Рішення від 30.05.2023 по справі 380/3547/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/3547/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2023 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Транс Компані» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

товариство з обмеженою відповідальністю «Транс Компані» (далі - ТзОВ «Транс Компані», позивач) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби України у Львівській області (далі - ГУ ДПС у Львівській області, відповідач 1), Державної податкової служби України (далі - ДПС України, відповідач 2),з такими вимогами:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області №8073793/38047993 від 12.01.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної №199 від 28.11.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №199 від 28.11.2022, складену датою подання її на реєстрацію;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області №8073792/38047993 від 12.01.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної №213 від 30.11.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №213 від 30.11.2022, складену датою подання її на реєстрацію;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області №8073794/38047993 від 12.01.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної №214 від 30.11.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №214 від 30.11.2022, складену датою подання її на реєстрацію;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області №8098047/38047993 від 17.01.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної №215 від 30.11.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних

- зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №215 від 30.11.2022, складену датою подання її на реєстрацію;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області №8097424/38047993 від 17.01.2023 про відмову в реєстрації податкової накладної №216 від 30.11.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних №216 від 30.11.2022, складену датою подання її на реєстрацію.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що подав на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових податкові накладні від 28.11.2022 №199 на суму 587599,06 грн., у тому числі ПДВ 97933,18 грн.; від 30.11.2022 №213 на суму 252096,00 грн., у тому числі ПДВ на суму 42016,00 грн.; від 30.11.2022 № 214 на суму 95328,00 грн., у тому числі ПДВ 15888,00 грн.; від 30.11.2022 № 215 на суму 250512,00 грн., у тому числі ПДВ 4752,00 грн.; від 30.11.2022 №216 на суму 590749,06 грн., у тому числі ПДВ 98458,18 грн. За результатами отримання квитанцій встановлено, що реєстрацію податкових накладних зупинено з посиланням на п.201.16 ст.201 України, коди УКТЗЕД ДКПП товару/послуг 49.41.19-00.00 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції. Запропоновано надати пояснення та копії документів. Позивачем направлено повідомлення щодо подачі пояснень та документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено. Проте, рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №8073793/38047993 від 12.01.2023 відмовлено у реєстрації податкової накладної №199 від 28.11.2022, №8673792/38047993 від 12.01.2023 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 30.11.2022 № 213, №8073794/38047993 від 12.01.2023 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 30.11.2022 №214, №8098047/38047993 від 17.01.2023 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 30.11.2022 №215, №8097424/38047993 від 17.01.2023 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 30.11.2022 №216 з підстав: ненадання платником первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування. Позивач вважає рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних №8073793/38047993 від 12.01.2023, №8673792/38047993 від 12.01.2023, №8073794/38047993 від 12.01.2023, №8098047/38047993 від 17.01.2023, №8097424/38047993 від 17.01.2023 протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки відповідач 1 не навів конкретної інформації щодо причин прийняття такого рішення та не сформулював конкретних вимог щодо вичерпного переліку документів, подання яких є необхідним для підтвердження правомірності складення податкової накладної. Враховуючи наведене, просив суд позовні вимоги задовольнити повністю.

Ухвалою від 28.02.2023 суддя відкрила провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач 1 позову не визнав. 29.03.2023 надійшов відзив на позовну заяву. Відповідач зазначив, що За результатами господарської операції позивачем було складено та направлено на реєстрацію до контролюючого органу податкові накладні № 199 від 28.11.2022, № 213 від 30.11.2022, №214 від 30.11.2022, № 215 від 30.11.2022, №216 від 30.11.2022, які направлені на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних. Так, відповідно до квитанцій про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено, що реєстрацію податкових накладних зупинено з посиланням на п.201.16 ст.201 України, коди УКТЗЕД ДКПП товару/послуг 49.41.19-00.00 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції. Відповідач зазначив, що відповідно до рішень комісії ГУ ДПС у Львівській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №8073793/38047993 від 12.01.2023, №8673792/38047993 від 12.01.2023, №8073794/38047993 від 12.01.2023, №8098047/38047993 від 17.01.2023, №8097424/38047993 від 17.01.2023 відмовлено у реєстрації податкових накладних з підстав ненадання платником податку документів, а саме, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. Зазначив відповідач, що зміст господарської операції у зв'язку з виконанням якої відбувається реєстрація ПН податковому органу невідомий. Відповідач просив відмовити у задоволенні позову.

Відповідач 2 правом на подання відзиву, передбаченим ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), не скористався, свою позицію стосовно позову не висловив. Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі та примірник позовної заяви відповідач отримав 23.02.2023 та 01.03.2023, що підтверджується довідками про доставку електронних листів.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Ухвалою від 30.05.2023 суд у задоволенні клопотання представника відповідача 1 про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін та у клопотанні про перехід в загальне позовне провадження - відмовив.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «ТРАНС КОМПАНІ» (код ЄДРПОУ 38047993) зареєстроване у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: дата запису - 26.01.2012, номер запису 14041020000002535.

Видами економічної діяльності ТзОВ «Транс Компані» є: Вантажний автомобільний транспорт (основний); 45.11 Торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами; 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; 49.42 Надання послуг перевезення речей (переїзду); 77.39 Надання в оренду інших машин, устатковання та товарів, н.в.і.у.; 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів; 77.11 Надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; 52.10 Складське господарство; 47.30 Роздрібна торгівля пальним; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; 46.69 Оптова торгівля іншими машинами й устаткованням; 46.13 Діяльність посередників у торгівлі деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами; 46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами; 46.32 Оптова торгівля м'ясом і м'ясними продуктами; 45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 38.31 Демонтаж (розбирання) машин і устаткування.

