справа№380/318/23
30 травня 2023 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 380/318/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просив:
- Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ПФУ у Львівській області від 04.08.2022 №2716/11.
- Зобов'язати Головне управління ПФУ у Львівській області з 10 січня 2022 року перевести ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років призначеної відповідно до пункту «б» статті 12 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, га деяких інших осіб» зарахувавши до календарної вислуги років пільговий стаж 00 років 11 місяців 21 день та період навчання у Львівському державному університеті імені Івана Франка 02 роки 04 місяці 29 днів.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходив службу в податковій міліції; звільнений наказом Головного управління ДФС у Львівській області від 24 листопада 2021 року № 172-о з 25 листопада 2021 року. Оскільки на дату звільнення зі служби у нього була відсутня вислуга років 25 календарних років, то з 26 листопада 2021 року Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначило йому пенсію за вислугу років не відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), а відповідно до пункту «б» цього ж Закону, виходячи із загального страхового стажу 28 років 02 місяці 21 день.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області від 04.08.2022 №2716/11 відмовлено в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ОСОБА_1 у зв'язку з тим що. Згідно із наказом про звільнення працівників податкової міліції від 24.11.2021 №172-о Головного управління ДФС у Львівській області, загальний стаж ОСОБА_1 для призначення пенсії-28 років 02 місяці 21 день, календарний строк служби на день звільнення (24.11.2021) становить 21 рік 08 місяців 05 днів.
Позивач, покликаючись на правові позиції Верховного Суду, викладені у постановах від 27 червня 2021 року у справі № 750/9775/16-а, від 03 березня 2021 року у справі № 805/3923/18-а, уважає вищезазначену відмову протиправною, оскільки для набуття права на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ до календарної вислуги років зараховуються такі періоди: служба в податковій міліції; час навчання у цивільних закладах вищої освіти до вступу на службу до податкової міліції із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, на пільгових умовах один місяць служби за три місяці. Позивач зазначає, що з урахуванням періоду служби в податковій міліції (21 рік 08 місяців 05 днів), часу навчання у Львівському державному університеті імені Івана Франка з 01 вересня 1993 року по 30 червня 1998 року (02 роки 04 місяці 29 днів) та періоду проходження служби в зоні проведення антитерористичної операції з 30 жовтня 2019 року по 27 лютого 2020 року (00 років 11 місяців 21 день) його вислуга років в календарному обчисленні станом на день звільнення зі служби становила 25 років 00 місяців 25 днів, що є достатньою для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту “а” статті 12 Закону № 2262-ХІІ.
Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що згідно розрахунку вислуги років, який складений та підписаний ОСОБА_2 , вислуга років позивача станом на 25 листопада 2021 року у календарному обчисленні становить 21 рік 08 місяців 05 днів, у пільговому - 00 років 11 місяців 21 день. Отже, на час звільнення зі служби позивач не набув права на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ, тому пенсія призначена йому відповідно до пункту «б» статті 12 цього Закону. Зарахування вислуги років у пільговому обчисленні для призначення пенсії за вислугу років ця стаття не передбачає. Окрім того, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не наділене повноваженнями щодо розрахунку та обчислення вислуги років. З огляду на це, на думку відповідача, вимоги позивача щодо зарахування часу навчання у Львівському державному університеті імені Івана Франка заявлені до неналежного відповідача.
Ухвалою судді від 10.01.2023 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
Судом встановлені наступні обставини:
Відповідно до наказу Головного управління ДФС у Львівській області від 24 листопада 2021 року № 172-о «Про звільнення працівників податкової міліції» полковника податкової міліції ОСОБА_1 звільнено з податкової міліції у запас з 25 листопада 2021 року. Зі змісту цього наказу слідує, що вислуга років позивача на день звільнення у календарному обчисленні становить 21 рік 08 місяців 05 днів, страховий стаж становить 06 років 06 місяців 16 днів, загальний страховий стаж становить 28 років 02 місяці 21 день, пільгова вислуга років становить 00 років 11 місяців 21 день.
