Справа № 563/306/23
02 червня 2023 року м. Корець
Суддя Корецького районного суду Рівненської області Сірак Д.Ю., секретар судового засідання Литвинчук Л.Л., за участю особи яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та його захисника, адвоката Оксенюка Т.Ю., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , безробітного,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
19 лютого 2023 року близько 11 год. 20 хв., в с. Залізниця Рівненського району Рівненської області на вулиці Центральній, ОСОБА_1 керував транспортним засобом «ГАЗ 5312», д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме, виражене тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя. Від проходження медичного огляду на місці зупинки або в медичному закладі відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину не визнав та пояснив, що 19 лютого 2023 року жодних алкогольних напоїв не вживав, а лише напередодні пив пиво. Від проходження медичного огляду з метою визначення стану алкогольного сп'яніння відмовився, проте, потім вирішив пройти його самостійно, на підтвердження чого надав суду висновок, відповідно до якого, ознак сп'яніння в нього виявлено не було.
Захисник, адвокат Оксенюк Т.Ю. в судовому засіданні провадження у справі відносно ОСОБА_1 просив закрити у зв'язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. Вказав, що вина його підзахисного відсутня. Також зазначив, що у протоколі та акті огляду відсутні будь які дані про свідків, що є прямим порушенням КУпАП.
Не зважаючи на не визнання вини та позицію його захисту, вина ОСОБА_1 підтверджується сукупністю зібраних і перевірених у судовому засіданні доказів, а саме:
- даними протоколу про адміністративне правопорушення ААД № 120456 від 19 лютого 2023 року, який відповідає вимогам ст. 256 КУпАП;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, в якому вказується, що огляду на стан визначення алкогольного сп'яніння не проводився. При цьому, в ОСОБА_1 були виявлені такі ознаки алкогольного сп'яніння: тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці, виражене почервоніння шкірного покриву обличчя;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції до медичного закладу, а саме, до КЗОЗ «Корецька ЦРЛ» від 19 лютого 2023 року, від проходження якого ОСОБА_1 відмовився;
- рапортом інспектора СРПП ВП № 7 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області лейтенанта поліції Федорчука О.А.;
- відеозаписом із нагрудної камери працівника поліції, де зафіксовано процедуру зупинки транспортного засобу під керванням ОСОБА_1 . Під час спілкування з поліцейськими, ОСОБА_1 , було запропоновано пройти огляд з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та у медичному закладі, на що ОСОБА_1 не погодився, також вказав, що алкоголь, а саме, дві літри пива, вживав напередодні, так як на роботу наступного дня не збирався, оскільки була поламана машина. Але наступного дня, за викликом, довелось вийти на роботу. Будь яких заперечень, на твердження поліцейського про запах "перегару", від ОСОБА_1 не надходило.
Факт вчинення вказаного правопорушення, за обставин викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, підтверджується сукупністю зібраних у справі доказів, які повністю узгоджуються між собою. Підстав вважати їх недопустимими не має.
Статтею 130 КУпАП передбачена відповідальність як за керування транспортним засобом особою в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, так і за відмову особи, яка керує транспортним засобом від проходження такого огляду.
Пунктом 2.5 ПДР передбачено обов'язок водія, на вимогу поліцейського, пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Правопорушення вважається закінченим з того моменту, коли особа відмовилася від проходження такого огляду.
Згідно пункту 2 розділу І «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 9 листопада 2015 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858 (далі Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану, визначеними в пункті 3 розділу I цієї Інструкції.
Тобто, якщо у поліцейського виникла обґрунтована підозра про перебування особи, яка керує транспортним засобом, в стані сп'яніння, він має право направити цю особу для проведення відповідного огляду.
Виключно з підстав відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння було складено протокол про адміністративне правопорушення, з посиланням на порушення п. 2.5 Правил дорожнього руху України. Факт його відмови від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку підтверджено сукупністю зібраних у справі доказів, які є належними, допустимими та узгоджуються між собою.
Суд не бере до уваги висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 19 лютого 2023 року, поданного ОСОБА_1 під час розгляду справи, оскільки дане обстеження проводилось після складання протоколу про адміністративне правопорушення. Відмова від проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння утворює склад адміністративного правопорушення з моменту фактичної відмови особи від проходження такого огляду, незалежно від того чи була особа у стані сп'яніння чи ні. А тому, вказаний висновок не впливає на кваліфікацію правопорушення та не виключає його складу.
Відповідно до ч. 4 ст. 266 КУпАП, огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під пливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Аналогічне положення закріплено у пункті 9 розділу ІІ Інструкції з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Так, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 120456 від 19 лютого 2023 року, правопорушення вчинено ОСОБА_1 19 лютого 2023 року о 11 год. 20 хв., а згідно долученого Висновку КП «Рівненський обласний центр психічного здоров'я населення» РОР від 19 лютого 2023 року, ОСОБА_1 пройшов огляд з метою виявлення стану сп'яніння 19 лютого 2023 року о 18 год. 03 хв., тобто, минуло більше ніж дві години з моменту виявлення підстав для його проведення.
Твердження захисника Криворучка І.М. стосовно того, що протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 120456 складено з грубим порушенням КУпАП, оскільки в ньому відсутні будь які дані про свідків, спростовуються положеннями ч. 2 ст. 266 КУпАП, відповідно до яких, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Доданий до матеріалів справи відеозапис події від 19 лютого 2023 року за участю ОСОБА_1 є інформативним та якісним, не вказує на упередженість чи суб'єктивне ставлення працівників поліції.
Доводи ОСОБА_1 про те, що він не перебував в стані алкогольного сп'яніння не спростовують його вину у вчиненні адміністративного правопорушення, оскільки протокол щодо нього складений за відмову від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Саме з підстав відмови від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння складено протокол про адміністративне правопорушення, з посиланням на порушення п. 2.5 Правил дорожнього руху України. Факт відмови від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку підтверджено сукупністю зібраних у справі доказів.
Оцінюючи докази в їх сукупності, вважаю їх достовірними, достатніми та переконливими для визнання ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Обтяжуючих та пом'якшуючих відповідальність обставин не виявлено.
За таких обставин, враховуючи особу правопорушника, ступінь його вини, стягнення необхідно застосувати в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
На підставі статі 40-1 КУпАП підлягає стягненню з правопорушника на користь держави судовий збір.
На підставі вищенаведеного та керуючись ст.ст. 40-1, 221, 280, 283, ч. 1 ст. 130 КУпАП, суддя,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та застосувати до нього штраф в розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 536 (п?ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Корецький районний суд Рівненської області.
Повний текст постанови виготовлено 05 червня 2023 року.