Рішення від 31.05.2023 по справі 946/2465/23

Справа № 946/2465/23

Провадження № 2-а/946/57/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2023 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області в складі:

головуючого судді - Адамова А.С.,

за участю: секретаря судового засідання - Тюміної О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ізмаїлі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, -

ВСТАНОВИВ:

07.04.2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі серії АА00006341 від 14.03.2023 стосовно ОСОБА_1 , якою останню притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.2 ст. 132-1 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 8500 грн. за порушення п. 22.5 ПДР України.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним. Як вбачається із змісту постанови ДСБТ №00006341 від 14.03.2023р., 17.02.2023р. старшим державним інспектором відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Дорошенко О.В. на автоматичному пункті фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті за допомогою технічного засобу “WIM 59, WAGA-WIM 35, зав. №8” було зафіксовано рух транспортного засобу марки SCANIA R400, днз НОМЕР_1 , за адресою М-03, км 22+717, Київська область із перевищенням нормативних параметрів зазначених п. 22.5 ПДР України, а саме: перевищення загальної маси транспортного засобу на 6,313% (2,525 тон) при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон, а також навантаження на строєні осі транспортного засобу на 9,2% (1,932 тон), при дозволеному максимальному навантаженню на строєні осі 21 тонна та відстані між осями 1,3 м або менше. При цьому, такий рух вищезазначеного транспортного засобу державним інспектором був кваліфікований, як вчинення відповідальною особою адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КУпАП «Порушення правій дорожнього перевезення небезпечних вантажів та правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами вулицями та залізничними переїздами», що стало підставою для притягнення гр. ОСОБА_1 , як керівника фермерського господарства “Дінекс - Агро”, за яким на праві власності зареєстрований спеціалізований вантажний сідловий тягач марки 8СА№А 11400, днз НОМЕР_1 , згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 від 28.10.2022р., до адміністративної відповідальності за постановою ДСБТ №00006341 від 14.03.2023р. у вигляді штрафу у розмірі 8500 грн. відповідно до ст.ст. 143, 229, 2795-2798, 284 КУпАП. Вважає, що оскаржувана постанова протиправна оскільки в її діях відсутній склад порушення, передбачений ч. 2 ст. 132-1 КУпАП. Так, у графі «Серія, номер свідоцтва про повірку технічного засобу та строк його дії» постанови ДСБТ №00006341 від 14.03.2023р. містяться відомості про те, що строк повірки технічного засобу “WIM 59, WAGA-WIM 35, зав. №8” та/або строк його дії закінчився 28.12.2022р., тобто на час фіксації 17.02.2023р. в автоматичному режимі факту правопорушення за допомогою комплексу технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу з функціями фотозйомки та/або відеозапису термін придатності вимірювального обладнання закінчився.Вважає, що дані обставини ставлять під сумнів об'єктивність відомостей за змістом постанови ДСБТ №00006341 від 14.03.2023р. про нібито перевищення загальної маси транспортного засобу на 6,313% (2.525 тон) при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон, а також навантаження на строєні осі транспортного засобу на 9,2% (1,932 тон), при дозволеному максимальному навантаженню на строєні осі 21 тонна та відстані між осями 1.3 м або менше (наявність чи відсутність адміністративного правопорушення), оскільки термін повірки вимірювального засобу, використаного з метою фіксації правопорушення, закінчився за півтора місяці до моменту здійснення самого вимірювання, що при вищевказаних незначних величинах відхилення (6,313% та 9.2%) від нормативно дозволеної ваги транспортного засобу та навантаження на вісь (відповідно). оскаржувана постанова ДСБТ №00006341 від 14.03.2023р. не містить відомостей про технічну (функціональну) придатність технічного засобу - “WIM 59, WAGA-WIM 35, зав. №8” з терміном дії до 28.12.2022р. на здійснення достовірної фіксації “правопорушення”, яке мале місце 17.02.2023р.. що в силу приведених вище висновків Верховного Суду, вимог ст. 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність” від 05.06.2014р. № 1314-VII (з наступними змінами та доповненнями), п. 13 Порядку №1174 дозволяє ставити під сумнів достовірність показників вимірювання технічного засобу, як доказу в адміністративному процесі, а не чинність його свідоцтва про повірку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2022р. №412. В свою чергу, Державною службою України з безпеки на транспорті за змістом постанови №00006341 від 14.03.2023р. з дотриманням вимог ст. 251 КУпАП достовірними та належними доказами не підтверджено обставин, які характеризують адміністративне правопорушення (об'єктивна сторона адміністративного правопорушення), у зв'язку з чим оскаржувана постанова не може бути підставою для притягнення правопорушника - гр. ОСОБА_1 до відповідальності за відсутності усіх ознак правопорушення.