01.07.2021 між ТзОВ «АДМ ЮКРЕЙН» (надалі - клієнт) та ТзОВ «Транс Компані» (надалі - автоперевізник) укладено генеральний договір №2/21 про надання послуг з автоперевезення.

Згідно п.1.1 договору, клієнт доручає, а автоперевізник зобов'язується за плату і за рахунок клієнта надати послуги, пов'язані з систематичним перевезенням вантажів на умовах даного договору.

Згідно п.4.1 розмір плати автоперевізника визначається в додатковій угоді до договору, стосовно автоперевезення кожного окремого вантажу та умов автоперевезення. Додаткова угода є невід'ємною частиною договору.

Відповідно до п.4.2. розрахунок за надані автоперевізником послуги проводиться після виконання послуг підписання сторонами акта виконаних робіт протягом трьох банківських днів після пред'явлення автоперевізником наступних документів:

-рахунку-фактури;

- розрахунку витрат автоперевізника за виконання взятих на себе зобов'язань (підписаного сторонами акта виконаних робіт, реєстру ТТН до акта виконаних робіт, податкової накладної, 4-го примірника ТТН.

На підтвердження транспортування вантажу позивач долучив товаротранспортні накладні №41005473 від 27.11.2022, ТТН №41005471 від 27.11.2022 , ТТН №41005470 від 22.11.2022, ТТН №41005474 від 27.11.2022, ТТН №41005469 від 22.11.2022, ТТН №41005467 від 19.11.2022, ТТН №41005464 від 19.11.2022, ТТН №41005468 від 22.11.2022, ТТН №41005472 від 27.11.2022.

28.11.2022 ТзОВ «Транс Компані» надало ТзОВ «АДМ ЮКРЕЙН» послугу з перевезення вантажу - ріпаку вищого класу урожаю 2022 року за маршрутом: м. Хмільник, Вінницька область - м. Ізмаїл, Одеська область, що підтверджується актом надання послуг №5668 від 28.11.2022 та товарно-транспортними накладними №41005473 від 27.11.2022, ТТН №41005471 від 27.11.2022 , ТТН №41005470 від 22.11.2022, ТТН №41005474 від 27.11.2022 , ТТН №41005469 від 22.11.2022, ТТН №41005467 від 19.11.2022; ТТН №41005464 від 19.11.2022, ТТН №41005468 від 22.11.2022, ТТН №41005472 від 27.11.2022.

ТОВ «АДМ ЮКРЕЙН» провело оплату за поставлений товар, що підтверджується платіжною інструкцією від 06.12.2022 №00395710 на загальну суму 587599,06 грн.

У зв'язку із настанням дати виникнення податкових зобов'язань, ТзОВ «Транс-Компані» склало податкову накладу № 207 від 29.11.2022 на загальну суму 51480,00 грн., у тому числі ПДВ 8580,00 грн., та подало її на реєстрацію.

Згідно отриманої квитанції від 12.12.2022 податкову накладну від 28.11.2022 № 199 прийнято, але реєстрацію зупинено з пропозицією надати копії підтверджуючих документів. В представленій суду квитанції зазначено, що документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація ПН/РК від 28.11.2022 № 199 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.19-00-00 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

21.12.2022 позивач сформував та подав до ГУ ДПС у Львівській області в електронному вигляді повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригувань, реєстрацію яких зупинено № 13, до якого додав пояснення та копії документів (у кількості 42 додатків). У повідомленні позивач зазначив пояснення такого змісту: «Для здійснення господарської діяльності товариство орендує частину приміщення станції технічного обслуговування вантажних автомобілів, відкритий майданчик, складські приміщення за адресою: 81131, Львівська область, Пустомитівський район, Сільрада Солоківська, Автодорога Київ-Чоп, 553 км + 200 м на підставі договору оренди №01022022 від 01.02.2022 нежитлових приміщень та акта приймання-передачі приміщення б/н, укладеного із ТзОВ «Львівскан» (договір оренди, акт надання послуг з оренди територій та приміщень від 31.10.2022, платіжне доручення №4070 від 28.11.2022, платіжне доручення №3891 від 09.11.2022 та платіжне доручення №3974 від 15.11.2022. Штатна кількість працівників товариства на сьогоднішній день становить - 65 осіб. Штат товариства включає досвідчених та кваліфікованих працівників для здійснення господарської діяльності (довідка про загальну кількість працівників та копія штатного розкладу товариства). Кількість транспортних засобів, які знаходяться на балансі товариства та залучаються для надання послуг перевезення вантажів/товарів, а також для обслуговування процесу господарської діяльності становить 226 одиниць. Вищезазначені дані є показані в Ф.20-ОПП дод.10 до Порядку обліку платників податків і зборів та відповідно відображені в облікових даних платника податків..»

У подальшому комісією ГУ ДПС в Львівській області прийнято рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №8073793/38047993 від 12.01.2023, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №199 від 28.11.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою для відмови у реєстрації податкової накладної є ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Не погодившись з таким рішенням про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №8073793/38047993 від 12.01.2023 , позивачем в порядку п. 56.23 ст. 56 Податкового кодексу України подано скаргу з поясненнями та копіями документів на підтвердження реальності здійснення операцій.

Рішенням ДПС України №6754/38047993/2 від 20.01.2023 за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін.

Окрім того, у результаті господарської операції, що виникла на підставі генерального договору №2/21 про надання послуг з автоперевезення від 01.07.2021та на підтвердження транспортування вантажу позивач долучив товаротранспортні накладні №622972 від 29.11.2022, №622973 від 29.11.2022, №622971 від 29.11.2022, №622970 від 29.11.2022.

30.11.2022 ТзОВ «Транс Компані» надало ТзОВ «АДМ ЮКРЕЙН» послугу з перевезення вантажу - ріпаку І класу урожаю 2022 року за маршрутом: м. Кам'янка, Черкаська область - м. Ізмаїл, Одеська область, що підтверджується актом надання послуг №5726 від 30.11.2022.

