Справа № 540/6964/21
01 червня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Білостоцького О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, визначеного ч.5 ст.262 КАС України, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Мирненської селищної ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Херсонського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до виконавчого комітету Мирненської селищної ради, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Мирненської селищної громади в особі місцевої комісії, уповноваженої для визначення напрямів та об'єктів, на які спрямовуються кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, щодо невнесення ОСОБА_1 до загального списку дітей, які перебувають на квартирному обліку в Мирненській селищній раді, із зазначенням прізвища, імені, по-батькові, дати народження дитини, дати взяття її на такий облік, інвалідності (у разі встановлення) та орієнтованої потреби в коштах, а також до списку осіб для виплати грошової компенсації, із визначенням окремо щодо кожної особи обсягу такої компенсації;
- зобов'язати Мирненську селищну громаду в особі місцевої комісії, уповноваженої для визначення напрямів та об'єктів, на які спрямовуються кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, включити ОСОБА_1 до загального списку дітей, які перебувають на квартирному обліку в Мирненській селищній раді, із зазначенням прізвища, імені, по-батькові, дати народження дитини, дати взяття її на такий облік, інвалідності (у разі встановлення) та орієнтованої потреби в коштах, а також до списку осіб для виплати грошової компенсації, із визначенням окремо щодо кожної особи обсягу такої компенсації.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначила, що вона з 2011 року перебуває на черзі на отримання соціального житла відповідно до рішення виконавчого комітету Червоночабанської сільської ради Каланчацького району Херсонської області №85 від 21.12.2011 року. В подальшому у зв'язку із реорганізацією Червоночабанської сільської ради у Мирненську об'єднану територіальну громаду, рішенням останньої від 17.03.2021 року позивача було поставлено на квартирний облік в с. Макарівка, як особу з числа дітей позбавлених батьківського піклування. 09.08.2021 року позивач звернулась до відповідача із заявою про подання відповідних даних про неї до уповноважених органів, які нададуть їй можливість отримати компенсацію за належне їй майно. Водночас листом від 18.08.2021 року Мирненська селищна рада повідомила позивача, що рішенням виконавчого комітету Мирненської селищної ради від 15.07.2021 року №60 прийнято рішення включити у список осіб віком до 23 років, так як вони мають право на стовідсоткову грошову компенсацію граничної вартості житла. Особи, яким виповнилось 23 роки, не були включені до вказаного списку у зв'язку із неможливістю селищної ради взяти участь у співфінансуванні згідно умов, визначених Постановою КМУ «Деякі питання забезпечення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа житлом та підтримки малих групових будинків» від 26.05.2021 року №615.
Водночас позивач не погоджується із зазначеними діями відповідача та вважає їх протиправними, з огляду на що звернулась до суду з даним адміністративний позовом.
Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 23.11.2021 року адміністративний позов ОСОБА_1 був прийнятий до розгляду, у справі було відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Ухвалою суду від 23.12.2021 року було замінено неналежного відповідача у справі №540/6964/21 з Мирненської селищної об'єднаної територіальної громади на належного відповідача - виконавчий комітет Мирненської селищної ради.
Розпорядженням голови Верховного Суду від 18 березня 2022 року №11/0/9-22, враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, змінено територіальну підсудність судових справ Херсонського окружного адміністративного суду на Одеський окружний адміністративний суд.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду від 23.03.2023 року, адміністративна справа №540/6964/21 була передана судді Білостоцькому О.В.
Ухвалою суду від 29.03.2023 року позовну заяву ОСОБА_1 до виконавчого комітету Мирненської селищної ради було прийнято до розгляду, у справі було відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін. Відповідачу запропоновано в 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на адміністративний позов.
У визначений КАС України п'ятнадцятиденний строк відзив на адміністративний позов відповідачем наданий не був, будь-яких клопотань щодо продовження строку для подання відзиву відповідачем не заявлено, будь-яких пояснень щодо неможливості надання відзиву у строк, встановлений судом, не надано.
При цьому в ухвалі про відкриття провадження у справі виконавчому комітету Мирненської селищної ради було роз'яснено, що неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову, а також про можливість вирішення судом справи за наявними матеріалами відповідно до положень ч. 6 ст. 162 КАС України.
Відповідно до статті 64 Конституції України, навіть в умовах воєнного та надзвичайного стану не може обмежуватися право особи на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно частини 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Судом під час розгляду справи встановлено наступне.
ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення виконавчого комітету Червоночабанської сільської ради Калачанського району Херсонської області №85 від 21.12.2011 року було затверджено реєстр та встановлено чергу на отримання житла дітьми сиротами та дітьми позбавленими батьківського піклування при виконавчому комітеті сільської ради, в якому під номером 1 міститься ПІБ позивача.
В подальшому у зв'язку із реорганізацією Червоночабанської сільської ради Калачанського району Херсонської області 02.03.2021 року позивач звернулась до Мирненської селищної ради із заявою, в якій просила поставити її на квартирний облік як особу з числа дітей, позбавлених батьківського піклування, через відсутність власного житла.
Рішенням Мирненської селищної ради Калачанського району Херсонської області від 17.03.2021 року №25 позивача було поставлено на квартирний облік в с. Макарівка, як особу з числа дітей, позбавлених батьківського піклування.
09.08.2021 року ОСОБА_1 звернулась до Мирненської селищної ради Калачанського району Херсонської області із заявою, в якій зауважила, що вона зверталась до Управління соціального захисту населення з метою отримання компенсації за належне житлове приміщення. Водночас позивачу було повідомлено, що органом місцевого самоврядування не було подано списків осіб до Управління, які можуть отримати таку компенсацію. З огляду на зазначене позивач просила відповідача вжити негайних заходів та подати її данні до відповідних органів, які нададуть їй змогу отримати грошову компенсацію за належне їй до отримання майно.
Водночас листом від 18.08.2021 року №259 Мирненська селищна рада повідомила позивача, що станом на 2021 рік бюджет Мирненської селищної ради не спроможний фінансувати виплату вказаної грошової компенсації через значене соціальне навантаження та зменшення надходження доходної частини. У зв'язку з цим рішенням комісії щодо формування у 2021 році пропозицій стосовно потреби у спрямуванні субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближення до сімейних, підтримки малих групових будинків та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування з їх числа від 13.07.2021 року, затвердженого рішенням виконавчого комітету Мирненської селищної ради від 15.07.2021 року №60 було прийнято рішення включити у список осіб віком до 23 років, так як вони мають право на стовідсоткову грошову компенсацію граничної вартості житла. Особи, яким виповнилось 23 роки, не були включені до вказаного списку у зв'язку із неможливістю селищної ради взяти участь у співфінансуванні згідно умов, визначених Постановою КМУ «Деякі питання забезпечення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа житлом та підтримки малих групових будинків» від 26.05.2021 року №615.
Водночас позивач не погоджується із зазначеними діями відповідача та вважає їх протиправними, з огляду на що звернулась до суду з даним адміністративний позовом.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Дослідивши адміністративний позов та інші письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до пункту 1 статті 3 Конвенції ООН Про права дитини (далі - Конвенція) в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративним чи законодавчими органами, першочергова увага має приділятись якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Згідно з частинами другою, третьою статті 3 Конвенції держави-учасниці Конвенції зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Держави-учасниці забезпечують, щоб установи, служби і органи, відповідальні за піклування про дітей або їх захист, відповідали нормам, встановленим компетентними органами, зокрема, в галузі безпеки й охорони здоров'я та з точки зору численності і придатності їх персоналу, а також компетентного нагляду.
Аналогічні зобов'язання України передбачені і у основних міжнародно-правових актах.
Стаття 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права від 16.12.1966 року визначає право кожної людини на соціальне забезпечення, а ст. 10 цього ж Пакту декларує визнання Державами-учасницями, що сім'ї, яка є природним і основним осередком суспільства, повинні надаватися по можливості якнайширша охорона і допомога, особливо при її утворенні і поки на її відповідальності лежить турбота про несамостійних дітей та їх виховання. Особливих заходів охорони і допомоги має вживатися щодо всіх дітей і підлітків без будь-якої дискримінації за ознакою сімейного походження чи за іншою ознакою. Дітей і підлітків має бути захищено від економічної і соціальної експлуатації.
В Декларації прав дитини, прийнятій Генеральною Асамблеєю ООН 20.11.1959 року, закріплено, що дитина, внаслідок її фізичної і розумової незрілості, потребує спеціальної охорони і піклування, включаючи належний правовий захист як до, так і після народження.
Статтею 47 Конституції України встановлене право кожного на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.
Правові, організаційні, соціальні засади та гарантії державної підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа, визначені Законом України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», який є складовою частиною законодавства про охорону дитинства.