Згідно з Розрахунком вислуги років на пенсію полковника податкової міліції ОСОБА_1 , заступника начальника відділу кадрового забезпечення Головного управління ДФС у Львівській області, від 25 листопада 2021 року до вислуги років для призначення пенсії по лінії податкової міліції зараховується (у календарному та пільговому вирахуванні) така служба позивача:
1. Календарний строк служби (строкова військова служба, служба в ОВС, СБУ, ОПМ та інше) - 21 рік 08 місяців 05 днів. Календарна вислуга років - 21 рік 08 місяців 05 днів.
2. Страховий стаж (час роботи в цивільних організаціях, навчання, інше) - 06 років 06 місяців 16 днів. Загальний страховий стаж - 28 років 02 місяці 21 день.
3. Пільгова вислуга років - 00 років 11 місяців 21 день.
Відповідно до зазначеного Розрахунку загальна вислуга років для призначення пенсії згідно з наказом Головного управління ДФС у Львівській області від 24 листопада 2021 року № 172-о станом на 25 листопада 2021 року становить 28 років 02 місяці 21 день.
З 26 листопада 2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до пункту «б» статті 12 Закону № 2262-ХІІ у розмірі 53% грошового забезпечення (вислуга років - 28 (календарна - 21,08)), що підтверджується Протоколом за пенсійною справою № 1305023927 (ДПА) від 26 листопада 2021 року.
10 січня 2022 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, в якій просив перевести його з 26 листопада 2021 року з пенсії за вислугу років, призначеної йому відповідно до пункту «б» статті 12 Закону № 2262-ХІІ, на пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 цього ж Закону, з урахуванням періоду навчання із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби (02 роки 04 місяці 29 днів), зарахувавши до календарної вислуги років для призначення пенсії пільговий стаж (00 років 11 місяців 21 день).
Листом від 20 січня 2022 року № 1096 -618/К-52/8 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача на його заяву від 10 січня 2022 року про те, що згідно з пунктом «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж», «з» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. За матеріалами пенсійної справи позивачу з 26 листопада 2021 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до пункту «б» статті 13 Закону № 2262-ХІІ у розмірі 53% відповідних сум грошового забезпечення (за страховий стаж 25 років - 50% і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1% відповідних сум грошового забезпечення). Згідно із наказом про звільнення працівників податкової міліції від 24 листопада 2021 року № 172-о Головного управління ДФС у Львівській області загальний стаж позивача для призначення пенсії становить 28 років 02 місяці 21 день, календарний строк служби на день звільнення (24 листопада 2021 року) становить 21 рік 08 місяців 05 днів. З урахуванням викладеного підстави для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ та відповідно обчислення розміру пенсії згідно з пунктом «а» статті 13 цього ж Закону відсутні.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20.05.2022 року у адміністративній справі № 380/3656/22 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 від 10 січня 2022 року про переведення з одного виду пенсії на інший та зарахування до календарної вислуги років періодів служби.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10 січня 2022 року про переведення з одного виду пенсії на інший та зарахування до календарної вислуги років періодів служби, прийнявши рішення за результатами її розгляду із врахуванням висновків суду.
В решті позовних вимог відмовлено.
04.08.2022 року Головним управлінням Пенсійного фонду прийнято Рішення №2716/11 про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ОСОБА_1 .
У вказаному рішенні зазначено, що згідно з пунктом «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж», «з» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. За матеріалами пенсійної справи позивачу з 26 листопада 2021 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до пункту «б» статті 13 Закону № 2262-ХІІ у розмірі 53% відповідних сум грошового забезпечення (за страховий стаж 25 років - 50% і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1% відповідних сум грошового забезпечення). Згідно із наказом про звільнення працівників податкової міліції від 24 листопада 2021 року № 172-о Головного управління ДФС у Львівській області загальний стаж позивача для призначення пенсії становить 28 років 02 місяці 21 день, календарний строк служби на день звільнення (24 листопада 2021 року) становить 21 рік 08 місяців 05 днів. З урахуванням викладеного підстави для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ та відповідно обчислення розміру пенсії згідно з пунктом «а» статті 13 цього ж Закону відсутні.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає спірне рішення відповідача протиправним та таким, що порушує його право на належне пенсійне забезпечення.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Загальні умови і порядок пенсійного забезпечення осіб, які перебували на службі, зокрема, в органах поліції, визначені Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб. (далі - Закон України № 2262-XII).