Згідно відзиву Державна служба України з безпеки на транспорті від 01.05.2023 на позовну заяву, відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі, посилаючись на те, що нормами регулюючого законодавства України врегульовано, що допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків. В постанові АА № 00006341 від 14.03.2023 встановлено перевищення транспортним засобом 8САМА 11400, днз НОМЕР_1 , загальної маси транспортного засобу на 6,313 % (2,525 тонн), при дозволеній фактичній масі 40 тонн, навантаження на строєні осі транспортного засобу на 9,2 % (1,932 тонн), при дозволеному навантаженню на строєні осі 21 тонна та відстані між осями 1,3 м або менше. Відповідно до відомостей оскаржуваної постанови (графа фактичні зафіксовані параметри ТЗ) загальна маса транспортного засобу становить 47250 кг, навантаження на строєні осі 27300 кг. Розрахунок перевищення загальної маси виглядає наступним чином: *% перевищення = ((47250 кг - 40 000 кг - 10%*47250 кг)/40 000 кг)*100%- = ((7250 - 4725)/ 40 000) * 100% = (2525/40 000 кг)*100%=6,313%. Таким чином вірно встановлено перенавантаження в 2525 кг, що становить 6,313 %. Крім того, розрахунок перевищення навантаження на строєну ось виглядає наступним чином: *% перевищення - ((27300 кг - 21000 кг - 16%*27300 кг)/21 000 кг)*100%= = ((6300 - 4368)/ 21 000) * 100% = (1932/21 000 кг)*100%=9,2%. Таким чином вірно встановлено перенавантаження в 1932 кг, що становить 9,2 %. В оскаржуваній постанові в графі фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу вказані всі зафіксовані показники, зокрема, кількість осей, спарені колеса, відстань між осями, навантаження на вісь, загальна маса. Також оскаржувана постанова містить формулу розрахунку % перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами. Тобто, позивач мав в наявності усі необхідні дані для самостійного проведення розрахунку. Таким чином, у оскаржуваній постанові про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті зазначено виміряні з урахуванням похибки вагові та габаритні параметри транспортних засобів, які перевищили нормативні вагові та/або габаритні параметри транспортних засобів на ділянці автомобільної дороги. Прилад автоматичний для зважування дорожніх транспортних засобів у русі WIM 59, WAGA-WIM35, зав. №8, автомобільна дорога М-03, км 22+717, Київська обл., яким здійснювалась фіксація правопорушень в автоматичному режимі, є справним та придатним до експлуатації, що підтверджується свідоцтвами про повірку UA.TR.113-0619/06F-21 щодо технічного засобу: «Прилад автоматичний для зважування дорожніх транспортних засобів у русі». Доводи позовної заяви є необґрунтованими та на їх спростування було наведено достатню кількість доказів у відповідності до вимог законодавства. Відтак, постанова, яка оскаржується Позивачем у цій справі, за своїм змістом повністю відповідає вимогам вищезазначених нормативно-правових актів та містить необхідну інформацію, згідно якої уповноваженою посадовою особою Укртрансбезпеки було встановлено подію, склад адміністративного правопорушення та правомірно притягнуто Позивача до адміністративної відповідальності за частиною другою статті 132-1 КУпАП. Правомірність використання вказаного вимірювального пристрою після закінчення зафіксованого строк чергової повірки підтверджується постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2022р. №412.

