Постанова від 25.05.2023 по справі 521/4799/23

Справа №521/4799/23

Номер провадження 3/521/5085/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2023 року Малиновський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого судді Поліщук І.О.,

при секретарі Димитрової Н.І.,

за участю:

представника Одеської митниці

Державної митної служби України Євдокимова Д.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу, що надійшла з Одеської митниці ДМС України за протоколом складеним відносно гр. України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 від 08.11.2006 року, Овідіопольським РВ ГУМВС України в Одеській області, ДРФО - НОМЕР_2 , за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України, -

ВСТАНОВИВ:

До Малиновського районного суду м. Одеси надійшов протокол № 1324/50000/22 від 28.10.2022 року про порушення митних правил з відповідними матеріалами, у відношенні гр. ОСОБА_1 , за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України.

З протоколу про порушення митних правил вбачається, що 20.10.2021 року до відділу митного оформлення №1 м/п «Одеса-автомобільний» Одеської митниці для митного контролю та митного оформлення декларантом ПП «Термінал-експорт» гр. України ОСОБА_2 , який діє на підставі договору по про митне оформлення було подано МД типу «ІМ 40 АА» (далі МД). яка була прийнята та зареєстрована за номером №UA500030/2021/230707.

В якості підстави для переміщення товарів через митний кордон України та їх подальшого митного оформлення декларантом ОСОБА_2 до Одеської митниці були надані: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_3 від 06.03.2018; паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 , виданий 08.11.2006р.; сертифікат ПП «АЄС СТАНДАРТ» від 19.10.2021 № UA.013.205248-21; договір купівлі- продажу б/н від 12.10.2021; документ про зняття з обліку транспортного засобу від 12.10.2021 № К.5416.1.769.2019.ACZ; заява на зміну режиму б/н від 19.10.2021.

Відповідно до інформації, зазначеної у МД №UA500030/2021/230707 та товаросупровідних документах встановлено, що продавцем транспортного засобу марки «MERCEDES-BENZ А 160» (кузов № НОМЕР_5 ) є громадянин MICHALSK1 DAWID ( АДРЕСА_2 ), а покупцем та одержувачем є гр. України ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ).

Відповідно граф 31, 33 МД №UA500030/2021/230707 заявлено товар «1 - легковий автомобіль: - 1 шт.; - марка: MERCEDES-BENZ :- модель: А 160 :- ідентифікаційний номер т.з.(номер кузова): НОМЕР_5 ;- календарний рік виготовлення:

28.08.1998 ;- модельний рік виготовлення: 1999 ;- робочий об'єм циліндрів двигуна: 1598 см.куб.;- т.з.кузовний ;- загальна кількість місць, включаючи місце водія: 5 ;- призначення: для перевезення пасажирів по дорогах загального користування;- тип двигуна: бензиновий ;- потужність двигуна: 75 квт;- номер двигуна: нема даних;- такий, що був у використанні, не містить у своєму складі передавача ;- тип кузова: комбі(хетчбек) ;- колір: чорний :- кількість дверей: 5 ;- категорія: М 1;- дата введення в експлуатацію: 12.09.1998 ;- колісна формула:4х2; - екологічний рівень: euro 2 ;- торговельна марка: MERCEDES-BENZ ;- BHPO6HHK:DAIMLERCHRYSLER AG ; - країна виробництва: DE ;КТЗ має наступні пошкодження: Незначні пошкодження кузова, забруднення солону та сидінь».

Код товару УКТ ЗЕД визначено та заявлено 8703239013.

Вартість автомобілю, згідно договору купівлі-продажу від 30.09.2021р.3900 PLN (Польських злотих), що згідно до курсу НБУ складає 26107,38 грн.. та митна вартість автомобілю згідно Гр.12 МД №UA500030/2021/229764 від 12.10.2021 складає 26107,38 грн.

Митні платежі за транспортний засіб по МД №UA500030/2021/230707 із застосуванням преференції «310» було нараховані та сплачені в розмірі, без урахування добровільного внеску 8500грн., 20181,34 грн.

Після здійснення митного оформлення за МД від 20.10.2021 №UA500030/2021/230707 вищевказаний транспортний засіб було випущено у вільний обіг.

