Справа № 420/6292/23
02 червня 2023 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Одеської міської ради, Приморської районної адміністрації Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, - ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Виконавчого комітету Одеської міської ради, Приморської районної адміністрації Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльності Виконавчого комітету Одеської міської ради щодо незабезпечення ОСОБА_1 позачергово житловою площею у межах відповідної норми та ненадання житла в порушення вимог п. 18 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та ч. 1 ст.46 Житлового кодексу України, зобов'язання Виконавчого комітету Одеської міської ради ухвалити рішення про надання ОСОБА_1 у постійне користування житлового приміщення відповідно до встановлених санітарних та технічних норм, а також з урахуванням кількості членів його сім'ї, зобов'язання Приморської районної адміністрації Одеської міської ради вчинити дії з розподілу та надати позивачу у постійне користування житлове приміщення відповідно до встановлених санітарних та технічних норм, а також з урахуванням кількості членів його сім'ї.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Позов, відповідь на відзив обґрунтовані позивачем тим, що він є особою з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, що дає йому право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни. Разом з матір'ю ОСОБА_2 , яка є інвалідом ІІ групи позивач перебуває на квартирному обліку у секторі обліку та розподілу житла Приморської районної адміністрації Одеської міської ради з 23.04.2010 року з правом позачергового надання житла та станом на 01.01.2023 року номер у черзі 218, з 24.02.2011 року у списках інвалідів війни - за №32. Позивач зазначає, що особливості отримання позачергового житла ветеранами війни - інвалідами війни визначені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Однак, в порушення вимог п. 18 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у встановленні строки позивач та члени його родини досі не забезпечені житлом, як інвалід війни, тобто особа, яка має переважне право перед всіма іншими категоріями поза черговиків на забезпечення житлом згідно ч. 1 ст. 46 Житлового кодексу України. Позивач зазначає, що він користується спеціальною пільгою на отримання житла, передбаченою ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і має бути забезпечений житлом саме з врахуванням вимог вказаного Закону, оскільки дана норма містить імперативний характер та зобов'язує орган, який здійснює забезпечення житловою площею, забезпечити житлом інваліда війни протягом двох років з дня взяття такого на квартирний облік, однак дана норма Закону не виконана станом до тепер. Посилання на відсутність у Одеської міської ради коштів для придбання житла чи відсутність житлової площі, яку можливо було б передати, не відповідає дійсності. Таким чином, оскільки ч. 1 ст. 46 ЖК України встановлено переважне право на одержання жилих приміщень перед всіма іншими категоріями поза черговиків для інвалідів війни, то позивач повинен бути забезпечений житлом в строки, встановлені п. 18 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
З відзиву на позовну заяву Виконавчого комітету Одеської міської ради вбачається, що відповідач позов не визнає, зазначає, що відповідно до положень чинного законодавства у сфері забезпечення житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов, визначено відповідні черги, тоді як зміщення черговості є порушенням прав на житло інших громадян, які мають такий же статус, як і позивач. Відповідно до положень Житлового кодексу України та Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР вбачається, що до першочергової та позачергової груп отримання жилих приміщень віднесено категорії громадян, які потребують поліпшення житлових умов. При цьому, в категорії осіб з інвалідністю внаслідок війни, в якій перебуває ОСОБА_1 , перебувають і інші громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, які мають такий же статус, як і позивач, та таке ж право на позачергове отримання житла.