ТОВ «АДМ ЮКРЕЙН» провело оплату за поставлений товар, що підтверджується платіжною інструкцією від 09.12.2022 №00396182 на загальну суму 252096,00 грн.

У зв'язку із настанням дати виникнення податкових зобов'язань, ТзОВ «Транс-Компані» склало податкову накладу № 213 від 30.11.2022 на загальну суму 252096,00 грн., у тому числі ПДВ на суму 42016,00 грн., та подало її на реєстрацію.

Згідно отриманої квитанції від 12.12.2022 податкову накладну від 30.11.2022 № 213 прийнято, але реєстрацію зупинено з пропозицією надати копії підтверджуючих документів. В представленій суду квитанції зазначено, що документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація ПН/РК від 30.11.2022 № 213 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.19-00-00 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

21.12.2022 позивач сформував та подав до ГУ ДПС у Львівській області в електронному вигляді повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригувань, реєстрацію яких зупинено № 14, до якого додав пояснення та копії документів (у кількості 42 додатків). У повідомленні позивач зазначив пояснення такого змісту: «Для здійснення господарської діяльності товариство орендує частину приміщення станції технічного обслуговування вантажних автомобілів, відкритий майданчик, складські приміщення за адресою: 81131, Львівська область, Пустомитівський район, Сільрада Солоківська, Автодорога Київ-Чоп, 553 км + 200 м на підставі договору оренди №01022022 від 01.02.2022 нежитлових приміщень та акта приймання-передачі приміщення б/н, укладеного із ТзОВ «Львівскан» (договір оренди, акт надання послуг з оренди територій та приміщень від 31.10.2022, платіжне доручення №4070 від 28.11.2022, платіжне доручення №3891 від 09.11.2022 та платіжне доручення №3974 від 15.11.2022. Штатна кількість працівників товариства на сьогоднішній день становить - 65 осіб. Штат товариства включає досвідчених та кваліфікованих працівників для здійснення господарської діяльності (довідка про загальну кількість працівників та копія штатного розкладу товариства). Кількість транспортних засобів, які знаходяться на балансі товариства та залучаються для надання послуг перевезення вантажів/товарів, а також для обслуговування процесу господарської діяльності становить 226 одиниць. Вищезазначені дані є показані в Ф.20-ОПП дод.10 до Порядку обліку платників податків і зборів та відповідно відображені в облікових даних платника податків..»

У подальшому комісією ГУ ДПС в Львівській області прийнято рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №8673792/38047993 від 12.01.2023, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №213 від 30.11.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою для відмови у реєстрації податкової накладної є ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Не погодившись з таким рішенням про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №8073793/38047993 від 12.01.2023, позивачем в порядку п. 56.23 ст. 56 Податкового кодексу України подано скаргу з поясненнями та копіями документів на підтвердження реальності здійснення операцій.

Рішенням ДПС України № 6753/38047993/2 від 20.01.2023 за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін.

Окрім того, у результаті господарської операції, що виникла на підставі генерального договору №2/21 про надання послуг з автоперевезення від 01.07.2021та на підтвердження транспортування вантажу позивач долучив товаротранспортну накладну №622416 від 27.11.2022.

30.11.2022 ТзОВ «Транс Компані» надало ТзОВ «АДМ ЮКРЕЙН» послугу з перевезення вантажу - кукурудзи 3 класу урожаю 2022 року за маршрутом: м. Кам'янка, Черкаська область - м. Ізмаїл, Одеська область - м. Кам'янка, Черкаська область, що підтверджується актом надання послуг №5728 від 30.11.2022.

ТзОВ «АДМ ЮКРЕЙН» провело оплату за поставлений товар, що підтверджується платіжною інструкцією від 09.12.2022 №00396115 на загальну суму 95328,00 грн.

У зв'язку із настанням дати виникнення податкових зобов'язань, ТзОВ «Транс-Компані» склало податкову накладу № 214 від 30.11.2022 на загальну суму 95328,00 грн., у тому числі ПДВ на суму 15888,00 грн., та подало її на реєстрацію.

Згідно отриманої квитанції від 12.12.2022 податкову накладну від 30.11.2022 № 214 прийнято, але реєстрацію зупинено з пропозицією надати копії підтверджуючих документів. В представленій суду квитанції зазначено, що документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація ПН/РК від 30.11.2022 № 214 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.19-00-00 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

21.12.2022 позивач сформував та подав до ГУ ДПС у Львівській області в електронному вигляді повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригувань, реєстрацію яких зупинено № 15, до якого додав пояснення та копії документів (у кількості 42 додатків). У повідомленні позивач зазначив пояснення такого змісту: «Для здійснення господарської діяльності товариство орендує частину приміщення станції технічного обслуговування вантажних автомобілів, відкритий майданчик, складські приміщення за адресою: 81131, Львівська область, Пустомитівський район, Сільрада Солоківська, Автодорога Київ-Чоп, 553 км + 200 м на підставі договору оренди №01022022 від 01.02.2022 нежитлових приміщень та акта приймання-передачі приміщення б/н, укладеного із ТзОВ «Львівскан» (договір оренди, акт надання послуг з оренди територій та приміщень від 31.10.2022, платіжне доручення №4070 від 28.11.2022, платіжне доручення №3891 від 09.11.2022 та платіжне доручення №3974 від 15.11.2022. Штатна кількість працівників товариства на сьогоднішній день становить - 65 осіб. Штат товариства включає досвідчених та кваліфікованих працівників для здійснення господарської діяльності (довідка про загальну кількість працівників та копія штатного розкладу товариства). Кількість транспортних засобів, які знаходяться на балансі товариства та залучаються для надання послуг перевезення вантажів/товарів, а також для обслуговування процесу господарської діяльності становить 226 одиниць. Вищезазначені дані є показані в Ф.20-ОПП дод.10 до Порядку обліку платників податків і зборів та відповідно відображені в облікових даних платника податків..»