Листом Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби України від 06.09.2022 №26/26-04/7.10/1357 Одеську митницю повідомлено про те, що за результатами опрацювання отриманої відповіді митних органів Республіки Польща від 28.07.2022 №0201-IGM.541.545.2022.4.JC (вхід. Держмитслужби від 16.08.2022 №158/9/11) встановлена невідповідність документів та інформації, які надавались митному органу під час митного контролю та митного оформлення легкового транспортного засобу «MERCEDES-BENZ А 160» (кузов № НОМЕР_5 ).

Так, згідно відповіді палати фіскальної адміністрації у Вроцлаві Республіки Польща встановлено, що відповідно ст. 79. пт. 1 Закону Р.Польщі від 20.06.1997 «Закон про дорожній рух», транспортний засіб підлягає зняття з обліку у відповідному органі, який був містом останньої реєстрації транспортного засобу, по заяві його власника. Тобто, даний орган, який знімає з обліку повинні бути ідентичні з назвою органу, який видавав реєстраційний паспорт.

Так під час оформлення МД№ UA500030/2021/230707 від 20.10.2021 був наданий документ про зняття транспортного засобу з реєстрації К.5416.1.769.2019.ACZ від 12.10.2021р. який був виданий в установі PREZYDENT MIASTA PLOCK, 22-100 PLOCK.pl.Stary Rynek1, а також був наданий технічний паспорт BR/BAO 0986324 від 06.03.2018 виданий в установі PREZYDENT MIASTA ZAMOSC1A, ul.RYNEK W1ELKI 13, 22-400 ZAMOSC, що свідчить про різні установи та міста видачі цих документів.

Крім того, під час перевірки оформлених в Одеській митниці транспортних засобів встановлено, що більш ніж на 40 різноманітних транспортних засобів для митного контролю та митного оформлення надавався документ про зняття з обліку за однім і тим же номером №K.5416.1.769.2019.ACZ але за різними датами видачі, що не відповідає законності даного документа.

Тобто, транспортний засіб марки «MERCEDES-BENZ А 160» (кузов № НОМЕР_5 ), його власником не було знято з обліку в уповноваженому органі у Польщі згідно ст. 79, пт. 1 Закону Р.Польщі від 20.06.1997 «Закон про дорожній рух».?

Таким чином встановлено, що при декларуванні вищезазначеного транспортного засобу для здійснення митного оформлення надано документи, які стали підставою для заявлення у МД № UA500030/2021/230707 не правдивих відомостей про зняття з обліку уповноваженим органом у Польщі транспортного засобу «MERCEDES-BENZ А 160» (кузов № НОМЕР_5 ) та застосування пільгового режиму, преференції у сплаті митних платежів.

Сума митних платежів, які підлягають обов'язковій сплаті у разі переміщення через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу без застосування преференції, відповідно до листа митного поста «Одеса-автомобільний» Одеської митниці від 13.10.2022 №7.10-28.10/862 становить 52371,34 грн., тобто різниця в нарахуванні податків становить 32190.00грн.

Тобто, проведеною перевіркою встановлено, що при декларуванні вищезазначеного транспортного засобу гр. України ОСОБА_1 , для здійснення митного оформлення були надані документи, які стали підставою для заявленння у МД №UA500030/2021/230707 від 20.10.2021 неправдивих відомостей про зняття з обліку уповноваженим органом у Польщі транспортного засобу «MERCEDES-BENZ А 160» (кузов № НОМЕР_5 ) та застосування пільгового режиму, преференції у сплаті митних платежів.

Таким чином, на думку митного органу, гр. України ОСОБА_1 , при поданні до Одеської митниці МД від 20.10.2021 №ЕІА500030/2021/230707 вчинені дії, спрямовані на зменшення розміру митних платежів, чим скоєно порушення митних правил, передбаченого ст. 485 МК України.

На підставі вищевказаних обставин, у відношенні гр. України ОСОБА_1 було складено протокол № 1324/50000/22 за ст. 485 МК України.

У судове засідання гр. ОСОБА_1 участі не приймала, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена шляхом розміщення відповідної інформації на офіційному веб сайті Малиновського районного суду м. Одеси (веб - адреса сторінки: http://ml.od.court.gov.ua).

Відповідно до ст. 526 МК України суд вважає можливим проводити розгляд справи у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що не з'явився на виклик, хоча належним чином була повідомлена про час і місце розгляду справи.