У відповіді на відзив від 02.05.2023р. представник позивача зазначив, що позивачем в обґрунтування своїх позовних вимог по даній справі було покладено ті обставини, що позивачку, як відповідальну особу, зазначену у ч. 1 ст. 14-3 КУпАП, тобто керівника юридичної особи - власника спеціалізованого вантажного сідлового тягача марки SCANIA R400, днз НОМЕР_1 , було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 8500 грн. за оскаржуваною постановою АА №00006341 від 14.03.2023р. відповідно до ст.ст. 14-3, 229, 279-5 - 279-8, 284 КУпАП на підставі даних технічного засобу вимірювання “WIM 59, WAGA- WIM 35, зав. №8” строк експлуатації якого закінчився 28.12.2622р., тобто за півтора місяці до дня фіксації 17.02.2023р. в автоматичному режимі факту правопорушення. При цьому, попри ті обставини, що постановою Кабінету Міністрів України від 05.04,2022р. №412 про “Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного стану” формально було встановлено, так би мовити, “презумпцію” чинності на період воєнного і надзвичайного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування на всій території України або в окремих її місцевостях позитивних результатів періодичної, позачергової повірки та повірки після ремонту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, на думку позивача, така норма підзаконного нормативно-правового акту не спростовує вимог “спеціального Закону”, акту вищої юридичної сили - ч. 1 ст. 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність” від 05.06.2014р. № 1314-VII (з наступними змінами та доповненнями), якими імперативно передбачена періодична повірка законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації. Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 17 Закону України “Про метрологію та метрологічну діяльність” від 05.06.2014р. № 1314-VII (з наступними змінами та доповненнями) міжповірочні інтервали законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки за категоріями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері метрології та метрологічної діяльності, а саме міжповірочними інтервалами законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації за категоріями, затвердженими наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.10.2016р. №1747, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 01.11.2016р. за №1417/29547, які на теперішній час є чинними та дію яких постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2022р. №412 про “Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного стану” зупинено на час воєнного стану чи скасовано не було. З огляду на викладене, ОСОБА_1 вважає, що засіб вимірювальної техніки - “WIM 59, WAGA-WIM 35. зав, №8” строк експлуатації якого закінчився 28.12.2022р., тобто за півтора місяця до 17.02.2023р. - дня фіксації в автоматичному режимі факту правопорушення, не здатен в автоматичному режимі встановити об'єктивні (достовірні) дані незначного перевищення загальної маси транспортного засобу на 6,333% та навантаження на строєні осі транспортного засобу на 9,2% від нормативно дозволених показників. Поза увагою відповідача за змістом розділу II відзиву від 01.05.2023р. за вих. №29882/5.4.1/24-23 на позовну заяву по справі № 946/2465/23 залишались ті обставини, що, як наголошує Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду за змістом постанови від 22.01.2020р. у справі №826/19197/16 (адміністративне провадження №К/9901/51830/18), ”... предметом позову є матеріально-правові вимоги позивача до відповідача, відповідно до яких суд має ухвалити рішення, а підставою позову - обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, які складаються із фактів, що тягнуть за собою певні правові наслідки: зміну чи припинення правовідносин". Як вбачається із змісту сертифікату відповідності за реєстр. №UA.TR. 113-0619/06F-21 від 29.12.2021р., саме цим документом “За результатами проведених досліджень та випробувань встановлено, що прилад автоматичний для зважування дорожніх транспортних засобів у русі WAGA-WIM 35 із зазначеним (-и) у пункті 2 цього сертифіката модифікаціями і заводським(-и) номером(-ами) відповідає (-ють) затвердженому типу, описаному в сертифікаті перевірки типу та застосовним вимогам Технічного регламенту“. Але, на час фіксації 17.02.2023р. на автоматичному пункті фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті за допомогою технічного засобу “WIM 59, WAGA-WIM 35, зав. №8” за адресою (на трасі) М- 03, км 22+717, Київська область, сертифікат відповідності за реєстр. №UA.TR.113- 0619/06F-21 від 29.12.2021р. втратив чинність 28.12.2022р. З урахуванням зазначеного, правомірним вбачається висновок про те, що обставини закінчення 28.12.2022р. терміну чинності сертифікату відповідності за реєстр. №UA.TR. 113-0619/06F-21 від 29.12.2021р., тобто за півтора місяці до дня фіксації 17.02.2023р. в автоматичному режимі факту правопорушення, за відсутності даних про подальше "проведених досліджень та випробувань якими встановлено, що прилад автоматичний для зважування дорожніх транспортних засобів у русі WAGA-WIM 35 із зазначеним у пункті 2 цього сертифіката модифікаціями і заводськім(-и) номером(-ами) відповідає (-ють) затвердженому типу, описаному в сертифікаті перевірки типу та застосовним вимогам Технічного регламенту" ставлять під сумнів технічну спроможність засобу вимірювальної техніки - “WIM 59, WAGA- WIM 35, зав. №8” в автоматичному режимі встановити саме об'єктивні (Фактичні, достовірні) дані відхилення ваги багатотонного вантажного автомобіля та встановити при цьому незначні (6,313%) відхилення ваги вантажного автотранспорту та навантаження на строєні, осі транспортного засобу (9,2%) від нормативно дозволених показників. Доказів, спростовуючих викладене, відповідачем за змістом відзиву від 01.05.2023р. за вих. №29882/5.4.1/24-23 на позовну заяву по справі № 946/2465/23 та додатків до нього надано не було. Відповідно до ст.ст. 73 - 75 КАС України правомірним вбачається висновок про те, що відзив від 01.05.2023р. за вих. №29882/5.4.1/24-23 на позовну заяву по справі № 946/2465/23 та додатки до нього не містять належних та достовірних доказів (висновків фахівця у галузі повірки вимірювальної техніки) технічної справності засобу вимірювальної техніки - “WIM 59, WAGA-WIM 35, зав. №8”, строк функціональної придатності якого за змістом оскаржуваної постанови серії ЛЛ №00006341 від 14.03,2023р. закінчився 28.12.2022р., згідно сертифікату відповідності і за реєстр, №UA.TR.l 13-0619/06F-21 від 29.12.2021р., за півтора місяці до дня фіксації 17.02.2023р. в автоматичному режимі факту правопорушення. Щоб вчинок можна було кваліфікувати як адміністративне правопорушення, він повинен мати сукупність юридичних ознак, що визначають склад правопорушення. Наявність усіх ознак правопорушення с єдиною підставою для притягнення правопорушника до відповідальності. Якщо відсутня хоча б одна з ознак правопорушення, особа не може бути притягнута до відповідальності.Також, не заслуговують увагу суду і міркування Державної служби України з безпеки на транспорті за змістом відзиву від 01.05.2023р. за вих. №29882/5.4.1/24-23 на позовну заяву по справі №946/2465/23 “Щодо відшкодування витрат на професійну правничу допомогу”.