З відзиву на позовну заяву Приморської районної адміністрації Одеської міської ради вбачається, що відповідач позов не визнає, зазначає, що на теперішній час позивач перебуває на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов при районній адміністрації складом сім'ї із 2-х осіб (він, мати - ОСОБА_2 ), з 18.05.2006 року по загальній групі, де черга станом на 01.01.2023 року - №3763. З 23.04.2010 року включено до позачергової групи, черга - 218 та з 24.02.2011 року включено до списку осіб з інвалідністю внаслідок війни, черга - №32. Згідно із вимогами чинного законодавства, позачерговим правом отримання житлових приміщень користуються і інші категорії громадян, діти-сироти, багатодітні сім'ї, які мають 5 чи більше дітей, особи, які направлені у порядку у порядку розподілу на роботу в іншу місцевість та інші. При цьому, наявність кількох житлових пільг у членів сім'ї не надає переважного права на отримання житла поза чергою серед осіб, які перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов з правом першочергового чи позачергового житла. Позивач на протязі 2018-2023 років неодноразово звертався до районної адміністрації з житлових питань, в тому числі стосовно вирішення питання надання житла його сім'ї, на що були направлені письмові відповіді відповідно до вимог чинного законодавства з відповідними роз'ясненнями. ОСОБА_1 було роз'яснено, що оскільки надання житла на теперішній час буде порушенням черги, а також порушенням прав на позачергове отримання житла інших сімей, які перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов з більш ранніх строків, а питання надання житлової площі сім'ї буде розглянуто при підході черги обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов у списку на позачергове отримання житлової площі, пол. мірі надходження житла для розподілу. Крім того, при введенні в експлуатацію жилих будинків, житлова площа до Одеської міської ради не надходить. Грошові кошти, які надходять можуть спрямовуватись тільки на утворення та розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури. Стосовно розподілу житла з 2010 року громадянам пільгових категорій, які перебували на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов при Приморській районній адміністрації відповідач зазначив, що відповідно інформації за кількістю отриманих об'єктів нерухомого майна для кожної категорії громадян: 2010 рік - вчителі - 5, учасники бойових дій, учасники війни - 4, багатодітна сім'я - 1, одинокі матері -2, інваліди війни - 5, сироти - 1, особи, які приймали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи - 1, сім'ї загиблих (померлих) ветеранів війни - 1; 2011 рік - вчителі - 5, учасники бойових дій, учасники війни - 4, багатодітна сім'я - 1, одинокі матері -2, інваліди війни - 1 групи ІІ Світової війни -14; 2012-2014 роки - не має; 2015 рік - сироти - 1; 2016 рік - сироти - 1, багатодітна сім'я - 1; 2017 рік - сироти - 1, учасник бойових дій (АТО), який стратив функціональні можливості нижніх кінцівок - 1; 2018 рік - сироти - 19; 2019 рік - не має; 2020 рік - сироти - 3; 2021- 2022 роки - не має. Враховуючи вимоги чинного законодавства, відсутні правові підстави для зобов'язання відповідача з розподілу та надання позивачу у постійне користування житлове приміщення відповідно до встановлених санітарних та технічних норм, а також з урахуванням кількості членів його сім'ї.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 є особою з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 30.01.2015 року (аркуш справи 6).
Відповідно довідки Приморської районної адміністрації Одеської міської ради від 20.02.2023 року б/н, на квартирному обліку при Приморській райадміністрації Одеської міської ради ОСОБА_1 перебуває складом сім'ї в 2 особи (він, мати) з 18.05.2006 року та станом на 01.01.2023 року черга - №3763. З 23.04.2010 року включно до позачергової групи - № НОМЕР_2 , з 24.02.2011 року включно до списку осіб з інвалідністю внаслідок війни, черга №32 (аркуш справи 6).
Згідно рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради № 293 від 24.11.2022 року «Про затвердження плану розподілу загальної житлової площі Одеською міською радою у 2022 році» затверджено план розподілу загальної житлової площі Одеською міською радою у 2022 році. Згідно плану розподілу житлової площі Одеською міською радою у 2022 році, зокрема, районні адміністрації Одеської міської ради отримали загальну житлову площу 1233,10 мІ для забезпечення тимчасового проживання військовослужбовців (аркуш справи 7).
20 лютого 2023 року позивач звернувся до Виконавчого комітету Одеської міської ради із заявою щодо невідкладного забезпечення його житлом в м. Одесі та членів його сім'ї згідно положень п. 18 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та ч. 1 ст. 46 Житлового кодексу України (аркуш справи 8).