У подальшому комісією ГУ ДПС в Львівській області прийнято рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 8073794/38047993від 12.01.2023, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №214 від 30.11.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою для відмови у реєстрації податкової накладної є ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Не погодившись з таким рішенням про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №8073794/38047993 від 12.01.2023 , позивачем в порядку п. 56.23 ст. 56 Податкового кодексу України подано скаргу з поясненнями та копіями документів на підтвердження реальності здійснення операцій.

Рішенням ДПС України № 7692/38047993/2 від 25.01.2023 за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін.

Окрім того, у результаті господарської операції, що виникла на підставі генерального договору №2/21 про надання послуг з автоперевезення від 01.07.2021та на підтвердження транспортування вантажу позивач долучив товаротранспортні накладні №622417 від 27.11.2022, №622421 від 27.11.2022, №622422 від 27.11.2022, №622415 від 27.11.2022.

30.11.2022 ТзОВ «Транс Компані» надало ТзВ «АДМ ЮКРЕЙН» послугу з перевезення вантажу - кукурудзи 3 класу урожаю 2021 року за маршрутом: м. Кам'янка, Черкаська область - с. Броска, Одеська область, що підтверджується актом надання послуг №5734 від 30.11.2022.

ТзОВ «АДМ ЮКРЕЙН» провело оплату за поставлений товар, що підтверджується платіжною інструкцією від 09.12.2022 №00396118 на загальну суму 250512,00 грн.

У зв'язку із настанням дати виникнення податкових зобов'язань, ТзОВ «Транс-Компані» склало податкову накладу № 215 від 30.11.2022 на загальну суму 252096,00 грн., у тому числі ПДВ на суму 41752,00 грн., та подало її на реєстрацію.

Згідно отриманої квитанції від 12.12.2022 податкову накладну від 30.11.2022 № 215 прийнято, але реєстрацію зупинено з пропозицією надати копії підтверджуючих документів. В представленій суду квитанції зазначено, що документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація ПН/РК від 30.11.2022 № 215 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.19-00-00 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

22.12.2022 позивач сформував та подав до ГУ ДПС у Львівській області в електронному вигляді повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригувань, реєстрацію яких зупинено № 16, до якого додав пояснення та копії документів (у кількості 42 додатків). У повідомленні позивач зазначив пояснення такого змісту: «Для здійснення господарської діяльності товариство орендує частину приміщення станції технічного обслуговування вантажних автомобілів, відкритий майданчик, складські приміщення за адресою: 81131, Львівська область, Пустомитівський район, Сільрада Солоківська, Автодорога Київ-Чоп, 553 км + 200 м на підставі договору оренди №01022022 від 01.02.2022 нежитлових приміщень та акта приймання-передачі приміщення б/н, укладеного із ТзОВ «Львівскан» (договір оренди, акт надання послуг з оренди територій та приміщень від 31.10.2022, платіжне доручення №4070 від 28.11.2022, платіжне доручення №3891 від 09.11.2022 та платіжне доручення №3974 від 15.11.2022. Штатна кількість працівників товариства на сьогоднішній день становить - 65 осіб. Штат товариства включає досвідчених та кваліфікованих працівників для здійснення господарської діяльності (довідка про загальну кількість працівників та копія штатного розкладу товариства). Кількість транспортних засобів, які знаходяться на балансі товариства та залучаються для надання послуг перевезення вантажів/товарів, а також для обслуговування процесу господарської діяльності становить 226 одиниць. Вищезазначені дані є показані в Ф.20-ОПП дод.10 до Порядку обліку платників податків і зборів та відповідно відображені в облікових даних платника податків..»

У подальшому комісією ГУ ДПС в Львівській області прийнято рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №8098047/38047993 від 17.01.2023, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної № 215 від 30.11.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою для відмови у реєстрації податкової накладної є ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Не погодившись з таким рішенням про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №8098047/38047993 від 17.01.2023, позивачем в порядку п. 56.23 ст. 56 Податкового кодексу України подано скаргу з поясненнями та копіями документів на підтвердження реальності здійснення операцій.

Рішенням ДПС України № 7698/38047993/2 від 25.01.2023 за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін.

Окрім того, у результаті господарської операції, що виникла на підставі генерального договору №2/21 про надання послуг з автоперевезення від 01.07.2021та на підтвердження транспортування вантажу позивач долучив товаротранспортні накладні №41100660 від 26.11.2022, №41100659 від 26.11.2022, №41100711 від 27.11.2022, №41100653 від 26.11.2022, №41100662 від 27.11.2022, №41100709 від 27.11.2022, №41100661 від 27.11.2022, №41100655 від 26.11.2022, №41100707 від 27.11.2022.

30.11.2022 ТзОВ «Транс Компані» надало ТзОВ «АДМ ЮКРЕЙН» послугу з перевезення вантажу - кукурудзи 3 класу урожаю 2021 року за маршрутом: м. Хмільник, Вінницька область - с. Броска, Одеська область, що підтверджується актом надання послуг №5743 від 30.11.2022.

ТзОВ «АДМ ЮКРЕЙН» провело оплату за поставлений товар, що підтверджується платіжною інструкцією від 09.12.2022 №00396119 на загальну суму590749,06 грн.

У зв'язку із настанням дати виникнення податкових зобов'язань, ТзОВ «Транс-Компані» склало податкову накладу № 216 від 30.11.2022 на загальну суму 590749,06 грн., у тому числі ПДВ на суму 98458,18 грн., та подало її на реєстрацію.