Пунктом «а» частини першої статті 12 Закону України № 2262-XII передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б», «д», «ж» статті 1 - 2 вказаного Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 зазначеного Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 01 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Частиною другою статті 17 Закону України 2262-XII визначено, що до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах вказаного Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Згідно зі статтею 17-1 Закону України 2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Тобто, законодавець чітко встановлює можливість призначення пенсії за вислугу років, із зарахуванням в її період вислуги років на пільгових умовах.
Відповідно до підпункту а пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей (далі - Постанова №393) до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, особам із спеціальним званням Бюро економічної безпеки, особам, зазначеним у пункті “ж” статті 1-2 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, під час призначення пенсії згідно з пунктом “а” частини першої статті 12 зазначеного Закону додатково зараховується час навчання в межах до п'яти років (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, Бюро економічної безпеки або до призначення на відповідну посаду із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби.
Відповідно до підпункту а пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей (далі - Постанова №393) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 вказаної постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці-час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
З вказаної Постанови слідує, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується пільговий стаж роботи на встановлених цим Порядком посадах.
Згідно розрахунку вислуги років на пенсію полковника податкової міліції ОСОБА_1 (У-487259), заступника начальника відділу кадрового забезпечення Головного управління ДФС у Львівській області та Висновку про додаткове зарахування у вислугу років час навчання, до вислуги років для призначення пенсії по лінії податкової міліції зараховано час навчання у Львівському державному університеті імені Івана Франка у кількості 02 роки 05 місяців 12 днів.
З 30 жовтня 2019 року по 27 лютого 2020 року позивач брав участь у здійсненні заходів із збереження національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів, а також брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції у Донецькій області з підпорядкуванням керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією у Донецькій та Луганській областях, що підтверджується відповідними довідками від 18 березня 2020 року та від 18 грудня 2021 року.
Згідно з посвідченням серії НОМЕР_1 , виданого 29 квітня 2020 року Державною фіскальною службою України, позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
Отже час проходження служби, протягом якого позивач брав участь в антитерористичній операції зараховано з розрахунку один місяць служби за три місяці, а саме- 00 років 11 місяців 21 день.
Таким чином, з аналізу викладених положень наведеного Порядку вбачається, що пільгова вислуга враховується саме при призначенні пенсій згідно з пунктом «а» Закону України № 2262-XI.
Відтак, положення усіх зазначених вище нормативно-правових актів не ставлять в залежність набуття права на пенсію за вислугою років від наявності відповідної кількості виключно календарної вислуги та не встановлюють те, що вислугу років у пільговому обрахуванні не можуть зараховувати до вислуги років для призначення особі відповідної пенсії.
З огляду на викладені норми, слід вказати, що як Законом № 2262-ХІІ, так і Постановою № 393 не визначено та не передбачено таких понять як пільгове обчислення вислуги років, пільгова пенсія, пільгова вислуга років або загальна вислуга років.
Статтею 12 Закону № 2262-ХІІ визначені умови, коли пенсія призначається саме за вислугу років.
Стаття 17-1 Закону № 2262-ХІІ також регулює питання обчислення саме вислуги років, однак за наявності у конкретної особи певних умов при проходженні служби, які обумовлюють застосування пільг при призначенні пенсії згідно Закону № 2262-ХІІ.
В свою чергу, згідно з Постановою № 393 пільгами є зарахування до вислуги років, яка надає право на отримання пенсії, у певній кратності тих періодів служби, які відповідають визначеним цією Постановою умовам (конкретні умови передбачають застосування певної кратності).
