Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про встановлення нового строку для надання звіту
щодо виконання судового рішення
31 травня 2023 року Справа №200/10963/20-а
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Зеленова А.С., розглянувши у порядку письмового провадження матеріали справи №200/10963/20 за позовом ОСОБА_1 до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 25 січня 2021 року позов ОСОБА_1 до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено у повному обсязі. Визнано протиправним та скасовано рішення Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №5678 від 15 вересня 2020 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах. Зобов'язано Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 9 січня 2020 року про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах та призначити пенсію /а.с.61-66/.
Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2021 року апеляційну скаргу Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 січня 2021 року у справі №200/10963/20-а повернуто заявнику /а.с.85/.
Відповідно до ст. 255 КАС України рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 січня 2021 року набрало законної сили 26 березня 2021 року.
23 квітня 2021 року судом видано виконавчий лист/а.с.92/.
6 травня 2021 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішення Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) відкрито виконавче провадження ВП№65332655/а.с.76/.
Ухвалою суду від 5 липня 2021 року зобов'язано Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області надати суду інформацію щодо виконання рішення суду від 25 січня 2021 року по справі №200/10963/20-а.
14 липня 2021 року до суду надійшов лист відповідача в якому суд повідомлено про прийняття 16 квітня 2021 року рішення про відмову ОСОБА_1 у переводі із пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
Ухвалою суду від 22 липня 2021 року зобов'язано Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області подати протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили цією ухвалою, звіт про виконання рішення суду від 25 січня 2021 року по справі №200/10963/20-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
6 серпня 2021 року на адресу суду надійшла заява Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виправлення описки в рішенні суду по справі №200/10963/20-а
Ухвалою суду від 16 серпня 2021 року заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виправлення описки в рішенні суду по справі №200/10963/20-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено.
Внесено виправлення в рішення суду від 25 січня 2021 року в адміністративній справі №200/10963/20-а за позовом ОСОБА_1 до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії. Абзац восьмий на сьомій сторінці мотивувальної частини рішення викладено у наступній редакції: “Згідно п. “а” ст. 13 Закону № 1788 на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 ( 36-2003-п ) виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловікам: після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років”.
25 серпня 2021 року до суду надійшло клопотання про продовження строку виконання судового рішення до 20 вересня 2021 року.
Ухвалою суду від 31 серпня 2021 року встановлено Покровському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Донецької області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення від 25 січня 2021 року по справі №200/10963/20-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії до 20 вересня 2021 року.
Покровським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області було надано звіт про виконання рішення суду.
Питання щодо розгляду звіту про виконання рішення суду та заяви про накладення штрафу по адміністративній справі №200/10963/20-а призначено на 04 лютого 2022 року. Заперечень від Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на заяву позивача про накладення штрафу до суду не надходило.
Ухвалою суду від 04 лютого 2022 року відкладено судовий розгляд питання щодо розгляду звіту про виконання рішення суду та заяви про накладення штрафу по адміністративній справі №200/10963/20-а до 09год.30хв. 16 лютого 2022 року.
16 лютого 2022 року судом відкладено розгляд питання щодо розгляду звіту про виконання рішення суду та заяви про накладення штрафу по адміністративній справі №200/10963/20-а на 25 лютого 2022 року.
Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, у зв'язку з військовою агресією держави-терориста російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану” постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Відповідно до п. 31 ч. 11 ст. 85 Конституції України та ст. 5 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”.
Законом України від 15 березня 2022 року №2119-IX “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” затверджено Указ Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” затверджено Указ Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Законом України від 22 травня 2022 року №2263-IX “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” затверджено Указ Президента України від 17 травня 2022 року № 341/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Законом України від 15 серпня 2022 року №2500-IX “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” затверджено Указ Президента “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 12 серпня 2022 року № 573/2022, яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, - до 21 листопада 2022 року.
Законом України від 16 листопада 2022 року №2738-IX “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” затверджено Указ Президента України від 7 листопада 2022 року № 757/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
Законом України від 7 лютого 2023 року №2915-ІХ “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” затверджено Указ Президента України від 6 лютого 2023 року № 58/2023 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
Законом України від 2 травня 2023 року №9259-ІХ “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” затверджено Указ Президента України від 1 травня 2023 року №254/2023 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.
Враховуючи викладене, станом на 11 травня 2023 року в Україні продовжує діяти воєнний стан.
Відповідно до ст. 12-2 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.
Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року N9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.
