справа №451/986/21
18 травня 2023 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Сидор Н.Т.,
за участю секретаря судового засідання Гавінської М.В.,
позивачки,
представника позивачки ОСОБА_1 ,
представника відповідача-2 Харків М.В.,
представник відповідача-1 та третя особа не прибули,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Радехівської міської ради Львівської області, відділу організації діяльності закладів освіти Радехівської міської ради, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_3 , про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій,
на розгляд суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 до Радехівської міської ради, в якій позивачка просить суд:
- визнати протиправною процедурно-організаційну підготовку до проведення конкурсу Радехівської міською радою без оголошення про проведення конкурсу на веб-сайті за встановленою законом формою, формування та затвердження конкурсної комісії за розпорядженнями міського голови Радехівської міської ради С.Коханчука, на основі «Положення про конкурс на посаду директора комунального закладу загальної середньої освіти Радехівської міської ради», без зазначення в ньому вимог до членів конкурсної комісії та порядку її формування;
- визнати протиправним і скасувати рішення конкурсної комісії Радехівської міської ради на заміщення вакантної посади директора загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів с. Яструбичі Радехівського району Львівської області, оформлене протоколом засідання конкурсної комісії від 25.06.2021, зобов'язавши відділ організації діяльності закладів освіти Радехівської міської ради скасувати призначення переможцем конкурсу ОСОБА_3 та розірвати у встановленому порядку укладений з нею строковий договір.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що проведений конкурсний відбір на посаду директора загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів с. Яструбичі Радехівського району Львівської області та затвердження складу конкурсної комісії відбулися із порушенням Закону України «Про повну загальну середню освіту», а саме. Оголошення про проведення конкурсу оприлюднено тільки на вебсайті засновника. В оголошенні були відсутні дані про: найменування і місцезнаходження закладу освіти; найменування посади та умови оплати праці; кваліфікаційні вимоги до керівника закладу освіти відповідно до цього Закону; вичерпний перелік, кінцевий строк і місце подання документів для участі в конкурсі; дату та місце початку конкурсного відбору, етапи його проведення та тривалість; прізвище та ім'я, номер телефону та адресу електронної пошти особи, уповноваженої надавати інформацію про конкурс та приймати документи для участі в конкурсі. Позивач вважає, що не дотримання такого порядку є прямим порушенням вимог ч.3 ст.39 Закону України «Про повну загальну середню освіту».
Також зазначає, що в порушення вимог ч.4 ст. 39 Закону України «Про повну середню загальну освіту» та п.7 Положення про конкурс на посаду директора комунального закладу загальної середньої освіти Радехівської міської ради» міський голова одноосібно сформував та затвердив конкурсну комісію чисельністю 9 осіб, з порушенням вимог паритетності її представників. Персональний склад сформованої комісії такий: від засновника 4 чоловік до яких належать голова комісії - заступник міського голови В.Шевчук, секретар міської ради М.Климочко, депутат міської ради Ю.Кулич, юрист відділу організації діяльності закладів освіти Радехівської міської ради М.Харків. Сам склад комісії заполітизований. Інститут громадянського суспільства громадських об'єднань керівників закладів освіти, професійних об'єднань педагогічних працівників, районної (міської) профспілкової організації та інших громадських формувань, а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо в сформованій комісії представлений лише однією партією - партією «Європейська солідарність», куди ввійшли Ю.Кулич - голова осередку Радехівської ПП «ЄС», М.Климочко - члени однієї фракції у Радехівській міській раді, партії «ЄС», Ю.Сухар - вчитель Радехівської школи мистецтв також член партії «ЄС». Повністю відсутнє представництво відповідної місцевої державної адміністрації Червоноградського району чи територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти (державні службовці) визначений Законом України «Про центральні органи виконавчої влади».
