Рішення від 23.05.2023 по справі 920/72/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

23.05.2023м. СумиСправа № 920/72/23

Господарський суд Сумської області у складі судді Соп'яненко О.Ю., за участі секретаря судового засідання Бардакової О.М., розглянувши матеріали справи №920/72/23

за позовом: 1. ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; код НОМЕР_1 ),

2. ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ; код НОМЕР_2 ),

до відповідача: Об'єднання співвласників Багатоквартирного будинку “Г. Кондратьєва, 211А” (40021, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, буд. 211А; код ЄДРПОУ 41836719),

треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивачів: 1. ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ; код НОМЕР_3 )

2. ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 ; код НОМЕР_4 )

3. ОСОБА_5 ( АДРЕСА_4 ; код НОМЕР_5 )

про визнання недійсними окремих положень Статуту,

за участю представників сторін:

від позивачів: 1. ОСОБА_1 ,

2. Михайлов О.О., Маківський О.В., адвокат, ордер №1036582 від 04.05.2023,

від відповідача: Сидоренко А.В.;

від третіх осіб: 1. не з'явилася,

2. ОСОБА_4 ,

3. не з'явилася,

УСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Сумської області від 30.01.2023 відкрито провадження у справі № 920/72/23 за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 22.02.2023, 12:00.

У зв'язку із навчанням судді Соп'яненко О.Ю. з 20.02.2023 по 24.02.2023 підготовче засідання було призначено на 09.03.2023, 12:00 згідно ухвали суду від 15.02.2023.

Ухвалою суду від 09.03.2023 у справі № 920/72/23 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивачів - ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 ; код НОМЕР_4 ) та ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ; код НОМЕР_3 ); відкладено підготовче засідання на 27.03.2023, 11:00.

Згідно ухвали суду від 27.03.2023 у справі № 920/72/23 задоволено заяву ОСОБА_5 про вступ у справу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог від 13.03.2023 (вх.№918); залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивачів, ОСОБА_5 ( АДРЕСА_4 ; код НОМЕР_5 ); продовжено строк підготовчого провадження у справі № 920/72/23 на 30 днів; відкладено підготовче засідання на 12.04.2023, 12:30.

Ухвалою суду від 12.04.2023 у справі № 920/72/23 закрито підготовче провадження; призначено розгляд справи по суті на 04.05.2023, 11:00.

В судовому засіданні 04.05.2023 у справі № 920/72/23 у зв'язку з оголошенням на території Сумської області повітряної тривоги оголошено перерву у судовому засіданні на 23.05.2023, 12:00.

Суть спору: позивачі у своїй позовній заяві просять визнати недійсними наступні положення Статуту ОСББ “Г. Кондратьєва, 211А”: абзац 8 пункту 14 розділу III “Статутні органи Об'єднання, їхні повноваження та порядок формування” щодо віднесення до компетенції правління реалізації прав об'єднання, визначених абзацами 5, 6, 11, 12 пункту 4 розділу II Статуту ОСББ; останній абзац пункту 14 розділу III “Статутні органи Об'єднання, їхні повноваження та порядок формування”; вирішити питання розподілу судових витрат.

В обґрунтування позовних вимог вказують на наявність в Статуті ОСББ положень, які порушують право позивачів на участь в управлінні об'єднанням у порядку, визначеному Законом та самим Статутом.

16.02.2023 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву від 15.02.2023, відповідно до якого просить у задоволенні позову відмовити. Вважає, що положення п. 14 Розділу III Статуту об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Г. Кондратьєва, 211 А» є правомірними та такими, що повністю відповідають нормам Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».

27.02.2023 позивачами подано до суду відповідь на відзив від 27.02.2023 (вх.№706), в якій вказують на наявність у Статуті ОСББ «Г.КОНДРАТЬЄВА, 211 А» положень щодо делегування виключних повноважень загальних зборів ОСББ правлінню, яка суперечить імперативно встановленим законом нормам та порушують права співвласників. При цьому, існуюча конкуренції норм Статуту ОСББ щодо того, до компетенції якого органу управління будинком відноситься визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, має бути визначена на користь Закону.