Згідно додаткових пояснень представника відповідача від 09.05.2023 року, на підтвердження факту фіксації руху транспортного засобу позивача через автоматичний пункт з перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм, що стало підставою для притягнення його до відповідальності, а також справності технічного засобу та достовірності встановлених ним відомостей повідомляємо, що прилад автоматичний для зважування дорожніх транспортних засобів у русі WIM 59, WAGA-WIM35, зав. №8, автомобільна дорога М-03. км 22+717, Київська обл., яким здійснювалась фіксація правопорушень в автоматичному режимі, є справним та придатним до експлуатації, що підтверджується свідоцтвами про повірку UA.TR.113-0619/06F-21 щодо технічного засобу: «Прилад автоматичний для зважування дорожніх транспортних засобів у русі». Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2022 року № 412 «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки 2 умовах воєнного стану» (далі - Постанова № 412), позитивні результати періодичне позачергової повірки та повірки після ремонту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, засвідчені відбитком повірочного тавра на таких засобах чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлені свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, строк дії яких закінчився у період воєнного надзвичайного стану та протягом місяця після його припинення чи скасування, чини на період воєнного і надзвичайного стану та протягом трьох місяців після йог припинення чи скасування на всій території України або в окремих її місцевостях. Таким чином, автоматичний пункт габаритно-вагового контролю у русі станом на час фіксації адміністративного правопорушення, вчиненого Позивачем, був обладнаний приладом автоматичним для зважування дорожніх транспортних засобів русі, який станом на момент фіксації вчинення Позивачем адміністративно^' правопорушення був справним та готовими до експлуатації, а отже, показник? вимірювань навантажень на осі та загальної маси транспортного засобу, визначені них є об'єктивними та достовірними відомостями, згідно з Порядком фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті * автоматичному режимі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 2" грудня 2019 р. № 1174. Щодо сумнівів Позивача стосовно справності вагового обладнаних, то стосовно WIM-комплексів застосовується презумпція відповідності засобів вимірювальної техніки вимогам Технічного регламенту законодавчі регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.01.2016 № 94 (п.52 Додатку 1 до Технічного регламенту). Така презумпція є вимогою застосування європейських гармонізованих стандартів або вітчизняних ДСТУ. Крім того, законодавцем чітко передбачено критичну похибку в розмірі 2%, ш: дозволяє враховувати специфіку вантажу. В той час, прилади автоматичні для зважування транспортних засобів у русі, як було зазначено вище, застосовують похибку для параметру загальної маси ТЗ - 10% від фактичної маси ТЗ, для параметр;, навантаження на одиночну вісь ТЗ - 16% від фактичного навантаження на вісь, для параметру навантаження на здвоєні осі ТЗ - 16% від фактичного навантаження на осі для параметру навантаження на строєні осі ТЗ - 16% від фактичного навантаженім н; осі. На недоведеності належними доказами відповідності вагового обладнання установленим стандартам зазначається позивачем як в адміністративному позові так і під час апеляційного провадження.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав у повному обсязі, просив відмовити у їх задоволенні з підстав, визначених у відзиві. Зазначив, що необхідно керуватися постановою КМУ №412. Є особливості в умовах дій військового стану.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, ОСОБА_1 є засновником (учасником) та керівником юридичної особи - Фермерське господарство «ДІНЕКС-АГРО».

Згідно копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, ФГ «ДІНЕКС-АГРО» є власником транспортного засобу марки SCANIA R400, реєстраційний номер НОМЕР_1 , тип транспортного засобу спеціалізований вантажний сідловий тягач, маса без навантаження складає 7851 кг.

14.03.2023 року Старшим державним інспектором відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті, Дорошенко О.В. відносно ОСОБА_1 була винесена постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті. Зафіксоване а автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України Серії НОМЕР_3 , якою на підставі ч. 2 ст. 132-1 КУпАП застосовано до позивача адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 8000 грн.

З вищезазначеної постанови Серії АА №00006341 від 14.03.2023 року вбачається, що 17.02.2023 о 17 год. 31 хв. за адресою: М-03, км 22+ 717, Київська обл., автоматичним пунктом фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб SCANIA R400, днз НОМЕР_1 , ОСОБА_1 , відповідальна особа, допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 6.313% (2,525 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон, навантаження на строєні осі транспортного засобу на 9,2% (1,932 тоні), при дозволеному максимальному навантаженню на строєні осі 21 тона та відстані між осями 1.3м або менше, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.132-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).

Вищевказане правопорушення зафіксоване в автоматичному режимі за допомогою комплексного технічного засобу марки WIM 59, WAGA- WIM 35, ЗАВ. №8, свідоцтво про повірку технічного засобу №UA.TR.113-0619/06F-21 6019.6020 дійсне до 28/12/2022.

