Єдиний унікальний номер 317/2474/23
Номер провадження 3/317/1160/2023
16 травня 2023 року м. Запоріжжя
Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Громова І.Б. розглянувши матеріал, який надійшов з ВП № 9 Дніпровського РУП ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , інші відомості суду не відомі,
за адміністративне правопорушення, передбачене ст. 44 КУпАП,
До Запорізького районного суду Запорізької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 054793 від 20.04.2023 відносно ОСОБА_1 за ст. 44 КУпАП.
Згідно з вимогами ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Виходячи з системного аналізу положень ст.ст. 7, 254, 279 КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 257 КУпАП, протокол надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Згідно зі ст. 268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44, статтями 51, 146, 160, 172-4 - 172-9, 173, частиною третьою статті 178, статтями 185, 185-1, статтями 185-7, 187 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
Відповідно до ст. 277 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 42-2, частиною першою статті 44, статтями 44-1, 106-1, 106-2, 162, 172-10 - 172-20, 173, 173-1, 173-2, 178, 185, частиною першою статті 185-3, статтями 185-7, 185-10, 188-22, 203 - 206-1, розглядаються протягом доби.
Згідно зі ст. 277-2 КУпАП, повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи.
Скерувавши до суду вказаний протокол про адміністративне правопорушення, співробітниками поліції не забезпечено явку правопорушника у судове засідання, не дивлячись на вимоги закону про розгляд справи протягом доби та обов'язкової присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності при розгляді справи у суді.
Крім того, у протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що розгляд справи відбудеться 03.05.2023 о 10-00 год. у Солонянському р/с, при цьому матеріал до Запорізького районного суду Запорізької області надійшов лише 16.05.2023.
Відтак, суд позбавлений можливості у строки, передбачені законом, розглянути справу, оскільки особа, яка притягається до відповідальності своєчасно та належним чином не повідомлена про дату, час і місце судового розгляду.
Статтею 268 КУпАП визначено, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Окремо слід вказати, що відповідно до ст. 254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Разом з тим, відповідно до матеріалів справи, подія адміністративного правопорушення відбулась ще 14.03.2023, постанова про закриття кримінального провадження датована 30.03.2023, а протокол про адміністративне правопорушення складено тільки 20.04.2023.
Вказане не дає можливості судді вирішити питання щодо дотримання строків накладення адміністративного стягнення, відповідно до вимог ст. 38 КУпАП.
Окремо слід зазначити, що у матеріалах справи містяться розбіжності у розмірі (вазі) речовини, щодо якої проводилась експертиза.
Зважаючи на вищевикладене та враховуючи те, що розглянути справу про адміністративне правопорушення без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, забороняється, суддя позбавлений можливості на підставі наявних в матеріалах документах розглянути справу та прийняти обґрунтоване та законне рішення.
На підставі викладеного, суддя приходить до висновку, що даний протокол про адміністративне порушення підлягає поверненню для виконання вимог чинного законодавства, усунення недоліків та належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 7, 38, 44, 245, 251, 254, 257, 268, 277, 277-2, 278, 279 КУпАП, суддя
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 44 КУпАП повернути до ВП № 9 Дніпровського РУП ГУНП в Дніпропетровській області - для виконання вимог чинного законодавства, усунення недоліків та належного оформлення.
Постанова апеляційному оскарженню не підлягає.
Суддя І.Б. Громова