23.03.2023 третіми особами ОСОБА_4 та ОСОБА_3 подано до суду пояснення щодо позовних вимог, в яких зазначили, що доводи позивачів, викладені в позовній заяві є обґрунтованими, тому позовні вимоги підтримують повністю.

Представником відповідача - головою правління ОСББ надано суду на виконання ухвали суду від 09.03.2023 копії документів для долучення до матеріалів справи, а саме: протокол зборів правління ОСББ “Г. Кондратьєва, 211А” № 28 від 28.02.2020; протокол загальних зборів № 3 ОСББ “Г. Кондратьєва, 211А” від 20.09.2019; протокол загальних зборів № 4 ОСББ “Г. Кондратьєва, 211А” від 29.04.2021. Судом оглянуті та долучені до матеріалів справи зазначені документи.

Представником відповідача - головою правління ОСББ подано до суду заперечення на відповідь на відзив та на пояснення третіх осіб від 04.04.2023. У запереченнях ОСББ посилається на частину другу статті 7 Закону України «Про ОСББ» та вважає, що закон дозволяє включати до Статуту ОСББ інші, ніж передбачено законом, положення з метою забезпечення належного функціонування об'єднання.

Третьою особою ОСОБА_5 подано пояснення щодо заявлених позовних вимог від 07.04.2023 в якому зазначила, що доводи позивачів, викладені в позовній заяві є обґрунтованими, тому позовні вимоги підтримує повністю.

02.05.2023 позивачами подано пояснення з урахуванням заперечень відповідача на відповідь на відзив, в яких наголошують, що твердження ОСББ про те, що чинним законодавством не передбачено прямої заборони передоручати повноваження загальних зборів іншим органам ОСББ, зокрема, правлінню, є хибним та не заслуговує на увагу, оскільки, як вже було зазначено, визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків та платежів співвласників будинку відноситься до виключної компетенції загальних зборів співвласників, відповідно до частини дев'ятої статті 10 Закону України «Про ОСББ», та повинно відбуватись згідно із законодавчо встановленим порядком голосування на зборах об'єднання співвласників багатоквартирного будинку.

23.05.2023 третьою особою - ОСОБА_3 подано клопотання про проведення судового засідання без її участі.

Позивачі та представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі.

Відповідач - голова правління ОСББ в судовому засіданні заперечив проти позовних вимог, просив відмовити у їх задоволенні.

Треті особи - ОСОБА_3 та ОСОБА_5 в судове засідання не з'явилися, про розгляд справи повідомлені.

В силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Розумність тривалості провадження повинна визначатися з огляду на обставини справи та з урахуванням таких критеріїв: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також ступінь важливості предмета спору для заявника (рішення Суду у справах Савенкова проти України, no. 4469/07, від 02.05.2013, Папазова та інші проти України, no. 32849/05, 20796/06, 14347/07 та 40760/07, від 15.03.2012).

Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подачі доказів в обґрунтування своїх позицій по справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарським судом, в межах наданих йому повноважень, сторонам створені усі належні умови для надання доказів.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши та дослідивши докази по справі, суд встановив:

Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є відповідно власниками квартир АДРЕСА_5 та АДРЕСА_6 .

25.10.2017 р. були проведені установчі (загальні) збори співвласників багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_7 .

Рішенням установчих (загальних) зборів, оформленим Протоколом № 1 від 10.11.2017, було створено Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Г.КОНДРАТЬЄВА 211 А”, затверджено Статут, призначено органи управління Об'єднання, затверджено кошторис об'єднання, в тому числі розміри та порядок сплати внесків співвласників на управління будинком.

Як зазначають позивачі, Статут ОСББ «Г.КОНДРАТЬЄВА, 211А», затверджений рішенням установчих (загальних) зборів, оформленим протоколом №1 від 10.11.2017, містив окремі положення, що не відповідають вимогам Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», Типового статуту об'єднання співвласників багатоквартирного будинку.

В подальшому, протоколом Загальних зборів ОСББ № 3 від 20.09.2019 затверджено Статут Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Г. Кондратьєва, 211 А» у новій редакції, в якій внесені зміни лише до пункту 2 розділу III - доповнено абзацом щодо визначення щорічної дати та місця проведення загальних зборів ОСББ. Інші положення Статуту залишені без змін.