Зазначає, що розпорядженням міського голови С.Коханчука №235 від 26 травня 2021 року «Про внесення змін у розпорядження №149 від 08.04.2021 змінився склад конкурсної комісії. Склад цієї комісії продовжив проведення дійства попередньої комісії пов'язаного з конкурсом, що не допустимо. Тобто міський голова своїм втручанням волюнтаристськи покінчив з попереднім складом невигідної йому конкурсної комісії (порушення вимог абз . останнього ч.4. ст.39 Закону України «Про повну середню загальну освіту». Слід доповнити, що розпорядження міського голови №149 від 08.04.2021 «Про створення та затвердження персонального складу комісії для проведення конкурсу на посаду директора комунального закладу загальної середньої освіти Радехівської міської ради на сайті Радехівської міської ради відсутнє і не було оприлюднене в засобах масової інформації. На сайті засновника розміщене лише розпорядження №235 від 26.05.2021 «Про внесення змін в розпорядження № 149 від 08.04.2021 року». Відсутні також на сайті і розпорядження міського голови №242 від 03.06.2021. Неодноразове створення конкурсних комісій . з різним складом її учасників за розпорядженням міського голови, свідчить про наявність конфлікту інтересів. Добір складу комісій проводився до того моменту, допоки склад комісії не був заповнений потрібними міському голові людьми. До того ж без їх письмової, а декого і усної згоди.
Також наголошує, що саме Положення про проведення конкурсу, опубліковане Радехівською міською радою, на титульній його сторінці не містить дати і номеру рішення сесії про його затвердження, а також воно не підписане секретарем ради. В Положенні відсутні дані щодо якісних вимог до відбору членів конкурсної комісії та порядок, що суперечить ч.4 ст.39 Закону України «Про повну середню загальну освіту» і це, вважає, теж вплинуло на визначення результатів конкурсу.
Вважає, що оцінювання претендентів по трьох напрямах за Положенням також носить викривлений, непропорційний характер. Напрями: тести по знанню законодавства; ситуативні завдання для визначення компетентності керівника; презентація перспективного плану розвитку закладу освіти, оцінювались максимально, відповідно: 40 балів, 5 балів і 2 бали, що є неприпустимим, адже дає однобоке судження про претендента, тобто характеризує тільки знання закону, а якщо точніше здатність запам'ятовувати матеріал. Інші якості майбутнього керівника при такому співвідношенні в оцінюванні, практично, не враховуються.
При визначенні переможця конкурсу комісія не врахувала свого основного висновку відсутності критеріїв оцінки, хоча член комісії ОСОБА_4 16.06.2021 на засіданні конкурсної комісії пропонувала внести зміни до Положення, скликавши позачергову сесію Радехівської міської ради, на що комісія не зреагувала. Підтвердження пропозиції ОСОБА_4 є зафіксовано у відеотрансляції останнього етапу конкурсу 25.06.2021. Вважає, що сама комісія визнала відсутність критеріїв оцінки, що на переконання позивачки, є додатковою підставою для скасування протиправного рішення комісії.
Вважає, що якщо ж визначення переможця здійснювалося за протокольними критеріями і кількістю балів, то переможцем конкурсу слід було визнати позивачку, що обґрунтовує власною порівняльною характеристикою результативності конкурсу ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Щодо процесуальних дій, вчинених у зв'язку із розглядом справи, слід зазначити наступне.
Ухвалою судді від 16.08.2021 відкрито провадження у справі у порядку загального позовного провадження; призначено підготовче судове засідання. Залучено до участі у справі ОСОБА_3 як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача. Також у підготовчому судовому засіданні залучено до участі у справі у якості відповідача-2 відділ організації діяльності закладів освіти Радехівської міської ради.
Третя особа подала письмові пояснення (вх. №67404 від 16.09.2022), відповідно до яких вважає, що вона чесно, справедливо і законно пройшла конкурсний відбір, з дотриманням усіх вимог законодавства, і щодо поданих документів і щодо усіх ІІІ етапів конкурсного відбору. Тому вважає, що її призначення на посаду директора Загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів с. Яструбичі відбулось на законних підставах. Невизнання позивачкою результатів конкурсного відбору базується виключно на її власному емоційному стані. Просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Відповідач-1 подав відзив на позовну заяву (вх. №68098 від 20.09.2022), в якому заперечує проти позову. Зазначає, що порушення процедури оголошення конкурсу не було, текст оголошення містив усю інформацію, передбачену законодавством. Також стверджує, що формування та затвердження складу конкурсної комісії відбулося без порушень. Щодо оцінювання, то зазначає, що таке здійснювалося у відповідності до приписів Положення. Вказує, що уся процедурно-підготовча частина та усі етапи конкурсного відбору були вчинені та проведені згідно вимог діючого законодавства. Відповідач не ставить під сумнів рішення конкурсної комісії щодо визнання переможцем конкурсного відбору ОСОБА_3 , яка оголошена переможцем конкурсного відбору на посаду директора Загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів с. Яструбичі, пройшовши усі етапи конкурсного відбору та отримавши більшу кількість балів від опонентки ОСОБА_2 .