Приморська районна адміністрація Одеської міської ради на виконання резолюції в.о. заступника Одеського міського голови - директора департаменту земельних ресурсів Філатова О.А. листом №Г-281 від 03.03.2023 року позивачу повідомила про те, що на теперішній час позивач перебуває на квартирному обліку при районній адміністрації складом сім'ї із 2-х осіб (позивач, мати - ОСОБА_2 ) з 18.05.2006 року по загальній групі, де черга станом на 01.01.2023-№3763. З 23.04.2010 року позивача включено до позачергової групи, черга - №218, та з 24.02.2011 року включено до списку осіб з інвалідністю внаслідок війни, черга - №32. Надання позивачу житла на теперішній час буде порушенням черги, а також буде порушенням прав на позачергове отримання житла інших сімей, які перебувають на квартирному обліку з більш ранніх строків. Необхідно звернути увагу на обставини, які ускладнюють отримання житлової площі громадянами України, що потребують поліпшення житлових умов та перебувають на квартирному обліку. В зв'язку із прийняттям Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (від 17.02.2011 року №3038-VІ) дольову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту при введенні в експлуатацію житлових будинків забудовники здійснюють переведенням грошових коштів, а не наданням квартир, як це відбувалося раніше. Тобто при введенні в експлуатацію жилих будинків, житлова площа до Одеської міської ради не надходить. Грошові кошти, які надходять можуть спрямовуватись тільки на утворення та розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури. Враховуючи викладене, питання надання житлової площі сім'ї позивача буде розглянуто при підході черги квартирного обліку у списку на позачергове отримання житлової площі, по мірі надходження житла для розподілу (аркуш справи 9).
Позивач не погодився із бездіяльністю Виконавчого комітету Одеської міської ради щодо забезпечення ОСОБА_1 позачергово житловою площею у межах відповідної норми та ненадання житла в порушення вимог п. 18 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та ч. 1 ст.46 Житлового кодексу України та звернувся до суду із цим позовом.
Відповідно до ст. 19, 47 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.
Згідно із ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, зокрема, належить: облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов; розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності.
Відповідно до ст. 38 Житлового кодексу Української РСР (в редакції, чинній на момент включено до списку осіб з інвалідністю внаслідок війни) порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, встановлюються законодавством Союзу РСР, цим кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.
Відповідно до ст. 9, 31, 33 Житлового кодексу Української РСР (в редакції, чинній на момент включено до списку осіб з інвалідністю внаслідок війни).
Громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством Союзу РСР і Української РСР), як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.
Потребуючі поліпшення житлових умов члени житлово-будівельних кооперативів, громадяни, які мають жилий будинок (квартиру) у приватній власності, та інші громадяни, що проживають у цих будинках (квартирах), забезпечуються жилими приміщеннями на загальних підставах.
Згідно із ч. 1 ст. 39, ч. 1 ст. 40, 42, ч. 1, 3, 4 ст. 43 ч. 1, 3 ст. 46 Житлового кодексу Української РСР громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті.
Громадяни перебувають на обліку потребуючи поліпшення житлових умов до одержання житлового приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною другої цієї статті.
Жилі приміщення надаються тільки громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов та внесені до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, крім випадків, передбачених статтею 46, частинами першою і другою статті 54, частиною першою статті 90, частиною шостою статті 101, статтями 102, 110, частиною першою статті 114 цього Кодексу, а також інших випадків, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР.
Громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.
З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень.
Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень).
Поза чергою житлове приміщення надається особам з інвалідністю внаслідок Другої світової війни і прирівняним до них у встановленому порядку особам протягом двох років з дати прийняття рішення про включення їх до списку на позачергове одержання жилого приміщення, з визначенням переважного права на отриманим житла осіб з інвалідністю внаслідок Другої світової війни і прирівняним до них перед всіма іншими категоріями позачерговиків.
Громадяни, які мають право на позачергове одержання жилих приміщень, включаються до окремого списку.
Так, відповідно до ст. 1, п. 18 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом: створення належних умов для підтримання здоров'я та активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров'я.
Особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги: позачергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а особи з інвалідністю I групи з числа учасників бойових дій на території інших країн - протягом року.
Відповідно до п. 23, п. п. 1 п. 39, п.п. 3 п. 38 «Правил обліку громадян, потребуючих покращення житлових умов, та надання їм жилих приміщень», затверджених постановою Ради Міністрів УРСР та Української республіканської ради професіональних союзів №470 від 11 грудня 1984 року громадяни, взяті на квартирний облік, вносяться до книги обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилих приміщень.
З числа вказаних громадян складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень.
Жилі приміщення надаються в порядку загальної черги, за винятком осіб, маючих право першочергового отримання цих приміщень.
Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття осіб, які потребують поліпшення житлових умов, на облік (включенням до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень).