В обґрунтування позовних вимог позивачі посилаються на Закон України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» та Статут ОСББ «Г.КОНДРАТЬЄВ А, 211 А» та зазначають, що вони мають право брати участь в управлінні об'єднанням і можуть реалізувати це право шляхом участі в загальних зборах співвласників, на яких мають обговорюватися та прийматися рішення з питань, що належать до компетенції загальних зборів. Зокрема, рішення про визначення розміру внесків співвласників як Законом України «Про ОСББ», так і Статутом ОСББ «Г.КОНДРАТЬЄВ А, 211 А» віднесено до компетенції саме загальних зборів.

Однак, наявність в пункті 14 розділу III Статуту ОСББ абзацу 8 щодо віднесення до компетенції правління реалізації прав об'єднання, які мають здійснюватися загальними зборами, а також останнього абзацу, яким правлінню надається право своїм рішенням збільшувати розміри внесків і платежів, які були затверджені останніми загальними зборами, що суперечить не тільки вимогам законодавства, але й положенням самого Статуту, позбавляє позивачів, як і всіх інших співвласників, права брати активну участь у вирішенні цих питань шляхом поіменного голосування на загальних зборах. Тим більше, що для прийняття такого рішення як визначення розміру внесків необхідно не менше як дві третини голосів від загальної кількості усіх співвласників (п.8 розділу III Статуту), яких в будинку налічується більше 140. Натомість, спірним положенням Статуту повноваження стосовно прийняття рішення про визначення розміру внесків покладається на правління, до складу якого входять лише 5 осіб.

Крім того, за змістом останнього абзацу в пункті 14 розділу III Статуту після збільшення рішенням правління розміру внесків відповідні зміни вносяться до діючого кошторису. І такі зміни «є обов'язковим до виконання» до моменту прийняття наступними загальними зборами відповідного рішення. Тобто, передбачається, що в цей період правління може розпоряджатися коштами об'єднання відповідно до кошторису, який не затверджено загальними зборами, що суперечить як Закону України «Про ОСББ», так і положенням Статуту ОСББ, зокрема п.14, 16 розділу III, п.5 розділу IV, та обмежує право позивачів приймати участь в обговоренні та затвердженні кошторису на загальних зборах.

Фактично, в подальшій діяльності ОСББ, після його утворення та затвердження на установчих (загальних) зборах певного розміру внесків та платежів, правління на підставі вказаних положень Статуту перебрало на себе повноваження загальних зборів щодо встановлення (збільшення) розмірів внесків співвласників, внесення змін до кошторису та його затвердження, не залучаючи до вирішення цих питань співвласників будинку взагалі.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначені Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».

У статті 1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» зазначено, що об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі -об'єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Статтею 4 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» унормовано, що об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Об'єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об'єднання визначається цим Законом та іншими законами України.

Об'єднання є юридичною особою, що створюється відповідно до закону. Об'єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками.

Розділом ІІІ Статуту Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Г.Кондратьєва, 211 А" (нова редакція), затвердженим зборами об'єднання 04.09.2019, протокол № 3 від 20.09.2019, визначено, що органами управління Об'єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія (ревізор) Об'єднання (пункт 1). Вищим органом управління Об'єднання є загальні збори. Загальні збори вправі приймати рішення з усіх питань діяльності Об'єднання (пункт 2). До виключної компетенції загальних зборів належать:

затвердження Статуту Об'єднання, внесення змін до нього;

обрання членів правління Об'єднання;

питання про використання спільного майна;

затвердження кошторису, балансу Об'єднання та річного звіту;

попереднє (до їх укладення) погодження умов договорів, укладених на суму, що перевищує річний кошторис Об'єднання на утримання будинку та прибудинкової території, а також договорів, предметом яких є цінні папери, майнові права або спільне майно співвласників чи їх частина;

визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників;

прийняття рішення про реконструкцію та ремонт будинку або про зведення господарських споруд;

визначення розміру матеріального та іншого заохочення голови та членів правління;

визначення обмежень на користування спільним майном;

обрання та відкликання управителя, затвердження та зміна умов договору з управителем, прийняття рішення про передачу функцій з управління спільним майном будинку повністю або частково асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку;

прийняття рішень про заснування інших юридичних осіб та участь у товариствах;

прийняття рішень про припинення Об'єднання, приєднання до нього або виділ із нього юридичних осіб (пункт 3).

