України передбачає можливість здійснення спеціального досудового розслідування на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні у тому числі щодо злочинів, передбачених статтями 111, 258-3 та 438 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Враховуючи, що підозрювану ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення і вона умисно та без поважних причин ухиляється від явки на виклики слідчого, переховуються від органів досудового розслідування, прокуратури та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошена у державний та міжнародний розшук, перебуває на окупованій території України, з метою виконання завдань кримінального судочинства, щоб кожний, хто вчинив злочини проти основ національної безпеки України, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, орган досудового розслідування вважає, що з метою притягнення підозрюваної ОСОБА_6 до кримінальної відповідальності, у вказаному кримінальному провадженні необхідно провести спеціальне досудове розслідування.
Розгляд цього клопотання прошу провести без допиту свідків.
Строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12023000000000754 від 28.04.2023 до 22 червня 2023 року.
Враховуючи наведене, наявність постанови слідчого про оголошення в розшук, слідчий суддя погоджується з тим, що ОСОБА_6 умисно переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
З вказаних мотивів, слідчий суддя приходить до висновку про наявність правових підстав, з якими закон пов'язує можливість надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, в порядку ст. ст. 297-1, 297-2, 297-3, 297-4 КПК України, стосовно підозрюваного ОСОБА_6 , у кримінальному провадженні № 12023000000000754.
Керуючись ст. ст. 297-1, 297-2, 297-4, 309, 376 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання Слідчого СГ ГСУ Національної поліції України старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погоджене Прокурором першого відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Офісу Генерального прокурора ОСОБА_5 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28.04.2023 року за № 12023000000000754 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3, ч. 5 ст. 111-1 КК України, - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28.04.2023 року за № 12023000000000754 відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Костянтинівка, Донецької області, громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні відомості про здійснення спеціального досудового розслідування внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення та не може бути оскаржена. Заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Повний текст ухвали буде оголошено о 08 год. 20 хв. 05.06.2023 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1