Код суду 233 Справа № 233/2317/23
Вирок
Іменем України
05 червня 2023 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі головуючого судді ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участі прокурора ОСОБА_3 , представника потерпілого ОСОБА_4 , обвинуваченого ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023053380000059 від 01 квітня 2023 року, за обвинуваченням:
ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Костянтинівка Донецької області, є громадянином України, має середню спеціальна освіту, одружений, має на утриманні одну неповнолітню дитину, працює на посаді охоронця у ТОВ «МЕГАТЕКС», раніше не судимий, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України,-
Відповідно до ст. 43 Закону України «Про Зайнятість населення», статусу зареєстрованого безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема за віком, на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи. Статус зареєстрованого безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам у день подання ними особистої заяви про надання статусу зареєстрованого безробітного до будь-якого обраного ними територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від наявності або відсутності у таких осіб задекларованого та зареєстрованого місця проживання (перебування).
Індивідуальне надання послуг безробітному, який подав заяву про надання статусу зареєстрованого безробітного, здійснюється кар'єрним радником, а безробітним, які потребують сприяння в адаптації до умов ринку праці, - спеціалізованим кар'єрним радником.
Послуги зареєстрованому безробітному надаються відповідно до індивідуального плану працевлаштування, що складається кар'єрним радником або спеціалізованим кар'єрним радником спільно з такою особою.
Порядок реєстрації, перереєстрації зареєстрованих безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, в територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та призначення виплати допомоги по безробіттю в електронній формі затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2020 року №307 визначено, що процедура реєстрації, перереєстрації безробітних та призначення виплати допомоги по безробіттю здійснюється за заявами в електронній формі філією центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласного, Київського та Севастопольського міського центру зайнятості, а також міським, районним, міськрайонним центром зайнятості державної служби зайнятості.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №735 від 21.06.2022, підпункт 2 пункту 30 доповнено абзацом - під час воєнного стану дія абзацу другого підпункту 2 цього пункту не поширюється на осіб, які зареєстровані у центрах на території територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), за умови відвідування ними центру зайнятості (підтвердження наміру перебування у статусі безробітного будь-якими засобами комунікації, у тому числі електронними) протягом 30 календарних днів після припинення або скасування воєнного стану.
Крім того, відповідно до пункту 1 та 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 19 березня 2022 року №334 регламентовано, що реєстрація, перереєстрація безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, нарахування та виплата допомоги по безробіттю на період дії воєнного стану здійснюється з урахуванням таких особливостей: 1) статус безробітного надається особі, зазначеній в частині першій статті 43 Закону України «Про зайнятість населення», з першого дня реєстрації її у центрі зайнятості за її особистою заявою. Реєстрація безробітного здійснюється в день подання особою, яка шукає роботу, заяви про надання статусу безробітного до обраного нею міського, районного, міськрайонного центру зайнятості або філії регіонального центру зайнятості (далі - центри зайнятості) особисто, під час безпосереднього відвідування, в електронній формі за допомогою засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), у тому числі мобільного додатку Порталу Дія, або за допомогою засобів телекомунікаційного зв'язку. Форми заяв про надання статусу безробітного, про призначення допомоги по безробіттю та про припинення реєстрації безробітного визначаються Державним центром зайнятості, крім форми заяв, які подаються в електронній формі особою, яка після введення воєнного стану працювала на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на території адміністративно-територіальних одиниць, визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 року №204 «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка».
Заява в електронній формі подається за допомогою Порталу Дія, у тому числі мобільного додатка Порталу Дія. Подати заяву в електронній формі за допомогою мобільного додатка Порталу Дія може особа, яка після введення воєнного стану працювала на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на території адміністративно-територіальних одиниць, визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 року №204.
