Справа № 540/8638/21
02 червня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Аракелян М.М.
Розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (код ЄДРПОУ: 05392743; адреса: вул.Робоча, буд.115, м.Херсон, 73037) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
28.12.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, в якому представник позивача просив суд:
визнати протиправною бездіяльність Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо нездійснення йому виплати щорічної разової грошової допомоги у належному розмірі, як передбачено ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
зобов?язати Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік, як учаснику бойових дій, у розмірі п?яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 29.12.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; постановлено справу розглядати а правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст.262 КАС України).
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що він є учасником бойових дій та отримав виплату до 5 травня як учасник бойових дій за 2021 рік у розмірі 1491,00 грн. При цьому, ненарахування та невиплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком позивач вважає незаконною, що порушує його права, гарантовані Конституцією України та чинним законодавством, через що вони мають бути поновлені шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
21.02.2022 року Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат подав Херсонському окружному адміністративному суду Довідку, в якій зазначив, що Управлінням соціального захисту населення, сім'ї та праці виконавчого комітету Новокаховської міської ради за Списком-рішенням на призначення виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у 2021 році відповідно до постанови Кабміну України від 08.04.2021 року №325 «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» учасникам бойових дій від 15.04.2021 року №03-04/772, затвердженим начальником Управління, призначено ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 05 травня у 2021 році у розмірі 1491грн. На підставі вищезазначеного розпорядчого акту Управління та затвердженого наказом Мінсоцполітики України від 12.04.2021 року №180 паспорту бюджетної програми за КПКВК 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною», за його відповідним фінансуванням, Центром виплата допомоги оформлена за списком І періоду квітня 2021 року (тип відомості 22) через установу уповноваженого банку АТ «Приват Банк». Центр є неналежною стороною, відповідачем за даним позовом, діє виключно на виконання розпоряджень управлінь соціального захисту населення та на підставі наданих Міністерством соціальної політики України кошторисних призначень.
Згідно Розпорядження Голови Верховного Суду від 18.03.2022р. №11/0/9-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану (окремі суди Донецької, Харківської та Херсонської областей)» територіальна підсудність справ Херсонського окружного адміністративного суду визначена за Одеським окружним адміністративним судом.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду від 29.03.2023 року, справа №540/8638/21 передана судді Аракелян М.М.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 03.04.2023 року прийнято справу №540/8638/21 до провадження; постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (ст.262 КАС України); встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали, витребувані у відповідача докази.
17.04.2023 року представник відповідача подав до суду додаткові пояснення, в яких зазначив, що у зв'язку із встановленням в Україні воєнного стану та окупацією території Херсонської області, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.2022р. № 263 “Деякі питання забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів в умовах воєнного стану”, зокрема, щодо заборони використання хмарних ресурсів та/або центрів обробки даних, розташованих на тимчасово окупованій території України, у базі даних АСОПД/КОМТЕХ Мінсоцполітики закрито інформацію про отримувачів разової грошової допомоги до 5 травня, зокрема, по Херсонській області. У зв'язку з викладеним, Центр не має можливості надати відзив на позов. Відповідач просив суд взяти до уваги інформацію, надану Центром раніше громадянам та суду.
Справа розглядається за наявними матеріалами згідно ч.6 ст.162 КАС України.
Розглянувши у письмовому провадженні наявні матеріали справи, суд дійшов наступного.
Під час розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій і має право на пільги, встановлені законодавством України для учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 (а.с.5).
Як зазначає позивач та не спростував відповідач, виплата позивачу разової грошової допомоги до 05 травня у 2021 році була здійснена у сумі 1491 грн. (а.с.11).
14.11.2021 року позивач звернувся до відповідача з заявою від 13.11.2021 року про виплату йому разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком (а.с.7-8), на що отримав лист (відповідь) від 29.11.2021 року №01-4/5768 від Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, в якому зазначено, що позивачу призначено у 2021 році 1491грн. допомоги; стосовно нарахування та доплати невиплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком згідно з ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» рекомендовано звернутися до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації або за місцем проходження служби, де було нараховано щорічну разову грошову допомогу до 5 травня у 2021 році у розмірі 1491грн. (а.с.13).
Не погодившись із діями відповідача щодо виплати допомоги не у повному обсязі, позивач звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду із даним позовом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відносини з приводу соціального захисту учасників бойових дій як особливої окремої категорії громадян унормовані, насамперед, приписами Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Пільги учасникам бойових дій встановлені статтею 12 вказаного Закону.
Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 25.12.1998р. №367-XIV статтю 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” було доповнено частиною четвертою такого змісту: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.".
Підпунктом “б” підпункту 1 пунктом 20 Розділу ІІ Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік” від 28.12.2007 №107-VI згадану вище норму права викладено в такій редакції: "Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".
