Справа №521/10308/23
Номер провадження 3/521/8496/23
31 травня 2023 року м. Одеса
Малиновський районний суд міста Одеси у складі головуючого судді Кузьменко Н.Л., з секретарем Чебановою С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Одеси матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшла з Відділу поліції №2 ХРУП ГУНП в Херсонській області відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Херсон, громадянина України, не працевлаштованого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, суд
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №930620 від 30.03.2023 року, вбачається, що, на переконання співробітників поліції, 18.03.2023 року о 01:15 годині гр. ОСОБА_1 знаходячись за адресою: АДРЕСА_1 вчинив сварку зі співмешканкою ОСОБА_2 , в ході якої висловлювався нецензурною лайкою, вчинив бійку, чим вчинив насильство психологічного та фізичного характеру.
За даним фактом співробітниками поліції відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Розпорядженням Голови Верховного Суду «Про зміну територіальної підсудності судових справ судів Херсонської області» № 52 від 26.09.2022 року, змінено територіальну підсудність судових справ в умовах воєнного стану, відповідно до якого підсудність справ Херсонському міському суду Херсонської області змінено на підсудність Малиновському районному суду м. Одеси з 03.10.2022 року (по теперішній час).
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що інкриміноване правопорушення мало місце в м. Херсоні, Херсонського району Херсонської області, що відповідає територіальній юрисдикції Херсонського міського суду Херсонської області, а відтак справа підсудна Малиновському районному суду м. Одеси.
До суду особа, яка притягається до відповідальності - ОСОБА_1 не з'явився, хоча викликався засобами мобільного зв'язку (смс-повістка на номер вказаний в протоколі), співробітниками поліції явку особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення в день правопорушення, не забезпечено.
Суд вважає, що були створені всі умови для реалізації права особи на доступ до правосуддя, та приймаючи до уваги те, що ОСОБА_1 суду не з'явився, тому приходить до висновку, що поведінка особи свідчить про умисне ухилення від явки до суду та як спосіб останнього уникнути можливої адміністративної відповідальності.
Подальше відкладення розгляду справи нівелюватиме завдання провадження у ній, яким є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення її з дотриманням вимог закону, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних порушень та запобігання таким правопорушенням, тому суд вважає, що з метою розгляду справи до спливу строків, передбачених ст. 38 КУпАП, справу необхідно розглянути в межах складеного протоколу про адміністративне правопорушення та на підставі наявних доказів.
Дослідивши матеріали справи та надавши їм оцінку, суд прийшов до висновку.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Так, обставини правопорушення повинні бути викладені в протоколі конкретно, з належним формулюванням складу адміністративного правопорушення у відповідності до змісту диспозиції статті (частини статті) КУпАП, що передбачає відповідальність за його вчинення.
Доказів агресивної та зухвалої поведінки ОСОБА_1 , які би могли свідчити про наявність в діях особи ознак правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, матеріали справи не містять.
Письмові пояснення гр. ОСОБА_2 , які додаються до протоколу, є нечитабельними та суд позбавлений можливості дослідити їх зміст, відтак й надати їм оцінку.
Тобто, основним доказом на обґрунтування вини ОСОБА_1 надано лише протокол про адміністративне правопорушення, однак протокол про адміністративне правопорушення не є достатнім та переконливим доказам винності особи без інших доказів, а такі відсутні.
Згідно правової позиції, висловленої у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 15.04.2020 року по справі №489/4827/16а, свідчення службової особи не можуть вважатись об'єктивними доказами у справі, оскільки така особа є представником суб'єкта владних повноважень, який виконує функції нагляду та контролю.
Будь-яких інших, належних та переконливих доказів вчинення ОСОБА_1 18.03.2023 року адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, в тому числі пояснень свідків події (сусідів) та письмових пояснень самого ОСОБА_1 , матеріали не містять, що є порушенням права особи на захист.
Вищевикладене свідчить про не дотримання відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Тому суд приходить до висновку, що докази, надані на підтвердження вини ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, викликають розумні сумніви, а наявність сумнівів не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом», який застосовується при оцінці доказів, а також докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпції факту».
Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Таким чином, у суду відсутні підстави для притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності, зважаючи на те, що достатніх доказів вчинення ним адміністративного правопорушення, визначеного ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, під час розгляду справи про адміністративне правопорушення суду не надано та в суді не здобуто.
З урахуванням викладеного провадження у справі про адміністративне правопорушення, на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 173-2, 247, 251, 252, 283-285 КУпАП, суд
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , протокол серії ВАБ №930620 від 30.03.2023 року за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП - закрити, у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Н.Л. Кузьменко