У разі подання заяви в електронній формі особою, яка після введення воєнного стану працювала на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на території адміністративно-територіальних одиниць, визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 року №204, така особа: обирає та/або відкриває поточний рахунок у порядку, передбаченому абзацом четвертим пункту 5 Порядку надання допомоги в рамках Програми «єПідтримка», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2021 року №1272 «Деякі питання надання допомоги в рамках Програми «єПідтримка».
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», - застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні зобов'язані, своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з пунктом 4 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» встановлений обов'язок зареєстрованого безробітного інформувати центр зайнятості протягом трьох робочих днів про свою зайнятість.
Статтею 45 Закону України «Про Зайнятість населення» визначено, реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі: зайнятості особи; подання безробітним особисто письмової заяви про зняття його з реєстрації як безробітного або відмови від її послуг; встановлення факту виконання безробітним оплачуваної роботи (надання послуг).
Також, відповідно до абзацу 4 п.п. 1 п. 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 року №792, - реєстрація безробітного припиняється з дня укладення цивільно-правового договору про виконання робіт (надання послуг).
Так, в невстановлений день та час, ОСОБА_5 , знаходячись на території ТОВ «Костянтинівський цинковий завод», звернувся до головного бухгалтера підприємства ОСОБА_6 , з проханням надати йому поміч в отриманні статусу безробітного та оформленні допомоги по безробіттю через єдиний портал державних послуг Державного підприємства «Держава і Я» (далі - ДІЯ). В ході вказаної розмови, ОСОБА_7 погодилась та запропонувала ОСОБА_5 прийти до неї за місцем її мешкання, а саме за адресою: АДРЕСА_3 , та пройти відповідну процедуру реєстрації на її домашньому персональному комп'ютері, попереднього наголосивши на переліку документів, які є необхідними для отримання статусу безробітного.
Далі, 01.06.2023 року в ранковий час доби, більш точного не встановлено, ОСОБА_5 прибув до домоволодіння ОСОБА_6 за вищевказаною адресою, де остання надала доступ до домашнього персонального комп'ютера та за допомогою особистих порад допомогла ОСОБА_5 пройти процедуру авторизації на порталі «Дія» і подати відповідні документи, з метою отримання статусу безробітного та призначення виплати допомоги по безробіттю відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття», Постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 року №509 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 19 березня 2022 року №334», «Порядку надання допомоги в рамках програми «єПідтримка» затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 року №1272.
Водночас, ОСОБА_5 під час проходження вказаної процедури з отримання статусу безробітного в порталі «Дія», ознайомився з правами та обов'язками безробітного і за допомогою власного електронно цифрового підпису, підписав пам'ятку про права та обов'язки безробітного, зокрема в якій йшлось про обов'язок повідомляти протягом трьох робочих днів кар'єрного радника про обставини, які є підставою для припинення реєстрації та виплат, у тому числі про факт виконання безробітним оплачуваної роботи, тим самим засвідчивши вказаний факт його ознайомлення.
Цього ж дня, приблизно в опівдні, більш точного часу не встановлено, на особистий номер мобільного телефону ОСОБА_5 зателефонував спеціаліст Костянтинівського центру зайнятості - кар'єрний радник ОСОБА_8 і повідомила, що подані ним документи через портал «Дія» було перевірено та Наказом Костянтинівського міського центру зайнятості від 01.06.2022 року №НТ190923 ОСОБА_5 , надано статус безробітної особи, призначено допомогу по безробіттю, як застрахованій особі з урахуванням страхового стажу від 6 до 10 років 60% від середньої заробітної плати (270 календарних днів) (справа №052322052300040), попередньо ще раз ознайомивши останнього про його права та обов'язки, а саме:
-відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», - застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні зобов'язані, своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
-пунктом 4 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» встановлений обов'язок зареєстрованого безробітного інформувати центр зайнятості протягом трьох робочих днів про свою зайнятість.
-відповідно до абзацу 4 п. п. 1 п. 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 року №792, - реєстрація безробітного припиняється з дня укладення цивільно-правового договору про виконання робіт (надання послуг).