Поняття вислуга років, яка обчислюється у будь-якому випадку календарними роками та місяцями, застосовується як до осіб, які не мають пільгових умов на призначення пенсії за Законом № 2262-ХІІ, так і до осіб, які мають такі пільгові умови.
З матеріалів справи встановлено, що вислуга років на день звільнення позивача складає: календарна - 21 рік 08 місяців 21 день в календарному обчисленні; період навчання у Львівському національному університеті імені Івана Франка з 01.09.1993 по 30.06.1998 з розрахунку один рік навчання за шість місяців служби-02 роки 04 місяці 29 днів; час проходження служби в зоні АТО з 30.10.2019 по 27.02.2020 з розрахунку один місяць служби за три місяці-00 років 11 місяців 21 день.
Як зазначає позивач ГУ ПФУ у Львівській області до вислуги років не зараховано пільгову вислугу років, а саме період навчання у Львівському національному університеті імені Івана Франка та час проходження служби в зоні АТО.
Статтею 17 Закону №2262-XII визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону №2262-XII встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.
Отже, Законом №2262-XII передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.
Постановою №393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років військовослужбовцям. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.
Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Вказана правова позиція викладена в Постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду по справі №805/3923/18-а від 03.03.2021.
Отже, є необґрунтованим висновок пенсійного органу про те, що визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є саме календарна вислуга років, оскільки цей висновок ґрунтується на неправильному застосуванні норм права, що регулюють спірні правовідносини.
Суд вказує на те, що передбачені статтею 17-1 Закону №2262-ХІІ пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку 393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років.
При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.
Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема пункт «а» статті 12 визначає мінімальний розмір вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугою років за цим Законом та для позивача він складає 25 календарних років і більше. В свою чергу, положеннями статті 17-1 Закону №2262-ХІІ та Постановою №393 передбачено визначення вислуги років у пільговому обчисленні, а посилання відповідача на необхідність врахування виключно календарної вислуги років є необґрунтованими та суперечать зазначеним вище положенням Закону №2262-ХІІ та Постанови №393.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 27.06.2018 у справі №750/9775/16-а.
Верховний Суд у вказаній постанові зазначив, що аналіз норм Закону №2262-XII у взаємозв'язку з нормами постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 дає підстави для висновку, що визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат. Основним актом, на підставі якого здійснюється таке регулювання є, зокрема, Закон №2262-ХІІ. Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена постановою №393.
З урахуванням викладеного, Верховний Суд у вказаному рішенні зазначив, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.
Суд також звертає увагу, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення №5-рп/2002).
За наслідками розгляду справи №480/4241/18 Верховний Суд в складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду зробив висновок, викладений у постанові від 14.04.2021 про те, що для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393.
Таким чином, вислуга років ОСОБА_1 з урахуванням часу служби, що підлягає зарахуванню на пільгових умовах становить більше 25 календарних років, а тому позивач має право на призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту «а» статті 12 Закону №2262-ХІІ.
Судом враховано, що відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 50 Закону №2262-ХІІ призначається пенсія особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за і цим Законом відповідно до пунктів «а», «в» статті 12 цього Закону, - з наступного дня після звільнення їх зі служби. Беручи до уваги, що ОСОБА_3 140.01.2022 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії та відповідними документами, тому саме з даної дати слід зобов'язати призначити пенсію.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», при зверненні з цим позовом до суду судовий збір не сплачував, а відтак його розподіл на підставі статті 139 КАС України не здійснюється.
Докази понесення сторонами витрат, пов'язаних з розглядом справи, у матеріалах справи відсутні.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 262-263, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, - задоволити повністю.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 04.08.2022 №2716/11 про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести з 10.01.2022 ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років відповідно до пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на пенсію за вислугою років згідно із пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп. 15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Рішення суду складено в повному обсязі 30.05.2023 року.
Суддя Гавдик З.В.