Отже, забезпечення житлом таких осіб можливе лише згідно з існуючою черговістю з урахуванням часу взяття на облік та у порядку, передбаченому законодавством.
Іншого порядку, ніж дата взяття на облік у формуванні черговості забезпечення житлом осіб, які користуються певним правом (мають однакові пільги) в черговості одержання таких приміщень діючим законодавством не встановлено.
Суд зазначає, що ОСОБА_1 хоча і включений в списки на позачергове житло, що дає йому право на позачергове отримання житла, однак статтею 46 Житлового кодексу Української РСР не встановлено переважного права особи на одержання жилих приміщень перед всіма іншими категоріями позачерговиків та членів сім'ї загиблих ветеранів війни, а тому позивач підлягає забезпеченню житлом в порядку черговості після того, як будуть забезпечені житлом особи, які були раніше включенні до списку осіб, які мають право на позачергове одержання житла, що відповідатиме положенням статті 43 Житлового кодексу Української РСР.
Аналогічний висновок узгоджується із правовою позицією, викладеною Верховним Судом України у постанові від 03 червня 2015 року у справі № 6-390цс15, з висновком якого погодився й Верховний Суд у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у постанові від 11 листопада 2019 року у справі № 712/4259/17 (провадження № 61-15146сво18), висновки яких суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.
Крім того, позивачем не надано суду доказів наявності переважного права на отримання житла, відмінного від інших осіб, які за часом взяття на облік у цьому списку передують позивачу.
Позивач має право на забезпечення житлом лише за умови надходження його черги на отримання житла. Враховуючи те, що попереду позивача у черзі знаходиться значна кількість осіб, які потребують поліпшення житлових умов, порушення черговості є порушенням норм чинного законодавства та прав цих осіб.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 12 березня 2018 року у справі № 676/1707/17-ц, від 30 січня 2020 року у справі № 335/3599/18, від 24 лютого 2020 року у справі №725/3605/19, від 03 квітня 2020 року у справа № 344/8248/17-ц, від 22 травня 2020 року у справі № 522/16805/17, від 28 січня 2021 року у справі № 328/1568/19, висновки яких суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про відсутність бездіяльності Виконавчого комітету Одеської міської ради щодо забезпечення ОСОБА_1 позачергово житловою площею у межах відповідної норми та ненадання житла в порушення вимог п. 18 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та ч. 1 ст.46 Житлового кодексу України.
Враховуючи відсутність бездіяльності Виконавчого комітету Одеської міської ради щодо забезпечення ОСОБА_1 позачергово житловою площею у межах відповідної норми та ненадання житла в порушення вимог п. 18 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та ч. 1 ст.46 Житлового кодексу України у суду не має підстав для зобов'язання Виконавчого комітету Одеської міської ради ухвалити рішення про надання ОСОБА_1 у постійне користування житлове приміщення відповідно до встановлених санітарних та технічних норм, а також з урахуванням кількості членів його сім'ї та зобов'язання Приморської районної адміністрації Одеської міської ради вчинити дії з розподілу та надати позивачу у постійне користування житлове приміщення відповідно до встановлених санітарних та технічних норм, а також з урахуванням кількості членів його сім'ї.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 255 КАС України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Виконавчого комітету Одеської міської ради (пл. Думська, 1, м. Одеса, Одеська область, 65026, код ЄДРПОУ 04056919), Приморської районної адміністрації Одеської міської ради (вул. Канатна, буд. 134, м. Одеса, Одеська область, 65039, код ЄДРПОУ 26303264) про визнання протиправною бездіяльності Виконавчого комітету Одеської міської ради щодо незабезпечення ОСОБА_1 позачергово житловою площею у межах відповідної норми та ненадання житла в порушення вимог п. 18 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та ч. 1 ст.46 Житлового кодексу України, зобов'язання Виконавчого комітету Одеської міської ради ухвалити рішення про надання ОСОБА_1 у постійне користування житлового приміщення відповідно до встановлених санітарних та технічних норм, а також з урахуванням кількості членів його сім'ї, зобов'язання Приморської районної адміністрації Одеської міської ради вчинити дії з розподілу та надати позивачу у постійне користування житлове приміщення відповідно до встановлених санітарних та технічних норм, а також з урахуванням кількості членів його сім'ї - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Леонід СВИДА
.