Згідно отриманої квитанції від 12.12.2022 податкову накладну від 30.11.2022 № 216 прийнято, але реєстрацію зупинено з пропозицією надати копії підтверджуючих документів. В представленій суду квитанції зазначено, що документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація ПН/РК від 30.11.2022 № 216 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.19-00-00 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

22.12.2022 позивач сформував та подав до ГУ ДПС у Львівській області в електронному вигляді повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригувань, реєстрацію яких зупинено № 17, до якого додав пояснення та копії документів (у кількості 42 додатків). У повідомленні позивач зазначив пояснення такого змісту: «Для здійснення господарської діяльності товариство орендує частину приміщення станції технічного обслуговування вантажних автомобілів, відкритий майданчик, складські приміщення за адресою: 81131, Львівська область, Пустомитівський район, Сільрада Солоківська, Автодорога Київ-Чоп, 553 км + 200 м на підставі договору оренди №01022022 від 01.02.2022 нежитлових приміщень та акта приймання-передачі приміщення б/н, укладеного із ТзОВ «Львівскан» (договір оренди, акт надання послуг з оренди територій та приміщень від 31.10.2022, платіжне доручення №4070 від 28.11.2022, платіжне доручення №3891 від 09.11.2022 та платіжне доручення №3974 від 15.11.2022. Штатна кількість працівників товариства на сьогоднішній день становить - 65 осіб. Штат товариства включає досвідчених та кваліфікованих працівників для здійснення господарської діяльності (довідка про загальну кількість працівників та копія штатного розкладу товариства). Кількість транспортних засобів, які знаходяться на балансі товариства та залучаються для надання послуг перевезення вантажів/товарів, а також для обслуговування процесу господарської діяльності становить 226 одиниць. Вищезазначені дані є показані в Ф.20-ОПП дод.10 до Порядку обліку платників податків і зборів та відповідно відображені в облікових даних платника податків..»

У подальшому комісією ГУ ДПС в Львівській області прийнято рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 8097424/38047993 від 17.01.2023, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної № 216 від 30.11.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою для відмови у реєстрації податкової накладної є ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Не погодившись з таким рішенням про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 8097424/38047993 від 17.01.2023, позивачем в порядку п. 56.23 ст. 56 Податкового кодексу України подано скаргу з поясненнями та копіями документів на підтвердження реальності здійснення операцій.

Рішенням ДПС України № 7623/38047993/2 від 25.01.2023 за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін.

Не погоджуючись із оскаржуваними рішеннями, позивач звернувся з позовом до суду.

При вирішенні спору, суд застосовує наступні норми права.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Згідно з пунктом 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку зокрема з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

Відповідно до пункту 188.1 статті 188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів. До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються, та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статі 201 ПК України).

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений в Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (далі - Порядок № 1246).

Відповідно до п. 2 Порядку № 1246 податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

За правилами п. 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до п. 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Відповідно до підп. 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

За приписами пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, яка набула чинності з 01.02.2020, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів (далі - Порядок №1165).

Відповідно до п. 2 Порядку № 1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.

Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підп. "а" або "б" п. 185.1 ст. 185, підп. "а" або "б" п. 187.1 ст 187, абзацу 1 п. п. 201.1, 201.7, 201.10 ст. 201 ПК України за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.

Згідно з п. 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (п. 7 Порядку №1165).

Відповідно до п. 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (п. 11 Порядку №1165).

Так, відповідно до отриманої позивачем квитанції, реєстрація спірної накладної зупинена у зв'язку із її відповідністю п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Суд зазначає, що Критерії ризиковості здійснення операцій є Додатком №3 до Порядку №1165.

Відповідно до п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, одним із критеріїв ризиковості операції є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі.

Проте, на підтвердження обставин щодо відсутності у таблиці даних платника податку на додану вартість кодів УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 2517, як товарів/послуг, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та перевищення або рівності обсягу постачання величини залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання доказів відповідачами суду не надано, як і не наведено будь-яких мотивів, які б дозволяли дійти таких висновків.

Як вже було вказано вище, Згідно отриманої квитанції від 12.12.2022 податкову накладну від 28.11.2022 № 199 прийнято, але реєстрацію зупинено з пропозицією надати копії підтверджуючих документів. В представленій суду квитанції зазначено, що документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація ПН/РК від 28.11.2022 № 199 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.19-00-00 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно отриманої квитанції від 12.12.2022 податкову накладну від 30.11.2022 № 213 прийнято, але реєстрацію зупинено з пропозицією надати копії підтверджуючих документів. В представленій суду квитанції зазначено, що документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація ПН/РК від 30.11.2022 № 213 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.19-00-00 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно отриманої квитанції від 12.12.2022 податкову накладну від 30.11.2022 № 214 прийнято, але реєстрацію зупинено з пропозицією надати копії підтверджуючих документів. В представленій суду квитанції зазначено, що документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація ПН/РК від 30.11.2022 № 214 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.19-00-00 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно отриманої квитанції від 12.12.2022 податкову накладну від 30.11.2022 № 215 прийнято, але реєстрацію зупинено з пропозицією надати копії підтверджуючих документів. В представленій суду квитанції зазначено, що документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація ПН/РК від 30.11.2022 № 215 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.19-00-00 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно отриманої квитанції від 12.12.2022 податкову накладну від 30.11.2022 № 216 прийнято, але реєстрацію зупинено з пропозицією надати копії підтверджуючих документів. В представленій суду квитанції зазначено, що документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація ПН/РК від 30.11.2022 № 216 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41.19-00-00 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п. 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520), перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно з п. 6 Порядку № 520 копії визначених у пункті 5 документів разом з письмовими поясненнями платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Згідно пункту 11 Порядку №520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Суд встановив, що 21.12.2022 позивач сформував та подав до ГУ ДПС у Львівській області в електронному вигляді повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригувань, реєстрацію яких зупинено № 13, №14, №15, № 16, №17, до якого додав пояснення та копії документів (у кількості 42 додатків). У повідомленні позивач зазначив пояснення такого змісту: «Для здійснення господарської діяльності товариство орендує частину приміщення станції технічного обслуговування вантажних автомобілів, відкритий майданчик, складські приміщення за адресою: 81131, Львівська область, Пустомитівський район, Сільрада Солоківська, Автодорога Київ-Чоп, 553 км + 200 м на підставі договору оренди №01022022 від 01.02.2022 нежитлових приміщень та акта приймання-передачі приміщення б/н, укладеного із ТзОВ «Львівскан» (договір оренди, акт надання послуг з оренди територій та приміщень від 31.10.2022, платіжне доручення №4070 від 28.11.2022, платіжне доручення №3891 від 09.11.2022 та платіжне доручення №3974 від 15.11.2022. Штатна кількість працівників товариства на сьогоднішній день становить - 65 осіб. Штат товариства включає досвідчених та кваліфікованих працівників для здійснення господарської діяльності (довідка про загальну кількість працівників та копія штатного розкладу товариства). Кількість транспортних засобів, які знаходяться на балансі товариства та залучаються для надання послуг перевезення вантажів/товарів, а також для обслуговування процесу господарської діяльності становить 226 одиниць. Вищезазначені дані є показані в Ф.20-ОПП дод.10 до Порядку обліку платників податків і зборів та відповідно відображені в облікових даних платника податків..»

