Постанова від 30.05.2023 по справі 496/3533/23

Справа № 496/3533/23

Провадження № 3/496/2820/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2023 року м. Біляївка

Суддя Біляївського районного суду Одеської області Горяєв І.М., розглянувши матеріали, що надійшли від ВП №2 Одеського РУП №2 ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

До Біляївського районного суду Одеської області надійшов вищевказаний матеріал, відповідно до якого 12.03.2023 року о 16.00 годин, ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , вчинила дрібне хуліганство, а саме виражалась нецензурною лайкою в бік неповнолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , чим порушила громадський порядок.

У судовому засіданні ОСОБА_1 були роз'ясненні права, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 КпАП України, вину не визнала та заперечувала проти обставин викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, зазначив, що вона никали не виражалась нецензурною лайкою в бік неповнолітньої ОСОБА_2 , подія на яку йде посилення у протоколі про адміністративне правопорушення, відбулася у березні 2023 року, а протокол складений у травні 2023 року та пояснення до нього у неї відібрали також у травні.

До судового засідання з'явилася заявниця ОСОБА_3 , що звернулася із відповідною заявою про вчинене правопорушення та пояснила, що малолітня ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 це її донька, яка 12.03.2023 року була за місцем проживання у бабусі ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 та між сусідкою ОСОБА_1 та ОСОБА_4 виник конфлікт, під час якого ОСОБА_1 виражалась нецензурною лайкою на адресу її доньки ОСОБА_2 . Також пояснила, що вона вирішила звернутися до працівників поліції лише у квітні 2023 року, оскільки вона пішла у відпустку та у неї появився час.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до висновку про необхідність повернення протоколу про адміністративне правопорушення для належного оформлення до ВП №2 Одеського РУП №2 ГУНП в Одеській області, виходячи з наступного.

Статтею 245 КУпАП визначено завдання провадження в справах про адміністративні правопорушення. Такими, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.

Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення, окрім іншого зазначаються місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за правопорушення, прізвища, адреси свідків та потерпілих, якщо вони є, пояснення особи, що притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Згідно положень КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен вжити всіх передбачених законом заходів для повного, всебічного і об'єктивного дослідження доказів по справі та з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

При цьому, суд не вправі самостійно вносити доповнення, зміни у протокол про адміністративне правопорушення, це є недопустимим та буде свідчити про необ'єктивність, упередженість судді при розгляді справи, порушення права на захист.

Відповідно до абз. 7 п.9 ІІ розділу Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 № 1376 при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «до протоколу додається» - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, пояснення свідків, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо. Згідно п. 13 ІІ розділу Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 № 1376 особі, стосовно якої складається протокол про адміністративне правопорушення, пропонується надати по суті вчиненого адміністративного правопорушення письмове пояснення, яке підписується зазначеною особою. Пояснення може додаватися до протоколу про адміністративне правопорушення окремо, про що робиться запис у ньому. Відповідно до п. 15 ІІ розділу Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 № 1376 до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 818060 від 06.05.2023 року вбачається, що 12.03.2023 року близько 16.00 годин за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_1 вчинила дрібне хуліганство, а саме виражалась нецензурною лайкою у бік неповнолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , чим порушила громадський порядок.

Однак в судовому засіданні встановлено, що конфлікт у ОСОБА_1 стався з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є бабусею неповнолітньої ОСОБА_2 .

Разом з тим, всупереч вищевказаних вимог, до протоколу не додано будь-яких пояснень від ОСОБА_5 або відомостей про відмову останньої від дачі пояснень.

З огляду на те, що складення та оформлення даної справи про адміністративне правопорушення виконано не належним чином, а зазначені вище недоліки не можуть бути усунуті в суді, невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняти у справі законного й обґрунтованого судового рішення, тому суд вважає за необхідне направити дану справу до ВП №2 Одеського РУП №2 ГУНП в Одеській областідля оформлення належним чином.

За змістом ст. 278 КУпАП повернення судом матеріалів для належного оформлення не перешкоджає органу, якому повернуто такі матеріали, повторно направити їх на розгляд до суду, після належного оформлення.

Керуючись ст.ст. 245, 251, 256, 278, 283 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП - повернути для належного оформлення до ВП №2 Одеського РУП №2 ГУНП в Одеській області.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя І.М. Горяєв