Відповідач-2 подав відзив на позовну заяву (вх. № 11159 від 07.02.2022), в якому заперечує проти позову. Зміст відзиву повністю співпадає з правовою позицією відповідача-1, викладеною у відзиві на позов.
Протокольною ухвалою суду від 22.12.2022 закрито підготовче провадження по справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивач та її представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, надали пояснення аналогічні, викладеним у позовній заяві. Просили позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача-2 в судовому засіданні позовні вимоги заперечила з підстав, викладених у відзиві на позов. Просила в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Представник відповідача-1 та третя особа в судове засідання не прибули, просили розгляд справи проводити у їх відсутності, про що подали суду відповідні заяви.
Відповідно до ч. 3 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у відкритому судовому засіданні 18.05.2023 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши вступні слова учасників справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Рішенням 5 сесії 8 скликання Радехівської міської ради від 16.02.2021 «Про зміну засновника та затвердження Статуту у новій редакції комунального закладу «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів с. Яструбичі Радехівського району Львівської області», а саме п.1 змінено склад засновників комунального закладу «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів с. Яструбичі Радехівського району Львівської області» з відділу освіти Радехівської районної державної адміністрації на Радехівську міську раду Львівської області, п.2 визначено, що Радехівська міська рада Львівської області є власником комунального закладу «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів с. Яструбичі Радехівського району Львівської області», п.3 затверджено статут комунального закладу «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів с. Яструбичі Радехівського району Львівської області» у новій редакції.
Рішенням 6 сесії Радехівської міської ради 8 скликання 25 березня 2021 року №36 затверджено Положення про конкурс на посаду директора комунального закладу загальної середньої освіти Радехівської міської ради.
Розпорядженням Радехівської міської ради №242 від 03.06.2021 «Про створення та затвердження персонального складу комісії для проведення конкурсу на посаду директора комунального закладу загальної середньої освіти Радехівської міської ради Радехівська спеціалізована середня школа з поглибленим вивченням іноземної мови, Вузлівський ОНВК «ЗОШ І-ІІІ ст. - ліцей», ЗОШ І-ІІ ІІІ ст. с. Новий Витків, ЗОШ І-ІІ ст. с. Бабичі, ЗОШ І-ІІ ст. с. Станин, Немилівський НАК, Пиратинський НАК, ЗОШ І-ІІ ст. с. Яструбичі, ЗОШ І-ІІІ ст. с. Оглядів, ЗОШ І-ІІІ ст. с. Тетевчиці, Синьківський НВК, Кривецького НВК, створено конкурсну комісію у кількості 9 осіб та затверджено її у такому персональному складі: ОСОБА_5 , секретар Радехівської міської ради; Шевчук Володимир Петрович, перший заступник голови Радехівської міської ради; ОСОБА_6 , голова комісії з питань соціально-економічного розвитку територій, інформаційного забезпечення, освіти, охорони здоров'я, культури, молоді і спорту та ЖКГ Радехівської міської ради; ОСОБА_7 , завідувач сектору взаємодії з органами місцевого самоврядування управління Державної служби якості освіти у Львівській області; ОСОБА_8 , головний спеціаліст відділу роботи з експертами управління Державної служби якості освіти у Львівській області; Гірковий Ярослав Збігневич, завідувач сектору правового забезпечення управління Державної служби якості освіти у Львівській області; Сухар Юрій Михайлович, заслужений працівник освіти України, вчителі. Радехівської школи мистецтв ім. Митрополита Андрея Шептицького Радехівської міської ради; ОСОБА_9 , директор Бишівської ЗОШ І-ІІІ ступенів; Тиркала Михайло Іванович, голова Радехівської районної організації профспілки працівників освіти і науки України.
