Справа № 643/1857/23
Провадження № 2-а/643/12/23
31 травня 2023 року Московський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Задорожної А.М.,
секретаря судового засідання Тугайбей В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , в особі представника адвоката Коваль Олександра Юрійовича, до інспектора Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
У провадженні Московського районного суду м. Харкова перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 , в особі представника адвоката Коваль О.Ю., до інспектора Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
Ухвалою Московського районного суду м. Харкова від 25 квітня 2023 року провадження по справі відкрито в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з викликом сторін з урахуванням вимог ст.286 КАС України.
Позивач та його представник у судове засідання не з'явились, представник надав до суду заяву, в якій просив проводити судове засідання без його участі, та просив суд розглянути його, раніше подані клопотання про залучення у якості співвідповідача Департамент патрульної поліції та витребування доказів.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, до його початку подав заяву про проведення судового засідання за його відсутності, просив розглянути його клопотання про заміну неналежного відповідача. Клопотання представника позивача просив розглянути на розсуд суду.
Враховуючи, що в судове засідання не з'явились всі учасники справи, відповідно до ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, клопотання сторін, приходить до наступного.
Відповідно до положень ч. ч. 3-4 ст.48 Кодексу адміністративного судочинства України суд першої інстанції, встановивши, що позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, до ухвалення рішення цій справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні адміністративного позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Отже, визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов'язком суду, який виконується під час розгляду справи. При цьому обов'язком суду є встановлення належності відповідачів та їх заміна у разі необхідності.
Відповідно до положень ч.5 ст.48 КАС України під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Позивач не завжди спроможний правильно визначити відповідача. Звертаючись до суду з адміністративним позовом, позивач зазначає відповідачем особу, яка, на його думку, повинна відповідати за позовом. Водночас, як позивач, так і інші учасники справи, не позбавлені права клопотати про залучення співвідповідача, так само як і суд за відсутності згоди позивача на заміну відповідача, має право залучити цю особу як співвідповідача. Питання про те, хто зі двох відповідачів є належним відповідачем, а до кого з них у позові належить відмовити, вирішує суд після завершення розгляду справи, ухвалюючи рішення суду по суті справи.
Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
За змістом положень ч.4 ст.46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
За визначеннями, наведеними у п.7 ч.1 ст.4 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень це орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до вимог п.3 ч.1 ст.288 КУпАП постанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі може бути оскаржено у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
Аналіз наведеної норми права свідчить про те, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, державні інспектори відповідного органу діють не як самостійний об'єкт владних повноважень, а від імені центрального органу виконавчої влади.
Така позиція повністю узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 26 грудня 2019 року по справі №724/716/16-а.
Так, Верховний Суд у вказаній справі виклав правовий висновок, що у справах про оскарження постанов про адміністративне правопорушення належним відповідачем є саме орган, а не особа, яка перебуває з цим органом у трудових відносинах та від його імені здійснює розгляд справ про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення.
З аналізу наведених норм вбачається, що суб'єктом владних повноважень, чиє рішення про притягнення до адміністративної відповідальності оскаржується, є Департамент патрульної поліції.
Враховуючи викладене, з метою справедливого та неупередженого розгляду адміністративної справи, враховуючи, що представником позивача подано клопотання про залучення співвідповідача по справі, суд вважає необхідним залучити в адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 , в особі представника адвоката Коваль О.Ю., до інспектора Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, співвідповідача - Департамент патрульної поліції, оскільки саме Департамент є органом державної влади та юридичною особою, яка у відповідності до чинного законодавства несе відповідальність за дії своїх працівників при виконанні ними своїх службових обов'язків.
Також, за змістом ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом (ч.4 ст.77 КАС України).
Вимоги до клопотання про витребування доказів та порядок його подання визначені у статті 80 КАС України.
Так, згідно із ч.1 ст.80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Відповідно до ч.3 ст.80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Представник позивача у заявленому клопотанні просить витребувати з Департаменту патрульної поліції, належним чином засвідчені копії наступних документів: рішення заступника начальника УПП в Харківській області ДПП про скасування Постанови про накладення адміністративного стягнення серії ЕАС №6604544 від 27.02.2023 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності; доповідні записки юрисконсульта відділу правового забезпечення УПП в Харківській області ДПП старшого лейтенанта поліції Андерсон А.С., на підставі якої заступником начальника УПП в харківській області ДПП було прийнято рішення про скасування Постанови про накладення адміністративного стягнення серії ЕАС №6604544 від 27.02.2023; доповідної записки старшого інспектора відділу адміністративної практики Деркач І.А., на підставі якої заступником начальника УПП в Харківській області ДПП було прийнято рішення про скасування Постанови про накладення адміністративного стягнення серії ЕАС №6604544 від 27.02.2023. Вказав, що витребування цих доказів необхідне для з'ясування обставин щодо можливості закриття провадження по справі на підставі п.8 ч.1 ст.238 КАС України.
Основним критерієм при поданні клопотання про витребування доказів є неможливість позивачем самостійно надати докази.
Таким чином, враховуючи вищезазначені обставини, суд приходить до висновку, що клопотання представника позивача про витребування доказів підлягає частковому задоволенню, оскільки представником відповідача вже було надано суду копію Рішення щодо скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення і закриття справи №4025 від 24.04.2023.
На підставі наведеного, керуючись ст. 48, ст. 171, 248, 256, 268, 269, 286 КАС України, суд, -
Клопотання представника позивача про залучення співвідповідача по справі задовольнити.
Залучити до участі у справі у якості співвідповідача Департамент патрульної поліції (місцезнаходження: 03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, 3).
Витребувати з Департаменту патрульної поліції, належним чином засвідчені копії наступних документів: доповідні записки юрисконсульта відділу правового забезпечення УПП в Харківській області ДПП старшого лейтенанта поліції Андерсон А.С., на підставі якої заступником начальника УПП в харківській області ДПП було прийнято рішення про скасування Постанови про накладення адміністративного стягнення серії ЕАС №6604544 від 27.02.2023; доповідної записки старшого інспектора відділу адміністративної практики Деркач І.А., на підставі якої заступником начальника УПП в Харківській області ДПП було прийнято рішення про скасування Постанови про накладення адміністративного стягнення серії ЕАС №6604544 від 27.02.2023.
Роз'яснити, що відповідно до ст.80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Направити на адресу Департаменту патрульної поліції (місцезнаходження: 03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, 3) копію позовної заяви та доданих матеріалів.
Встановити співвідповідачу строк для подання відзиву, який має відповідати вимогам ст.162 КАС України, до судового засідання. Копія відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи повинна бути надіслана (надана) одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.6 ст.162 КАС України).
Роз'яснити співвідповідачу, що відповідно до ч.4 ст.159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Встановити позивачу строк для подання відповіді на відзив, яка має відповідати вимогам ст.163 КАС України, п'ять днів з дня отримання відзиву на позовну заяву. Копія відповіді на відзив та доданих до неї документів іншим учасникам справи повинна бути надіслана (надана) одночасно з надісланням (наданням) відповіді на відзив до суду.
Встановити співвідповідачу строк для подання заперечень, які мають відповідати вимогам ст.164 КАС України, п'ять днів з дня отримання відповіді на відзив. Копія заперечень та доданих до неї документів іншим учасникам справи повинна бути надіслана (надана) одночасно з надісланням (наданням) заперечень до суду.
Роз'яснити, що відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Роз'яснити, що неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень ст.268 КАС України, не перешкоджає розгляду справи.
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя А.М. Задорожна