Донецький окружний адміністративний суд розташований в м. Слов'янськ Донецької області.
Постановою Кабінету Міністрів України Деякі питання організації роботи державних службовців та працівників державних органів у період воєнного стану від 12 квітня 2022 року №440 відповідно до статті 60-2 Кодексу законів про працю України, статті 12-1 Закону України Про правовий режим воєнного стану та статті 17 Закону України Про державну службу” Кабінетом Міністрів України, установлено, що у період воєнного стану для державних службовців та працівників державного органу, які перебувають на території України, за рішенням керівника державної служби в державному органі може запроваджуватися дистанційна робота у разі наявності організаційних і технічних можливостей для виконання їх посадових обов'язків.
Згідно п. 4 опублікованих 02 березня 2022 року Радою суддів України Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.
Згідно з рекомендаціями Ради суддів України від 02 березня 2022 року в умовах воєнного стану режим роботи кожного суду визначається окремо. Рекомендовано судам за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.
Протягом дії воєнного стану заяв учасників провадження щодо розгляду питання по прийняттю звіту про виконання рішення суду та накладення штрафу у справі №200/10963/20-до суду без їхньої участі не надходило. Також не надходило відповідних заяв про відкладення розгляду вказаного питання.
3 травня 2023 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 відносно питання щодо звіту про виконання рішення суду та накладення штрафу у справі №200/10963/20-а.
З метою дотримання прав Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на надання пояснень (заперечень) щодо розгляду питання щодо розгляду звіту про виконання рішення суду та заяви про накладення штрафу, забезпечення всебічного та повного розгляду заяви, суд дійшов висновку про встановлення Покровському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Донецької області строку протягом якого воно має право надати пояснення з приводу вказаного питання.
Ухвалою суду від 11 травня 2023 року розгляд питання щодо прийняття звіту про виконання рішення суду та накладення штрафу у справі №200/10963/20-а призначено на 17 травня 2023 року о 09 год.00хв., надано строк для пояснення щодо розгляду питання по прийняттю звіту про виконання рішення суду та накладення штрафу, витребувано розрахунок стажу ОСОБА_1 до рішення Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 02 вересня 2021 року, прийнятого на виконання рішення суду по цій справі.
У судове засідання призначене на 17 травня 2023 року учасники судового розгляду не з'явились, про день, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином, заяв про відкладення розгляду питання по прийняттю звіту про виконання рішення суду та накладення штрафу до суду не надходило.
Витребувані судом розрахунок стажу ОСОБА_1 до рішення Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 02 вересня 2021 року, прийнятого на виконання рішення суду по цій справі не надано.
Ухвалою суду від 17 травня 2023 року продовжено Покровському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Донецької області строк, протягом якого є можливість надати пояснення щодо розгляду питання по прийняттю звіту про виконання рішення суду та накладення штрафу у справі №200/10963/22-а до 23 травня 2023 року. Продовжено Покровському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Донецької області строк для надання розрахунку стажу ОСОБА_1 до рішення Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 02 вересня 2021 року, прийнятого на виконання рішення суду по цій справі до 23 травня 2023 року. Розгляд питання щодо прийняття звіту про виконання рішення суду та накладення штрафу у справі №200/10963/20-а відкласти на 24 травня 2023 року об 11 год. 00 хв.
Ухвалою суду від 17 травня 2023 року витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області: розрахунок стажу ОСОБА_1 до рішення Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 02 вересня 2021 року, прийнятого на виконання рішення суду по цій справі.
Пояснення щодо розгляду питання по прийняттю звіту про виконання рішення суду та накладення штрафу Покровським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області станом на 24 травня 2023 року до суду не надано.
Ухвалою суду від 24 травня 2023 року розгляд питання щодо прийняття звіту про виконання рішення суду та накладення штрафу у справі №200/10963/20-а відкладено на 31 травня 2023 року о 09 год. 00 хв. Продовжено Покровському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Донецької області та Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області строк для надання розрахунку стажу ОСОБА_1 до рішення Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 02 вересня 2021 року, прийнятого на виконання рішення суду по цій справі до 30 травня 2023 року.
На виконання вимог ухвал суду від 11 травня 2023 року, 17 травня 2023 року та 24 травня 2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області замість розрахунку стажу ОСОБА_1 до рішення Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 02 вересня 2021 року, прийнятого на виконання рішення суду по цій справі надано: копію рішення від 16 квітня 2021 року та розрахунок стажу ОСОБА_1 відповідно до його заяви від 10 червня 2014 року.