Згідно із абз. 3 ч. 1 ст. 1 Закону №2342-IV діти, позбавлені батьківського піклування, - діти, які залишилися без піклування батьків у зв'язку з позбавленням їх батьківських прав, відібранням у батьків без позбавлення батьківських прав, визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними, оголошенням їх померлими, відбуванням покарання в місцях позбавлення волі та перебуванням їх під вартою на час слідства, розшуком їх органами Національної поліції, пов'язаним з відсутністю відомостей про їх місцезнаходження, тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов'язки, а також діти, розлучені із сім'єю, підкинуті діти, батьки яких невідомі, діти, від яких відмовилися батьки, діти, батьки яких не виконують своїх батьківських обов'язків з причин, які неможливо з'ясувати у зв'язку з перебуванням батьків на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, та безпритульні діти.
За змістом абзаців шостого, дев'ятого статті 3 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" основними засадами державної політики щодо соціального захисту дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа є захист майнових, житлових та інших прав та інтересів таких дітей, забезпечення соціально-правових гарантій.
Відповідно до ч.1 ст.8 Закону №2342-IV держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа.
Згідно статті 33 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, після досягнення 23 років не втрачають право на позачергове отримання благоустроєного жилого приміщення або соціального житла до надання їм благоустроєного жилого приміщення для постійного проживання або, за їхнім бажанням, - грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, за умови перебування у встановленому порядку на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або соціальному квартирному обліку на момент досягнення 23-річного віку.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.05.2021 року №615 щодо деяких питань забезпечення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа житлом та підтримки малих групових будинків, затверджено Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, підтримку малих групових будинків та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа (далі - Порядок) та Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа.
Відповідно до Порядку та умов надання субвенції, цей порядок визначає механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, підтримку малих групових будинків та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа (далі - субвенція).
Головним розпорядником субвенції та відповідальним за виконання бюджетної програми є Мінсоцполітики
Розпорядники субвенції за місцевими бюджетами (далі - місцевий розпорядник) визначаються рішеннями про такі бюджети відповідно до законодавства.
Субвенція спрямовується зокрема на виплату грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для осіб відповідно до Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2021 року № 615 (далі - грошова компенсація).
Для формування пропозицій щодо розподілу субвенції обласними, Київською міською держадміністраціями за розпорядженням голови обласної, Київської міської держадміністрації утворюється відповідна регіональна комісія, яка є консультативно-дорадчим органом, затверджується положення про таку комісію та її склад.
До повноважень регіональної комісії належить визначення потреб регіону відповідно до пропозицій, поданих місцевими комісіями, утвореними відповідно до пункту 9 цих Порядку та умов, та формування пропозицій щодо розподілу обсягу субвенції між місцевими бюджетами за напрямами, передбаченими пунктом 4, з урахуванням умов, визначених пунктом 5 цих Порядку та умов, виходячи з:
першочерговості завершення розпочатих у попередніх періодах будівельно-ремонтних робіт;
необхідності нового будівництва приміщень для розміщення малих групових будинків, житла для дитячих будинків сімейного типу;
потреби щодо капітального ремонту/реконструкції житла для дитячих будинків сімейного типу;
потреби щодо надання підтримки малим груповим будинкам з урахуванням їх кількості та дітей, які перебувають в них, установлених розмірів відповідних виплат;
формування регіональних списків осіб у порядку черговості відповідно до дати включення у список громадян, які користуються правом позачергового отримання жилих приміщень; за часом взяття на соціальний квартирний облік у разі надання соціального житла та віком від 16 до 23 років, від 23 до 35 років, старші 35 років.
За наявності кількох осіб з однаковою датою взяття на облік перевага надається особі старшого віку.
Регіональна комісія формує пропозиції щодо розподілу субвенції між конкретними особами у порядку черговості відповідно до дати включення у списки громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень; за часом взяття на соціальний квартирний облік у разі надання соціального житла та віком.
У разі наявності залишків субвенції регіональна комісія відповідно до регіональних списків осіб у порядку черговості визначає наступну особу, якій може бути придбано житло або призначено грошову компенсацію для придбання житла.
Регіональна комісія протягом 10 робочих днів з дати надходження рішень місцевих комісій про визначення відповідної потреби схвалює пропозиції щодо розподілу субвенції між місцевими бюджетами (м. Київ - між головними розпорядниками бюджетних коштів) за напрямами, передбаченими пунктом 4, з урахуванням умов, визначених пунктами 5 і 6 цих Порядку та умов.