Відповідно до останнього абзацу п. 14 Статуту ОСББ "Г.Кондратьєва, 211 А", який позивачі просять визнати недійсним, "правління своїм рішенням має право збільшувати розміри внесків та платежів (витрат), що були затверджені останніми загальними зборами із внесенням відповідних змін до кошторису у разі підвищення цін на електроенергію або інші комунальні послуги та/або подорожчання послуг сервісних організацій, підвищення мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму, збільшення показників інфляції, згідно Методики розрахунку витрат та розміру внесків Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Г.Кондратьєва, 211 А". Вказана Методика підлягає обов'язковому затвердженню загальними зборами. Рішення по даному питанню вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як дві третини загальної кількості усіх співвласників. При збільшенні розміру внесків та витрат відповідні зміни вносяться до діючого кошторису. Всі зміни, що було внесено, мають тимчасовий характер, є обов'язковими до виконання та діють до моменту прийняття наступного відповідного рішення загальними зборами".

Відповідно до частини 9 статті 10 Закону України "Про ОСББ" до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься:

затвердження статуту об'єднання, внесення змін до нього;

обрання членів правління об'єднання;

питання про використання спільного майна;

затвердження кошторису, балансу об'єднання та річного звіту;

попереднє (до їх укладення) погодження умов договорів, укладених на суму, що перевищує зазначену в статуті об'єднання, договорів, предметом яких є цінні папери, майнові права або спільне майно співвласників чи їх частина;

визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників;

прийняття рішення про реконструкцію та ремонт багатоквартирного будинку або про зведення господарських споруд;

визначення розміру матеріального та іншого заохочення голови та членів правління;

визначення обмежень на користування спільним майном;

обрання та відкликання управителя, затвердження та зміна умов договору з управителем, прийняття рішення про передачу функцій з управління спільним майном багатоквартирного будинку повністю або частково асоціації;

прийняття рішень про заснування інших юридичних осіб або участь у товариствах. В свою чергу, згідно частини 20 статті 10 до компетенції правління відноситься: підготовка кошторису, балансу об'єднання та річного звіту;

здійснення контролю за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно з законодавством;

розпорядження коштами об'єднання відповідно до затвердженого загальними зборами об'єднання кошторису;

укладення договорів про виконання робіт, надання послуг та здійснення контролю за їх виконанням;

ведення діловодства, бухгалтерського обліку та звітності про діяльність об'єднання; скликання та організація проведення загальних зборів співвласників або зборів представників;

призначення письмового опитування співвласників та утворення відповідної комісії для його проведення.

Виключна компетенція - повноваження органу або посадової особи, які не можуть бути передані ними іншим органам або особам.

Отже, визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників відноситься до виключної компетенції вищого органу управління ОСББ, яким є загальні збори об'єднання.

Позивачі вважають, що в останньому абзаці пункту 14 розділу III Статуту ОСББ допущено протиправне делегування повноважень загальних зборів правлінню ОСББ, що не відповідає вимогам законодавства (Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», Типовому статуту об'єднання співвласників багатоквартирного будинку) та іншим положенням Статуту ОСББ.

Крім того, статтею 10 Закону України «Про ОСББ» передбачено, що рішення про визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, порядок управління та користування спільним майном, передачу у користування фізичним та юридичним особам спільного майна, а також про реконструкцію та капітальний ремонт багатоквартирного будинку або зведення господарських споруд вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як дві третини загальної кількості усіх співвласників, а в разі якщо статутом не передбачено прийняття таких рішень, - більшістю голосів.

Відтак, повноваження щодо визначення порядку сплати, переліку та розміру внесків платежів співвласників, які статтею 10 Закону України «Про ОСББ» віднесені до виключної компетенції загальних зборів, не можуть бути делеговані іншому органу управління будинком, зокрема, його правлінню.