У судове засідання призначене на 31 травня 2023 року учасники судового розгляду не з'явились, про день, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином, заяв про відкладення розгляду питання по прийняттю звіту про виконання рішення суду та накладення штрафу до суду не надходило.
Ознайомившись із поданим звітом про виконання рішення суду, судом встановлено наступне.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частиною 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Європейський суд з прав людини у справах “Кечко проти України”, “Ромашов проти України”, “Шевченко проти України” зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Так, надаючи оцінку звіту відповідача про виконання рішення суд виходить з наступного.
У звіті щодо виконання рішення суду відповідач зазначив, що на виконання рішення суду від 25 січня 2021 року управлінням було повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 09 січня 2020 року та прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії за віком від 2 вересня 2021 року, у зв'язку із тим, що позивач не досяг 50 років для призначення пенсії на пільгових умовах та відсутністю пільгового стажу на підземних роботах 25 років.
Просить суд прийняти звіт про виконання рішення суду 25 січня 2021 року по справі №200/9382/20-а.
Рішенням Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 2 вересня 2021 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії з огляду на наступне.
Як зазначає відповідч у своєму рішенні відповідно до наданих документів страховий стаж гр. ОСОБА_1 складає 17 років 04 місяців 24 днів, в числі пільговий стаж з урахуванням кратності складає 23 роки 07 місяців 11 дні: на провідних професіях -11 років 06 місяців 04 дні (з урахуванням кратності 1:3 -14 років 03 місяці 04дні. на інших підземних роботах - 03 роки 07 місяців 24 дні, перебування на інвалідності внаслідок трудового каліцтва - 05 років 08 місяців 13 днів).
На момент звернення ОСОБА_1 до пенсійного органу із заявою від 09 січня 2020 року про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України №1058 , останньому виповнилося 45 років.
Оскільки, на момент звернення із заявою про призначення пенсії (09.01.2020), ОСОБА_1 не досяг необхідного 50-річного віку для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року №1-р/2020) тому підстави для призначення йому такого виду пенсії у пенсійного органу відсутні.
За таких обставин, управлінням вирішено відмовити ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за нормами ч.3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 25 років та віку 50 років на момент звернення із заявою від 09.01.2020 .
Також відповідач у цьому рішенні зазначив, що ОСОБА_1 набуде право на пенсію за віком згідно частини 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” при умові продовження роботи на підземних умовах та наявності необхідного пільгового стажу на підземних роботах 25 років, або за умов ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Надаючи оцінку рішенню відповідача, прийнятому 02 вересня 2021 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 січня 2021 року по цій справі, суд зазначає наступне.
Згідно вимог ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
З відомостей трудової книжки позивача НОМЕР_1 вбачається, що ОСОБА_1
- з 10 жовтня 1992 року по 13 липня 1995 року працював у колгоспі;
- з 2 серпня 1995 року по 13 жовтня 1995 року на посаді учня гірника очисного забою з ремонту гірничих виработок ІІ розряду з повним робочим днем у шахті на Шахті “Краснолиманська”;
- з 13 жовтня 1995 року по 19 лютого 1998 року на посаді гірника з ремонту гірничих виработок ІІІ розряду з повним робочим днем у шахті на Шахті “Краснолиманська”;
- з 19 лютого 1998 року по 16 грудня 1998 року на посаді гірника з ремонту гірничих виработок ІV розряду з повним робочим днем у шахті на ДХК “Краснолиманська”;
- з 21 липня 2000 року по 24 квітня 2014 року на різних посадах за Списком №1.
З 24 квітня 2014 року ОСОБА_1 перебуває на обліку відповідача як отримувач пенсії по інвалідності, отриманої внаслідок трудового каліцтва.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Відповідно до наданих документів страховий стаж гр. ОСОБА_1 складає 17 років 04 місяців 24 днів, в числі пільговий стаж з урахуванням кратності складає 23 роки 07 місяців 11 дні: на провідних професіях -11 років 06 місяців 04 дні (з урахуванням кратності 1:3 -14 років 03 місяці 04дні. на інших підземних роботах - 03 роки 07 місяців 24 дні, перебування на інвалідності внаслідок трудового каліцтва - 05 років 08 місяців 13 днів).
Вказаний розрахунок страхового та пільгового стажу міститься в рішенні Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 02 вересня 2021 року.
