Ухвала від 31.05.2023 по справі 440/6750/23

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

31 травня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/6750/23

Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Шевяков І.С., розглянувши матеріали позовної заяви Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агростиль" до Державного реєстратора Виконавчого комітету Великобудищанської сільської ради Гмирі Максима Анатолійовича про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Агростиль" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного реєстратора Виконавчого комітету Великобудищанської сільської ради Гмирі Максима Анатолійовича, в якій просило:

визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Великобудищанської сільської ради Полтавської області Гмирі Максима Анатолійовича від 12.04.2023 року № 67177917 про відмову в проведенні реєстраційних дій;

зобов'язати державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Великобудищанської сільської ради Полтавської області повторно розгляну заяву СТОВ "Агростиль" від 10.04.2023 за реєстраційним номером 54858903 в частині державної реєстрації припинення іншого речового права, права постійного користування КП "Перспектива" земельною ділянкою площею 16,7212 га, кадастровий номером 5320486500:00:001:0121 за СТОВ "Агростиль".

Відповідно до частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, окрім іншого, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Вирішуючи питання про те, чи належить вказаний позов розглядати за правилами адміністративного судочинства, слід звернути увагу на наступне.

Частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з пунктами 1 та 2 частини першої статті 4 цього Кодексу адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; а публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 19 цього ж Кодексу юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб, а також органів, яким законом надане право на представництво інтересів інших осіб, з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.

При цьому критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних правовідносин у їх сукупності. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

У постанові від 21 травня 2020 року у справі №826/16196/18 Верховний Суд зазначив, що неправильним є поширення юрисдикції адміністративних судів на той чи інший спір тільки тому, що відповідачем у справі є суб'єкт владних повноважень, а предметом перегляду - його акт індивідуальної дії. Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин. Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Однак сама по собі участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції. Необхідно з'ясовувати, у зв'язку із чим виник спір та за захистом яких прав особа звернулася до суду.

Наявність порушеного права позивач у цьому позові обґрунтовує тим, що рішенням Господарського суду Полтавської області від 10.02.2022 у справі №917/1346/21, яке набрало законної сили, крім іншого, скасовано рішення про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, яким було зареєстровано за Краснолуцькою сільською радою право комунальної власності на земельну ділянку площею 16,7212 га, кадастровий номер 5320486500:00:001:0121 з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2033462953204. Оскільки станом на 21.03.2023, відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав, встановлено, що на земельну ділянку площею 16,7212 га, кадастровий номер 5320486500:00:001:0121 зареєстроване право власності територіальної громади в особі Краснолуцької сільської ради від 13.02.2020 року та речове право постійного користування Комунального підприємства "Перспектива", СТОВ "Агростиь" звернулося до державного реєстратора прав на нерухоме майно Виконавчого комітету Великобудищанської сільської ради зі заявою про припинення державної реєстрації вищевказаних прав. На підставі вищевказаної заяви припинено державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, а саме право комунальної власності Краснолуцької територіальної громади в особі Краснолуцької сільської ради Гадяцького району Полтавської області.

Разом з тим, державним реєстратором речових прав на нерухоме майно виконавчого комітету Великобудищанської сільської ради прийнято рішення про відмову в проведенні реєстраційних дій №67177917 від 12 квітня 2023 року, відповідно п.1 п.п. 4 ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" з тих підстав, що подані документи не дають змоги встановити припинення речового права, а саме: права постійного користування земельною ділянкою.

З вказаним рішенням державного реєстратора позивач не погоджується, вважає його неправомірним та таким, що порушує законні права та інтереси СТОВ "Агростиль" як орендаря земельної ділянки, оскільки в реєстрі речових прав зареєстровано право постійного користування земельною ділянкою за КП "Перспектива".

Зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів виявлено, що під час розгляду даного спору суду необхідно буде дослідити правомірність державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою площею 16,7212 га, кадастровий номер 5320486500:00:001:0121 за КП "Перспектива" та рішення суду має містити правову оцінку прав КП "Перспектива" на землю.

Відносини, які пов'язані з наданням у користування земельної ділянки та припинення такого права користування, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України "Про оренду землі", іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них.

З огляду на викладене, є підстави стверджувати, що між позивачем та КП "Перспектива" існують суперечності щодо легітимності та правомірності користування частиною земельної ділянки з кадастровим номером 5320486500:00:001:0121 внаслідок реєстрації права постійного користування земельною ділянкою з кадастровим номером 5320486500:00:001:0121.

Зазначені вище обставини вказують на те, що предмет спору у цій справі не має публічно-правового характеру, а відповідно цей спір не належить до юрисдикції адміністративних судів.

Вирішення цієї справи адміністративним судом не дозволить остаточно вирішити спір між позивачем та КП "Перспектива" і тим самим виконати основне завдання судочинства. При вирішенні цієї справи перед судом обов'язково постане питання правомірності юридичних фактів, на підставі яких була вчинена державна реєстрація права постійного користування за КП "Перспектива" та фактів, на підставі яких державна реєстрація прав КП "Перспектива" має бути припинена, на думку позивача.

Тому очевидною в цій справі є наявність спору приватно-правового характеру.

Також і право СТОВ "Агростиль", яке є порушеним, за твердженнями позовної заяви, носить приватно-правовий (речовий) характер.

Вказане виключає можливість розгляду справи за правилами адміністративного судочинства.

У постанові від 16 грудня 2019 року у справі № 826/823/17 Верховний Суд дійшов висновків, що "спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин. Спір є приватноправовим також у тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень. У справі, що розглядається, фактично спір стосується правомірності володіння іншими особами земельною ділянкою, яка перетинається з земельною ділянкою позивача та створює перешкоди для здійснення державної реєстрації права власності за позивачем. Відтак, цей спір безпосередньо не пов'язаний із захистом прав, свобод чи інтересів позивачів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку саме органів державної влади, що виключає його розгляд у порядку адміністративного судочинства".

Згідно з пунктами 6 та 13 частини першої статті 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках: 6) справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці; 13) вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, визнання недійсними актів, що порушують права на майно (майнові права), якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав чи спору, що виник з корпоративних відносин, якщо цей спір підлягає розгляду в господарському суді і переданий на його розгляд разом з такими вимогами.

Враховуючи викладене, між позивачами та відповідачем (суб'єктом владних повноважень) немає публічно-правових відносин, спір не є публічно-правовим, а тому не підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства.

Таким чином, ця справа має вирішуватись за правилами господарського судочинства.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Відповідно до положень частини другої статті 170 КАС України, про відмову у відкритті провадження у справі суддя постановляє ухвалу не пізніше п'яти днів з дня надходження позовної заяви.

З огляду на встановлені обставини, наявні підстави для відмови у відкритті провадження у справі за даним адміністративним позовом. При цьому, позивачу слід роз'яснити, що дана справа підлягає розгляду у порядку господарського судочинства.

На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 2, 19, 170, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агростиль" до Державного реєстратора Виконавчого комітету Великобудищанської сільської ради Гмирі Максима Анатолійовича про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Роз'яснити позивачу, що даний спір підлягає вирішенню у порядку господарського судочинства.

Роз'яснити позивачу, що повторне звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Копію ухвали направити особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.С. Шевяков