Суд зазначає, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.

Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії має наслідком визнання його протиправним.

Аналогічна правова позиція вже неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 21.05.2019 по справі № 0940/1240/18, від 10.04.2020 у справі № 819/330/18 та від 18.06.2020 у справі № 824/245/19-а.

Суд також зазначає, що факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарських операцій, ані факту наявності дати виникнення саме першої події (постачання товарів/послуг, або отримання коштів), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.

Як вже зазначалось вище, рішенням №8073793/38047993 від 12.01.2023 відмовлено у реєстрації податкової накладної №199 від 28.11.2022, №8673792/38047993 від 12.01.2023 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 30.11.2022 № 213, №8073794/38047993 від 12.01.2023 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 30.11.2022 №214, №8098047/38047993 від 17.01.2023 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 30.11.2022 №215, №8097424/38047993 від 17.01.2023 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 30.11.2022 №216 у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підставою для відмови у реєстрації податкової накладної є ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числів рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Суд зазначає, що відповідач 1, як при зупиненні реєстрації податкової накладної №199 від 28.11.2022, від 30.11.2022 № 213, від 30.11.2022 №214, від 30.11.2022 №215, від 30.11.2022 №216, так і при винесенні оскаржуваного рішення, обмежився лише загальними фразами та не вказав конкретно, які ж саме документи не подані і що вони мали б підтвердити або спростувати.

З матеріалів справи видно, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в переліку документів, необхідних для вирішення питання про реєстрацію податкової накладної, про надання документів, про які вказує відповідач у відзиві не вказано. Доказів, які б свідчили про зворотне, у справі немає. Відтак, зробити висновок, що позивач не надав документи, без яких реєстрація податкової накладної не відбудеться, враховуючи, що позивач надав пояснення щодо операції, на яку виписана податкова накладна та документи, не можна.

Верховний Суд у постанові від 27.07.2022 в у справі №520/15348/2020 зробив висновок про те, що контролюючий орган не має права відмовити в реєстрації податкової накладної за відсутності чіткої вимоги щодо необхідних, на його переконання, документів.

Натомість, з огляду на докази, надані позивачем до податкового органу після зупинення реєстрації податкової накладної, та докази, які надані до матеріалів справи, що повністю розкривають зміст господарської операції, останнім підтверджено реальність здійснення господарської операції, надані документи, якими підтверджується законність та реальність таких операцій.

Зазначене свідчить про те, що при прийнятті рішення комісія ГУ ДПС у Львівській області повинно була встановити зокрема конкретний перелік документів, яких не надав платник податків, та з приводу яких слід надати письмові пояснення. У іншому випадку, виникає фактична невизначеність, що є неприпустимим у розумінні ПК України.

Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності. Правову позицію Верховного Суду з цього питання, викладено в постанові від 18.02.2020 у справі № 360/1776/19, згідно з якою здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

З вказаного видно, що рішення комісії повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної, яка узгоджується із фактичними даними.

Надаючи оцінку рішенню про відмову в реєстрації податкової накладної, суд зазначає, що таке рішення є необґрунтованим, з його змісту не вбачаються дійсні та об'єктивні підстави для відмови у реєстрації податкових накладних, що підтверджували б відсутність у платника податків права на відображення у податковому обліку з ПДВ заявлених операцій, а, отже, й підтверджували б правомірність відмови в такій реєстрації. Наявність таких обставин судом з матеріалів справи також не встановлено.

При вирішенні питання про реєстрацію податкових накладних адміністративний суд не досліджує зміст господарських правовідносин. Завдання суду полягає у дослідженні документів первинного бухгалтерського обліку в аспекті їх належності для цілей підтвердження реальності господарських операцій. Необхідність підтвердження реальності господарських операцій переслідує публічно-правові цілі - встановлення належності виконання платниками податків визначених законодавством податкових обов'язків.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 01.02.2023 у справі № 2240/2900/18.

При вирішенні справи суд також виходить із того, що зазначене рішення комісії ГУ ДПС у Львівській області є актом індивідуальної дії.

