Єдиний унікальний номер 728/1202/23
Номер провадження 3/728/591/23
30 травня 2023 року м. Бахмач
Бахмацький районний суд Чернігівської області у складі головуючої судді Роздайбіди О.В. при секретарі Петренко О.Г., розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції №1 Ніжинського районного відділення поліції ГУНП в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, не працюючого, на обліку в РЦЗ не перебуваючого, розлученого, на утриманні маючого одну неповнолітню дитину, не працюючого,
за ст. 187 ч.1КУпАП,-
Відповідно до протоколів про адміністративні правопорушення, 07 травня 2023 року о 21 годині 50 хвилин ОСОБА_1 , який перебуває під адміністративним наглядом в ВП№1 Ніжинського РВП, був відсутній за своїм місцем проживання за адресою АДРЕСА_1 , чим порушив умови і обмеження адміністративного нагляду встановлені ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 08.08.2022 року.
Крім того, 07 травня 2023 року о 22 годині 28 хвилин ОСОБА_1 , який перебуває під адміністративним наглядом в ВП№1 Ніжинського РВП, був відсутній за своїм місцем проживання за адресою АДРЕСА_1 , чим порушив умови і обмеження адміністративного нагляду встановлені ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 08.08.2022 року.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав і пояснив, що до нього ніхто не приїжджав з працівників поліції і він в цей час був вдома.
Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, які були додані до протоколу, приходить до наступного висновку.
Статтею 62 Конституції України визначено, що особа вважається невинуватою і не може бути піддана покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість. Звинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до вимог ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженим на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.245КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Згідно зі ст.280КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинене правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи завдано матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 187 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, зокрема, за порушення заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу.
Згідно матеріалів справи про адміністративне правопорушення ухвалою Богунського районного суду м. Житомир від 08.08.2022 відносно ОСОБА_1 було встановлено адміністративний нагляд строком на 1 рік із забороною вихід з будинку по місцю постійного проживання в період з 22 год. до 06 години наступного дня.
На підтврдження вини ОСОБА_1 надано протоколи про адміністративне правопорушення серії ВАВ №778219, серії ВАВ №778220 від 11.05.2023 року, рапорт старшого інспектора Дяченка М.В., рапорт інспектора СРПП А.Куслій, рапорт ДОП відділення поліції №1 Ніжинського РВП Ковалюова М., згідно яких під час перевірки адміннаглядового ОСОБА_1 за місцем проживання, останній 07.05.2023 року о 21.50 год. був відсутній за місцем проживання, інших доказів, які б могли спростувати чи підтвердити зазначені відомості суду не надано.
Згідно з ст. 279, 280 КУпАП справа про адміністративне правопорушення повинна розглядатись у межах тих обставин, які зазначені у протоколі про таке порушення. Суд не вправі вийти за межі протоколу та самостійно розширити фабулу (об'єктивну сторону) адміністративного правопорушення зазначену у протоколі чи вказувати на кваліфікуючі ознаки правопорушення, які не зазначались у протоколі про адміністративне правопорушення, оскільки це істотно порушує право особи на захист та не узгоджується з усталеною судовою практикою ЄСПЛ (рішення від 30.05.2013 у справі «Малофєєва проти Росії» (Malofeyeva v. Russia), заява №36673/04); рішення від 20.09.2016 у справі «Карелін проти Росії» (Karelin v. Russia), заява № 926/08), згідно якої у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Порядок збору та процесуального закріплення доказів визначений законодавством України про адміністративні правопорушення, а тому як доказ протокол про адміністративне правопорушення може бути використаний у відповідній справі тільки в тому випадку, якщо він складений в порядку і з джерел, передбачених законом. При цьому необхідно враховувати, що у справі протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів, але й виступає як важливий юридичний документ акт (процесуальна дія і процесуальне рішення компетентної особи, яка уповноважена його складати), тому є не тільки обов'язковим процесуальним документом, але і займає ключове положення серед інших джерел (доказів).
Так, інкриміноване ОСОБА_1 в протоколах про адміністративне правопорушення діяння не відповідає диспозиції ст. 187 ч.1 КУпАП, в протоколі не зазначені свідки події.
Крім того, матеріалами справи не підтверджується вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 187 КУпАП, оскільки ухвалою Богунського районного суду м. Житомир від 08.08.2022 відносно ОСОБА_1 було встановлено адміністративний нагляд строком на 1 рік із забороною вихід з будинку по місцю постійного проживання в період з 22 год. до 06 години наступного дня, а в протоколах та матеріалах доданих до них, зазначено, що ОСОБА_1 був відсутній за місцем проживання о 21.50 хв.
Враховуючи встановлені під час розгляду справи обставини і судову практику ЄСПЛ, відповідно до якої збір судом доказів на підтвердження винуватості особи за відсутності сторони обвинувачення у справах про адміністративне правопорушення, свідчить про порушення права особи на неупереджений судовий розгляд, при відсутності достатніх та допустимих доказів на підтвердження вини ОСОБА_1 , у вчиненні правопорушення, суд приходить до висновку, що наявними у справі доказами не доведений факт вчення ним дій, що містять склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.187 КУпАП.
Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 і п. 3 ч. 1 ст. 284 КУпАП.
Керуючись п.1 ст.247, ст.ст.283, п.3, ч.1 ст.284 КУпАП України,
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 187 ч.1 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя О.В. Роздайбіда