Положення останнього абзацу пункту 14 розділу III Статуту ОСББ суперечать Типовому статуту ОСББ, затвердженому наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 27.08.2003 № 141.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про ОСББ» Статут об'єднання складається відповідно до Типового статуту, який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства. У Статуті має бути визначено, серед іншого, статутні органи об'єднання, їхні повноваження та порядок формування; порядок скликання та проведення загальних зборів; періодичність проведення зборів; порядок голосування на зборах та прийняття рішень на них; перелік питань, для вирішення яких потрібна кваліфікована більшість голосів: джерела фінансування, порядок використання майна та коштів об'єднання; порядок прийняття кошторису, створення та використання фондів об'єднання, включаючи резервні, а також порядок оплати спільних витрат; перелік питань, які можуть вирішуватися зборами представників; права і обов'язки співвласників; відповідальність за порушення статуту та рішень статутних органів; порядок внесення змін до статуту тощо.

Статут може містити також інші положення, що є істотними для діяльності об'єднання та не суперечать вимогам законодавства. Включення до статуту відомостей про склад співвласників не є обов'язковим.

Правління відповідно до ст. 10 Закону України "Про ОСББ" є виконавчим органом об'єднання і підзвітне загальним зборам. До компетенції правління відноситься:

підготовка кошторису, балансу об'єднання та річного звіту;

здійснення контролю за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно з законодавством;

розпорядження коштами об'єднання відповідно до затвердженого загальними зборами об'єднання кошторису;

укладення договорів про виконання робіт, надання послуг та здійснення контролю за їх виконанням;

ведення діловодства, бухгалтерського обліку та звітності про діяльність об'єднання;

скликання та організація проведення загальних зборів співвласників або зборів представників;

призначення письмового опитування співвласників та утворення відповідної комісії для його проведення.

Отже, компетенція органів управління будинком - загальних зборів та правління - Законом чітко розмежована і будь-яка можливість делегування повноважень загальних зборів ОСББ правлінню Законом не передбачена.

Пункт 3 розділу III Статуту ОСББ щодо виключної компетенції загальних зборів ОСББ, пункт 8 розділу III - щодо порядку прийняття рішення на загальних зборах, абзац 3 пункту 2 розділу IV щодо встановлення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників загальними зборами об'єднання - відповідають приписам Типового статуту ОСББ та Закону "Про ОСББ".

Відповідач стверджує, що правління своїм рішенням відповідно до Методики розрахунку витрат та розміру внесків лише приймає, а не затверджує чи встановлює переглянуті розміри внесків. Тому, ніякого впливу прямого чи опосередкованого ні на переглянутий розмір внеску, ні на термін прийняття такого рішення (щодо чергового перегляду) немає ніхто, крім співвласників.

Позиція відповідача спростовується наявними в матеріалах справи доказами.

Так, Установчими (загальними) зборами ОСББ "Г.Кондратьєва, 211 А" від 25.10.2017 (протокол № 1 від 10.11.2017) визначений розмір внесків співвласників першого поверху - 3,040 грн/кв.м; розмір внесків співвласників з другого по 11 поверх - 3,480 грн/кв.м. Також, затверджена Методика розрахунку витрат та розміру внесків.

Загальні збори № 2 співвласників ОСББ "Г.Кондратьєва, 211 А" (протокол № 2 від 03.03.2019) прийняли рішення : визначити з 01.01.2019 розмір внеску (платежу) та перелік витрат на управління багатоквартирним будинком за адресою м. Суми, вул. Г. Кондратьєва, 211 А, що складають витрати на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньо-будинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньо-будинкових систем, утримання ліфтів, витрат на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку, поточний ремонт спільного майна з розрахунку та у відповідності раніше прийнятих Об'єднанням рішень (питання 18 порядку денного).

Загальними зборами № 3 співвласників ОСББ "Г.Кондратьєва, 211 А" (протокол № 3 від 20.09.2019) не прийнято рішення щодо визначення обов'язку голови правління один раз на рік проводити перерахунок витрат та розміру внесків (платежів) за допомогою та у відповідності до "Методики розрахунку витрат та розміру внесків"; надати повноваження голові правління ОСББ провести відповідні зміни Статуту ОСББ "Г. Кондратьєва, 211 А", що дозволять виконувати такий перерахунок; вважати такий перерахунок, перерахований розмір внеску та змінені в результаті перерахунку кошторис та штатний розпис у частині місячного фонду заробітної плати, погодженими загальними зборами ОСББ (питання 4.1.1 порядку деннного).