На переконання суду, правовий акт індивідуальної дії - це виданий суб'єктом владних повноважень документ, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, який не містить загальнообов'язкових правил поведінки та стосується прав і обов'язків лише чітко визначеного суб'єкта (суб'єктів), якому (яким) він адресований.

Головною рисою таких актів є їхня конкретність, а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових обов'язків, обумовлених цими актами; при цьому за умов відповідності такого акту нормам чинного законодавства.

Натомість, оскаржуване рішення податкового органу не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, та породжує його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.

Зазначений висновок суду узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ), рішення якого відповідно до ст. 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” від 23.02.2006 є джерелом права.

У рішенні від 13.12.2001 у справі “Церква Бесарабської Митрополії проти Молдови” ЄСПЛ зазначив, що закон має бути доступним та передбачуваним, тобто вираженим з достатньою точністю, щоб дати змогу особі в разі необхідності регулювати його положеннями свою поведінку.

На державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (“Лелас проти Хорватії”, заява № 55555/08, п. 74, від 20.05.2010; “Тошкуце та інші проти Румунії”, заява №36900/03, п. 37, від 25.11.2008) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.

Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (“Лелас проти Хорватії”, п. 74).

Суд зазначає, що дії контролюючого органу не є послідовними, адже зупиняючи реєстрацію податкової накладної контролюючий орган вказує на пропозицію платнику податків надати пояснення з одних підстав, а в подальшому відмовляє в реєстрації податкової накладної з інших підстав. У такий спосіб не надаючи платнику податків надати вичерпні письмові пояснення та достатній обсяг підтверджуючих документів.

При цьому, Верховний Суд у постанові від 05.01.2021 у справі № 640/11321/20 зазначив, що незважаючи на те, що затверджена Порядком № 1165 форма рішення, яка не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності пунктам 1-8 критеріїв ризиковості платника податку, не скасовує обов'язок податкового органу необхідності доказування, передбаченого ч. 2 ст. 77 КАС України.

Таким чином, оскаржувані рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №8073793/38047993 від 12.01.2023, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №199 від 28.11.2022, №8673792/38047993 від 12.01.2023, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної від 30.11.2022 № 213, №8073794/38047993 від 12.01.2023, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної від 30.11.2022 №214, №8098047/38047993 від 17.01.2023, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної від 30.11.2022 №215, №8097424/38047993 від 17.01.2023, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної від 30.11.2022 №216, не відповідають вимогам п. 3 ч. 2 ст. 2 КАС України, оскільки винесене контролюючим органом не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо позовної вимоги в частині зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні №199 від 28.11.2022, №213 від 30.11.2022, №214 від 30.11.2022, №215 від 30.11.2022, №216 від 30.11.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд вважає за необхідне зазначити таке.

Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України обов'язок реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних покладений на платника податків.

В той же час, суд зауважує, що наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.

За приписами п. п. 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням Державної податкової служби України.

У справі, яка розглядається, обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкових накладних №199 від 28.11.2022, №213 від 30.11.2022, №214 від 30.11.2022, №215 від 30.11.2022, №216 від 30.11.2022 у Єдиному реєстрі податкових накладних, суд не встановив.

За змістом ч. 1 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Згідно із п. 2 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Відповідно ч. 3 ст. 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, а також з метою дотримання судом гарантій про те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №8 від 03.10.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.

Щодо відшкодування витрат на професійну правничу допомогу, суд зазначає таке.

Статтею 59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно з ч. 2 ст. 16 КАС України представництво в суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

Частинами 2, 3 ст. 134 КАС України передбачено, що за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Згідно зі ст. 30 Закону №5076-VI “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” від 05.07.2012 гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Відповідно до ч. 4 ст. 134 КАС України для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Згідно з ч. 5 ст. 134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини п'ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 6 ст. 134 КАС України).

За вимогами ч. 7 ст. 134 КАС України обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч. 7, 9 ст. 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує, зокрема, чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес.

Європейським судом з прав людини від 23.01.2014 у справі “East/West Alliance Limited” проти України”, заява №19336/04, зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим. Угода, за якою клієнт адвоката погоджується сплатити в якості гонорару певний відсоток від суми, яку присудить позивачу суд - у разі якщо така сума буде присуджена та внаслідок якої виникають зобов'язання виключно між адвокатом та його клієнтом, не може бути обов'язковою для Суду, який повинен оцінити рівень судових та інших витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою (п.п. 268, 269).

Згідно з висновком, сформованим Європейським судом з прав людини у рішенні у справі “Лавентс проти Латвії” (Lavents v. Latvia), від 28.11.2002, відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір і які були дійсно необхідними.

Отже, при визначенні суми відшкодування витрат, пов'язаних з наданням правничої допомоги, необхідно виходити з реальності цих витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, з огляду на конкретні обставини справи.

До матеріалів справи на підтвердження складу та розміру понесених витрат на професійну правничу допомогу позивач надав копії:

- договору про надання правової допомоги від 27.01.2023 №3 ;

- ордеру серії ВС №1184708 від 21.02.2023;

- специфікацію (детальний опис робіт (наданих послуг) за договором про надання правової допомоги від 27.01.2023 №03.

- рахунку від 27.01.2023 №1;

- платіжної інструкції № 208 від 27.01.2023.

Відповідно до умов договору про надання (правової) допомоги від 27.01.2023 № 02, укладеного між ТзОВ «Транс Компані» (надалі- клієнт) та адвокатським об'єднанням « МС ПАРТНЕРС» надалі об'єднання), в особі керуючого партнера Шимборської Олександри Андріївни (надалі об'єднання) зобов'язується надати клієнту правову допомогу, визначену цим договором, а клієнт зобов'язується сплатити об'єднанню гонорар та відшкодувати понесені фактичні витрати, якщо це передбачено договором, а також здійснювати повне сприяння об'єднанню у виконанні покладених на нього обов'язків.