Рішення регіональної комісії оформляється протоколом, підписується всіма її членами і подається обласній, Київській міській держадміністрації для формування в установленому порядку показників відповідних місцевих бюджетів та їх затвердження.
Після затвердження обласного бюджету, міського бюджету м. Києва з урахуванням розподілу субвенції між місцевими бюджетами за напрямами, передбаченими пунктом 4, з урахуванням умов, визначених пунктом 5 цих Порядку та умов, регіональна комісія надсилає місцевим комісіям, утвореним відповідно до пункту 9 цих Порядку та умов, копію свого рішення для врахування під час формування відповідних показників їх бюджетів.
У разі утворення залишків субвенції в місцевих бюджетах, у тому числі від придбання житла за ринковою вартістю та невикористання в повному обсязі коштів, виділених на підтримку малого групового будинку, такі кошти повертаються до обласного бюджету, міського бюджету м. Києва для подальшого перерозподілу відповідно до цього пункту.
Згідно пункту 9-10 Порядку та умов надання субвенції для формування пропозицій щодо потреби в субвенції за напрямами, передбаченими пунктом 4, з урахуванням умов, визначених пунктом 5 цих Порядку та умов, головою районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), сільської, селищної ради утворюється відповідна місцева комісія, яка є консультативно-дорадчим органом, і затверджується положення про таку комісію та її склад.
До повноважень місцевої комісії зокрема належить:
1) визначення потреби в субвенції за напрямами, передбаченими пунктом 4, з урахуванням умов, визначених пунктом 5 цих Порядку та умов, підготовка відповідних пропозицій з урахуванням пунктів 12 і 14 цих Порядку та умов, і наявної проектної документації, кількості малих групових будинків та дітей, які перебувають в них, установлених розмірів відповідних виплат;
2) формування та затвердження загальних списків осіб, які перебувають на квартирному обліку, із зазначенням прізвища, імені, по батькові (за наявності), дати народження особи, дати її взяття на такий облік, інвалідності (у разі встановлення) та орієнтовної потреби в коштах, необхідних для придбання житла;
3) затвердження списків осіб для виплати грошової компенсації із визначенням окремо щодо кожної особи обсягу такої компенсації. До загального списку не включаються особи, яким було виділено грошову компенсацію за рахунок субвенції у попередньому році;
Місцева комісія приймає рішення щодо обсягу потреби субвенції за напрямами, передбаченими пунктом 4, з урахуванням умов, передбачених пунктом 5 цих Порядку та умов, протягом 60 днів з дати набрання чинності цими Порядком та умовами. Рішення оформляється протоколом, який складається у двох примірниках, підписується всіма членами місцевої комісії та затверджується органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування (один примірник протоколу надсилається обласній/Київській міській держадміністрації).
Формування та використання показників місцевих бюджетів проводиться за напрямами відповідно до розподілу, визначеного регіональною комісією згідно з пунктом 8 цих Порядку та умов, і за відповідними кодами економічної класифікації видатків бюджету залежно від економічної суті платежу.
Придбання житла для осіб на умовах співфінансування з державного, місцевих бюджетів та/або інших джерел, не заборонених законодавством, здійснюється залежно від віку особи:
для осіб від 23 років до 35 років - 70 відсотків граничної вартості житла з подальшим зменшенням частки державного бюджету на 10 відсотків щороку, до 50 відсотків - у 2023 році та наступних роках;
для осіб старше 35 років - 30 відсотків граничної вартості житла компенсується з державного бюджету, у 2022 році та наступних роках грошова компенсація у розмірі граничної вартості житла здійснюється за рахунок місцевих бюджетів.
Решта відсотків сплачується за рахунок місцевих бюджетів та/або інших джерел, не заборонених законодавством.
Відповідно до п.1 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, цей порядок визначає механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа (далі - особи), визначених статтею 33 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» та статтею 25 Закону України «Про охорону дитинства» (далі - грошова компенсація).
Згідно п.3 Порядку виплати грошової компенсації регіональна комісія, яка утворена відповідно до пункту 7 Порядку та умов, після отримання від місцевої комісії, яка утворена відповідно до пункту 9 Порядку та умов, формує три окремих загальних регіональних списки осіб у порядку черговості відповідно до дати включення у списки громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень: від 16 до 23 років; від 23 до 35 років; старші 35 років.