Наказом відділу організації діяльності закладів освіти Радехівської міської ради від 28.04.2021 №99 «Про оголошення конкурсу на посаду директора Загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів с. Яструбичі», наказано: п.1 оголосити та провести конкурс на посаду директора Загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів с. Яструбичі та п.2 оприлюднити оголошення про проведення конкурсного відбору на посаду директора Загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів с. Яструбичі на офіційних вебсайтах Радехівської міської ради та Загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів с. Яструбичі (за наявності).
29.04.2021 на офіційному вебсайті Радехівської міської ради оприлюднено оголошення проведення конкурсного відбору на посаду директора Загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів с. Яструбичі.
Згідно з матеріалами справи, до конкурсу на заміщення вакантної посади директора Загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів с. Яструбичі були допущені ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
За результатами проведеного конкурсу згідно із протоколом засідання конкурсної комісії, з проведення конкурсного відбору на посаду директора комунального закладу загальної середньої освіти Радехівської міської ради від 25.06.2021, вирішили: визначити переможцем конкурсного відбору на посаду директора Загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів с. Яструбичі ОСОБА_3 та рекомендувати начальнику відділу організації діяльності закладів освіти Радехівської міської ради укласти з кандидатом ОСОБА_3 контракт, терміном на 2 роки (голосували: «за» - 6 (шість) голосів; «проти» - відсутні; «утримались» - відсутні).
Позивачка, вважаючи протиправною процедурно-організаційну підготовку до проведення конкурсу на посаду директора Загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів с. Яструбичі, протиправним рішення конкурсної комісії Радехівської міської ради на заміщення вакантної посади директора загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів с. Яструбичі Радехівського району Львівської області, оформлене протоколом засідання конкурсної комісії від 25.06.2021, які, на переконання позивачки, порушують її права та законні інтереси, звернулася до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд враховує наступне.
Правові, організаційні та економічні засади функціонування і розвитку системи загальної середньої освіти визначає Закон України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 №463-IX (тут і надалі у редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин; далі Закон № 463-IX).
Відповідно до понятійного апарату Закону № 463-IX:
- заклад загальної середньої освіти - юридична особа, основним видом діяльності якої є освітня діяльність, що провадиться на певному рівні (рівнях) повної загальної середньої освіти;
- засновник закладу загальної середньої освіти (далі - засновник) - орган державної влади від імені держави, відповідна рада від імені територіальної громади (громад), фізична та/або юридична особа, рішенням та за рахунок майна яких засновано заклад загальної середньої освіти або які в інший спосіб відповідно до законодавства набули прав і обов'язків засновника.
Відповідно до ч.2 ст.31 Закону № 463-IX заклад загальної середньої освіти залежно від засновника може бути:
- державним - заснованим розпорядчим актом органу державної влади;
-комунальним - заснованим розпорядчим актом сільської, селищної, міської, районної, обласної ради;
-приватним - заснованим рішенням фізичної (фізичних) та/або юридичної (юридичних) особи (осіб) приватного права;
-корпоративним - заснованим шляхом укладення засновницького договору кількома засновниками різних форм власності на засадах державно-приватного партнерства.
Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники) (ч. 1 ст. 32 Закону № 463-ІХ).
Згідно з ч.2 ст.37 Закону № 463-ІХ засновник закладу загальної середньої освіти або уповноважений ним орган (посадова особа), зокрема, приймає рішення про проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти.
У ч.1 ст.38 Закону № 463-ІХ визначено, що керівником закладу загальної середньої освіти може бути особа, яка є громадянином України, вільно володіє державною мовою, має вищу освіту ступеня не нижче магістра, стаж педагогічної та/або науково-педагогічної роботи не менше трьох років (крім керівників приватних, корпоративних закладів освіти), організаторські здібності, стан фізичного і психічного здоров'я, що не перешкоджає виконанню професійних обов'язків, пройшла конкурсний відбір та визнана переможцем конкурсу відповідно до цього Закону.