Відповідно до ч.ч. 1, 5 ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 року №3353-XII учасниками дорожнього руху є особи, які використовують автомобільні дороги, вулиці, залізничні переїзди або інші місця, призначені для пересування людей та перевезення вантажів за допомогою транспортних засобів.

Учасники дорожнього руху зобов'язані, у тому числі, знати і неухильно дотримуватись вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативно-правових актів з питань безпеки дорожнього руху.

Частиною 2 ст. 29 Закону України від 30.06.1993 року №3353-ХІІ передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно із ст. 33 Закону України «Про автомобільні дороги» від 08.09.2005 року №2862-IV рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року №30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Відповідно до частини дванадцятої статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт», державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Частиною другою статті 29 Закону України «Про дорожній рух», з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

За приписами статті 33 Закону України «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У той же час, відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 (далі - Правила проїзду), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Відповідно до п.22.5 ПДР України, які затверджені Постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001 року, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м. (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м.), за висотою від поверхні дороги - 4 м. (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м.), за довжиною - 22 м. (для маршрутних транспортних засобів - 25 м.), фактичну масу понад 40 т. (для контейнеровозів - понад 44 т., на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т. (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т.), здвоєні осі - 16 т., строєні - 22 т. (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т., здвоєні осі - 18 т., строєні - 24 т.) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м..

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Згідно із п. 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року №30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Слід враховувати, що механізм фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі визначає Порядок фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2019 року №1174.

За визначенням, наведеним у п. 2 Порядку від 27.12.2019 року №1174, автоматичний пункт фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті - комплекс технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу в русі, визначених пунктом 12 цього Порядку, з одночасною його фотозйомкою, відеозаписом (за наявністю) та ідентифікацією за державним реєстраційним номером.

Пунктом 8 Порядку від 27.12.2019 року №1174 передбачено, що вимоги до технічних засобів автоматичних пунктів визначаються Технічним регламентом засобів вимірювальної техніки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року №163.

Згідно із п.п. 11, 12 Порядку від 27.12.2019 року №1174 автоматичними пунктами фіксуються правопорушення, передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Автоматичний пункт може забезпечувати: вимірювання навантажень, що припадають на кожну вісь транспортного засобу; вимірювання загальної маси транспортного засобу; визначення кількості осей транспортного засобу та віднесення транспортного засобу до однієї із відповідних категорій; вимірювання міжосьових відстаней транспортного засобу; визначення кількості коліс (скатності) на осях транспортного засобу; вимірювання габаритів транспортного засобу; фіксацію та розпізнавання державних номерних знаків транспортного засобу, причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу); фіксацію фронтального зображення транспортного засобу; фіксацію загального вигляду транспортного засобу (вигляд збоку) в момент проїзду через автоматичний пункт (оглядова фотографія транспортного засобу, на якій відображені його контури та кількість осей); первинне оброблення зібраних даних та передачу інформації до інформаційно-телекомунікаційної системи за допомогою засобів захищених каналів зв'язку із використанням наскрізного шифрування; автентифікацію автоматичного пункту, контроль цілісності, авторства, доступності, а також неспростовності дій щодо інформації, що передається від автоматичного пункту до інформаційно-телекомунікаційної системи.

Відповідно до п.п. 13, 14, 15 Порядку від 27.12.2019 року №1174 під час вимірювання габаритно-вагових параметрів транспортних засобів застосовуються засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність.

Інформація від автоматичних пунктів передається до інформаційно-телекомунікаційної системи у вигляді метаданих.

Метадані повинні містити дані про: засоби вимірювальної техніки - назва засобу вимірювальної техніки та його умовне позначення, серійний номер, найменування виробника, рік виготовлення, метрологічні характеристики, найменування власника засобу вимірювальної техніки, документи про відповідність та/або результати повірки (дата повірки, строк дії повірки); місце фіксації (кілометр + метр, географічні координати); найменування автомобільної дороги загального користування, вулиць і доріг міст та інших населених пунктів; дату і час фіксації здійснення вимірювання, смугу руху, напрямок руху, максимальне дозволене навантаження на вісь, державний номерний знак транспортного засобу, причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу), категорію транспортного засобу, тип транспортного засобу згідно з пунктом Г.2 додатка Г ДСТУ 8824:2019 «Автомобільні дороги. Визначення інтенсивності руху та складу транспортного потоку», повну масу транспортного засобу, ширину, висоту, довжину, розподіл навантаження за вісями транспортного засобу (номер вісі, фактичне навантаження на вісь, сумарне фактичне навантаження на осі, сукупність осей, фактичну міжосьову відстань, фактичну шинність (кількість коліс) на вісі); фотографії транспортного засобу - фронтальна, фотографія державного номерного знака транспортного засобу, фотографія державного номерного знака причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу), оглядова фотографія із зображенням розпізнаного державного номерного знака; відеозапис руху транспортного засобу через автоматичний пункт (за наявності).