Виплата грошової компенсації на умовах співфінансування з державного, місцевих бюджетів та/або інших джерел, не заборонених законодавством, здійснюється залежно від віку особи:
для осіб від 23 до 35 років - 70 відсотків граничної вартості житла з подальшим зменшенням частки державного бюджету на 10 відсотків щороку, до 50 відсотків - у 2023 році та наступних роках;
для осіб старше 35 років - 30 відсотків граничної вартості житла компенсується з державного бюджету, у 2022 році та наступних роках грошова компенсація у розмірі граничної вартості житла здійснюється за рахунок місцевих бюджетів.
Решта відсотків сплачується за рахунок місцевих бюджетів та/або інших джерел, не заборонених законодавством.
На грошову компенсацію у розмірі 70 відсотків граничної вартості житла з подальшим зменшенням частки державного бюджету на 10 відсотків щороку, до 50 відсотків - у 2023 році та наступних роках мають право особи, які досягли 35-річного віку протягом поточного бюджетного року.
Загальна кількість осіб, зазначених у пункті 3 цього Порядку, відповідно до загальних списків осіб, які перебувають на квартирному обліку, наданих місцевими комісіями, для обрахування суми коштів для кожної вікової категорії визначається за такою формулою:
Озаг = О1 + О2 + О3, де Озаг - загальна кількість осіб, які перебувають на квартирному обліку;
О1 - кількість осіб, які перебувають на квартирному обліку, віком від 16 до 23 років;
О2 - кількість осіб, які перебувають на квартирному обліку, віком від 23 до 35 років;
О3 - кількість осіб, які перебувають на квартирному обліку, старших 35 років.
Для визначення суми коштів, що виділяються для відповідної вікової категорії, обчислюється відсоток таких осіб до загальної кількості осіб, які перебувають на квартирному обліку, віком від 16 до 35 років за такими формулами:
В1 = О1 / (О1 + О2) x 100,
де В1 - відсоток осіб, які перебувають на квартирному обліку, віком від 16 до 23 років до загальної кількості осіб віком від 16 до 35 років;
О1 - кількість осіб, які перебувають на квартирному обліку, віком від 16 до 23 років;
О2 - кількість осіб, які перебувають на квартирному обліку, віком від 23 до 35 років;
(О1 + О2) - кількість осіб, які перебувають на квартирному обліку, віком від 16 до 35 років;
В2 = О2 / (О1 + О2) x 100,
де В2 - відсоток осіб, які перебувають на квартирному обліку, віком від 23 до 35 років до загальної кількості осіб віком від 16 до 35 років;
О2 - кількість осіб, які перебувають на квартирному обліку, віком від 23 до 35 років;
(О1 + О2) - кількість осіб, які перебувають на квартирному обліку, віком від 16 до 35 років.
Розпорядник субвенції за місцевим бюджетом (далі - місцевий розпорядник)/структурний підрозділ місцевого органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, до повноважень якого належить забезпечення прав дітей (далі - структурний підрозділ), після затвердження місцевого бюджету та отримання копії рішення регіональної комісії про розподіл субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, підтримку малих групових будинків та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа (далі - субвенція), за напрямами, передбаченими пунктом 4 Порядку та умов, протягом трьох робочих днів з дати отримання копії такого рішення надсилає рекомендованим листом особі (визначеній регіональною комісією в порядку черговості) за місцем її проживання/перебування повідомлення про можливість отримання нею житла за рахунок субвенції або призначення їй грошової компенсації із зазначенням адреси, за якою необхідно звернутися, та строків звернення.
Місцевий розпорядник/структурний підрозділ додатково інформує особу за допомогою телефонного зв'язку та надсилає копію повідомлення на її електронну (у разі наявності)/поштову адресу.
Як вбачається з листа відповіді від 18.08.2021 року №259 рішенням виконавчого комітету Мирненської селищної ради від 15.07.2021 року №60 було прийнято рішення включити у список лише осіб віком до 23 років, так як вони мають право на стовідсоткову грошову компенсацію граничної вартості житла. Особи, яким виповнилось 23 роки не були включені до вказаного списку у зв'язку із неможливістю селищної ради взяти участь у співфінансуванні згідно умов, визначених Постановою КМУ «Деякі питання забезпечення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа житлом та підтримки малих групових будинків» від 26.05.2021 року №615.