Окрім того, слід зазначити, що в своїх рішеннях Європейський суд з прав людини зазначає, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Представник митниці у судовому засіданні вважав, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, винна у вчиненні адміністративного правопорушення, її вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути її до адміністративної відповідальності за ст. 485 МК України та застосувати до неї стягнення відповідно до санкції вказаної статті.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку учасників процесу, оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд вважає, що особа, стосовно якої складено протокол, підлягає притягненню до адміністративної відповідальності виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 20.10.2021 року до відділу митного оформлення №1 м/п «Одеса-автомобільний» Одеської митниці для митного контролю та митного оформлення декларантом ПП «Термінал-експорт» гр. України ОСОБА_2 , який діє на підставі договору по про митне оформлення було подано МД типу «ІМ 40 АА» (далі МД). яка була прийнята та зареєстрована за номером №UA500030/2021/230707.

В якості підстави для переміщення товарів через митний кордон України та їх подальшого митного оформлення декларантом ОСОБА_2 до Одеської митниці були надані: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_3 від 06.03.2018; паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 , виданий 08.11.2006р.; сертифікат ПП «АЄС СТАНДАРТ» від 19.10.2021 № UA.013.205248-21; договір купівлі- продажу б/н від 12.10.2021; документ про зняття з обліку транспортного засобу від 12.10.2021 № К.5416.1.769.2019.ACZ; заява на зміну режиму б/н від 19.10.2021.

Відповідно до інформації, зазначеної у МД №UA500030/2021/230707 та товаросупровідних документах встановлено, що продавцем транспортного засобу марки «MERCEDES-BENZ А 160» (кузов № НОМЕР_5 ) є громадянин MICHALSK1 DAWID ( АДРЕСА_2 ), а покупцем та одержувачем є гр. України ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ).

Відповідно граф 31, 33 МД №UA500030/2021/230707 заявлено товар «1 - легковий автомобіль: - 1 шт.; - марка: MERCEDES-BENZ :- модель: А 160 :- ідентифікаційний номер т.з.(номер кузова): НОМЕР_5 ;- календарний рік виготовлення:

28.08.1998 ;- модельний рік виготовлення: 1999 ;- робочий об'єм циліндрів двигуна: 1598 см.куб.;- т.з.кузовний ;- загальна кількість місць, включаючи місце водія: 5 ;- призначення: для перевезення пасажирів по дорогах загального користування;- тип двигуна: бензиновий ;- потужність двигуна: 75 квт;- номер двигуна: нема даних;- такий, що був у використанні, не містить у своєму складі передавача ;- тип кузова: комбі(хетчбек) ;- колір: чорний :- кількість дверей: 5 ;- категорія: М 1;- дата введення в експлуатацію: 12.09.1998 ;- колісна формула:4х2; - екологічний рівень: euro 2 ;- торговельна марка: MERCEDES-BENZ ;- BHPO6HHK:DAIMLERCHRYSLER AG ; - країна виробництва: DE ;КТЗ має наступні пошкодження: Незначні пошкодження кузова, забруднення солону та сидінь».

Код товару УКТ ЗЕД визначено та заявлено 8703239013.

Вартість автомобілю, згідно договору купівлі-продажу від 30.09.2021р.3900 PLN (Польських злотих), що згідно до курсу НБУ складає 26107,38 грн.. та митна вартість автомобілю згідно Гр.12 МД №UA500030/2021/229764 від 12.10.2021 складає 26107,38 грн.

Митні платежі за транспортний засіб по МД №UA500030/2021/230707 із застосуванням преференції «310» було нараховані та сплачені в розмірі, без урахування добровільного внеску 8500грн., 20181,34 грн.

Після здійснення митного оформлення за МД від 20.10.2021 №UA500030/2021/230707 вищевказаний транспортний засіб було випущено у вільний обіг.

Листом Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби України від 06.09.2022 №26/26-04/7.10/1357 Одеську митницю повідомлено про те, що за результатами опрацювання отриманої відповіді митних органів Республіки Польща від 28.07.2022 №0201-IGM.541.545.2022.4.JC (вхід. Держмитслужби від 16.08.2022 №158/9/11) встановлена невідповідність документів та інформації, які надавались митному органу під час митного контролю та митного оформлення легкового транспортного засобу «MERCEDES-BENZ А 160» (кузов № НОМЕР_5 ).

Так, згідно відповіді палати фіскальної адміністрації у Вроцлаві Республіки Польща встановлено, що відповідно ст. 79. пт. 1 Закону Р.Польщі від 20.06.1997 «Закон про дорожній рух», транспортний засіб підлягає зняття з обліку у відповідному органі, який був містом останньої реєстрації транспортного засобу, по заяві його власника. Тобто, даний орган, який знімає з обліку повинні бути ідентичні з назвою органу, який видавав реєстраційний паспорт.