У той же час, протоколом № 6 зборів правління ОСББ «Г.КОНДРАТЬЄВА, 211 А» від 30.12.2018 (питання 3 порядку денного) прийнято рішення: затвердити змінений кошторис ОСББ, разом із фондами, розміром винагороди голові правління, переліком та розміром внесків і платежів співвласників у запропонованій редакції (а саме, збільшено розмір внеску з 3,00 грн./кв.м загальної площі до 3,953 грн./кв.м), що починає діяти з 01 січня 2019 року.

Листом від 02.01.2019 № 063-ОС211А ОСББ повідомило ТОВ «Міський єдиний інформаційно-розрахунковий центр», яке надає ОСББ послуги з нарахування та вручення повідомлень про оплату, що фактичний розмір внесків з 01.01.2019 затверджено загальними зборами в сумі 3,95 грн./кв.м.

Відповідно до протоколу № 28 від 28.02.2020 правлінням ОСББ проголосовано рішення прийняти з 01.03.2020 перерахований розмір витрат, внесків і платежів співвласників, що було виконано відповідно до Методики розрахунку витрат та розміру внесків; провести відповідні зміни в кошторисі Об'єднання; затвердити штатний розпис у запропонованій редакції, що починає діяти з 01.03.2020. Прийнятим правлінням кошторисом визначений розмір внесків співвласників - 4,266 грн/кв.м.

Листом від 02.03.2020 № 097-ОС211А ОСББ повідомило ТОВ «Міський єдиний інформаційно-розрахунковий центр», що фактичний розмір внесків з 01.03.2020 затверджено загальними зборами в сумі 4,266 грн./кв.м.

Наведеним вище підтверджується, що правління на підставі останнього абзацу пункту 14 розділу III Статуту перебрало на себе повноваження загальних зборів щодо встановлення (збільшення) розмірів внесків співвласників, внесення змін до кошторису та його затвердження, не залучаючи до вирішення цих питань співвласників будинку взагалі.

Отже, виникає ситуація, за якої збільшений рішенням правління розмір внесків та змінений рішенням правління кошторис мають для співвласників обов'язковий характер та діють протягом певного періоду без затвердження загальними зборами, що є виключною компетенцією останніх. Вказане суперечить як приписам Закону України «Про ОСББ», так і положенням самого Статуту ОСББ, зокрема п. 14, 16 розділу III, п. 5 розділу IV, а також обмежує передбачене п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про ОСББ" право позивачів приймати участь в обговоренні та затвердженні як розміру внесків, так і кошторису на загальних зборах.

Абзац 8 пункту 14 розділу III «Статутні органи Об'єднання, їхні повноваження та порядок формування» Статуту ОСББ «Г.КОНДРАТЬЄВА, 211 А» містить визначення компетенції правління ОСББ, до якої, зокрема, належить наступна: «реалізація прав Об'єднання, визначених абзацами 4-17 пункту 4 розділу II цього Статуту».

Пункт 4 розділу II «Мета створення, завдання та предмет діяльності» Статуту ОСББ визначає перелік прав Об'єднання відповідно до законодавства та Статуту, а саме:

утворювати органи управління, визначати умови та розмір плати за їхню діяльність; приймати рішення про надходження та витрати коштів об'єднання;

визначати порядок користування спільним майном відповідно до статуту об'єднання;

укладати договори;

виступати замовником робіт з капітального ремонту, реконструкції будинку; встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів;

здійснювати для виконання статутних завдань господарче забезпечення діяльності об'єднання в порядку, визначеному законом;

визначати підрядника, укладати договори про управління та експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою;

здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів;

захищати права, представляти інтереси співвласників у судах, органах державної влади і органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності;

використовувати допоміжні приміщення у будинку для потреб органів управління об'єднання;

встановлювати сервітути,

робити співвласникам попередження про порушення ними статутних або інших законних вимог і вимагати їх дотримання;

вимагати відшкодування збитків, заподіяних спільному майну об'єднання з вини власника або інших осіб, які користуються його власністю;

вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об'єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів;

звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об'єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів;

виступати засновником (учасником) інших юридичних осіб.

Отже, пункт 4 розділу II Статуту ОСББ визначає права об'єднання взагалі як юридичної особи. Тому реалізація цих прав може здійснюватися як загальними зборами, так і правлінням, як органами управління будинком.