Повноваження керівника закладу загальної середньої освіти визначаються законодавством та установчими документами закладу освіти.
Питання обрання, призначення на посаду та звільнення з посади керівника закладу загальної середньої освіти врегульоване статтею 39 Закону № 463-IX.
Так, відповідно до абз.1 ч.1 ст.39 Закону № 463-ІХ керівник державного, комунального закладу загальної середньої освіти обирається на посаду за результатами конкурсу, що проводиться відповідно до вимог Закону та положення про конкурс, затвердженого засновником або уповноваженим ним органом (посадовою особою).
Процедуру проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти визначає Положення про конкурс на посаду директора комунального закладу загальної середньої освіти Радехівської міської ради, затверджене рішенням 6 сесії Радехівської міської ради 8 скликання 25 березня 2021 року №36 (далі Положення №36).
Доцільно звернути увагу, що зазначене Положення №36 не оскаржене, не скасоване та було чинне на час виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до п.4 Положення №36 конкурс складається з таких етапів: прийняття рішення про проведення конкурсу та затвердження персонального складу конкурсної комісії; оприлюднення оголошення про проведення конкурсу; прийняття документів від осіб, які виявили бажання взяти участь у конкурсі; перевірка поданих документів на відповідність установленим законодавством вимогам; допущення кандидатів до участі в конкурсному відборі; ознайомлення кандидатів із закладом освіти, його трудовим колективом та представниками батьківського самоврядування закладу; проведення конкурсного відбору; визначення переможця конкурсу; оприлюднення результатів конкурсу.
Відповідно до п.5 Положення №36, рішення про проведення конкурсу приймає відділ організації діяльності закладів освіти Радехівської міської ради.
Так, судом встановлено, що наказом відділу організації діяльності закладів освіти Радехівської міської ради від 28.04.2021 №99 «Про оголошення конкурсу на посаду директора Загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів с. Яструбичі», наказано: п.1 оголосити та провести конкурс на посаду директора Загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів с. Яструбичі та п.2 оприлюднити оголошення про проведення конкурсного відбору на посаду директора Загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів с. Яструбичі на офіційних вебсайтах Радехівської міської ради та Загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів с. Яструбичі (за наявності).
Відповідно до ч.3 ст.39 Закону № 463-IX, оголошення про проведення конкурсу оприлюднюється на офіційному вебсайті засновника та на офіційному вебсайті закладу освіти (за наявності) наступного робочого дня після прийняття рішення про проведення конкурсу та повинне містити: найменування і місцезнаходження закладу освіти; найменування посади та умови оплати праці; кваліфікаційні вимоги до керівника закладу освіти відповідно до цього Закону; вичерпний перелік, кінцевий строк і місце подання документів для участі в конкурсі; дату та місце початку конкурсного відбору, етапи його проведення та тривалість; прізвище та ім'я, номер телефону та адресу електронної пошти особи, уповноваженої надавати інформацію про конкурс та приймати документи для участі в конкурсі.
Пункт 6 Положення №36 регламентує тотожні правові норми, закріплені у ч.3 ст.39 Закону № 463-ІХ, а саме, що оголошення про проведення конкурсу оприлюднюється на вебсайті Радехівської міської ради та на вебсайті закладу загальної середньої освіти (в разі його наявності) наступного робочого дня з дня прийняття рішення про проведення конкурсу та має містити: найменування і місцезнаходження закладу освіти; найменування посади та умови оплати праці; кваліфікаційні вимоги до директора закладу освіти відповідно до Закону України «Про повну загальну середню освіту»; вичерпний перелік, кінцевий термін і місце подання документів для участі в конкурсі; дату та місце початку конкурсного відбору, етапи його проведення та тривалість; прізвище та ім'я, номер телефону та адресу електронної пошти особи, яка уповноважена надавати інформацію про конкурс та приймати документи для участі в конкурсі.