Так під час оформлення МД№ UA500030/2021/230707 від 20.10.2021 був наданий документ про зняття транспортного засобу з реєстрації К.5416.1.769.2019.ACZ від 12.10.2021р. який був виданий в установі PREZYDENT MIASTA PLOCK, 22-100 PLOCK.pl.Stary Rynek1, а також був наданий технічний паспорт BR/BAO 0986324 від 06.03.2018 виданий в установі PREZYDENT MIASTA ZAMOSC1A, ul.RYNEK W1ELKI 13, 22-400 ZAMOSC, що свідчить про різні установи та міста видачі цих документів.

Крім того, під час перевірки оформлених в Одеській митниці транспортних засобів встановлено, що більш ніж на 40 різноманітних транспортних засобів для митного контролю та митного оформлення надавався документ про зняття з обліку за однім і тим же номером №K.5416.1.769.2019.ACZ але за різними датами видачі, що не відповідає законності даного документа.

Тобто, транспортний засіб марки «MERCEDES-BENZ А 160» (кузов № НОМЕР_5 ), його власником не було знято з обліку в уповноваженому органі у Польщі згідно ст. 79, пт. 1 Закону Р.Польщі від 20.06.1997 «Закон про дорожній рух».?

Таким чином встановлено, що при декларуванні вищезазначеного транспортного засобу для здійснення митного оформлення надано документи, які стали підставою для заявления у МД № UA500030/2021/230707 не правдивих відомостей про зняття з обліку уповноваженим органом у Польщі транспортного засобу «MERCEDES-BENZ А 160» (кузов № НОМЕР_5 ) та застосування пільгового режиму, преференції у сплаті митних платежів.

Сума митних платежів, які підлягають обов'язковій сплаті у разі переміщення через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу без застосування преференції, відповідно до листа митного поста «Одеса-автомобільний» Одеської митниці від 13.10.2022 №7.10-28.10/862 становить 52371,34 грн., тобто різниця в нарахуванні податків становить 32190.00грн.

Тобто, проведеною перевіркою встановлено, що при декларуванні вищезазначеного транспортного засобу гр. України ОСОБА_1 , для здійснення митного оформлення були надані документи, які стали підставою для заявлення у МД №UA500030/2021/230707 від 20.10.2021 неправдивих відомостей про зняття з обліку уповноваженим органом у Польщі транспортного засобу «MERCEDES-BENZ А 160» (кузов № НОМЕР_5 ) та застосування пільгового режиму, преференції у сплаті митних платежів.

Відповідно до ст. 485 Митного кодексу України відповідальність настає за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

Пунктом 8 частини 1 статті 4 Митного кодексу України визначено, що декларантом є особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування. Згідно з частиною 1 статті 257 Кодексу, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до частини 8 статті 264 Митного кодексу України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Частиною 1 статті 266 Митного кодексу України встановлено, що декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Кодексом, надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей, у випадках, визначених Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 74 Митного кодексу України визначено, що імпорт (випуск для вільного обігу) - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України. Частиною 1 статті 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Вина ОСОБА_1 підтверджується матеріалами справи про порушення митних правил, а саме: протоколом про порушення митних правил №1324/50000/22 від 28.10.2022; митною декларацією МД №UA500030/2021/230707 від 20.10.2021.

Таким чином, вищеописані надані суду та досліджені в процесі судового розгляду докази у своїй сукупності свідчать про наявність у діях ОСОБА_1 складу порушення митних правил, передбаченого ст. 485 МК України.

Вирішуючи питання призначення виду стягнення за порушення митних правил, з урахуванням характеру вчиненого порушення митних правил, особи правопорушника, яка не притягувалась до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, обставин справи, суд дійшов висновку, що до неї належить застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 16 095 (шістнадцять тисяч дев'яносто п'ять) грн. 00 коп.

Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України "Про судовий збір" з ОСОБА_1 необхідно стягнути на користь держави в особі Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 536,80 грн.

Керуючись ст. ст. 483,519, 524, 526, 527, 528 МК України, ст. ст. 40-1, 283 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 16 095 (шістнадцять тисяч дев'яносто п'ять) грн. 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.

Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі. Порядок оскарження постанови суду (судді) у справі про порушення митних правил визначається Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законами України.

Суддя: Поліщук І.О.