Перелік прав об'єднання визначено статтями 16, 17 Закону «Про ОСББ». При цьому, згідно частини 2 статті 17 Закону правлінням за дорученням загальних зборів та відповідно до статуту об'єднання здійснюється реалізація прав об'єднання, визначених цією статтею, а саме права об'єднання щодо забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов'язків (абзаци 13-17 пункту 4 розділу II Статуту).

Водночас, абзацом 8 пункту 14 Статуту ОСББ визначена компетенція правління здійснювати реалізацію майже всіх прав об'єднання (абзаци 4-17 пункту 4), за виключенням права утворювати органи управління, визначати умови та розмір плати за їхню діяльність; приймати рішення про надходження та витрати коштів об'єднання; визначати порядок користування спільним майном, тобто реалізація яких вочевидь здійснюється загальними зборами.

Однак, реалізація права об'єднання встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів (абзац 6 пункту 4) відповідно до законодавства (стаття 10 Закону «Про ОСББ») та Статуту (пункт 3 розділу III) також здійснюється загальними зборами. Тому, віднесення до компетенції правління ОСББ реалізації вказаного права об'єднання, що у більш конкретному вигляді відображено в останньому абзаці пункту 14 Статуту ОСББ, є протиправним делегуванням повноважень загальних зборів правлінню.

Крім того, право використовувати допоміжні приміщення у будинку для потреб органів управління об'єднання та право встановлювати сервітути (абзаци 11-12 пункту 4) - це питання щодо використання спільного майна, які також належать до компетенції загальних зборів, як, до речі, й прийняття рішення про реконструкцію та ремонт будинку та замовлення вказаних робіт (абзац 5 пункту 4).

Таким чином, віднесення абзацом 8 пункту 14 розділу III Статуту ОСББ до компетенції правління реалізації прав об'єднання, визначених абзацами 5, 6, 11, 12 пункту 4 розділу II Статуту ОСББ, які здійснюються загальними зборами, не відповідає положенням статей 10,16,17 Закону «Про ОСББ».

Враховуючи викладене, позивачами доведено наявність правових підстав для визнання недійсними окремих положень Статуту, які порушують їх право на участь в управлінні ОСББ та суперечать вимогам законодавства, тому суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Згідно з частиною першою статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставини, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до частин першої, третьої статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Статтею 86 ГПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Суд враховує, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі “Серявін та інші проти України” зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (далі - Конвенція) зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. У справі “Трофимчук проти України” Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не можна розуміти як вимогу детально відповідати на кожен довід. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у контексті конкретних обставин справи.

Судом були досліджені всі документи, які надані сторонами по справі, аргументи сторін та надана їм правова оцінка. Стосовно інших доводів сторін, які детально не зазначені в рішенні, то вони не підлягають врахуванню, оскільки суперечать встановленим судом фактичним обставинам справи та не стосуються предмета доказування по даній справі.

Відповідно до ст. 123 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно Закону України “Про судовий збір” та відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст.129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог, витрати зі сплати судового збору в розмірі 2684,00 грн покладаються на відповідача. Витрати по сплаті судового збору стягнути на користь позивача - ОСОБА_1 як платника судового збору.

Керуючись ст. ст. 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Визнати недійсними наступні положення Статуту Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Г. Кондратьєва, 211А”:

- абзац 8 пункту 14 розділу III “Статутні органи Об'єднання, їхні повноваження та порядок формування” щодо віднесення до компетенції правління реалізації прав об'єднання, визначених абзацами 5,6,11,12 пункту 4 розділу II Статуту ОСББ;

- останній абзац пункту 14 розділу III “Статутні органи Об'єднання, їхні повноваження та порядок формування”.

2. Стягнути з Об'єднання співвласників Багатоквартирного будинку “Г. Кондратьєва, 211А” (40021, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, буд. 211А; код ЄДРПОУ 41836719) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; код НОМЕР_1 ) 2684,00 грн (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні 00 коп) витрат по сплаті судового збору.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Згідно зі ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, встановленому статтями 256-258 ГПК України.

Повний текст рішення підписаний 02.06.2023.

Суддя О.Ю. Соп'яненко