Крім того, в ході вказаної розмови складено Індивідуальний план працевлаштування безробітного ОСОБА_5 , п. 4.2.7. якого передбачено - про обов'язок останнього інформувати Центр зайнятості протягом трьох робочих днів про обставини, що впливають на припинення реєстрації безробітного, у разі необхідності та відповідно до законодавства повертати суму виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг, що передбачено частиною третьою статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» про, що також було доведено до відома останнього.
Далі, 22.07.2022 року, перебуваючи за адресою: Донецька область, Краматорський район, м. Костянтинівка, вул. О. Тихого, 99, у ОСОБА_5 раптово виник єдиний кримінально протиправний умисел спрямований на незаконне заволодіння бюджетними коштами - у формі щомісячної допомоги по безробіттю, шляхом обману тобто у замовчуванням відомостей, які мають бути повідомлені.
Негайно реалізуючи свій вказаний кримінально протиправний умисел, достовірно знаючи про обов'язки зареєстрованого безробітного, що визначені Законом України «Про зайнятість населення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття» та Постановою Кабінету Міністрів України №792 від 19 вересня 2018 року «Про затвердження Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу», ОСОБА_5 уклав цивільно-правовий договір з ПАТ «Завод Обтяжувачів» та почав офіційно працювати з нарахуванням і виплатою заробітної плати, що в свою чергу відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття», позбавило його права на отримання допомоги по безробіттю. Крім того, з метою заволодіння грошовими коштами у вигляді допомоги по безробіттю, свідомо ігноруючи положення ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення», навмисно не повідомив про факт працевлаштування свого кар'єрного радника - спеціаліста Костянтинівського центру зайнятості ОСОБА_8 у термін передбачений Законом, тобто до 25.07.2022 року.
В подальшому, ОСОБА_5 неодноразово під час особистих бесід з кар'єрним радником ОСОБА_8 , кожного місяця замовчував вказані обставини щодо його працевлаштування, що в свою чергу, надавало йому можливість продовжувати незаконно отримувати вказані виплати.
Замовчення ОСОБА_5 відомостей про перебування у трудових відносинах з ПАТ «Завод Обтяжувачів» та отримання заробітної плати, під час перебування на обліку, як безробітної особи, призвело до зайвого нарахування та виплати грошових коштів останньому за період з 22.07.2022 року по 27.11.2022 року на загальну суму 13586 грн. 47 коп.
Отримані грошові кошти ОСОБА_5 в подальшому використав в особистих цілях, чим завдав шкоду державі в особі Костянтинівському міському центру зайнятості на загальну суму у розмірі 13586 грн. 47 коп.
Таким чином, своїми умисними діями, що виразилися в в заволодінні чужим майном шляхом обману (шахрайство), ОСОБА_5 вчинив кримінальне правопорушення, передбачений ст. 190 ч. 1 КК України.
Обвинувачений ОСОБА_5 у судовому засіданні свою вину в скоєнні інкримінованого кримінального правопорушення визнав в повному обсязі, щиро каявся.
Під час досудового розслідування між потерпілим Костянтинівським міським центром зайнятості в особі представника ОСОБА_4 та підозрюваним на той час ОСОБА_5 17 травня 2023 року була укладена угода про примирення сторін. Згідно з угодою обвинувачений ОСОБА_5 свою вину в скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, визнав повністю, у скоєному розкаявся.
За умовами угоди обвинувачений ОСОБА_5 зобов'язався беззастережно визнати себе винуватим у вчиненні кримінального правопорушення в обсязі висунутого обвинувачення, викладеного в обвинувальному акті, у судовому провадженні; надати правдиві покази у судовому засіданні під час судового розгляду кримінального провадження; відшкодувати залишок майнової шкоди потерпілій стороні, шляхом повернення грошових коштів у розмірі 13586 грн 47 коп. в строк до 17.05.2024 року.