Як бачимо з матеріалів справи 29.04.2021 на офіційному вебсайті Радехівської міської ради оприлюднено оголошення проведення конкурсного відбору на посаду директора Загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів с. Яструбичі, що підтверджується відповіддю на запит, наданою 22.10.2022 ПП «Омега», який згідно договору на послуги по обслуговуванню інтернет-сторінки №11 від 17.01.2022 здійснює інформаційне обслуговування інтернет-сторінки Радехівської міської ради, відповідно якої повідомляє, що згідно записів в базі даних веб ресурсу публікація «Відділ організації діяльності закладів освіти Радехівської міської ради оголошує конкурс на посаду директора Загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів с. Яструбичі» була створена і опублікована 29.04.2021.
Судом встановлено, що всупереч п.6 Положення №36 та ч.3 ст.39 Закону № 463-IX, оголошення про проведення конкурсу не містить лише інформації про дату та місце початку конкурсного відбору. В тексті оголошення зазначено, що дата і місце проведення конкурсного відбору, учасникам конкурсу будуть повідомлені додатково.
Як пояснила в судовому засіданні представник відповідача-2, то про дату і місце початку конкурсного відбору було повідомлено кожного кандидата особисто, в тому числі і позивачку. Разом з тим, в судовому засіданні з матеріалів справи встановлено та не заперечувалося позивачкою, що вона була обізнана про дату та місце початку конкурсного відбору, адже брала участь у такому.
Також в тексті оголошення зазначено, що «документи для участі у конкурсі подаються особисто (або уповноваженою згідно довіреністю особою) та приймаються протягом 30 календарних днів з дня публікації оголошення..». Як встановлено судом вище публікація оголошення мала місце 29.04.2021. Наведене спростовує твердження позивачки, що не було достатньо часу для підготовки до конкурсу.
Щодо покликання позивачки в обґрунтування позовних вимог на те, що до складу конкурсної комісії незаконно не включили представників місцевої державної адміністрації Червоноградського району чи територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти (державні службовці), то суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.4 ст.39 Закону № 463-ІХ для проведення конкурсу засновник формує та затверджує конкурсну комісію чисельністю від 6 до 15 осіб, до складу якої на паритетних засадах входять представники:
засновника (посадові особи органу державної влади чи депутати відповідного представницького органу місцевого самоврядування (не більше однієї особи від однієї фракції чи групи);
відповідної місцевої державної адміністрації чи територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти (державні службовці);
інститутів громадянського суспільства (громадських об'єднань керівників закладів освіти, професійних об'єднань педагогічних працівників, районної (міської) профспілкової організації та інших громадських формувань, а також експертів фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо).
Вимоги до членів конкурсної комісії та порядок її формування визначаються положенням про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти.
Відповідно до п.7 Положення №36 для проведення конкурсу Радехівська міська рада Львівської області створює та затверджує персональний склад конкурсної комісії з рівною кількістю представників кожної із сторін в кількості від 6 до 15 осіб.
До складу конкурсної комісії входять представники від:
- засновника (посадові особи органу державної влади чи депутати відповідного представницького органу місцевого самоврядування (не більше однієї особи від однієї фракції чи групи);
- відповідної місцевої державної адміністрації чи територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти (державні службовці);
- інститутів громадянського суспільства (громадських об'єднань керівників закладів освіти, професійних об'єднань педагогічних працівників районної (міської) профспілкової організації та інших громадських формувань, а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо).
Із наведених норм висновується, що закон надає право включати до складу конкурсної комісії зокрема представника місцевої державної адміністрації чи територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти (державні службовці).