За правилами п.п. 16, 17 Порядку від 27.12.2019 року №1174 посадові особи Укртрансбезпеки, уповноважені розглядати справи про правопорушення, зафіксовані в автоматичному режимі, під час їх розгляду використовують інформаційні файли.

Рішення посадової особи Укртрансбезпеки, прийняті під час розгляду справ про правопорушення, зафіксовані в автоматичному режимі, підтверджуються шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису та створення кваліфікованої електронної печатки із використанням засобів кваліфікованого електронного підпису, що мають вбудовані апаратно-програмні засоби, що забезпечують захист записаних на них даних від несанкціонованого доступу, від безпосереднього ознайомлення із значенням параметрів особистих ключів та їх копіювання.

У постанові про накладення адміністративного стягнення за правопорушення, зафіксоване в автоматичному режимі, зазначаються виміряні з урахуванням похибки вагові та габаритні параметри транспортного засобу, які перевищили нормативні вагові та/або габаритні параметри транспортних засобів на ділянці автомобільної дороги, а також нормативні габаритно-вагові параметри транспортних засобів на даній ділянці автомобільної дороги.

Інформаційні файли з винесеними постановами передаються до Реєстру адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху.

Частиною 2 ст. 132-1 КУпАП визначено, що перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами - тягне за собою накладення штрафу в розмірі: п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно; однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20%; двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, але не більше 30%; трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30%.

У Примітці цієї статті передбачено, що підставою для звільнення від відповідальності, передбаченої частинами першою і другою цієї статті, є наявність дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

Доказів наявності такого дозволу суду не надано.

За правилами ст. 14-1 КУпАП до адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху у разі їх фіксації працюючими в автоматичному режимі спеціальними технічними засобами, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобами фото- і кінозйомки, відеозапису притягаються власники (співвласники) транспортних засобів.

За наявності обставин, які свідчать про вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, іншою особою, власник (співвласник) транспортного засобу може протягом десяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу повідомити про відповідні обставини (транспортний засіб знаходився у володінні чи користуванні іншої особи, вибув з його володіння внаслідок протиправних дій інших осіб тощо) орган (посадову особу), що виніс постанову про накладення адміністративного стягнення. На період з'ясування та перевірки цих обставин виконання постанови про накладення адміністративного стягнення зупиняється до моменту встановлення особи, яка вчинила це правопорушення.

Згідно із ст. 14-2 КУпАП адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі (за допомогою технічних засобів - приладів контролю за дотриманням правил дорожнього руху з функціями фото-, відеофіксації, які функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах), або за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису) (за допомогою технічних засобів з функціями запису, зберігання, відтворення і передачі фото-, відеоінформації), несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу, - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутні на момент запиту відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.

Також, за правилами ст. 14-3 КУпАП адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачені частиною другою статті 122-2, частинами другою і третьою статті 132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі (за допомогою комплексу технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу з функціями фотозйомки та/або відеозапису, що функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах), несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на момент запиту відсутні відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.

Відповідальна особа, зазначена у частині першій цієї статті, або особа, яка ввезла транспортний засіб на територію України, звільняється від відповідальності за адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, у випадках, передбачених статтею 279-7 цього Кодексу.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т., здвоєні осі - понад 16 т., строєні осі - понад 22 т. або фактичною масою понад 40 т. (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т., здвоєні осі - понад 18 т., строєні осі - понад 24 т. або фактичною масою понад 44 т., а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т.) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Відповідно до ч.2 ст.132-1 КУпАП перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами - тягне за собою накладення штрафу в розмірі: п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно; однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20%; двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, але не більше 30%; трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30%.

Пунктом 4 Правил проїзду, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Таким чином, вказаними вище нормами врегульовано, що допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищенім вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

За порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів та правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, статтею 132-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачено адміністративну відповідальність.

Механізм фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі визначено Порядком фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2019 №1174 (далі - Порядок фіксації адміністративних правопорушень).

Як встановлено судом, система забезпечує автоматизоване формування проекту постанови про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі за допомогою автоматичних пунктів, відповідно до законодавства.

Посадові особи Укртрансбезпеки, уповноважені розглядати справи про правопорушення, зафіксовані в автоматичному режимі, під час їх розгляду використовують інформаційні файли, тобто упорядковану сукупність відомостей: - про транспортний засіб; - відповідальну особу, визначену статтею 14-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення; - наявність/відсутність документа, який підтверджує внесення плати за проїзд, або дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні;, - та метаданих, сформованих автоматичним пунктом (пункти 2, 16 Порядку фіксації адміністративних правопорушень).