Сторонами узгоджено, що при затвердженні угоди про примирення сторін обвинуваченому ОСОБА_5 буде призначено покарання за ст. 190 ч. 1 КК України у виді 1 року обмеження волі та звільнено від відбування покарання на підставі ст. 75 КК України з іспитовим строком.
Розглядаючи питання про затвердження угоди, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 468 КПК України у кримінальному провадженні між потерпілим та обвинуваченим може бути укладена угода про примирення.
Згідно з ч. 3 ст. 469 КПК України угода про примирення між потерпілим та обвинуваченим може бути укладена, в тому числі, у провадженні щодо кримінальних проступків, яким є кримінальне правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 190 КК України.
Судом встановлено, що обвинувачений ОСОБА_5 цілком розуміє положення ч. 5 ст. 474 КПК України, а також наслідки невиконання зобов'язань, взятих на себе відповідно до угоди про примирення; представник потерпілого ОСОБА_4 розуміє наслідки укладання угоди про примирення, передбачені ч. 1 ст. 473 КПК України.
Судом встановлено, що укладення угоди між сторонами є добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дії будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді.
Судом встановлено, що умови угоди не суперечать вимогам Кримінального процесуального Кодексу та Кримінального Кодексу України.
Обвинувачений ОСОБА_5 погоджується на призначення узгодженого покарання, йому зрозуміло сутність цього покарання, порядок його відбування.
При призначенні покарання суд враховує ступінь тяжкості скоєного кримінального правопорушення, яке відноситься до категорії кримінальних проступків, обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання, відомості про особу обвинуваченого.
Обставиною, яка пом'якшує покарання обвинуваченого, суд визнає щире каяття.
Обставин, які обтяжують покарання обвинуваченого судом не встановлено.
При дослідженні особи обвинуваченого встановлено, що він раніше не притягувався до кримінальної відповідальності, на медичних обліках за місцем проживання не перебуває, офіційно працевлаштований, за місцем проживання і роботи характеризується позитивно, має стійкі соціальні зв'язки - одружений, має сина ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Таким чином, узгоджена міра покарання для обвинуваченого за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, у виді 1 року обмеження волі є достатньою для його виправлення та попередження вчинення нових кримінальних правопорушень, відповідає загальним засадам призначення покарання.
Крім того, суд погоджується з тим, що виправлення ОСОБА_5 можливе без реального відбування призначеного покарання і його варто звільнити від відбування призначеного покарання з іспитовим строком, оскільки відсутні відомості щодо нього, які б давали підстави стверджувати про його підвищену суспільну небезпеку, як особистості.
Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для затвердження угоди про примирення між потерпілим та обвинуваченим.
Цивільний позов не заявлений, судові витрати відсутні.
Питання щодо речових доказів необхідно вирішити в порядку, передбаченому ст. 100 КПК України.
Запобіжний захід відносно обвинуваченого не обирався.
Керуючись ст.ст. 373, 374, 475 КПК України суд, -
Затвердити угоду про примирення між потерпілим Костянтинівським міським центром зайнятості в особі представника ОСОБА_4 та обвинуваченим ОСОБА_5 від 17 травня 2023 року.
ОСОБА_5 визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, та призначити покарання у виді 1 (одного) року обмеження волі.
Відповідно до ст. 75 КК України, звільнити ОСОБА_5 від відбування покарання з іспитовим строком на 1 (один) рік.
Відповідно до ст. 76 КК України в період іспитового строку покласти на ОСОБА_5 такі обов'язки: періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання, не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.
Нагляд за ОСОБА_5 доручити уповноваженому органу з питань пробації за місцем проживання засудженого.
Речові докази: дві довідки АТ КБ «ПРИВАТБАНК» ні ім'я ОСОБА_5 , які зберігаються в матеріалах кримінального провадження, - залишити на зберігання в матеріалах кримінального провадження.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на вирок може бути подана до апеляційного суду Донецької області через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з моменту його проголошення.
Суддя ОСОБА_1