01 червня 2023 р. справа № 400/2177/23
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020,
провизнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач або ГУ ПФУ в Миколаївській області), в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку пенсійних виплат згідно довідки Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсійних виплат з 01.04.2019 року та негайно сплатити недоплачену суму на банківський рахунок позивача № НОМЕР_1 .
В обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 704 від 30.08.2017 року (надалі - Постанова № 704) Миколаївський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виготовив та направив до ГУ ПФУ в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача від 13.10.2022 року № 9/1/2652, в якій зазначено розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року для проведення перерахунку з 01.04.2019 року. Натомість, відповідач протиправно відмовив у перерахунку та виплаті пенсії згідно довідки.
Відповідач позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні з тих підстав, що на виконання п. 1, п. 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 року № 103 (надалі - Постанова № 103) Головним управлінням було проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що видана станом на 01.03.2018 року, на суму 10 222,50 грн. (посадовий оклад 5 640 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням 1 410 грн., надбавка за вислугу років 3 172 грн.), розмір пенсії склав 5 417,93 грн. (10 222,50 х 53%). Як стверджує відповідач, позивачу вже було проведено перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення в розмірі 10 222,50 грн., що є тотожним розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці від 13.10.2022 року № 9/1/2652. Отже, вимоги позивача про перерахунок пенсії з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення від 13.10.2022 року № 9/1/2652 та негайну виплату недоплаченої пенсії, є безпідставними.
Судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Суд розглянув справу відповідно до вимог ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) без проведення судового засідання, в порядку письмового провадження, на підставі матеріалів справи.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
13.10.2022 року Миколаївським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки складено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій станом на 01.03.2018 року № 9/1/2652 з такими складовими:
посадовий оклад - 5 640 грн.,
оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 1 410 грн.,
надбавка за вислугу років (45%) - 3 172 грн.,
всього: 10 222,50 грн.
24.10.2022 року позивач звернувся до відповідача щодо перерахунку розміру пенсії на підставі довідки від 13.10.2022 року № 9/1/2652.
ГУ ПФУ в Миколаївській області листом від 29.11.2022 року відмовило позивачу в перерахунку пенсії посилаючись на те, що після визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій Кабінетом Міністрів України не приймалось. Відтак, підстави для перерахунку та виплати пенсії відсутні.
12.12.2022 року позивач повторно звернувся до відповідача щодо перерахунку розміру пенсії.
ГУ ПФУ в Миколаївській області листом від 03.01.2023 року відмовило позивачу з тих же підстав, що й у листі від 29.11.2022 року.
Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 704 від 30.08.2017 року (надалі - Постанова № 704), яка набрала чинності 01.03.2018 року, скасовано постанову Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Пунктом 2 Постанови № 704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктами 1, 2 Постанови № 103 встановлено перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.
Як встановлено судом, з 01.01.2018 року позивачу було проведено перерахунок пенсії ГУ ПФУ в Миколаївській області відповідно до Постанови № 103 та здійснено такий розрахунок з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання та процентної надбавки за вислугу років (посадовий оклад - 5 640 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1 410 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 3 172 грн., всього: 10 222,50 грн.), що підтверджується протоколом за пенсійною справою № 1401006195.
Таким чином, позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року за нормами чинними на 01.03.2018 року, з урахуванням грошового забезпечення в розмірі 10 222,50 грн., що є тотожним розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці від 13.10.2022 року № 9/1/2652.
До того ж, згідно протоколу розрахунку пенсії позивача станом на 01.03.2023 року, основний розмір пенсії позивача становить 9 393,20 грн. (з урахуванням індексації та щомісячної доплати), який обраховано також з урахуванням грошового забезпечення в розмірі 10 222,50 грн., що є тотожним розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці від 13.10.2022 року № 9/1/2652.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Зважаючи на вказане, з 05.03.2019 року є нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 року у справі № 553/3619/16-а.
Отже, з 05.03.2019 року (дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Разом з тим, суд враховує, що до відповідача не надходила довідка про розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 05.03.2019 року, для перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 року.
З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що в ГУ ПФУ в Миколаївській області не було правових підстав для перерахунку та виплати позивачу пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки від 13.10.2022 року № 9/1/2652, виданої за нормами чинними на 01.03.2018 року, в зв'язку з чим у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись статтями 2, 19, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159), відмовити.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. О. Мороз