У подальшому зміни, внесені підпунктом "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. № 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008.
Законом України від 28.12.2014 р. № 79-VIII, розділ VI Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким зокрема було передбачено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Ця норма діяла з 01.01.2015р.
На реалізацію приписів цієї норми закону Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 08.04.2021р. №325 "Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", де, зокрема, передбачено, що разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році виплачується в таких розмірах:
особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин:
I групи - 4 421 гривня;
II групи - 3 906 гривень;
III групи - 3 391 гривня;
учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1 491 гривня.
27.02.2020р. рішенням Конституційного Суду України №3-р/2020 було визнано неконституційним окреме положення п.26 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, на момент виплати позивачу коштів у 2021 році діяла ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у редакції Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 25.12.1998р., яка передбачала наступне: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком".
Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, з 28.02.2020р. ані приписи п.26 розділу VI Бюджетного кодексу України у частині дії ст.12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, ані приписи ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у редакції п.20 Розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік” не можуть запроваджувати правил призначення та виплати допомоги до 5 травня для учасників бойових дій.
Тому, з 28.02.2020р. позивач набув право на виплату грошової допомоги до 05 травня згідно ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.1998р. №367-ХІV, яка передбачала допомогу до 5 травня для учасників бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
При цьому, суд наголошує, що норми будь-яких підзаконних нормативно-правових актів, у тому числі і постанов КМУ, не можуть змінювати норми законів України та позбавляти позивача цього права.
Критерії законності волевиявлення (як рішення, так і діяння) владного суб'єкта викладені законодавцем у приписах ч.2 ст.2 КАС України і обов'язок доведення факту дотримання цих критеріїв покладений на владного суб'єкта згідно ч.2 ст.77 КАС України.
Згідно ч.2 ст.5 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” виключно цим Законом визначається, зокрема, мінімальний розмір пенсії за віком.
Згідно ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно ст.7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” установлено у 2021 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 2189 гривень, з 1 липня - 2294 гривні, з 1 грудня - 2393 гривні, а для основних соціальних і демографічних груп населення:
осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2021 року - 1769 гривень.
Таким чином, позивачу до виплати належало 1769 грн. * 5 = 8845 грн.
Відповідно до Порядку використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань №325 головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є: 1) структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення); 2) структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - місцеві органи соціального захисту населення), центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).
Відповідно до пункту 1, підпунктів 3.1 та 3.2 пункту 3 Положення про Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого наказом директора Департаменту соціального розвитку Херсонської обласної державної адміністрації 10.06.2020 року №12, Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - Центр) є державною установою і підпорядковується Департаменту соціального розвитку Херсонської обласної державної адміністрації. До головних завдань Центру належить, зокрема забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту та обслуговування населення, надання соціальної допомоги громадянам, які потребують підтримки з боку держави та підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого та рідкого пічного палива та скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат.
Згідно з підпунктом 4.9 вказаного Положення Центр відповідно до покладених на нього завдань проводить перерахунки розмірів грошової допомоги, у тому числі у зв'язку з індексацією, забезпечує своєчасну підготовку бухгалтерської та статистичної звітності з використанням уніфікованих програмних засобів.
Тобто, Міністерство соціальної політики перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які і здійснюють безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій.
Отже, органами, уповноваженими здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня, є Управління соціального захисту населення за місцем проживання позивача та/або Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Позивачем згідно Довідки від 17.02.2022 року саме від відповідача отримано 1491 грн. грошової допомоги до 05 травня, а тому суд дійшов висновку, що позивачу протиправно не виплачено грошової допомоги до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, отже наявні підстави для зобов'язання Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік як учаснику бойових дій відповідно до частини 5 статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у розмірі 5 (п'яти) мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії, з урахуванням раніше виплаченої суми допомоги.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд відхиляє доводи відповідача, викладені у Довідці від 17.02.2022 року , як такі, що не спростовують ані факт виплати позивачу допомоги у сумі 1491грн., ані обставини її виплати саме Херсонським Центром та відмови відповідачем у донарахуванні та виплаті спірної допомоги.
Відповідно до ч.9 ст.80 КАС України у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідач не довів законність своєї бездіяльності, як і те, що Херсонський центр не є належним відповідачем у справі.
На підставі вищевикладеного позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
При поданні даного позову судовий збір не сплачувався на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України “Про судовий збір”, судові витрати для розподілу відсутні.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (код ЄДРПОУ: 05392743; адреса: вул.Робоча, буд.115, м.Херсон, 73037) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у вигляді нездійснення ОСОБА_1 виплати щорічної разової грошової допомоги у належному розмірі, як передбачено ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Зобов?язати Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (код ЄДРПОУ: 05392743) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як учаснику бойових дій.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 293,295 КАС України, до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя М.М. Аракелян