Інформація, яка формує об'єктивну сторону порушення, міститься в постанові та підтверджується інформаційними файлами та даними фотофіксації. Так, інформація щодо зважування міститься в інформаційній карті габаритно-вагового контролю, яка безпосередньо формується автоматичним пунктом та надсилається уповноваженій посадовій особі, яка здійснює розгляд справи про адміністративне правопорушення, у вигляді метаданих та використовується нею при встановленні події та складу адміністративного правопорушення, відображає, як саме відбувається розгляд справи про адміністративне правопорушення. В інформаційні карті габаритно-вагового контролю відображено дані про кількість осей транспортного засобу, відстань між осями, навантаження на кожну вісь, висоту, довжину, ширин транспортного засобу, перевищення габаритів, перевищення ваги, температур повітря, повну масу, шинність, клас транспортного засобу, загальну мас транспортного засобу тощо.

В постанові АА № 00006341 від 14.03.2023 встановлено перевищення транспортним засобом SCANIA R400, днз НОМЕР_1 , загальної маси транспортного засобу на 6,313 % (2,525 тонн), при дозволеній фактичній масі 40 тонн, навантаження на строєні осі транспортного засобу на 9,2 % (1,932 тонн), при дозволеному навантаженню на строєні осі 21 тонна та відстані між осями 1,3 м або менше.

Відповідно до відомостей оскаржуваної постанови (графа фактичні зафіксовані параметри ТЗ) загальна маса транспортного засобу становить 47250 кг, навантаження на строєні осі 27300 кг.

Формула розрахунку % перевищення встановлених законодавством габаритне вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортним: засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами:

*% перевищення = ((Хфакт - Хнорм - похибка пристрою)/Хнорм)*100%

Хфакт - фактично зафіксований параметр габариту або ваги відповідно натуральних одиницях (тонна або міліметр);

Хнорм - нормативно дозволений параметр габариту або ваги відповідно натуральних одиницях (тонна або міліметр) зазначений відповідно до пункту 22. Правил дорожнього руху.

Похибка пристрою - регламентовано-допустима похибка вимірювального пристрою параметрів габариту або ваги у відсотках відповідно до ДСТУ ОІМЬ Я 134 1:2010, помножена на Хфакт при розрахунку використовується у натуральна одиницях (тонна або міліметр), та становить: для параметру довжини ТЗ - 600 мм, для параметру ширини ТЗ - 100 мм, для параметру висоти ТЗ - 60 мм, для параметр; загальної маси ТЗ - 10% від фактичної маси ТЗ, для параметру навантаження н одиночну вісь ТЗ - 16% від фактичного навантаження на вісь, для параметр; навантаження на здвоєні осі ТЗ - 16% від фактичного навантаження на осі, для параметру навантаження на строєні осі ТЗ - 16% від фактичного навантаженні на осі.

Розрахунок перевищення загальної маси виглядає наступним чином:

*% перевищення = ((47250 кг - 40 000 кг - 10%*47250 кг)/40 000 кг)*100%- = ((7250 - 4725)/ 40 000) * 100% = (2525/40 000 кг)*100%=6,313%.

Перенавантаження в 2525 кг, що становить 6,313 %.

Розрахунок перевищення навантаження на строєну ось:

*% перевищення - (( 27300 кг - 21000 кг - 16%*27300 кг)/21 000 кг)*100%= = ((6300 - 4368)/ 21 000) * 100% = (1932/21 000 кг)*100%=9,2%.

Перенавантаження в 1932 кг, що становить 9,2 %.

Суд зазначає, що оскаржуваній постанові в графі фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу вказані всі зафіксовані показники, зокрема, кількість вісей, спарені колеса, відстань між осями, навантаження на вісь, загальна маса.

Оскаржувана постанова містить формулу розрахунку % перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами.

Таким чином, у оскаржуваній постанові про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті зазначено виміряні з урахуванням похибки вагові та габаритні параметри транспортних засобів, які перевищили нормативні вагові та/або габаритні параметри транспортних засобів на ділянці автомобільної дороги.

Оскаржувана постанова, як така, містить всю необхідну інформацію, передбачену ст.283 КУпАП, зокрема, дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення; транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, моделі номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис; розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки, що настають у разі несплати штрафу, а також порядок оскарження постанови, відривну квитанцію і зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення вигляді штрафу; адресу веб-сайту в мережі Інтернет, на якому особа може ознайомитися із зображенням чи відеозаписом транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення, ідентифікатор для доступу до зазначеної інформації.

Окрім того, відповідно до п.17 Порядку фіксації адміністративних правопорушень, у постанові про накладення адміністративного стягнення за правопорушення, зафіксоване в автоматичному режимі, зазначаються виміряні з урахуванням похибки вагові та габаритні параметри транспортного засобу, які перевищили нормативні вагові та/або габаритні параметри транспортних засобів на ділянці автомобільної дороги, а також нормативні габаритно-вагові параметри транспортних засобів на даній ділянці автомобільної дороги.