Так згідно розпорядження Радехівської міської ради №242 від 03.06.2021 «Про створення та затвердження персонального складу комісії для проведення конкурсу на посаду директора комунального закладу загальної середньої освіти Радехівської міської ради Радехівська спеціалізована середня школа з поглибленим вивченням іноземної мови, Вузлівський ОНВК «ЗОШ І-ІІІ ст. - ліцей», ЗОШ І-ІІ ІІІ ст. с. Новий Витків, ЗОШ І-ІІ ст. с. Бабичі, ЗОШ І-ІІ ст. с. Станин, Немилівський НАК, Пиратинський НАК, ЗОШ І-ІІ ст. с. Яструбичі, ЗОШ І-ІІІ ст. с. Оглядів, ЗОШ І-ІІІ ст. с. Тетевчиці, Синьківський НВК, Кривецького НВК, створено конкурсну комісію у кількості 9 осіб та затверджено її у такому персональному складі:
ОСОБА_5 , секретар Радехівської міської ради;
Шевчук Володимир Петрович, перший заступник голови Радехівської міської ради;
ОСОБА_6 , голова комісії з питань соціально-економічного розвитку територій, інформаційного забезпечення, освіти, охорони здоров'я, культури, молоді і спорту та ЖКГ Радехівської міської ради;
ОСОБА_7 , завідувач сектору взаємодії з органами місцевого самоврядування управління Державної служби якості освіти у Львівській області;
ОСОБА_8 , головний спеціаліст відділу роботи з експертами управління Державної служби якості освіти у Львівській області;
Гірковий Ярослав Збігневич, завідувач сектору правового забезпечення управління Державної служби якості освіти у Львівській області;
Сухар Юрій Михайлович, заслужений працівник освіти України, вчитель Радехівської школи мистецтв ім. Митрополита Андрея Шептицького Радехівської міської ради;
ОСОБА_9 , директор Бишівської ЗОШ І-ІІІ ступенів;
Тиркала Михайло Іванович, голова Радехівської районної організації профспілки працівників освіти і науки України.
Відтак, зважаючи, що до складу конкурсної комісії було включено зокрема представників територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти (державні службовці), а саме завідувача сектору взаємодії з органами місцевого самоврядування управління Державної служби якості освіти у Львівській області ОСОБА_7 , головного спеціаліста відділу роботи з експертами управління Державної служби якості освіти у Львівській області Гамерник Г.Я. та завідувача сектору правового забезпечення управління Державної служби якості освіти у Львівській області Гіркового Я.З., то суд не вбачає протиправності рішення відповідача про затвердження складу конкурсної комісії з підстав не включення до такого складу представника відповідної місцевої державної адміністрації.
Як було вже зазначено вище відповідно до ч.4 ст.39 Закону № 463-ІХ та п.7 Положення №36, до складу конкурсної комісії входять представники зокрема від засновника (посадові особи органу державної влади чи депутати відповідного представницького органу місцевого самоврядування (не більше однієї особи від однієї фракції чи групи).
Як бачимо згідно розпорядження №242 від 03.06.2021 від засновника до складу конкурсної комісії увійшли: ОСОБА_5 , секретар Радехівської міської ради; Шевчук Володимир Петрович, перший заступник голови Радехівської міської ради; Кулич Юлія Олександрівна, голова комісії з питань соціально-економічного розвитку територій, інформаційного забезпечення, освіти, охорони здоров'я, культури, молоді і спорту та ЖКГ Радехівської міської ради.
Позивачка в обґрунтування позовних вимог також стверджує, що зазначені члени комісії є представниками від однієї фракції чи групи, втім позивачка таких доказів суду не надала.
Як суд вже цитував вище, відповідно до ч.4 ст.39 Закону № 463-ІХ для проведення конкурсу засновник формує та затверджує конкурсну комісію чисельністю від 6 до 15 осіб. А також відповідно до п.7 Положення №36 для проведення конкурсу Радехівська міська рада Львівської області створює та затверджує персональний склад конкурсної комісії.
Із наведених приписів судом висновується, що саме засновник (Радехівська міська рада) створює та затверджує склад конкурсної комісії.
Звідси суд погоджується із твердженням позивачки, що розпорядження №242 від 03.06.2021 прийняте не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, визначений законом. Втім зазначене розпорядження не є предметом цього спору. Таке розпорядження позивачкою не оскаржувалося і є чинним на час спірних правовідносин. Більше того, судом не встановлено, що обраний склад комісії порушив право позивачки на участь у конкурсі на посаду директора комунального закладу загальної середньої освіти Радехівської міської ради.
Зокрема Положення №36 передбачає, що конкурсна комісія та її члени діють на засадах неупередженості, об'єктивності, недискримінації, відкритості, прозорості, доброчесності.
В ході судового розгляду судом не встановлено, що конкурсна комісія та її члени діяли всупереч засад неупередженості, об'єктивності, недискримінації, відкритості, прозорості, доброчесності.