Відповідно до розділу 4 договору, загальний розмір винагороди (гонорар) за цим договором становить 10000,00 грн. без ПДВ та включає: винагороду за надання правової допомоги у суді першої та апеляційної інстанцій, у тому числі підготовку матеріалів для звернення до суду.

Зі змісту специфікації (детального опису робіт (наданих послуг) відповідно до договору про надання правової допомоги №03 від 27.01.2023 суд встановив обсяг наданих послуг адвокатом та зазначив кількість витраченого часу, а саме:

- ознайомлення з первинними бухгалтерськими документами -1 год.;

- аналіз актуальних змін до чинного законодавства, судової практики та позиції Верховного Суду по аналогічних справах - 0,5 год.;

- формування позиції по справі та підготовка позовної заяви і додатків - 3,5 год.

Сума витрат на професійну правничу допомогу у суді першої інстанції згідно п.4.2. договору про надання правової допомоги №02 від 27.01.2023 становить 10000,00 грн.

Вказані послуги адвоката позивачем оплачено в повному обсязі, а саме в сумі 10000,00 грн., що підтверджується платіжною інструкцією від 27.01.2023 № 206 та рахунком №1 від 27.01.2023.

Отже, витрати в розмірі 10000,00 грн. на професійну правничу допомогу адвоката дійсно понесені позивачем та підтверджено належними і допустимим доказами.

У відзиві на позовну заяву відповідач заперечив щодо розміру стягуваних витрат на правничу допомогу.

Дослідивши вказані вище письмові докази суд вважає за необхідне зменшити розмір стягуваних судових витрат.

Враховуючи зміст спірних правовідносин, суд доходить висновку, що вказана справа не відноситься до категорії складних, розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, адвокатом участь в судових засіданнях не приймалася. Судова практика щодо розгляду та вирішення даної категорії справ вже сформована, вивчення законодавчої бази та формування правової позиції не потребували багато часу.

Суд зауважує, що особа має право на відшкодування судових та інших витрат лише у разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим.

Верховний Суд у постанові від 11.12.2019 у справі №545/2432/16-а зазначив, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.

Відтак, суд дійшов висновку, що заявлений представником позивача до відшкодування розмір витрат на правничу допомогу є неспівмірним зі складністю справи та непропорційним до предмета спору, а тому належить зменшити до 3000,00 грн.

Щодо решти витрат на професійну правничу допомогу, то їх повинен понести позивач.

Відповідно до правил ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Щодо судового збору, то оскільки суд дійшов висновку про повне задоволення позову, за правилами, визначеними ст. 139 КАС України, судові витрати позивача у вигляді судового збору компенсуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.

Керуючись ст.ст. 2, 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII “Перехідні положення” КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії регіонального рівня ГУ ДПС у Львівській області від 12.01.2023 № 8073793/38047993 про відмову у реєстрації податкової накладної від 28.11.2022 № 199 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, місцезнаходження: 04053, м. Київ, пл. Львівська, 8) зареєструвати податкову накладну № 199 від 28.11.2022 датою її подання - 12.12.2022.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії регіонального рівня ГУ ДПС у Львівській області від 12.01.2023 № 8073792/38047993 про відмову у реєстрації податкової накладної від 30.11.2022 № 213 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, місцезнаходження: 04053, м. Київ, пл. Львівська, 8) зареєструвати податкову накладну № 213 від 30.11.2022 датою її подання - 12.12.2022.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії регіонального рівня ГУ ДПС у Львівській області від 12.01.2023 № 8073794/38047993 про відмову у реєстрації податкової накладної від 30.11.2022 № 214 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, місцезнаходження: 04053, м. Київ, пл. Львівська, 8) зареєструвати податкову накладну № 214 від 30.11.2022 датою її подання - 12.12.2022.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії регіонального рівня ГУ ДПС у Львівській області від 17.01.2023 № 8098047/38047993 про відмову у реєстрації податкової накладної від 30.11.2022 № 215 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, місцезнаходження: 04053, м. Київ, пл. Львівська, 8) зареєструвати податкову накладну № 215 від 30.11.2022 датою її подання - 12.12.2022.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії регіонального рівня ГУ ДПС у Львівській області від 17.01.2023 № 8097424/38047993 про відмову у реєстрації податкової накладної від 30.11.2022 № 216 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, місцезнаходження: 04053, м. Київ, пл. Львівська, 8) зареєструвати податкову накладну № 216 від 30.11.2022 датою її подання.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ 43968090, місцезнаходження: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Транс Компані» (81555, Львівська область, Городоцький район, с. Косівець, вул. Польова, буд. 20; код ЄДРПОУ 38047993) судовий збір у сумі 6710 (шість тисяч сімсот десять) гривень.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, місцезнаходження: 04053, м. Київ, пл. Львівська, 8) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Транс Компані» (81555, Львівська область, Городоцький район, с. Косівець, вул. Польова, буд. 20; код ЄДРПОУ 38047993) судовий збір у сумі 6710 (шість тисяч сімсот десять) гривень.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ 43968090, місцезнаходження: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Транс Компані» (81555, Львівська область, Городоцький район, с. Косівець, вул. Польова, буд. 20; код ЄДРПОУ: 38047993) 1500 (одну тисячу п'ятсот) гривень рівно судових витрат у вигляді витрат на професійну правничу допомогу.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, місцезнаходження: 04053, м. Київ, пл. Львівська, 8) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Транс Компані» (81555, Львівська область, Городоцький район, с. Косівець, вул. Польова, буд. 20; код ЄДРПОУ 38047993) 1500 (одну тисячу п'ятсот) гривень рівно судових витрат у вигляді витрат на професійну правничу допомогу.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 30.05.2023.

Суддя Потабенко В.А.