На підтвердження факту фіксації руху транспортного засобу Позивача через автоматичний пункт з перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм, що стало підставою для притягнення його до відповідальності, а також справності технічного засобу та достовірності встановлених ним відомостей повідомляємо, що прилад автоматичний для зважування дорожніх транспортних засобів у русі WIM 59, WAGA-WIM35, зав.№ 8, автомобільна дорога М-03, км 22+717, Київська обл., яким здійснювалась фіксація правопорушень в автоматичному режимі, є справним та придатним до експлуатації, що підтверджується свідоцтвами про повірку UA.TR.113-0619/06F-21 щодо технічного засобу: «Прилад автоматичний для зважування дорожніх транспортних засобів у русі», копії яких надаються суду разом з цим відзивом на позовну заяву.

Згідно із пунктом 5 абзацу другого частини першої статті 3 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», до сфери законодавчо регульованої метрології належить, серед іншого, такий вид діяльності, як контроль безпеки дорожнього руху та технічного стану транспортних засобів.

Згідно із абзацом першим частини першої статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.

Згідно із пунктами 6, 17 частини першої статті 1 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність»: «засоби вимірювальної техніки - засоби вимірювань, вимірювальні системи, матеріальні міри, стандартні зразки та будь-які частини засобів вимірювань або вимірювальних систем, якщо ці частини можуть бути об'єктом спеціальних вимог та окремого оцінювання відповідності; періодична повірка засобів вимірювальної техніки - повірка, що проводиться протягом періоду експлуатації засобів вимірювальної техніки через встановленні проміжок часу (міжповірочний інтервал)».

Згідно із абзацом першим частини другої статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», перелік категорій законодавчо регульована засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом першим Переліку категорій законодавчо регульованих засобі вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 року № 374, приладі автоматичні для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювана навантажень на вісь підлягають періодичній повірці.

Згідно із абзацом другим частини другої статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», міжповірочні інтервали законодавчі регульованих засобів вимірювальної техніки за категоріями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державно політики у сфері метрології та метрологічної діяльності.

Згідно із пунктом першим Міжповірочних інтервалів законодавчі регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, з категоріями, затверджених Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.10.2016 № 1747, прилади автоматичні для зважування дорожні: транспортних засобів у русі та вимірювання навантажень на вісь мають міжповірочний інтервал 1 рік.

При цьому, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2022р. року № 412 «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальне техніки в умовах воєнного стану» (далі - Постанова № 412), позитивні результаті періодичної, позачергової повірки та повірки після ремонту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, засвідчені відбитком повірочного тавра на таки; засобах чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділ експлуатаційних документів та/або оформлені свідоцтвом про повірку законодавчі регульованого засобу вимірювальної техніки, строк дії яких закінчився у період воєнного і надзвичайного стану та протягом місяця після його припинення чи скасування, чинні на період воєнного і надзвичайного стану та протягом трьох місяці після його припинення чи скасування на всій території України або в окремих і місцевостях.

Вказана постанова на момент вчинення правопорушення була чинною.

За правилами ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Суд враховує, що суттєвим значенням для визначення міри відповідальності особи у цій сфері є результати габаритно-вагового зважування транспортного засобу.

Як свідчать обставини справи, на момент вирішення справи, відповідачем представлені і суду матеріали стосовно габаритно-вагового обладнання, у тому числі Експертний висновок комплексу «Інформаційно-телекомунікаційна система (ITC) «Автоматизована система?зважування ТЗ у русі (WIM); Сертифікати відповідності Приладу автоматичного для зважування дорожніх транспортних засобів у русі; Сертифікати перевірки типу Прилад автоматичний для зважування дорожніх транспортних засобів у русі; Свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки.

Перевіривши ці матеріали та відомості стосовно характеристик автоматичного вагового обладнання, суд зазначає, що вимірювальна техніка за своїми характеристиками відповідає вимогам ДСТУ, враховує гранично допустимі похибки при зважуванні.

Виходячи із вказаних обставин справи та положень законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд зазначає, що показники вагового обладнання підтверджені належними доказами, а отже відповідачем доведено своє рішення на відповідність його критерію обґрунтованості та правомірності".

Отже відповідач діяв правомірно та з урахуванням приписів, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2022р. року № 412 «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальне техніки в умовах воєнного стану», яка є чинною.

Суд вважає, що доводи позивача зводяться до незгоди з оскаржуваною постановою, але не містять належних та обґрунтованих міркувань, які б спростовували наведені висновки суду.

Наведене свідчить про відсутність правових підстав для задоволення даного позову про визнання протиправним та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі серії АА00006341 від 14.03.2023 стосовно ОСОБА_1 , якою останню притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 132-1 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 8500 грн. за порушення п. 22.5 ПДР України.

Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст. 75 КАС України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Статтею 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже відповідачем доведено правомірність своїх дій, а позивачем не надано належних та допустимих доказів, які б свідчили про обґрунтованість заявлених позовних вимог.

Враховуючи, що притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП внаслідок порушення пункту 22.5 ПДР України є правомірним, суд вважає, що необхідно відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі.

Керуючись ст.ст. 75-77, 241, 243-246, 286 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ; АДРЕСА_1 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті (03150, м. Київ, вул. Антоновича, №51; код ЄДРПОУ 39816845) про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: А.С.Адамов