Тобто позивача не було включено до списку осіб для виплати грошової компенсації із визначенням щодо неї обсягу суми грошової компенсації, який в подальшому був поданий до регіональної комісії, яка, формує три окремих загальних регіональних списки осіб у порядку черговості відповідно до дати включення у списки громадян, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень.
Суд зауважує, що чинним законодавством не передбачено жодного право органу місцевого самоврядування на власний розсуд обирати та включати до списків осіб для виплати грошової компенсації певну категорію осіб, зокрема осіб до 23 років, та відмовляти при цьому у включені до такого списку інших.
При цьому суд критично ставиться до посилання відповідача що станом на 2021 рік бюджет Мирненської селищної ради не спроможний фінансувати виплату вказаної грошової компенсації через значене соціальне навантаження та зменшення надходження доходної частини.
Так нормами чинного законодавства не передбачено такої підстави для відмови у включенні до списків осіб для виплати грошової компенсації за неотримане житло як відсутність фінансової спроможності органу.
Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Крім того слід зазначити, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява №63134/00) зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм працівникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни до законодавства. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення). Також Суд не прийняв аргумент Уряду України щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
Водночас суд зазначає, що згідно із загальними засадами права, дії суб'єкта владних повноважень - це активна поведінка суб'єкта владних повноважень, а бездіяльність - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень. Як дії, так і бездіяльність можуть мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.
З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною саме бездіяльності виконавчого комітету Мирненської селищної громади в особі місцевої комісії, уповноваженої для визначення напрямів та об'єктів, на які спрямовуються кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, щодо невнесення ОСОБА_1 до загального списку дітей, які перебувають на квартирному обліку в Мирненській селищній раді, із зазначенням прізвища, імені, по-батькові, дати народження дитини, дати взяття її на такий облік, інвалідності (у разі встановлення) та орієнтованої потреби в коштах, а також до списку осіб для виплати грошової компенсації, із визначенням окремо щодо позивача обсягу такої компенсації.
Також для належного захисту прав та інтересів позивача суд вважає за необхідне зобов'язати виконавчий комітет Мирненської селищної ради в особі місцевої комісії, уповноваженої для визначення напрямів та об'єктів, на які спрямовуються кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, включити ОСОБА_1 до загального списку дітей, які перебувають на квартирному обліку в Мирненській селищній раді, із зазначенням прізвища, імені, по-батькові, дати народження дитини, дати взяття її на такий облік, інвалідності (у разі встановлення) та орієнтованої потреби в коштах, а також до списку осіб для виплати грошової компенсації, із визначенням окремо щодо позивача обсягу такої компенсації.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем за подання позовної заяви було сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн.
Враховуючи наявність підстав для задоволення позовної заяви ОСОБА_1 , суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача суму сплаченого нею судового збору з виконавчого комітету Мирненської селищної громади за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень у розмірі 908,00 грн.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5, 6-11, 12, 77, 90, 241-246, 255, 257, 258, 262, 293, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Виконавчого комітету Мирненської селищної ради (75822, Херсонська область, Скадовський район, смт Мирне, вул. Шевченко, буд. 33) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Мирненської селищної громади в особі місцевої комісії, уповноваженої для визначення напрямів та об'єктів, на які спрямовуються кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, щодо невнесення ОСОБА_1 до загального списку дітей, які перебувають на квартирному обліку в Мирненській селищній раді, із зазначенням прізвища, імені, по-батькові, дати народження дитини, дати взяття її на такий облік, інвалідності (у разі встановлення) та орієнтованої потреби в коштах, а також до списку осіб для виплати грошової компенсації, із визначенням окремо щодо позивача обсягу такої компенсації.
Зобов'язати виконавчий комітет Мирненської селищної ради в особі місцевої комісії, уповноваженої для визначення напрямів та об'єктів, на які спрямовуються кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, включити ОСОБА_1 до загального списку дітей, які перебувають на квартирному обліку в Мирненській селищній раді, із зазначенням прізвища, імені, по-батькові, дати народження дитини, дати взяття її на такий облік, інвалідності (у разі встановлення) та орієнтованої потреби в коштах, а також до списку осіб для виплати грошової компенсації, із визначенням окремо щодо позивача обсягу такої компенсації.
Стягнути з Виконавчого комітету Мирненської селищної ради за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму сплаченого позивачем судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 908,00 грн.
Рішення суду може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені статтями 293, 295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя О.В. Білостоцький