Також Положення №36 передбачає, що засновник забезпечує безперервну відеофіксацію та, за можливості, відеотрансляцію конкурсного відбору з подальшим оприлюдненням відеозапису на вебсайті засновника протягом одного робочого дня з дня його проведення.
Як зазначила в судовому засіданні представник відповідача-2 і не заперечила позивачка, що відеофіксацію конкурсного відбору здійснювало місцеве телебачення. Також повідомила, що через недосконалість сайту засновника відеофіксацію конкурсу не видалося за можливе зберегти на сайті, втім було відображено посилання для такого перегляду.
Також позивачка в обґрунтування позовних вимог зазначає, що оцінювання претендентів по трьох напрямах за Положенням також носить викривлений, непропорційний характер. Напрями: тести по знанню законодавства; ситуативні завдання для визначення компетентності керівника; презентація перспективного плану розвитку закладу освіти, оцінювались максимально, відповідно: 40 балів, 5 балів і 2 бали, що є неприпустимим, адже дає однобоке судження про претендента, тобто характеризує тільки знання закону, а якщо точніше здатність запам'ятовувати матеріал. Інші якості майбутнього керівника при такому співвідношенні в оцінюванні, практично, не враховуються.
Також позивачка вказує, що при визначенні переможця конкурсу комісія не врахувала свого основного висновку відсутності критеріїв оцінки, хоча член комісії ОСОБА_4 16.06.2021 на засіданні конкурсної комісії пропонувала внести зміни до Положення, скликавши позачергову сесію Радехівської міської ради, на що комісія не зреагувала.
Втім суд з цього приводу вказує, що процедуру проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти визначає Положення про конкурс на посаду директора комунального закладу загальної середньої освіти Радехівської міської ради, затверджене рішенням 6 сесії Радехівської міської ради 8 скликання 25 березня 2021 року №36 (далі Положення №36), в тому числі Критерії оцінювання кандидата на посаду директора закладу загальної середньої освіти є додатком 3 до Положення. Зазначене Положення №36 позивачка не оскаржила, відтак таке було чинне на час виникнення спірних правовідносин та підлягало до застосування.
Певні вище наведені аргументи позивачки враховуються судом, втім суд наголошує, що окремі порушення під час призначення та/або проведення конкурсу не повинні сприйматися як безумовне свідчення протиправності рішень, прийнятих за результатами відповідного конкурсу.
Суд вважає, що порушення процедури призначення/проведення конкурсу суб'єктом владних повноважень самі по собі можуть бути підставою для визнання протиправним та скасування його результатів у разі, коли такі порушення безпосередньо могли вплинути на результати конкурсу, чого позивачка не довела.
Окрім цього, скасування результатів конкурсу з одних лише формальних мотивів не буде забезпечувати дотримання балансу принципу правової стабільності та справедливості.
Відповідно до практики Європейського Суду з прав людини межею, що розділяє істотне (фундаментальне) порушення від неістотного, є встановлення такої обставини: чи могло бути іншим рішення суб'єкта владних повноважень за умови дотримання ним передбаченої законом процедури його прийняття.
Резюмуючи наведене, суд доходить висновку, що при розгляді справи не встановлено, що наведені у позовній заяві доводи позивачки призвели до невірного визначення переможця конкурсу, який, на переконання суду, відбувся у відповідності до вимог ст.37 та ст.39 Закону № 463-ІХ та Положення №36.
За наведених обставин висновується, що позовні вимоги позивачки задоволенню не підлягають.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі Бендерський проти України від 15 листопада 2007 року, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.
Згідно зі ст. 249 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити у повному обсязі.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України повернення судових витрат позивачу, якому відмовлено у задоволенні позову не передбачено.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в задоволенні позову ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Радехівської міської ради Львівської області (пр. Відродження, 3, м. Радехів, Львівська область, 80200; код ЄДРПОУ 26361149), відділу організації діяльності закладів освіти Радехівської міської ради (пр. Відродження, 3, м. Радехів, Львівська область, 80200; код ЄДРПОУ 43081140), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ), про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій, відмовити повністю.
Судові витрати покласти на позивача.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» та п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено та підписано 29.05.2023.
Суддя Сидор Н.Т.