Тобто, станом на 09 січня 2020 року (момент звернення із заявою до ПФУ) у ОСОБА_1 наявний: страховий стаж 17 років 04 місці 24 дні; пільговий стаж з урахуванням кратності складає 23 роки 07 місяців 11 дні на провідних професіях -11 років 06 місяців 04 дні (з урахуванням кратності 1:3 -14 років 03 місяці 04дні. на інших підземних роботах - 03 роки 07 місяців 24 дні, перебування на інвалідності внаслідок трудового каліцтва - 05 років 08 місяців 13 днів).
Відповідно до ухвали суду від 22 липня 2021 року зобов'язано Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області подати протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили цією ухвалою, звіт про виконання рішення суду від 25 січня 2021 року по справі №200/10963/20-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
До встановлення судового контролю станом на 01 червня 2021 року пільговий стаж ОСОБА_1 (отримувача пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва) з урахуванням кратності складав: 25 років (на провідних професіях -11 років 06 місяців 04 дні (з урахуванням кратності 1:3 -14 років 03 місяці 04дні. на інших підземних роботах - 03 роки 07 місяців 24 дні, перебування на інвалідності внаслідок трудового каліцтва - 07 років 00 місяць 00 днів).
Станом на 22 липня 2021 року (момент встановлення судового контролю) пільговий стаж ОСОБА_1 з урахуванням кратності складав: 25 років 01 місяців 26 днів (на провідних професіях -11 років 06 місяців 04 дні (з урахуванням кратності 1:3 -14 років 03 місяці 04дні. на інших підземних роботах - 03 роки 07 місяців 24 дні, перебування на інвалідності внаслідок трудового каліцтва - 07 років 02 місяць 26 днів) .
Станом на 31 травня 2023 року пільговий стаж ОСОБА_1 з урахуванням кратності складає: 27 років 0 місяців 5 днів (на провідних професіях -11 років 06 місяців 04 дні (з урахуванням кратності 1:3 -14 років 03 місяці 04дні. на інших підземних роботах - 03 роки 07 місяців 24 дні, перебування на інвалідності внаслідок трудового каліцтва - 09 років 01 місяць 7 днів).
Для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до вимог ч.3 ст.114 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» необхідно мати 25 років пільгового стажу.
Суд звертає увагу, що рішення суду від 25 січня 2021 року у даній справі полягало не тільки у повторному перегляді заяви ОСОБА_1 від 09 січня 2020 року, а і в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Так, відповідач фактично ігноруючи рішення суду та встановлений судовий контроль ні на момент набуття позивачем необхідного стажу (01.06.2021), ні на момент встановлення судового контролю (22.07.2021), а ні на момент прийняття рішення від 02 вересня 2021 року наданого до звіту про виконання рішення суду не вчинив дії, щодо належної оцінки наявного пільгового стажу позивача необхідного для призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах і не призначив позивачу відповідну пенсію.
З огляду на що судовне рішення від 25 січня 2021 року по справі №200/10963/20 повністю не виконано.
Суд враховує, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи. Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
Посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції визнається заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист. Специфіка застосування штрафної санкції, полягає в тому, що вона накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює. Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту.
Верховний Суд у постанові від 31 жовтня 2018 року у справі №704/1547/17 сформулював правову позицію, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту можна, зокрема, встановити новий строк подання звіту. Тобто, суд вправі вжити заходів реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту. Для підтвердження мотивації такого підходу потрібно керуватися абзацом першим підпункту 3.2 пункту 3, абзацу другого пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 30 червня 2009 року №16-рп/2009, де зазначено, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини, а виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
Вказана правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 31 жовтня 2018 року у справі №704/1547/17 та від 23 квітня 2020 року у справі №560/523/19.
Враховуючи те, що відповідачем не підтверджено виконання рішення від 25 січня 2021 року, суд встановлює відповідачу новий строк для подання звіту до 30 червня 2023 року.
Керуючись статтями 121, 241, 243, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Встановити Покровському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Донецької області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення від 25 січня 2021 року по справі №200/10963/20-а за позовом ОСОБА_1 до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії до 30 червня 2023 року.
Зобов'язати Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області подати звіт про виконання судового рішення від 25 січня 2021 року по справі №200/10963/20-а за позовом ОСОБА_1 до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії до 30 червня 2023 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Ухвалу постановлено та підписано 31 травня 2023 року.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.С. Зеленов